1 marca

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

1 marca

Postprzez mazeno » 1 mar 2015, o 17:30

dzisiaj dzien zolnierzy wykletych.

Obrazek
na zdjeciu antoni zubryd "zuch", walczacy z komunistami w bieszczadach i beskidzie niskim.
mazeno
Stonka bieszczadzka

Re: 1 marca

Postprzez Przelotowy » 1 mar 2015, o 22:57

To taki trudny temat, że ja go nie ogarniam. Rocznic mamy tak wiele i to tragicznych np. Huta Pieniacka, że człowiek się gubi w datach a niektóre mijają niezauważone.. W zeszłym roku o tej porze zauważyliśmy wywieszone flagi na budynku szkolnym i w kilku zastanawialiśmy się jakie to święto. Ktoś wreszcie zorientował się, że chodzi o Wyklętych. Dorastałem w czasach w których był to w przestrzeni publicznej temat tabu, jednak rodzina i najbliższe otoczenie wpoiło mi szacunek do tradycji państwa podziemnego, AK, Powstania Warszawskiego i polskich symboli. Szanuję ludzi którzy podjęli decyzję o rozwiązaniu AK i zaprzestaniu walki partyzanckiej. Tu rodzą się wątpliwości różnej natury o których trudno mi dyskutować, bo różnie ludzie oceniają zasługi i takie proste pojęcia jak bohaterstwo i bohaterszczyzna.
Przelotowy
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez mazeno » 2 mar 2015, o 00:55

tu nie ma co ogarniac.
ci goscie po prostu mieli odwage powiedziec "nie" sowieckim okupantom i ich kundlom - i oddac za to "nie" zycie.
bylo ich wszystkich okolo 20 tysiecy - nieliczni przeciw najpotezniejszemu aparatowi ucisku na swiecie (nkwd, ub, armia czerwona, lwp, milicja, ormo etc.).
i za to nalezy sie im szacunek.
mazeno
Stonka bieszczadzka

Postprzez zapalana » 20 mar 2015, o 14:11

Ten Dzień przez to że go obchodzimy traci na wartości. Właśnie o nich mówimy, pamietamy a oni byli zawsze zapomniani.
zapalana
Stonka bieszczadzka

Postprzez ploszczak » 21 mar 2015, o 23:26

Przepraszam, ale nie rozumiem tej logiki.
ploszczak
Stonka bieszczadzka

Postprzez amstaf358 » 22 mar 2015, o 07:57

zapalana napisał(a):Ten Dzień przez to że go obchodzimy traci na wartości. Właśnie o nich mówimy, pamietamy a oni byli zawsze zapomniani.
Zapomniani? Najwyżej przez komunę która chowała Ich jak popadło ,,gorzej od psów,i potrafiła postawić świadomie na ich GROBACH szalety miejskie,żeby dodatkowo upokorzyć niezłomnych nawet po śmierci,Ale to się NIGDY komunie w pełni nie udało ,i na szczęscie dzisiaj przywraca się w miarę możliwosci należne Im miejsce,DŁUGO źołnierze wyklęci musieli na to czekać...baaaaaardzo długo...
Bieszczady może nie są wszystkim,ale wszystko bez Bieszczad jest niczym!.....
amstaf358
Wyrypiarz bieszczadzki

Lokalizacja: z piekła rodem/sercem Polańczyk..i Terka przed masakrą

Postprzez Stały Bywalec » 22 mar 2015, o 12:48

Do istnienia takiej książki dotarłem (choć jeszcze jej nie przeczytałem). Chyba b. pasuje do niniejszego tematu.

http://merlin.pl/Brudne-serca-Jak-zafal ... c#fullinfo
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez jerzumarian » 22 mar 2015, o 18:15

Bardzo dobra ksiązka czytałem. Nabazgrałem chyba tez recenzje w watku Ksiązki, ktore polecamy...yyy niestety tylko wspomnialem o niej. Ale rowniez polecam.Bardzo ciekawe spojrzenie na historie i postawy ludzi. Ocena jest bardzo trudna i dobrze jest nie ferowac wyroków....
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez mazeno » 24 mar 2015, o 12:02

"wyroki" to ferowane byly zaraz po wojnie - za pomoca kilku gramow olowiu "сделано в cccp".
teraz pozostalo tylko szczekanie kundli nad grobami wilkow.
mazeno
Stonka bieszczadzka

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy