2 osoby + pies

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Re: 2 osoby + pies

Postprzez lucyna » 4 lip 2010, o 06:00

Tak to część ścieżki. To także ostoja zwierzyny, to tam możemy bez problemu obserwować żubry, a i zobaczyć polowanie wilków. Tak jest tam asfalt ale to nie oznacza, że nim poruszają się ludzie. łażą wszędzie, także z psami. Bez smyczy. O ile bardzo lubię psy to nie znoszę łażących samopas bez kontroli właścicieli, a to widzę i w dolinie Sanu i w parku narodowym. W tym cennym terenie już jest zbyt dużo ludzi, widziałam już grillujących i pikniki.
Art 15 ustawy z 16 kwietnia 2004 r , &16
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 4 lip 2010, o 10:09

lucyna napisał(a):Art 15 ustawy z 16 kwietnia 2004 r , &16

Ten art. określa ogólne warunki. Mówi też o tym, że nie dotyczy miejsc określonych w planie ochrony a takimi w tym przypadku są prawdopodobnie znakowane ścieżki (w rezerwatach). Regulamin danego rezerwatu znajduje się zawsze przy wejściach do niego znakowanymi trasami a ustala go organ powołujący rezerwat. W Bieszczadach w żadnym nie widziałem zakazu wprowadzania psów, natomiast prawdą jest, że w rezerwacie można poruszać się tylko znakowanymi ścieżkami, jeżeli takich nie ma to nie wolno wchodzić nie tylko psom ale i ich właścicielom.
No i wreszcie sprawa rozstrzygająca: teren o którym mówimy nie jest rezerwatem przyrody. Granice rezerwatu zostały tak poprowadzone, aby droga do niego nie wchodziła. W rezerwacie znajduje się tylko niewielki (kilkaset metrów) fragment drogi od pozostałości dworu w Krywem w stronę Tworylnego (brakuje tam informacji o tym, stąd praktycznie żaden turysta nie wie czy jest w rezerwacie czy nie). Potem cała droga przez Tworylczyk, Tworylne, Obłazy jest również poza rezerwatem. Poza rezerwatem jest rownież droga wzdłuż Sanu Zatwarnica - młyn w Hulskiem, jak i droga przez Hulskie łącząca młyn z drogą Zatwarnica - Krywe.

Punkt widzenia zależy na ogół od punktu siedzenia. Nie widziałem protestów w tematach o spływie Sanem. To właśnie jest naruszenie rezerwatu, płoszenie zwierzyny, itp. (paragraf 21 tego samego artykułu) a na tym terenie to właśnie przełom Sanu jest objęty ochroną.
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 4 lip 2010, o 18:42

Nie, to nie tak. Ustawa jest nadrzędna nad operatem ochrony. Na teren objęty ochroną można wprowadzać tylko psy służbowe w określonych sytuacjach i psy pasterskie. Ten przepis obejmuje się nie tylko parki narodowe. Wyjątek ochrona krajobrazowa, przeważnie nią są objęte drogi publiczne, schroniska itd znajdujące się w obrębie np. parków narodowych/ Poza tym ustawa o lasach pozwala wprowadzać w określone partie lasów psy tylko na uwięzi.
Co mam wspólnego ze spływami po Sanie?
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 4 lip 2010, o 20:03

lucyna napisał(a):Poza tym ustawa o lasach pozwala wprowadzać w określone partie lasów psy tylko na uwięzi.

Tak i dotyczy to lasów LP w całej Polsce. W Bieszczadach psów nie wprowadza się do BdPN i do rezerwatów, tyle że przy tych drugich w zasadzie nie ma ścieżek, więc jest tam zakaz dla wszystkich (mówie stricte o Bieszczadach). Na szybko to pamiętam tylko że jest ścieżka przez rez. Hulskie (i tak biegnie drogą, jest beznadziejnie oznakowana i mało kogo obchodzi) i Gołoborze. Zgodnie z prawem to nawet do rez. Przełom Osławy pod Duszatynem nie można wejść i wielu innych bo nie ma w nich po prostu znakowanych tras dla turystów. Natomiast dla mnie prywatnie jeżeli już taka ścieżka w rezerwacie jest i stoi tablica z regulaminem tegoż rezerwatu jak byk i nie ma tam słowa o psie to po prostu idę i uważam że jestem w zgodzie z regulaminem.

lucyna napisał(a):Co mam wspólnego ze spływami po Sanie?

Kompletnie nic, to nie było do Ciebie. Pojawiają się jednak (nie tylko na tym forum) wątki o spływie w tym rejonie, więc chciałem zwrócić uwagę, że to nie droga jest tam chroniona, nie budy w Krywem czy prywata w Hulskiem tylko przełom Sanu.
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 5 lip 2010, o 05:53

W Bieszczadach jest jeszcze Jodła, Caryńskie-Krywe, Woronikówka, w rezerwacie im. Myczkowieckiego i coś tam jeszcze.
Rzeczywiście, nie widziałam zakazów wprowadzanie psów. Brus jest mądrym psiskiem i nie robi numerów, nikomu i niczemu nie zagraża ale inne psy. Z Buranem też wszędzie łaziłam ale Borysa już nigdzie nie zabieram. Nie ten charakter. Nie każdy pies powinien być w lesie bez uwięzi.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 5 lip 2010, o 06:13

Ups, jestem ze zmęczenia półprzytomna i pomyliłam sobie Jodłę z Sinymi Wirami.
lucyna
Zbanowany

Postprzez J.Beck » 10 lip 2010, o 22:27

Właśnie wróciliśmy z tygodniowego wypadu z psem.
Przed wyjazdem miałe sporo obaw ale było super.
Pies nie robił problemów , nikt nie miał pretensji , przeciwnie mnóstwo sympatii od turystów dla naszej Zoli.

Na szczycie Halicza ku naszmu zdziwieniu spotkaliśmy innego pieska :)

Fakt , że pies był cały czas na smyczy ( a smycz przymocowana do paska od spodni - całkiem niezły patent )

Pozdrawiam
J.Beck

Postprzez KasiaA » 13 lip 2010, o 08:49

Witajcie,
Dziekuje za wszelkie porady :)
dre36, brakowało mi takich informacji gdzie właśni emożna się udać. Tak jak pisałam, nie znam na tyle Bieszczad, aby móc swobodnie planować trasę gdzie legalnie możemy się poruszać z psem.
J.Beck, czy z noclegiem nie było problemu? Gdzie sie zatrzymaliscie?
Piotr_S, w jakim wieku jest Twój psiak?

Wiem, ze to co teraz napiszę może się części z Was niespodobać i absolutnie nic nie wnosi ani nic nie zmieni, ale uważam, ze pod określonymi warunkami powinno się zezwolić na wprowadzanie psów do parków. Z racji zawodu mam wiele wspólnego z ochroną przyrody. I zbyt często jest tak, że chwytamy się jakiś haseł przewodnich i je powtarzamy nie zastanawiając się nad nimi, nie analizując.
Dla mnie pies jest zwierzęciem udomowionym, stałym towarzyszem człowieka. To raz. Przebywając z nim, znam jego możliwości, czy jest spokojny, jakie są jego relacje w stosunku do ludzi, jak reaguje na inne zwierzęta. A tym samym mogę sobie pozwolić na wyznaczenie wycieczki w taki taki sposób zeby nie była kłopotliwa ani dla mnie, ani dla napotkanych ludzi ani stresująca dla ciągle karconego psa.
Idąc na spacer z psem, zawsze po nim sprzątamy. Nieważne ze to łąka, las itd. Pies jest regularnie odrobaczany, zaszczepiony na wścieklizne i choroby zakaźne. Jest nauczony podstawowych komend i nie ma problemu z jego przywołaniem, spacer moze byc bez komendy biegaj, pies, moze isć cały czas przy nodze bądź w zasiegu naszego wzroku. Wg mnie to jest właśnie kontrola nad psem. W takiej sytuacji bardziej kłopotliwi są ludzie na szlakach. Zbyt często zachowują się głośno, wołają, śmieją się, rozmawiają głosno. Załatwiają potrzeby fizjologiczne w pobliżu szlaków, również pozostawiają swój zapach który dla dziko żyjących zwierzat jest znacznie bardziej nietypowy niz zapach psa. Zbierają owoce runa i poszycia, zostawiają śmieci, niestety bardzo często są to butelki plastykowe lub puszki po piwie. Łamią gałęzie zwisające nad scieżką i wiele innych. W takiej sytuacji obecnosć psa na szlaku wydaje się naprawdę niekłopotliwa. Dla mnie jest to jedna z pustych zasad dla zasady. A argument chrónmy przyrode i niewprowadzajmy psów ale przepóśćmy dowolną liczbę osób przez szlak, w tym swietle, jest absurdem :)

Pozdrawiam,
Kasia
KasiaA

Postprzez vm2301 » 13 lip 2010, o 08:55

Po co w lesie, czy na łące psie gówna sprzątasz?
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez KasiaA » 13 lip 2010, o 09:05

A po co tam ma zostawać? Ja tam wprowadziłam psa wiec po nim sprzątam.
KasiaA

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi