2 osoby + pies

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

2 osoby + pies

Postprzez J.Beck » 24 cze 2010, o 08:40

Witam szanowne grono ,

wybieramy sie w bieszczady ,
czy mógły ktoś udzielić trochę wskazówek .
Na baze chcemy wybrać Wetlinę i z tamtąd z psem ( Cocer Spaniel ) pochodzić po szlakach.
Czy wogóle pomysł jest dobry tzn. miejscowość Wetlina , no i pies ?
Wiem , że do parków narodowych z psem raczej nie wolno wchodzić ( chociaż widziałem w górach ludzi z psami )

Oprócz Połonin i gór chcemy zobaczyć też zalew Soliński ,
na ile dni zarezerwować nocleg w Wetlinie ( czy wogóle wybrać Wetline ) ?
Czy może wziąć tydzień a z tamtąd jeździć samochodem na wypady ?

Za wszelkie sugestie z góry dziekuje i pozdrawiam
J.Beck

Re: 2 osoby + pies

Postprzez basia » 27 cze 2010, o 13:36

Witaj!!

Zobaczyłam Twój post i myślę, że moje doświadczenia z ubiegłego roku mogą Ci się przydać :)

Byłam w ekipie 5 osobowej z psiakiem na najlepszych wakacjach - pierwszy raz w Bieszczadach właśnie.
BAZA WYPADOWA - Jaworzec
Naszą bazą wypadową przez 5 dni była bacówka Jaworzec, to niedaleko Wetliny, trzeba się zatrzymać w Kalnicy i stamtąd jakieś 3-4km dojść / dojechać do samej bacówki. Mają tam koty i 2 psiaki, takie małe kundelki i zupełnie tolerancyjne. Jedna to suka, młoda i z moim psem bardzo chciała się bawić. A drugi piesek to starszy samiec, z przodozgryzem, generalnie coś tam warknęły na siebie, ale że przestrzeni było dużo to się wymijały :) Grunt to nie ingerować w ich relacje i będzie dobrze. Jeśli chodzi o sam nocleg to bardzo polecam tzw. pokój na werandzie na dole, przy jadalni, który jest tańszy od reszty, a moim zdaniem najlepszy w całej bacówce. Posiada 2osobowy materac na ziemi i wychodząc z pokoju ma się własną zamykaną werandę: 3 stoliki z krzesłami odgrodzone szklaną szybą i drzwiami od całej reszty stołówki. My tam sobie w ekipie siedzieliśmy, graliśmy, jedliśmy posiłki zupełnie nie martwiąc się o to, że mój pies biegnie do obcych, szczeknie, zje coś od kogoś, pogoni kota czy wyjdzie na zewnątrz, a jak był późny wieczór to psiak szedł do pokoju i zasypiał na materacu w śpiworku kolegi :) Ja z resztą akurat spaliśmy w pokoju na samej górze i tu uwaga: do wszystkich normalnych pokoi trzeba wejść po schodach (I i II piętro) więc pies pod pachę itd. Dlatego ten pokój na werandzie tak bardzo polecam.
SZLAKI
Stamtąd naprawdę jest dużo szlaków na każdy dzień i co najważniejsze, wszystko poza Parkiem, a więc spokojnie można chodzić z psem. W ogóle w tamtych rejonach było wtedy (w sierpniu) mało ludzi np. spotykaliśmy 0-10 osób w ciągu dnia. Raz wybraliśmy się też na Połoninę Wetlińską, czyli teren Parku i nikt nas tam nie złapał, ale faktycznie wszyscy ostrzegali, że z psami nie można. Gdy zeszliśmy od Chatki Puchatka na dół to zabrał nas jakiś bus, którego kierowca krzyknął "chodźcie z tym pikusiem, bo możecie karę zapłacić zaraz". Faktycznie, lepiej się w tych popularnych miejscach z psem nie pokazywać. Poza tym na Połoninie ludzi jak psów..

POWODZENIA!!
Ps. ja w tym roku też śmigam w Bieszczady, powiększoną ekipą, oczywiście z psiakiem moim, bo on też lubi czuć ten wiatr w sierści ;) Może się spotkamy!! My tym razem szukamy innej bazy, może Komańcza..
ritza@wp.pl
basia

Postprzez J.Beck » 28 cze 2010, o 11:56

Dziekuje za informacje ,

pozdrawiam !
J.Beck

Postprzez KasiaA » 30 cze 2010, o 09:24

Witam :)
Również zastanawaimy się nad wyjazdem w Bieszczady z psiakiem, jeszcze szczeniak.
Z tego co przeczytałam w regulaminie Parku, wynika ze na szlaki prowadzone wzdłuż drogi można wchodzić z psem. Czy uważacie ze tak jest traktowany szlak z Wołosatego w stronę granicy z Ukrainą?

Czy ktoś z Was był z psem na Ukrainie? I jak to wygląda?

Czy z Bereżki mozna z psem dojść do Schroniska Studencka Koliba? Wiedzie tam szlak konny.

Czy ewentualnie jakieś jeszcze miejsca gdzie można wejsć z psiakiem moglibyscie polecić?

Dziękuje,
Kasia
KasiaA

Postprzez lucyna » 30 cze 2010, o 14:52

W stronę granicy z Ukrainą? Tylko fragment jest dostępny, zakaz wstępu na zakręcie drogi wiodącej na przełęcz.
Lepiej nie próbuj nielegalnie go tam zabierać. Będą problemy i to duże.
Z Bereżek nie można, to teren BdPN , możesz za to z Nasicznego.
Po co pchać się do parku narodowego, w koło masz świetne tereny do łażenia z psem np. Dwernik Kamień, masyw Jasła, Magura Stuposiańska, pasmo graniczne i np. Okrąglik.
lucyna
Zbanowany

Postprzez KasiaA » 30 cze 2010, o 22:41

Dzięki za odpowiedź.
BdPN obejmuje teren z określonymi walorami i z charakterystycznymi dla Bieszczad. Mój maż nie był w Bieszczadach dlatego w pewnym stopniu chciałam połączyć naszą wycieczkę z mozliwością zobaczenia tego co w Parku, czyli Połonin, krajobrazu, widoków i atmosfery bieszczadzkiej a naszej wyprawy z psem. Oczywiście nie chcę nielegalnie wkraczać na teren Parku i liczyć na to czy sie uda lub nie uda. Ustalono jakieś przepisy i to jest ok.
Sama nie mam takiej wiedzy o Bieszczadach żeby móc zaplanować wycieczki na kilka dni łączące te dwa elementy. Dlatego chciałabym prosić o pomoc Was, jak to połączyć :)

Pozdrawiam,
Kasia
KasiaA

Postprzez Piotr_S » 1 lip 2010, o 21:34

KasiaA napisał(a):Dlatego chciałabym prosić o pomoc Was, jak to połączyć :)

Najprostsze rozwiązanie, które z powodzeniem stosuje - ostatni raz przedwczoraj gdy wybraliśmy się na Halicz. Zostawić psa w domku / pokoju / kwaterze. Naprawdę nic mu się nie stanie jak nie pójdzie a jemu walory charakterystyczne dla Bieszczadów zwisają i powiewają. Nie dotyczy oczywiście psów, które same nie zostaną bo będą ujadać bez przerwy, albo zdemolują pokój. Nie mniej inaczej nie da się tego połączyć - albo w zgodzie z prawem, albo pies w parku.
Piotr_S
Administrator

Postprzez dre36 » 3 lip 2010, o 22:28

KasiaA napisał(a):BdPN obejmuje teren z określonymi walorami i z charakterystycznymi dla Bieszczad. Mój maż nie był w Bieszczadach dlatego w pewnym stopniu chciałam połączyć naszą wycieczkę z mozliwością zobaczenia tego co w Parku, czyli Połonin, krajobrazu, widoków i atmosfery bieszczadzkiej a naszej wyprawy z psem. Oczywiście nie chcę nielegalnie wkraczać na teren Parku i liczyć na to czy sie uda lub nie uda. Ustalono jakieś przepisy i to jest ok.

Szczerze powiedziawszy to jest sporo tras gdzie znajdziesz "określone walory charakterystyczne dla Bieszczad" ;) nie wchodząc z psem na teren Parku. Część podano już wyżej - może to być Rabia Skała, Fereczata, Okrąglik, Jasło (góra ;) ), spacer do Łopienki, Sine Wiry, trasa z Zatwarnicy do Hulskiego/Krywego/Tworylnego, Dwernik Kamień, dolina Caryńskiego, pasmo Otrytu...
Jedyne czego tam nie ma to Połoniny... Poza tym klimat i widoki równie dobre, a ludzi znacznie mniej.
dre36
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 4 lip 2010, o 04:56

Mam prośbę, przestańcie promować trasy w ostojach zwierząt. Hulskie-Krywe-Tworylne nie musi być deptakiem po którym chodzi się z psami. Dajcie przyrodzie odpocząć chociaż w tych miejscach. Poza tym tam jest rezerwat, a wprowadzanie psów do rezerwatu jest zabronione.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 4 lip 2010, o 05:28

lucyna napisał(a):Hulskie-Krywe-Tworylne nie musi być deptakiem po którym chodzi się z psami. Dajcie przyrodzie odpocząć chociaż w tych miejscach. Poza tym tam jest rezerwat, a wprowadzanie psów do rezerwatu jest zabronione.

Nie wprowadzajmy ludzi w błąd. Zatwarnica - Hulskie - Krywe to znakowana ścieżka hist-przyr., w większości biegnąca drogą asfaltową (nieważne że mało asfaltu już tam zostało). Obecnie w tej ostoi zwierząt trwają prace leśne. Nie leży ona na terenie rezerwatu, bo ten zaczyna się dopiero w Krywem poniżej gosp. Tośki. Wprowadzanie psów do rezerwatu nie jest zabronione. I nie ma obawy że ta trasa będzie deptakiem.
Piotr_S
Administrator

Następna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi