3-23 września 2017 r. w Bieszczadach. Zwięzła relacja

Opisy i fotorelacje z pobytu w Bieszczadach

Re: 3-23 września 2017 r. w Bieszczadach. Zwięzła relacja

Postprzez Stały Bywalec » 9 paź 2017, o 05:11

Krzysiu, z przyjemnością spostrzegam w Tobie egzegetę moich tekstów. A to i dla mnie stanowi wyzwanie - muszę się bardziej starać. Grzegorz W. posiada pseudonim „blady”, co mi się nie podoba z (łącznie) trzech powodów:
- pisowni z małej litery,
- raczej pejoratywnego znaczenia w języku polskim,
- wybitnie pejoratywnego znaczenia w języku angielskim (przy zastosowaniu inskrypcji fonetycznej tego wyrazu), np. bloody hell, bloody bastards, etc.

I jak taki jesteś, Krzysiu, good researcher, to może odgadłbyś (też na podstawie moich tegorocznych relacji) tę zagadkę bieszczadzką, zamieszczoną tu:

dobre-zarcie-w-knajpie-bieszczadzkiej-t2468.html

A jak nie Ty, to może ktoś inny się zlituje. Nie chciałbym w końcu sam zamieszczać prostej odpowiedzi na łatwe pytanie. To nie jest żaden wyszukany przyhotelowy lokal z kilkoma gwiazdkami, to żaden „Chreptiów”. To zwykła knajpa bieszczadzka, ale jednak nie „mordownia”. Choć kiedyś, w bliskim sąsiedztwie (w tym budynku), ale pod innym właścicielem i chyba pod inną nazwą, znajdowała się tu faktycznie „mordownia” - można było wtedy siekierę zawiesić w chmurach dymu papierosowego, równocześnie uchylając się przed rzuconą butelką. Ale to bezpowrotnie minęło. Już od paru lat to, ot taki sobie, zwykły lokalik gastronomiczny dla lower middle class. Za ok. 30 zł można się już tu dobrze najeść i popić piwem. I bez obawy przyjść na obiad z dzieckiem.

A teraz wracam do mojej relacji, a raczej do już jej zakończenia (chyba że padną pytania, na które będę musiał odpowiedzieć). Sięgam więc po kalendarz, w którym codziennie wieczorem (lub nazajutrz rano) zapisywałem parę zdań o minionych wydarzeniach.
O pogodzie w dniach wycieczkowych już pisałem. W dni pozostałe padało, tak aż do „uhotelowienia”, tylko jakieś 3- 4 razy. Czas ten spędziłem nad lekturą „Dziewięciu spojrzeń na powstanie warszawskie” Zbigniewa Siemaszko i pierwszego tomu „Sierpnia czternastego” Aleksandra Sołżenicyna (drugi tom jeszcze teraz męczę). Chodzi o pamiętny dla Rosji sierpień 1914 r., w którym państwo to wjechało na równię pochyłą.
Poza tym, w zacnym, wymienionym już tu powyżej, i wymienianym (jedni wyjeżdżali, drudzy przybywali), gronie dyskutowaliśmy i spożywaliśmy co nieco. Dwa razy wybrałem się też na wycieczkę samochodową do Ustrzyk Dln., po drodze odwiedzając także Czarną i Lutowiska (a było to 9 i 20 września, wtedy nie padało).

A teraz już fotki. Pod każdym zdjęciem zamieszczam datę wykonania.
Załączniki
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 9 paź 2017, o 05:22

I kolejne zdjęcia z dn. 16 września. Chata bojkowska w Zatwarnicy widziana z zewnątrz i od wewnątrz.
Załączniki

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 9 paź 2017, o 05:34

I następne zdjęcia, teraz z dn. 18 września. Gdy wędrowaliśmy po Bukowym Berdzie, pewna pani na szlaku przyrównała mnie i Piskala do bieszczadzkich zakapiorów.
Załączniki

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Stały Bywalec » 9 paź 2017, o 05:45

A teraz już pamiętny dzień 22 września. Zmaganie się z żywiołem. Grzegorz B. przechodzi przez potok Muczny udający dziś Wołgę.
Załączniki

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez krzyś » 9 paź 2017, o 11:37

Stały Bywalec napisał(a):to może odgadłbyś
Już nie raz pisałem, że nie jestem "miłośnikiem" jedzenia w knajpach, a tym bardziej moja małżonka. Bywamy w nich z rzadka, stąd też nie wiem gdzie to.... :roll: , ale być może w tym roku....
Stały Bywalec napisał(a):Grzegorz W. posiada pseudonim „blady”
- sam sobie wybrał... :o
Stały Bywalec napisał(a):Grzegorz B. przechodzi przez potok
również mam nie małe doświadczenia w pokonywaniu górskich potoków
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez Stały Bywalec » 10 paź 2017, o 05:25

Krzysiu, daleko nie szukaj, znajdziesz go bardzo łatwo. Ów lokal gastronomiczny znajduje się bowiem w ścisłym centrum wsi będącej siedzibą jednej z kilku bieszczadzkich gmin. Czyli w grę wchodzą (wg kolejności alfabetycznej) tylko Baligród, Cisna, Czarna, Komańcza i Lutowiska. Proszę wymienić miejscowość właściwą i podać nazwę lokalu (dwuwyrazową).

I jeszcze do Mazga:
Krywe - jak najbardziej czynne. Nowy właściciel (p. Leszek) kontynuuje godne tradycje śp. Tosi. Obiektem (pod jego nieobecność) rządzi p. Berenika.
Spójrz tu:
https://supernoclegi.com.pl/nocleg-3762 ... czne-krywe

A teraz, już na zakończenie tej relacji, ostatnie 10 zdjęć z wrześniowego pobytu. Ich autorem jest Grzegorz B.
Załączniki

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez mazg » 10 paź 2017, o 10:59

:)
Lutowiska, "Pod żubrem " !!!!!!!!!!!! :)
mazg
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Stały Bywalec » 10 paź 2017, o 11:41

Tak. To sympatyczna knajpka "Pod Żubrem" w Lutowiskach. Dobre jedzenie i niepowtarzalny wystrój wnętrza (ścienne malowidło starobieszczadzkie, do obejrzenia pod linkiem dobre-zarcie-w-knajpie-bieszczadzkiej-t2468.html ).

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez krzyś » 10 paź 2017, o 11:51

mazg napisał(a)::)
Lutowiska, "Pod żubrem "
w życiu tam nie byłem.... :roll:
... i w ogóle...
krzyś