4 dni w bieszczadach

Różne formy aktywnego wypoczynku i zwiedzania regionu. Rowery, narty, żeglarstwo i inne sporty

4 dni w bieszczadach

Postprzez galaktus » 6 cze 2009, o 13:39

Na poczatku lipca bede mial przyjemnosc byc pierwszy raz w Bieszczadach,w koncu ) Szukam porady gdzie uderzyc na pierwszy raz, zaplanowane mam niestety tylko 4 dni.Czy zatrzymac sie w jednym miejscu i codziennie inny szlak,czy po prostu wedrowac i nocowac co noc gdzie indziej ? Jakie to mialoby byc miejsce,jakie szlaki ? Z gory dziekuje za wszelkie wskazowki i pozdrawiam pawel
galaktus
Stonka bieszczadzka

Re: 4 dni w bieszczadach

Postprzez Misieg » 6 cze 2009, o 15:34

To zależy czy jedziesz swoim samochodem, czy typowa "wyprawa" plecakowa.

Jeżeli plecakowa to proponuję,żebyś te 4 dni zagospodarował w sposób następujący:

1)Wetlina - Przełęcz Orłowicza - Chatka Puchatka - Berehy Górne
2)Berehy Górne - Połonina Caryńska - Ustrzyki Górne
3)Wołosate - Tarnica - Krzemień - Bukowe Berdo - Widełki - Pszczeliny
4)Wołosate - Przeł.Bukowska - Rozsypaniec - Halicz - Tarnica - Szeroki Wierch - Ustrzyki Górne

To jest taka typowa, kanonowa rozpiska dla kogoś z miarę dobrą kondycją marszową.
napisz może czego oczekujesz po swoim 1 wyjeździe? widoków, samotności itp? wtedy będzie łatwiej coś zaproponować.

1 dnia możesz dojechać do Wetliny i wyruszyć stamtąd na Połoninę Wetlińską i z powrotem wrócić do Wetliny na nocleg lub jeśli masz namiot to rozbić się w Berehach, lub podjechać autobusem/busem do Ustrzyk Górnych,2 dnia podjechać busem/autobusem do Bereżek i kierować się do Ustrzyk Górnych. W Ustrzykach możesz rezerwować resztę noclegów, do Wołosatego na spokojnie się dostaniesz busem/autobusem. Proponuję tak jak widzisz w rozpisce wyjście z Wołosatego na Halicz i dalej dlatego,że do Przeł. Bukowskiej idzie się asfaltem - nic przyjemnego przy schodzeniu.... natomiast zejście z Bukowego Berda do Pszczelin jest baaardzo malownicze, o wiele lepiej się prezentuje niż podchodzenie od strony przeciwnej.

Jak mówię, napisz dokładnie czego oczekujesz itp, wtedy będzie mi łatwiej Ci coś zaproponować.

Pozdrawiam
Michał
http://picasaweb.google.com/michal.organ" - cyfrowa galeria bieszczadzka
http://pogorze.phorum.pl/index.php" - pogórzańskie klimaty, wszystko co w pogórzach piszczy
nr gg: 5476043
Misieg
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez galaktus » 6 cze 2009, o 19:56

Bedzie to typowy,samotny wypad z plecakiem.Zone z synkiem zostawiam w Sanoku.Cztery dni to niewiele, ale mam zamiar wykorzystac je na maxa.Licze na dluga, codzienna marszrute do czego kondycji mi nie brakuje).Chcialbym zobaczyc to co w Bieszczadach najpiekniejsze oczywiscie,juz teraz wiem ze nie bedzie to moja ostatnia tam wyprawa ,ale chcialbym zeby ta mnie na Bieszczady jak njabardziej nakrecila ) Chcialbym tez zobaczyc jakas piekna stara cerkiew,choc jedna.Wielkie Dzieki Michal ,juz teraz duzo mi pomogles.Pozdrawiam PS.:moze doradzisz jaka mape kupic
galaktus
Stonka bieszczadzka

Postprzez vm2301 » 6 cze 2009, o 20:03

vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Misieg » 6 cze 2009, o 20:45

galaktus napisał(a):Bedzie to typowy,samotny wypad z plecakiem.Zone z synkiem zostawiam w Sanoku.Cztery dni to niewiele, ale mam zamiar wykorzystac je na maxa.Licze na dluga, codzienna marszrute do czego kondycji mi nie brakuje).Chcialbym zobaczyc to co w Bieszczadach najpiekniejsze oczywiscie,juz teraz wiem ze nie bedzie to moja ostatnia tam wyprawa ,ale chcialbym zeby ta mnie na Bieszczady jak njabardziej nakrecila ) Chcialbym tez zobaczyc jakas piekna stara cerkiew,choc jedna.Wielkie Dzieki Michal ,juz teraz duzo mi pomogles.Pozdrawiam PS.:moze doradzisz jaka mape kupic

Jeżeli chodzi o cerkwie to w zaproponowanym przeze wariancie trasy to niebardzo...natomiast jeżeli będziesz mieć możliwość dotarcia, kiedyś, prędzej czy później to polecam świątynie:
Smolnik nad Sanem
Smolnik nad Osławą
Łopienka
Górzanka
Chmiel
Szczawne
Rzepedź
Turzańsk
Równia
i inne ,które ocalały do naszych czasów. Możesz także zobaczyć cerkwisko w Wołosatym - daje dużo do myślenia.
Jeśli zostawiasz żonę w Sanoku, to polecam odwiedzenie Muzeum Budownictwa Ludowego - skansenu, tam możesz zobaczyć min. przepiękną cerkiew z Rosolina, w Sanoku oczywiście Zamek, Kościoły, Cerkiew Katedralną, a także spacerek po starym mieście.

Co do mapy to ja polecam mapę wydawnictwa Ruthenus, badź wydawnictwa Compass( z tym,że musisz uważać bo ostatnie wydanie tej mapy było dupnięte - nie naniesiono części szlaku czerwonego z Ustrzyk do Wołosatego. Jeżeli chodzi o przewodnik to polecam Przewodnik wydawnictwa Rewasz.

mapy możesz sobie przejrzeć tutaj, kwestia indywidualna, ja preferuję Ruthenusa, mapa Compassa nie jest gorsza/lepsza.

1.Ruthenus:
http://www.bieszczady.pl/?catID=241" target="_blank

2. Compass:
http://www.twojebieszczady.pl/mapaonline.php" target="_blank

Przewodnik, na prawdę jest godny polecenia:
http://www.rewasz.com.pl/php/strony/dan ... osza=bie06" target="_blank
http://picasaweb.google.com/michal.organ" - cyfrowa galeria bieszczadzka
http://pogorze.phorum.pl/index.php" - pogórzańskie klimaty, wszystko co w pogórzach piszczy
nr gg: 5476043
Misieg

Postprzez kuusamo » 6 cze 2009, o 22:22

Plan na wycieczkę z plecakiem od schronisko-schronisko. Zakładam, że w dzień 0 dojeżdżasz do Ustrzyk Górnych gdzie śpisz i rano wyruszasz via Wołosate na Tarnicę zatem:

dzień 1 [nocleg w Ustrzykach Górnych] dojazd busem/stopem do Wołosatego {szlak niebieski} - szczyt Tarnica - {szlak czerwony} - Ustrzyki Górne
dzień 2 [nocleg w bacówce pod Małą Rawką] Ustrzyki Górne dojazd stopem/busem do {szlaku niebieskiego} - szczyt Wielka Rawka - {szlak zielony} - Bacówka Pod Małą Rawką
dzień 3 [nocleg w Bacówce Jaworzec] dojazd busem/stopem do Brzegów Górnych {szlak czerwony} Połonina Wetlińska - przełęcz Orłowicza {czarny szlak} - Bacówka Jaworzec
dzień 4 lajt po asfalcie [nocleg w Rajskim] Bacówka Jaworzec -{droga wzdłuż rz. Wetlinka} - rezerwat Sien Wiry (cofamy się trochę do) - Szczycisko drogą nad rz. San - Rajskie

Taki trip pozwala zaliczyć w pigułce to co Bieszczady mają najlepszego: najwyższy szczyt, połoniny, lasy, klimat schronisk, jazda autostopem (polecam), rzeczki i rzeki - jak dla mnie ok
precz z kubkami termicznymi
kuusamo

Powrót do Na szlaku i nie tylko czyli aktywnie w Bieszczadach