A takie tam połazęgowska

Opisy i fotorelacje z pobytu w Bieszczadach

Re: A takie tam połazęgowska

Postprzez skazaniec » 2 kwi 2011, o 20:57

kumak_gorski napisał(a):Lucy to stara gawędziara (of kors młoda, wiecznie, ale tak się mówi;-)

umówmy się, że ma skończone 18 lat :D
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 2 kwi 2011, o 21:38

skazaniec napisał(a):Bardzo przyjemnie się czytało, nabrałem chęci żeby odwiedzić naszych sąsiadów i zweryfikować Twoje opinie Lucyno :) taki ze mnie niewierny Tomasz :) tak sobie myślę, że można zatoczyć koło i wrócić do dyskusji o promocji Bieszczadów. A niebo fascynuje, od wieków fascynowało. Zazdroszczę Ci, jako domorosły astronom, w szczególności tego Saturna :) Chylę czoła przed zdolnością opowiadania :)

Jako domorosły astronom będziesz zachwycony tym miejscem. Aby przybliżyć Ci okolicę rzeknę tylko, że obok obserwatorium specjalizującym się m.in. w badaniu gwiazd zmiennych ( mają na swoim koncie odkrycie 13 z nich), powstającego planetarium o "dziwnej" konstrukcji czaszy (jest to duży spadochron rozwieszony dzięki wykorzystaniu podciśnienia) jest tu także: stacja badań nad polem magnetycznym (druga na Tatrzańskiej Łomnicy), będą prowadzić nadania nad neutrino, stacja meteorologiczno-klimatyczna mierzą m.in. stężenie dwutlenku węgla w atmosferze, zasobność naszej planety w ozon, stacja sejsmograficzna i ciekawostka - prowadzą badania nad zanieczyszczeniem światłem. Te ostatnie pomiary robią w sposób chałupniczy, sam naukowiec skonstruował sobie przyrząd. Jeżeli chodzi o zanieczyszczenie światłem to jest to jest to problem na skalę światową mający niebagatelny wpływ na zdrowie człowieka, natury i gospodarkę. Częścią tego projektu jest właśnie przebicie się z tym problem m.in. do mediów. Czy orientujecie się, że przez złe ustawienie latarń w miastach użytkujemy ponad 30 % więcej energii elektrycznej niż powinniśmy?
Z Kołonickiej Przełęczy jest przepiękna panorama na ukraińskie i częściowo polskie Bieszczady (chyba tam widać Kińczyk Bukowki i część połoniny). Już Piotra namówiłam na wypady na Słowację. Chcemy tam jeszcze raz pojechać aby przejść ścieżkę astronomiczną - wiedzie odsłoniętym grzbietem, widoki ponoć są jeszcze piękniejsze niż z Przełęczy), mi ponad to marzy się masyw Nartez i piękna ścieżka im. Poliszczuka. Przy obserwatorium będą pokoje gościnne (są jeszcze nieumeblowane). Ciekawostką jest to iż tam na zewnątrz jest tylko czerwone światło aby nie utrudniać obserwacji. Panie astronomowie robią fantastyczne biskwity. W Kołonicach mają ponad stuletnią machinę, dzięki której robią odpowiedni chlebek. Taki biskwit z serem i szynką jest rewelacyjny. Dla miłośników astronomii mają przygotowany sprzet, m.in. coś dzięki czemu obserwowałam Altaira. To taki gps z komputerem, wpisujesz nazwę obiektu obserwacji, a to ustrojstwo samo naprowadza Cię. Astronomowie wśród naszej braci przewodnickiej słyną z gościnności. Nawet kilka lat temu Koledzy obserwowali tam niebo niekomercyjnie, dostali pledy aby nie zmarzli.
lucyna
Zbanowany

Postprzez skazaniec » 2 kwi 2011, o 22:20

ach...braknie mi słów...po prostu... jestem zachwycony, że tak właśnie można:) dziękuję Ci za wyczerpującą odpowiedź.
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 3 kwi 2011, o 18:46

Hajda na Moklik.czyli takie tam stonkowate połazęgowisko
3 kwiecień 2011
Piotr_S, ja
Plan naszej "wyprawy" rodził się w bólach, był non stop zmieniany. Wreszcie padło na Polanę i Moklik. Rano prawie skoro świt z Piotrem udaliśmy się do Polany. Tam króciutkie powitanie z Księdzem i Piotr zabiera się do roboty. Jest tu na poły służbowo, chce utrwalić dla serwisu http://www.twojebieszczady.pl uroki tej miejscowości. Na pierwszy ogień idzie cerkiew i wszystkie trzy cmentarze przepięknie odnowione przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Mniejszości Karpackich. Mam do tych małych nekropolii sentyment, w bardzo, bardzo niewielkim stopniu pomogłam Kolegom w pracy. Dziś po raz pierwszy widziałam całościowy efekt Ich roboty, czapki z głów. Potem była piękna kapliczka o przeciekawej historii. Jak sobie dzieje tego woto przypomnę to skreślę kilka słów.
Następny punkt programu to Moklik, problem jak mamy go zdobyć. Pada na Czarną. Moklik to maleńka górka więc Piotr wpada na genialny pomysł. Najpierw poszukamy cerkwiska w Sokołowej Woli. Po trasie oglądnęliśmy kilka innych ciekawostek w Czarnej: zrekonstruowaną kapliczkę pańszczyźnianą i cekwisko w Czarnej (tam było dwie świątynie, ta o której mówię została najpierw przeznaczona na magazyn, popadła w ruinę, w 1976 r. została rozebrana). Wszystkie atrakcje znajdują się na ścieżce dydaktycznej "Siedlisko". Droga do Sokołowej Woli prosta jak drut, obok dawnego ozetu zostawiliśmy samochód i hajda po polnej drodze miejscami przypominającej super błocko. Cerkwisko i cmentarz robią przygnębiające wrażenie, zachował się tylko dębowy krzyż postawiony w 950 lecie chrztu Rusi, dwa nagrobki i krzyżyk nagrobny. Wiosna w pełni, przez cały dzień podziwiamy geofity.
Potem po krótkiej rozmowie z miejscowymi udajemy się na Moklik przez Harwaty, trasa bardzo widokowa, przez prawie cały czas wiedzie polami. Ostatnie 300 m ostro pod górkę przez lasy. Na kulminacji znajduje się z jednej strony ładna buczyna karpacka, a po drugiej stronie wymierająca olszynka porolna. Zeszliśmy inną leśno-polną drogą, przez cały czas wędrowaliśmy śladami zwierzaków, momentami zapach jeleni był tak silny, że szliśmy przez cały czas czując ich obecność jak w czasie rykowiska.
Dziękuję Piotrowi na ciekawe połazęgowisko.
lucyna
Zbanowany

Postprzez bogdan64 » 5 kwi 2011, o 14:51

W niedziele tj. 3 kwietnia wybrałem się na małą wycieczkę rowerową.
Sprawdziłem jak przebiegają prace remontowe w cerkwi w Bałuciance ( BN). W połowie lipca 2009 roku został rozpoczęty remont tego obiektu. Wcześniej po włamaniu i kradzieży kilku ikon zdemontowano i wywieziono ikonostas. Wykonano nową podmurówkę oraz gotowa jest już prawie wieża. Jak widać na zdjęciu całość będzie pokryta gontem.
Gorzej przedstawia się cerkiew w Króliku. Tutaj mimo zapowiedzi remontu nie dzieje się nic i chyba w niedługim czasie dojdzie do zawalenia części dachu.
Załączniki
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 10 kwi 2011, o 21:23

Fajne klimaty, muszę się tam wybrać. :

Piotr obraził się na wątek, nie wrzucił fotek więc podam tylko link do zdjęć z Sokołowej Woli
http://www.twojebieszczady.net/dawne/sokolowa_wola.php
Ostatnio edytowano 2 gru 2012, o 17:31 przez Piotr_S, łącznie edytowano 1 raz
Powód: poprawiono link
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 28 kwi 2011, o 20:12

Ostatnio edytowano 2 gru 2012, o 17:32 przez Piotr_S, łącznie edytowano 1 raz
Powód: poprawiono link
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 9 maja 2011, o 20:58

lucyna napisał(a):Hajda na Moklik.czyli takie tam stonkowate połazęgowisko
3 kwiecień 2011

Kilka zaległych pstryków:

Widok na Wydrne:
Obrazek

Do niedawna "słynna" hodowla jeleni, obecnie bez zawartości:
Obrazek

Kapliczka z lat 20.XXw, Polana-Ostre
Obrazek

Bobrowe robótki w drodze do Woli Sokołowej:
Obrazek

Droga do Woli Sokołowej:
Obrazek

Czarna Dolna, dawny OZ
Obrazek

Harwaty (pod Moklikiem) - jak szaleć, to szaleć:
Obrazek

Dzięciołowe robótki, stoki Moklika:
Obrazek

Czarna Dolna:
Obrazek

Wola Sokołowa, krzyż z 1938r. na 950 lecie chrztu Rusi:
Obrazek
Piotr_S
Administrator

Postprzez jerzumarian » 10 maja 2011, o 18:03

dzieki za te zdjecia, w sierpniu lece minimum na jeden dzien w ten rejon. dawno nie bylem na woli s.
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 24 wrz 2011, o 04:32

Wczoraj odbyła się konferencja zamykająca projekt Pro Carpathii i Fundacji Bieszczadzkiej http://www.procarpathia.pl/pl/projekty/ ... ez_granic/, dużo o nim pisałam w tym wątku, a jeszcze więcej na innych forach. To w ramach jego były realizowane nasze przewodnickie szkolenia http://www.procarpathia.pl/pl/projekty/ ... _terenowe/, to w ramach jego braliśmy udział w konferencjach z Kumakiem Górskim i Piotrem_S i wielu Kolegami z Forum, którzy nas tylko czytają.
Dziękuję Pracownikom Pro Carpathii za wspaniałe szkolenia, Kolegom za wspólne wypady, Pani Agnieszce Pieniążek i Panom Krzysztofowi Staszewskiemu i Krzysztofowi Zielińskiemu za pomoc, której nie raz mi udzielili, Trenerom za serce, które włożyli w nasze szkolenia, Grześkowi Sitce z Fundacji Bieszczadzkiej za to, że w owym projekcie się znalazłam i za wszystkie dobro, które od Niego otrzymałam. O projekcie będę jeszcze pisała nie raz ale w wątku czytelniczym. Dostaliśmy bowiem niezmiernie ciekawą książkę kucharską "Pogranicze od kuchni Polskie i słowackie przepisy kulinarne", trzy mapy turystyczne w skali 1:130 000 "Przyroda pogranicza polsko-słowackiego", "Sztuka pogranicza polsko-słowackiego", "Etnografia pogranicza polsko-słowackiego" oraz płytkę "Horny Saris Balik turistickich ponuk", "Skarby Podkarpacia" "Karpacki Przegląd Gospodarczy", które zostały wydane w ramach projektu.

Umarł król, niech żyje nowy król. W poniedziałek rozpoczyna się inny cykl szkoleń i spotkań w którym mam nadzieję, że będziemy brać czynny udział.
lucyna
Zbanowany

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje z Waszych pobytów i wypraw