Akcja GOPR pod Tarnicą - śmierć turystki

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Akcja GOPR pod Tarnicą - śmierć turystki

Postprzez Piotr_S » 21 wrz 2012, o 05:25

"61-letnia turystka ze Szczecina zmarła z wychłodzenia na szlaku w Bieszczadach. GOPR-owcy odnaleźli też drugą osobę, która w stanie hipotermii trafiła do szpitala.

- Około godz. 17 zostaliśmy powiadomieni, że w okolicach Tarnicy leży nieprzytomna kobieta - mówi Jakub Dąbrowski ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR. - Do akcji ruszyło 12 ratowników. W połowie drogi znaleźliśmy jeszcze jedną turystkę. Była w stanie hipotermii. Kobieta została przetransportowana do Wołosatego, a następnie do szpitala w Ustrzykach Dolnych. Jest w stanie ciężkim. Na chwilę obecną nie ma z nią kontaktu. "
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /120929932
Piotr_S
Administrator

Re: Akcja GOPR pod Tarnicą - śmierć turystki

Postprzez skazaniec » 21 wrz 2012, o 08:21

Cóż należy chyba szukać tu potwierdzenia w starym porzekadle, że żadnych gór nie można lekceważyć - swoją drogą ciekawią mnie przyczyny. Czy zawiniły rzeczywiście złe warunki, czy może złe przygotowanie turystek.
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez włóczykij » 21 wrz 2012, o 09:17

Szok!!! szkoda ,że dopiero tragedia przypomina o szacunku do gór. Zimno było konkretnie nawet na dole a co dopiero na Tarnicy. W tej chwili za oknem jest ledwo 6 stopni...
włóczykijowy transport http://www.busy-bieszczady.com.pl/
włóczykij
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 21 wrz 2012, o 09:49

włóczykij napisał(a):szkoda ,że dopiero tragedia przypomina o szacunku do gór.

Niestety na ogół tak to właśnie wygląda w naszym kraju. Tego szacunku dla gór brakuje i sądzę, że każdy z nas jest w stanie przywołać kilka(dziesiąt) sytuacji lekceważenia gór i zasad bezpieczeństwa na szlakach.
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 21 wrz 2012, o 11:09

Ciąg dalszy:

"Według wstępnych ustaleń Policji do Wetliny przyjechała 200-osobowa grupa z różnych stron Polski na rajd "Wędrówki po Górskich Parkach Narodowych i Krajobrazowych z PTT”. Wczoraj rano uczestnicy rajdu zostali rozwiezieni na różne szlaki turystyczny, po których poruszali się w kilkuosobowych grupach Wszyscy mieli spotkać się pod koniec dnia w Ustrzykach Górnych lub w Wołosatem.

Z informacji uzyskanych przez policję wynika, że 61-letnia kobieta ze Szczecina ruszyła w trasę, ze swoimi znajomymi. Każdy z uczestników szedł swoim tempem. Po pewnym czasie kobieta osłabła i nie miała siły iść dalej. Jej znajoma poszła po pomoc, po drodze natknęła się na kolejną osłabioną kobietę. W Wołosatem miała powiadomić GOPR, informując, że na szlaku pozostają dwie osoby potrzebujące pomocy.

Sprawę bada Prokuratura Rejonowa w Lesku."
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... F120929923
Piotr_S
Administrator

Postprzez włóczykij » 21 wrz 2012, o 15:08

gdyby tylko szli bliżej siebie... może miałaby szansę ? W podobnej sytuacji była grupka młodzieży z opiekunem , ale tu opiekun kazał się zebrać wszystkim w taki kokon aby osłonić i otulić maksymalnie, dwie najsłabsze/wychłodzone osoby. Gopr zdążył zanim doszło do tragedii.
włóczykijowy transport http://www.busy-bieszczady.com.pl/
włóczykij
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 22 wrz 2012, o 08:25

Dziwne to dla mnie - brak wszelakich instynktów samozachowawczych i zdrowego rozsądku. Kompletnie nie tak jak mnie uczono chodzenia z grupą, a wydaje się, że to powinno być dobrze zorganizowane - wszak to PTT.
Dokładnie tak jak pisze włóczykij - wystarczyło być bliżej siebie. Wystarczyło się nie rozdzielać - ze względu na złe warunki atmosferyczne. A już najprostsza rzecz i najtańsza to folia NRC - kosztuje mniej niż 10 zł, waży tyle co nic, a wielu ludzi uratowała. Całe szczęście, że stan drugiej turystki się poprawił.
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez vm2301 » 22 wrz 2012, o 19:05

Chodzisz po górach 45 lat, idziesz po raz kolejny, łapiesz zadyszkę, Władzi z sąsiedniego pokoju spowalniać nie chcesz, więc idziesz swoim tempem, no bo czemu ma ci się coś stać, jesteś sprawna, silna ... doszło do zasłabnięcia, nie miał kto pomóc... szkoda.

Takich śmierci chyba jest sporo, tyle, że gdy na szlaku mają miejsce, to o nich głośno...
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lidkru » 22 wrz 2012, o 21:13

A już najprostsza rzecz i najtańsza to folia NRC - kosztuje mniej niż 10 zł, waży tyle co nic, a wielu ludzi uratowała.

tylko ze o takich wynalazkach to - z całym szacunkiem- starsi turyści nie wiedzą, albo ich nie uznają, bo "za naszych młodych lat to toto nie było i jakoś żyjemy". Wiem co mówię: mam w rodzinie szacowną turystkę która naprawdę setki km w górach przeszła, ale dziwi się moim "fobiom" na temat butów ( a adidasy to złe? ) czy dobrego plecaka
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez vm2301 » 24 wrz 2012, o 13:08

lidkru napisał(a): Wiem co mówię: mam w rodzinie szacowną turystkę która naprawdę setki km w górach przeszła, ale dziwi się moim "fobiom" na temat butów ( a adidasy to złe? ) czy dobrego plecaka

I Ty będziesz taka szacowną turystką za powiedzmy 30 lat, bo coraz to nowszych gadżetów nie będziesz akceptować i "skoro za moich czasów" nie było wszczepianych chipów kontrolujących stan organizmu i automatycznie wzywających bezzałogowe śmigło, w 5 minut przywracające wszystkie czynności życiowe i żyliśmy, to i ja mogę pójść na połoniny ze starym plecakiem i w archaicznych wibramach. ;)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Następna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy