Akcja na Bukowym Berdzie

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Akcja na Bukowym Berdzie

Postprzez malo » 6 lut 2013, o 20:13

Widzę że biwak był planowany. Zapewne jako element szkolenia od samego początku wpisany w plan.
Należy się za to mandat (o ile nie było szczególnego zezwolenia BdPN) - i to jedyne na razie bezsprzeczne uchybienie. Cała reszta jest polemiczna.
Dla mnie jest oczywiste, że jeśli jedzie się na zimową szkołę przetrwania, to nie po to by chodzić jedynie w słonecznym szlaku, zjeżdżać na sankach i przed zmierzchem zejść na obiadokolację. I jeśli wyślę dziecko 16-19 letnie to nie po to by chodziło zaledwie 500m od schroniska.
Wczoraj w TV słyszałem wypowiedź goprowca: "uczestnicy mieli prawie letnie namioty".
Jeśli oczekujemy od organizatora wycieczki fachowości, to jak takoż oczekuję poważnej wypowiedzi od poważnej służby za jaką chce uchodzić GOPR. Bo "prawie" - czyni różnicę. Albo GOPR wie że mieli niewłaściwy sprzęt - więc niech używa sformułowań kategorycznych a nie: "prawie letni". Albo jeśli nie ma o tym przekonania - więc niech wstrzyma się z wypowiedzią, najlepiej formułując: "sprawę należy zbadać". Inaczej wychodzi bicie piany i pseudoedukacja górska.
Ale pal licho wypowiedzi do kamery. Jak ktoś nie jest obyty z mediami to przed kamerą może popaplać różne rzeczy, które po chwili by skorygował. No ale kamera chwyciła i puści wszystko w obieg. A gawiedź będzie robiła sobie używkę z tego co powiedział o azymucie 30 i północnym kierunku. Weź Zygmunt pamiętaj gdzie należy brać poprawkę na wypowiedzi - nie tylko by gnoić tych co wezwali GOPR. Przed klawiaturą w ciepłych kapciach powinieneś umieć bardziej na chłodno wyważyć, to co powiedziane przed kamerami, zamiast dosłownie brać każdą wypowiedź złapaną kamerą.
Co do samego miejsca rozbicia namiotów - ja też często mam dylemat: czy wybrać na grzbiecie - gdzie jest w miarę płasko i stabilnie będzie stał choć narażone na wiatr, czy raczej w osłoniętym miejscu - lepsze ze wzgl atmosferycznych ale z gorszą stabilnością stoku lub zwałowisk. To rzadko jest komfortowa decyzja: czy zużyć więcej sił i czasu na przygotowanie w mniej wygodnym podłożu, czy oszczędzać siły i czas ale tracąc komfort bezwietrzności. Osobiście preferuję opcję z oszczędzaniem sił - czyli na grzbiecie, ale każdy może wybrać inną taktykę.

ps: też pamiętam wyprawę Ezechiela i jego przesadne zapatrzenie w sprzęt
malo
Stonka bieszczadzka

Postprzez Zygmunt Skibicki » 6 lut 2013, o 20:47

malo napisał(a): Jak ktoś nie jest obyty z mediami to przed kamerą może popaplać różne rzeczy, które po chwili by skorygował. No ale kamera chwyciła i puści wszystko w obieg. A gawiedź będzie robiła sobie używkę z tego co powiedział o azymucie 30 i północnym kierunku. Weź Zygmunt pamiętaj gdzie należy brać poprawkę na wypowiedzi

Czyli bez kamery nie ważne, bo nie autentyczne, a z kamerą też nie ważne co powiedział, bo może się zes...tresował, tak?
Nie, ten akurat chłopak stresu przedkamerowego nie miał i był stosunkowo rezolutny, co mnie się akurat u niego podobało.
malo napisał(a): nie tylko by gnoić tych co wezwali GOPR.

Przepraszam, ale ja nikogo nie gnoiłem i nie gnoję, a wezwanie GOPR w omawianej sytuacji uważam za rozsądne. Tyle, że dziś jakoś nikt się nie przyznaje do tego wezwania...
Ktoś do kogoś dzwonił...
Pytał o prognozę...
Przy okazji coś tam bąknął, że na górze są ludzie i w raczej kiepskiej kondycji, by sami mogli zejść...
Zostawił numer telefonu... na wszelki wypadek.
Może Ty nie kojarzysz, dlaczego ów instruktor wybrał ten szczególny sposób powiadomienia, ale proszę byś nie traktował innych jak kompletnie nie kumatych. On doskonale wiedział, że w takiej sytuacji tak akurat ma postąpić. W tej kwestii zdał egzamin świetnie! Przynajmniej u swego szefa.
malo napisał(a):Przed klawiaturą w ciepłych kapciach powinieneś umieć bardziej na chłodno wyważyć, to co powiedziane przed kamerami, zamiast dosłownie brać każdą wypowiedź złapaną kamerą.

Uważam, że jeśli już się wypowiadam, to umiem, co powinienem umieć, a jak nie umiem, to siedzę cicho i obserwuję, co mówią i robią mądrzejsi. To bardzo tania i skuteczna metoda zdobywania wiedzy! Serdecznie polecam!
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez hadamlicz1 » 7 lut 2013, o 03:04

malo 100% racji!
Powiem tak ,każdy kto chodził po górach zimą wie, czym było trudniej, tym mocniejsze wspomnienia .
I niech mi nikt nie mówi , że wędrując w ciężkich warunkach zimowych szedł po szlaku, nie zbaczał , bo to PN .
Za schodzenie ze szlaku jest taki sam mandat jak za biwakowanie:)
Przypomnę tylko, że za akcję GOPR rodzice, organizatorzy,malo i ja i wielu innych zapłaciło.
Nic mnie tak nie męczy, jak niechodzenie po górach!
Hadamlicz
hadamlicz1
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez długi » 7 lut 2013, o 07:42

"Kropla zimnej wody dodaje szklance koniaku aromatu"
J. Tuwim
długi

Postprzez jaNO » 7 lut 2013, o 08:31

Święte słowa Piotra van der Coghena ale jak zawsze , kwestia jest w granicy ryzyka. Moim zdaniem , orgowie nie uwzględniając szeregu elementów (kondycja, sprzęt, warunki) , nie oceniając dynamicznie zmieniającej się sytuacji i nie reagując do niej adekwatnie , zachowali się jak debile.
Przykład z życia gdzie wg. mnie przebiega granica debilizmu.
Kiedyś robiliśmy szkolenia dla dzieciaków na Optymistach. Chcieliśmy pokazać im jak się pływa przy mocniejszym wietrze. I wszystko było ok do połowy treningu gdy w ciągu kilku minut wiatr stał się szkwalisty. żadna burza, po prostu co chwila przychodził konkretny podmuch. W parę minut na wodzie leżało z 15 łódek, dzieci w wodzie, wiatr odpychający , krzyki, płacz, jeden ponton z silnikiem, w 25 minut ogarnęliśmy chaos i do gardła każdemu rzuciłbym się gdyby ktoś nazwał mnie debilem.
Ale gdybym w takich pogarszających się warunkach wypychał dzieci na wodę "żeby się sprawdzili" to każdy mógłby mnie kopnąć w d....i jeszcze bym podziękował za naukę na przyszłość.
Żaden przepis, legitymacja nie wyznacza nam granicy rozsądku. I całe szczęście.
Po to mamy rozum , żeby go używać. Orgowie idą w zaparte ale założę się, że w zaciszu pakamery ich kolega zadał im to odwieczne pytanie: pop.......o was ?
jaNO

Postprzez hadamlicz1 » 7 lut 2013, o 09:27

Cieszę się z tego linku co dodał długi. Super tekst w odróżnieniu od tych tu w większości na forum :)
Nic mnie tak nie męczy, jak niechodzenie po górach!
Hadamlicz
hadamlicz1

Postprzez Piotr_S » 7 lut 2013, o 09:45

hadamlicz1 napisał(a):Cieszę się z tego linku co dodał długi. Super tekst w odróżnieniu od tych tu w większości na forum :)

To do kompletu jeden z komentarzy pod tym tekstem:

"Panie Piotrze wszystko fajnie, tylko wszystko rozchodzi się o szczegóły. Sam Pan jest właścicielem szkoły surwiwalu w związku z tym nie może Pan być obiektywny, co więcej Bogdan Tymoszyk(prezes SAS) z Panem współpracuje... Czyli jednym słowem bardzo łatwo tą wypowiedz posądzić o dbanie przede wszystkim o własne interesy."

A sam tekst ok, wyważony.
Piotr_S
Administrator

Postprzez alegorn » 7 lut 2013, o 12:31

mhmmm.
mam wrazenie ze gdzies nastąpiło pewne nieporozumienie. chyba nikt z Nas, którzy się krytycznie tutaj wypowiadali - nie potępiał wyprawy.
nie było nigdzie chyba napisane, że to z punktu zły pomysł, i nie powinien być realizowany.

w mojej ocenie krytycyzm opinii skupił się na samym przeprowadzeniu tej wyprawy.
błędy które zostały popełnione - w ciut innych warunkach - mogły być ostatnimi bo życiowymi błędami.
i właśnie to zostało przez napiętnowane. bo błędy zostały popełnione zarówno przy projektowaniu całego 'egzaminu', w niedostatecznym wyszkoleniu/wyposażeniu uczestników, jak i błędy decyzyjne już tam, na miejscu.

nie ma się co czarować. gdzieś błąd nastąpił (i samo załamanie pogody nim nie jest..), to co budzi mój sprzeciw - to fakt 'wybielania' się z winy organizatora, początkowe obwinianie GOPR, brak refleksji: 'tak, popełniliśmy błąd, wyciągniemy wnioski'.. przekaz jaki do mnie dociera, to niestety : 'a jutro też tam pójdziemy, i ch**a nam zrobicie!' i właśnie to, wg mnie jest w tym najsłabsze..
jak dla mnie EOT w dyskusji, przynajmniej, jeśli nie będę wywołany z imienia do dyskusji...

pozdrawiam,
Jacek Szczepaniak.
od gór piękniejsze są tylko góry...
alegorn

Postprzez PaweleS » 7 lut 2013, o 14:43

alegorn Podpisuje się pod tym co napisałeś w 100 %.
PaweleS
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 7 lut 2013, o 15:42

alegorn napisał(a):to co budzi mój sprzeciw - to fakt 'wybielania' się z winy organizatora, początkowe obwinianie GOPR, brak refleksji: 'tak, popełniliśmy błąd, wyciągniemy wnioski'.. przekaz jaki do mnie dociera, to niestety : 'a jutro też tam pójdziemy, i ch**a nam zrobicie!' i właśnie to, wg mnie jest w tym najsłabsze.

Dokładnie o to mi cały czas chodzi.
Piotr_S
Administrator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy