Aktualności Wschodnio-karpackie

Bieszczady Wschodnie, Borżawa, Świdowiec, Gorgany, Czarnohora

Aktualności Wschodnio-karpackie

Postprzez IraS » 13 mar 2009, o 12:46

Wschodnio-karpackie schroniska

Kolejne otwarte spotkanie TK odbędzie się 20 marca 2009 roku o godz. 1800 jak zwykle w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie (al. Na Skarpie 27). Wypełni je prelekcja Tadeusza Kiełbasińskiego i Andrzeja Wielochy o „Wschodniokarpackich schroniskach do 1939 roku, cz. I Na wschód od Prutu ”. Będzie wiele zdjęć i mapy ze szczegółowymi lokalizacjami poszczególnych schronisk, oraz oczywiście dużo informacji o ich budowie i funkcjonowaniu. Zapraszamy!

źródło: Towarzystwa Karpackie
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Aktualności Wschodnio-karpackie

Postprzez Basia Z. » 13 mar 2009, o 13:11

Pisałam już o tym na wszelkich możliwych forach, ale tu jeszcze nie 8-)

To już jutro !

14–15 marca w chatce w Lachowicach - Adamach – KARPATY WSCHODNIE – prelekcje, pokazy slajdów i dyskusja m.in. Tomek Dębiec pokaże zdjęcia z freeride w Karpatach Wschodnich, Basia Zygmańska zdjęcia z obozów wędrownych w Karpatach Wschodnich, Darek Dyląg - autor przewodnika po Gorganach - przedstawi prelekcję "Gorgany – udostępniać czy chronić", oprócz tego będą slajdy z zimowej wędrówki po Gorganach. Oczekujemy też dyskusji na temat związany z prelekcją Darka, liczymy na uczestnictwo osób, które mają różne zdania na w.w. temat. Będzie poczęstunek karpacki, więc do noclegu trzeba będzie dopłacić parę złotych (ogółem koszt 9 zł + nocleg, dla "blach trójkątnych" nocleg za darmo). Prosimy o rezerwację miejsc.

W tej chwili rezerwacja już bezpośrednio u mnie.

Kolejna impreza:

4–5 kwietnia – impreza z cyklu przybliżającego kultury innych narodów zamieszkujących tereny naszych Beskidów – ŻYDOWSKIE ŚWIĘTA. Prelekcje, pokazy i muzyka – z udziałem znakomitego znawcy tematu – Jacka Proszyka – historyka z Bielska–Białej, autora przewodnika po cmentarzu żydowskim w Bielsku. Na spotkaniu planowany jest poczęstunek, więc za imprezę trzeba będzie coś zapłacić. Prosimy o rezerwację miejsc. W kolejnym dniu przewidywane zwiedzanie miejsc związanych z żydowskimi mieszkańcami Bielska i Białej.

Miejsce: Chatka SKPG "Harnasie" na Adamach
mapa: http://infobot.pl/r/17dJ
http://www.skpg.gliwice.pl/lachowice/

Rezerwacje i szczegóły: Radek Truś
tel: (32) 231 11 80 (wieczorem), GSM: 601 802 695
email: radeck2(usuń_to)@skpg.gliwice.pl

Pozdrowienia

Basia Zygmańska
Basia Z.
 

Re: Aktualności Wschodnio-karpackie

Postprzez IraS » 13 mar 2009, o 15:13

No to czekamy na jakąś relacje i zdjęcia ze spotkania bo pewnie na nim będziesz. Pozdrów odemnie Darka.
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Aktualności Wschodnio-karpackie

Postprzez Basia Z. » 13 mar 2009, o 16:46

Muszę być, bo jestem głównym organizatorem tej imprezy.
Jeszcze mam do odbioru rzutnik, załatwić laptopy, dopracować swoją prelekcję, zakupić jedzonko itd.

Uff.

A Darka rzecz jasna pozdrowię.
Liczymy na dyskusję na temat znakowania szlaków, towarzystwo będzie zapewne trochę inne niż w Zawadce Rymanowskiej i może dyskusja się wzbudzi :-)

Pozdrowienia

Basia
Basia Z.
 

Re: Aktualności Wschodnio-karpackie

Postprzez Basia Z. » 15 mar 2009, o 19:13

Już po imprezie.

Było około 30 słuchaczy.
Bardzo ciekawa była prelekcja Darka, niektórzy zaś przyjechali specjalnie aby posłuchać Tomka, który pokazywał zjazdy freeride w Czarnohorze i w Borżawie a potem jeszcze sporo slajdów z wyjazdów rowerowych w Karpaty Wschodnie.
Obejrzeliśmy też nadprogramowo film o Vincenzie.

No i były cziburaki ;-)

Pozdrowienia

Basia
Basia Z.
 

Re: Aktualności Wschodnio-karpackie

Postprzez IraS » 6 kwi 2009, o 07:05

Huculszczyzna w fotografiach Krzysztofa Hejke

W dniu 2 kwietnia w Dom Polonii w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Huculszczyzna w fotografiach Krzysztofa Hejke”, której organizatorem jest Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Składa się na nią kilkadziesiąt fotogramów prezentowanych częściowo na planszach przed budynkiem, a częściowo w jego wnętrzu. Tytuł nie do końca odpowiada treści wystawy, po pierwsze dlatego, że tylko część zdjęć – współczesnych jest autorstwa Krzysztofa Hejke, pozostałe to zdjęcia archiwalne ze zbiorów Jakuba Bera, po drugie współczesne zdjęcia w znacznej części dotyczą terenów leżących poza Huculszczyzną. Wystawa warta jest obejrzenia, szczególnie ciekawe są zdjęcia archiwalne. Niestety autorzy nie ustrzegli się szeregu błędów w podpisach pod zdjęciami. Wystawa czynna będzie do 30 kwietnia 2009.

Źródło: Towarzystwo Karpackie
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Aktualności Wschodnio-karpackie

Postprzez IraS » 1 maja 2009, o 07:09

Szkolenie ratowników w Bieszczadach Wschodnich

22 -25 kwietnia 2009 na Połoninie Równej na Zakarpaciu odbyło się szkolenie lawinowe służb ratowniczych z Ukrainy, Polski, Słowacji i Czech.

Szkolenie rozpoczęło się oficjalnym spotkaniem w siedzibie Zakarpackiej HRPZ w Użgorodzie.
W warsztatach wzięli udział ze strony Ukraińskiej ratownicy z regionów: Zakarpackiego, Lwowskiego i Iwano-Frankowskiego. Miejscem zakwaterowania był Hotel „Połonina” niedaleko miejscowości Lumszory. W część teoretycznej omawiano problemy i wymiano doświadczenia na temat sytuacji lawinowej w Karpatach . Podczas zajęć praktycznych, na Połoninie Równej prezentowano nowinki techniczne ułatwiające odszukiwanie ludzi pod śniegiem, wspinaczkę i kontrole zagrożenia lawinami. Na znak przyjaznych stosunków między ratownikami czescy partnerzy przekazali ukraińskim kolegom system lawinowy Recco ułatwiający poszukiwanie poszkodowanych.
Uczestnicy wymienili również doświadczenia w sposobach udzielania pomocy ludziom uwięzionym w kolejce linowej.
Kolejne spotkanie wspólne spotkanie ratowników zaplanowano w listopadzie w czeskich Sudetach.
Załączniki
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Aktualności Wschodnio-karpackie

Postprzez IraS » 8 cze 2009, o 05:52

Polscy turyści chcą mieć bliżej na Pikuj i na Zakarpacie

Planowane przez Polskę i Ukrainę przejście graniczne Michniowiec-Mszaniec jest błędem - twierdzą przewodnicy ze Stowarzyszenia "Karpaty”. W piśmie do wojewody podkarpackiego wskazują, że lepszym rozwiązaniem jest budowa przejścia Smolnik-Boberka.

Według przewodników Michniowiec leży zbyt blisko istniejącego przejścia drogowego w Krościenku. - Otwarcie granicy w Michniowcu nic nie daje turyście, który zmierza w ukraińskie góry - tłumaczy Stanisław Orłowski, przewodnik beskidzki. - On wciąż będzie miał wydłużoną drogę zarówno we wschodnie Bieszczady, jak i na Zakarpacie. A przecież powinno chodzić o to, żeby tę drogę skrócić.

Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem byłaby lokalizacja przejścia w Smolniku w gminie Lutowiska. - Jeszcze przed rokiem mówiło się, że to Smolnik będzie priorytetem, aż tu nagle zaczęto promować Michniowiec - twierdzą w Stowarzyszeniu "Karpaty”.

Za opcją Michniowiec-Mszaniec lobbuje Wołodymyr Horbowy, mer Starego Sambora. Otwarcie drugiego przejścia w rejonie starosamborskim (pierwsze jest w graniczącej z Krościenkiem Smilnicy) byłoby ekonomiczną szansą dla ubogiego skrawka Ukrainy. Z kolei dla regionu zakarpackiego taką szansą byłoby przejście w Boberce, choć to jeszcze nie Zakarpacie. - Ale już dość blisko - zauważa Orłowski. - Ten rejon ukraińskich gór jest przez polskich turystów wciąż mało spenetrowany.

Przez Boberke i Borynię najbliżej do doliny Stryja i na Pikuj - najwyższy szczyt Bieszczadów. - Przejście Smolnik-Boberka jest również istotne dla ochrony przyrody w Bieszczadzkim Parku Narodowym - podkreśla Wojciech Wesołkin, przewodnik z Sanoka. - Skrócony dostęp na Zakarpacie rozładowałby ruch na zatłoczonych polskich połoninach.

Krzysztof Potaczała NOWINY24
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Aktualności Wschodnio-karpackie

Postprzez IraS » 9 cze 2009, o 15:04

ZNAKUJEMY PO RAZ TRZECI

Obóz znakarski w Karpatach Ukraińskich 2009

Pierwszego sierpnia rusza już trzeci z kolei obóz znakarski w Karpatach Ukraińskich i potrwa do 9 sierpnia. Trzeci rocznikowo bo w pierwszym roku znaczki na drzewach malowano i latem i jesienią. Na początku odbywało się to w ściśle zamkniętym gronie przyjaciół ale ogrom pracy jaki jest do zrobienia w górach Zakarpacia spowodował, że akcja stała się otwarta dla wszystkich chętnych. W zeszłym roku były to nawet dwa równoległe turnusy a w roku bieżącym planowane są trzy:

1- Obóz Kołoczawa (znakowanie Poloniny Piszkoni i części Połoniny Borżawy)
2- Obóz Lisiczowo (znakowanie centralnej części Połoniny Borżawy)
3- Obóz Ust Czorna (znakowanie zachodniej części Świdowca)

Zgłoszenia z krótkim opisem swojej osoby oraz ze znajomością Karpat Ukrainskich można wysyłać do organizatora na adres redakce@treking.cz. (ilość miejsc ograniczona). Ewentualne informację można też uzyskać w naszej redakcji admin@bieszczady.net.pl.

Znakowanie zakarpackiej części Karpat koordynuje i organizuje Karpackie Turystyczne Stowarzyszenie z Czech oraz ukraińskie służby ratownicze HPRZ MNS.
Koszty materiałów oraz w miarę możliwości koszty wolontariuszy pokrywa czeska organizacja „Człowiek w Potrzebie”

Znakowanie Karpat po stronie Iwano Frankowskiej koordynuje Vasyl Hutyriak z Fundacji „Karpackie Ścieżki” – powstało już tam około 400km znakowanych tras.

W okręgu zakarpackim do tej pory około 205 km ale palny są ambitne a w akcję angażuje się coraz więcej chętnych. Taki obóz to oprócz ciężkiej pracy też dobra zabawa i przygoda tym bardziej, że skład grup jest międzynarodowy (Ukraina, Czechy, Polska, Słowacja). Nasz serwis www.bieszczady.net.pl zaangażowany jest w akcję od 2007 roku, uczestniczymy w obozach i relacjonujemy efekty:

www.bieszczady.net.pl/?fn_mode=fullnews&fn_id=1824
www.bieszczady.net.pl/?fn_mode=fullnews&fn_id=1840
www.bieszczady.net.pl/rep_znakowanie.php
www.bieszczady.net.pl/?fn_mode=fullnews&fn_id=1992
www.bieszczady.net.pl/?fn_mode=fullnews&fn_id=2000
www.bieszczady.net.pl/?fn_mode=fullnews&fn_id=2001
www.bieszczady.net.pl/?fn_mode=fullnews&fn_id=952

Dobrą wiadomością dla turystów wybierających się w Gorgany zakarpackie jest to że czeska organizacja Člověk v tísni, o.p.s. zamierza na koniec tego roku wydać mapę w skali 1:50 000 Połonina Krasna, zachodnie Gorgany (okolice Ust Czornej i Kołoczawy). Realizacją ma się zająć polskie Wydawnictwo Ruthenus z Krosna a to gwarantuje, że mapa będzie na pewno dobra.

ŹRÓDŁO: serwis: www.bieszczady.net.pl
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Aktualności Wschodnio-karpackie

Postprzez IraS » 20 cze 2009, o 18:20

(Informację dostałem po ukraińsku więc to moje tłumaczenie i mogą być jakieś nieścisłości)

Bergwaldprojekt Ukraina 2009 (Zakarpacie)

Jeśli chcesz zrobić coś użytecznego dla przyrody i społeczeństwa, Swiss-ukraiński projekt Bergwaldprojekt (www.bergwaldprojekt.ch) zaprasza do międzynarodowego obozu wolontariuszy, który odbędzie się od 19 do 28 lipca (pierwsza zmiana) i 2 9 sierpnia (druga zmiana) w malowniczym górskim obszarze Zakarpacia (Tyachevsky powiat obszarze. Lopuhovo). Program obozu - problemy górskich ekosystemów leśnych w Karpatach i praktyki we współpracy ze specjalistami od gospodarki leśnej, zmiany budowy dróg i karmienia zwierząt, opieka nad drzewami. Zakwaterowanie w pokojach Kedrynskoho i leśnictwa Playskoho bez nadmiernego komfortu i luksusu, posiłki w lesie - śniadanie i kolacje, kucharz przygotowuje obiad - bezpośrednio w lesie. Kampania obejmuje program aktywnej komunikacji ludzi z historycznego i kulturowego regionu karpackiego, ciekawe wycieczki i spotkania. Udział w obozie jest bezpłatny, koszty podróży do miejsca obozu pokrywają uczestnicy.
Po obozie uczestnicy zostaną zaproszeni do alternatywnego programu w sąsiedniej wiosce Ust-Czorna , która została założona przez etnicznych Niemców, a dziś podtrzymuje tradycję ich pochodzenia.

Osoby pragnące uczestniczyć w dodatkowych programach będą miały wyżywienie i zakwaterowanie dla rodzin (w warunkach wiejskiej agroturystyki), wycieczki do ciekawych miejsc, pomniki i zabytki ziemi, odwiedziny mistrzów tradycyjnego rzemiosła Zakarpacia. Koszt dodatkowych programów (28-30 lipca) wynosi 250 USD.

● Aby uzyskać więcej informacji prosimy dzwonić Poshtarenko Galinę, Regionalny Koordynator 8050 383 20 32
● Aby wziąć udział w obozie, wypełnij kartę uczestnika. www.bieszczady.net.pl/news2009/doc.doc

Ważne informacje:
- Należy pamiętać, że infrastruktura sieci komórkowej i transportu w obszarze jest ograniczona, ludzie, którzy mają problemy ze zdrowiem powinny zwrócić na to uwagę, jeżeli chcą uczestniczyć w obozie.
- Zlot jest międzynarodowy i przy wyborze kandydatów do obozu organizatorzy zwracają uwagę na możliwość komunikowania się w językach obcych (English. Francuski)
- Warunki utrzymania higieny również są dość ograniczone, tak więc konieczne jest zwrócenie uwagi na te niedogodności osób przyzwyczajonych do bardziej komfortowych warunków.


Podczas obozu należy mieć:
- latarki, termosy, mały plecak na dzienną wyprawę do lasu
- ciepłe ubrania, 2 pary dobrych butów (do uprawiania turystyki w górach), wodoodporne
- śpiwór i karimatę - zawsze! Namiot też może być przydatny.


O tym projekcie

Berhvaldproekt - inicjatywa, której celem jest wspieranie i odnawianie naturalnych funkcji ochronnych lasów górskich, przy użyciu wolontariuszy.
Współpracując w lasie, wolontariusze biorący udział w projekcie będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o górskich ekosystemach Karpatach i jednocześnie pomagać ukraińskim Karpatom poprzez znaczące prace w lesie. Radzenie sobie z leśnictwem, poznawanie pracy specjalistów i mieszkańców, uczestników, którzy pochodzą z różnych części Ukrainy poprzez praktyki.

Pierwszą inicjatywę takiego projektu w Szwajcarii. Utworzyły środowiska organizacji Bergwaldprojekt . Szwajcarzy chcą rozszerzyć swoje doświadczenie na terytorium sąsiednich państw - Niemiec i Austrii, gdzie krajobraz geograficzny i problemy górskich ekosystemów leśnych były podobne. Ukraina stała się pierwszym krajem Ťnie alpejskiej strefy", gdzie w 1996 roku jako projekt pilotażowy został wdrożony.

Cele:

Projekt racjonalnego wykorzystania zasobów leśnych w górskich lasach i motywacja ludzi do promowania starannego podejścia do zasobów naturalnych;

Projekty w odniesieniu do konkretnych rodzajów prac w górskich lasach, które przyczyniają się do zachowania i odtworzenia ekosystemów lasów górskich;

Projekt szkoli wolontariuszy poprzez lokalnych ekspertów leśnictwa i zrzesza ekspertów aby uzyskać wiedzę o karpackiej florze i faunie oraz historii lasów;

Projekt integracji społecznej: znajomość terenu, wymiany doświadczeń i kultur.
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Następna strona

Powrót do Karpaty ukraińskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

cron