Bandera bohaterem Ukrainy

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez paszczak » 30 sty 2010, o 16:53

jaNO napisał(a):Dla ludzi cała ta historia sprzed 65 lat !!! jest li tylko historią. Tylko.

Lubię prowadzić podobne obserwacje i prawie bym się z Tobą zgodził.

Ale niestety dla ludzi ta historia (czyjeś przeżycia i suche fakty historyczne,bez dorabiania ideologii) jest tym co im poda pod nos telewizja, rzadziej internet.
Tzw. nowoczesnym i oświeconym ludziom TV serwuje rozwolnienie i nim się oni z uśmiechem karmią, przeświadczeni o wspaniałych czasach dostatku, miłości i wolności w jakich przyszło im żyć.
A jak ktoś wygrzebie beznadziejny dokument z zakurzonego archiwum to zapewne zacofany moher zemsty żądny, niszczyciel dobrych (gdzie one?) stosunków.
Świadkowie, ofiary i inni najlepiej wiedzący czym była rzeź nie są zwierzakami medialnymi, nie garną się przed kamery, nie zgłoszą się do talk-show by o tym opowiedzieć.
Przeważnie są już w takim wieku, że nikt ich pokazywać ani oglądać nie będzie...no chyba, że w prime time między 2 a 4 w nocy.
Nowoczesna polityka miłości faktów się boi bo one nie zawsze chcą być różowe.
Warto oddać tej historii należyty szacunek, a nie tylko galeriom handlowym i cukierkowej telewizji.
Wiem, to niemodne i max obciachowe :mrgreen:
<kubaaa> co robisz ?
<kambys> nic
<kambys> w pracy jestem

paszczak
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez ludwiki » 30 sty 2010, o 20:07

Mamy tu kolejny przykład jakim bagnem jest polityka w wykonaniu niektórych polityków,również w naszym kraju.Juszczenko już pracuje na swój wynik wyborczy,gloryfikując tego zbrodniarza i jego ekipę chce się przypodobać nacjonalistom zachodniej Ukrainy.
A my w żadnym razie nie możemy przejść nad tym do porządku dziennego,jestem ciekaw jak zareaguje nasz Prezydent.Czy w ogóle zareaguje?
ludwiki
Stonka bieszczadzka

Postprzez IraS » 30 sty 2010, o 20:57

A ja się wtrącę bardziej turystycznie ;)

W sumie ja się tym tematem tak bardzo nie ekscytuje. Kiedyś byłem anty ukraiński z racji, że dziadek walczył w Bieszczadach z UPA. Jak jeszcze żył czasami opowiadał co tam się działo. Wtedy byłem zbyt młody i temat nie bardzo mnie interesował ale coś tam w głowie zostało. Potem przyszły czasy fascynacji Karpatami ukraińskim pierwsze wyjazdy, poznałem tam wielu życzliwych i otwartych ludzi. Zmieniłem trochę swoje poglądy.

Piotr_S napisał(a): Nie dziwne jednak, bo zwykłym obywatelom zależy na dobrych stosunkach z Ukrainą głównie po to, żeby swobodnie można było przekraczać granicę w celach turystycznych. Oczywiście aprobując ten złodziejski i skorumpowany od zwykłego urzędasa po najwyższe szczeble władzy państwowej system.

I ty masz Piotrze racje mi też zależało na tych stosunkach bym mógł jak człowiek przekraczać granicę itp. Ale po wielu wyjazdach na Ukrainę mam to w dupie. Mieli szanse zbliżyć się do Europy nie wykorzystali tego. Ja co chciałem tam zobaczyć to w większości zobaczyłem choć mam duży niedosyt. Ale nie mam zamiaru dalej zachwycać się tym krajem i udawać, że jak tu ktoś napisał "jak ktoś mi pluje w twarz". W swoich serwisach promuje ten kraj ciekawą kulturę, nawet jeżdżę malować tam znaczki na drzewach dla turystów. I co ? na granicy jestem traktowany gorzej niż zwykły handlarz fajkami, traktuję cię z góry jak przestępce, policja też tylko czeka na frajerów z Polski. Mają wielki potencjał turystyczny ale z takim podejściem go nie wykorzystają, utoną w plastykowych butelkach w rzekach. Bo co z tego, że będą szlaki, coraz lepsze miejsca noclegowe jak potencjalnych klientów najpierw odstraszą na granicy a potem na drogach. Szkoda tylko ludzi którzy tam żyją i chcą coś zrobić dobrego bo ich starania na razie idą w błoto. W tej chwili jeżdżą tam naprawdę pasjonaci którzy godzą się na pewne traktowanie czy klienci większych biur turystycznych, którzy już w kosztach wycieczki ponieśli koszty łapówek. Nie są pępkiem świata. Dzięki temu, że już miałem trochę dosyć tych układów odkryłem Rumunię która jest dużo bardziej ciekawsza i choć jest tam dalej to i tak można cieszyć się górami szybciej nie stojąc po kilka godzin na granicy.
IraS
Administrator

Postprzez ludwiki » 31 sty 2010, o 11:37

Kolego IraS nie pal mostów za sobą.Ukraina to ciekawy kraj,przyjdzie czas że odejdą w zapomnienie ci ludzie byłego systemu,niedouczeni skorumpowani "władcy" w mundurach na granicy i wewnątrz kraju,a i mentalność ludzi się zmienia,tylko to proces bardzo długi.Powinniśmy dawać tym ludziom przykład jak powinno się traktować drugiego człowieka a na pewno z czasem czegoś się nauczą.Mnie osobiście nawet Juszczenko robiący takie numery z Banderą nie odstraszy od podróżny w tamte rejony.Trzeba nam pamiętać że nie wszyscy Ukraińcy to nacjonaliści,mieszka tam bardzo wiele uczciwych i gościnnych ludzi.
ludwiki
Stonka bieszczadzka

Postprzez browar » 31 sty 2010, o 13:42

Piotr_S napisał(a): I co z tego że popsuja się stosunki z Ukrainą? A na co one nam są potrzebne obecnie - być może trzeba je właśnie zepsuć, i to mocno, aby można było budować wszystko od nowa. W sposób jaki jest to robione teraz, zaszłości i niechęć będą się nasilać.

Oj,psucie się nasila,ale to nie my psujemy,he he
http://zaxid.net/newspl/2010/1/29/133040/
browar

Postprzez paszczak » 31 sty 2010, o 15:07

Browar, źle to interpretujesz! Hyh, nic się nie psuje :twisted:
Wiem co piszę bo widziałem w TV jak jakaś persona tłumaczyła ten dekret, że to nic takiego bo tamten prezydent już ustępuje więc oficjalna reakcja RP nie wydaje się być potrzebna.
Żenada. U nas (na wysokich szczeblach) przedstawia się to jak prywatny wybryczek jakiegoś Pana Juszczenki, jednego spośród milionów obywateli.
Oczywiście dla nas to TYLKO historia jak tu już pisano, milcząca, niepotrzebna zadra...a dla nich jest to TA SAMA historia jednak dostrzeżona przez władze.
A na jaki sposób dostrzeżona to już sprawa tamtych władz...sposoby naszych władz też obserwujemy - widząc NIC.

PS.
Odnośnie turystyki to różnie z tym jest, przekraczałem granice Ukrainy z różnymi krajami i nie doświadczyłem nigdzie złego traktowania przez ichniejsze służby.
Tego samego nie powiem o naszych kochanych rodakach pilnujących przejść.
<kubaaa> co robisz ?
<kambys> nic
<kambys> w pracy jestem

paszczak

Postprzez Piotr_S » 1 lut 2010, o 09:09

Fragment wywiadu A. Kwasniewskiego w radio TOK FM dotyczący uhonorowania Bandery:

"Zapytany o to, dlaczego przed tygodniem prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko nadał Stepanowi Banderze tytuł Bohatera Ukrainy, Kwaśniewski mówi o politycznej grze.

- W co on gra? Gra w swoją przyszłość polityczną, która będzie związana z najbardziej narodowymi ruchami na Ukrainie. Być może da mu to w przyszłych wyborach parlamentarnych 5, może 7 procent, natomiast na arenie międzynarodowej zamyka mu drzwi - uważa Kwaśniewski, który skrytykował prezydenta Ukrainy za cynizm. Podkreślił, że postać Bandery jest i będzie problemem, który dzieli Polaków i Ukraińców.

- Dla nas jest to terrorysta, który przed wojną mordował polskich oficjeli, a UPA ma na swoich rękach krew ponad 200 tysięcy Polaków. Dla Ukraińców to człowiek, który walczył o niepodległość, szukał sojuszników. Postać niezwykle skomplikowana, która będzie dzieliła Polaków i Ukraińców - przewiduje Kwaśniewski."
Piotr_S
Administrator

Postprzez eldoopa » 1 lut 2010, o 17:29

kasuje bo coś mi sie popiepszyło :roll:
eldoopa

Postprzez paszczak » 5 mar 2010, o 14:09

Przed chwilą zasłyszałem w PR1 jakoby nowy Prezydent Ukrainy zapowiedział, że do 9 maja cofnie/uchyli/zniesie niesławny dekret poprzednika.
<kubaaa> co robisz ?
<kambys> nic
<kambys> w pracy jestem

paszczak

Postprzez IraS » 5 mar 2010, o 20:23

Też słyszałem ale nie ze względu na nas (Polskę) tylko Rosji się to bardzo nie podoba.
IraS
Administrator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy