Bandera bohaterem Ukrainy

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez adazz » 7 mar 2010, o 11:54

Przeczytałem uważnie cały ten wątek ....

Moja narzeczona ma babcię .....z którą często rozmawiamy, opowiadamy o Naszych wypadach w Bieszczady,i okolice ....Babcia uważnie Nas słucha. Jednak kiedy tylko wspomnimy o remontowanych cerkwiach itd. Babcia komentuje to w jeden tylko sposób "należało im się, należało to wszystko spalić i zapomnieć że kiedykolwiek tu żyli".
Babcia jeszcze dziś jest w stanie wskazać przysłowiowym palcem studnie w których leżały trupy znane jej z imienia i nazwiska......miejsca po domach gdzie mieszkała jej rodzina, bliscy, sąsiedzi (wszyscy znani z imienia i nazwiska), mało tego jest w stanie i to czyni wymienić oprawców z rzeczonego imienia i nazwiska - oraz wsie gdzie do dziś po Ukraińskiej stronie zamieszkuję rodziny tych ludzi ....

IMHO Wszystko jeszcze jest zbyt świeże żeby to Nam oceniać, trzeba jeszcze wiele czasu .....


pozdrawiam
Avatar użytkownika
adazz
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 10
Dołączył(a): 5 lut 2010, o 18:58

Re: Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez Piotr_S » 2 kwi 2010, o 19:06

Sąd odebrał Banderze tytuł Bohatera Ukrainy

Regionalny sąd w Doniecku unieważnił decyzję byłego prezydenta Ukrainy o przyznaniu Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy.

Prawnym powodem wycofania decyzji byłego prezydenta Wiktora Juszczenki jest nie uznanie obywatelstwa Bandery przez sąd. Odczytując wyrok sąd uzasadnił, że ktoś kto zmarł przed 1991 rokiem nie ma ukraińskiego obywatelstwa, a co za tym idzie nie może otrzymać państwowego tytułu Bohatera Ukrainy. Taką argumentację przedstawił Wołodymyr Ołencewycz, prawnik pozywający w tej sprawie. Stepan Bandera zmarł w 1959 roku.

Sąd zgodził się z tym argumentem i przyznał, że "osoby, które umarły przed 1991 rokiem, nie mogą być obywatelami Ukrainy". Z tego powodu sąd przyjął złożony pozew, uznał dekret za bezprawny i go uchylił. Od decyzji sądu może zostać złożona apelacja w ciągu 10 dni.

Sędziowie odmówili też prośbie wnuka Stepana Bandery, na stale mieszkającego w Kanadzie, by przełożyć posiedzenie sądu o trzy miesiące, ponieważ nie mógł się on wcześniej na nie stawić. Według sędziów przełożenie posiedzenia naruszałoby przepisy.

Ukraiński "Korrespondent" podaje, że we Lwowie studenci rozpoczęli akcję zbierania podpisów przeciwko odebraniu liderowi OUN tytułu.

Wiktor Janukowycz ogłosił przyznanie Banderze i Romanowi Szuszkiewiczowi tytułów 5 marca, podczas wizyty w Moskwie.

Ołencewycz mówił na sali, że Juszczenko przekroczył swoje konstytucyjne możliwości.

Zamordował Bronisława Pierackiego

Urodzony 1 stycznia 1909 roku Stepan Bandera jako działacz, a potem przywódca ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego w międzywojennej Polsce, był organizatorem akcji terrorystycznych skierowanych przeciwko państwu polskiemu i ZSRR, m.in. zamachów w 1933 roku na konsulat radziecki we Lwowie oraz w 1934 roku na ministra spraw wewnętrznych II Rzeczypospolitej Bronisława Pierackiego.

Skazany na karę śmierci, uwolniony, złapany przez Niemców

Za zamach na Pierackiego został skazany w 1936 roku na karę śmierci, zamienioną po amnestii na dożywocie. Uwolniony został po upadku II Rzeczypospolitej. 30 czerwca 1941 roku Bandera ogłosił we Lwowie powstanie niepodległego państwa ukraińskiego, za co w lipcu 1941 był aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie w Sachsenhausen. Przebywał w nim do września 1944 r.

Po II wojnie światowej Bandera zamieszkał w Monachium pod przybranym nazwiskiem Stefan Popiel. Zginął w październiku 1959 roku, zamordowany przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego.

źródło: www.gazeta.pl
Avatar użytkownika
Piotr_S
Administrator
 
Posty: 1365
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:33

Re: Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez Stały Bywalec » 2 maja 2010, o 15:06

Wczoraj w programie "Horyzont" w TVN24 wystąpił m.in. prof. Jerzy Pomianowski - w części audycji poświęconej wydarzeniom na Ukrainie (awantura i bójka w tamt. parlamencie).
Wysunął hipotezę, iż trzyprocentową przegraną w wyborach prezydenckich (o 3% był od niej lepszy Wiktor Janukowycz) Julia Tymoszenko "zawdzięcza" ... Polakom.
Elektorat ukraiński był bowiem na bieżąco informowany o ubiegłorocznych polskich protestach związanych z honorowaniem na zachodniej Ukrainie postaci Stepana Bandery, oraz z (mającym z tym związek) przypominaniem mordów na polskiej ludności na Wołyniu i Podolu w latach 1942 i 1943.

Owe polskie protesty miały przeważyć, zdaniem prof. Jerzego Pomianowskiego, na wyniku wyborów prezydenckich na Ukrainie. Część elektoratu zajęła bowiem antypolskie stanowisko, oraz w ogóle antyzachodnie i antyunijne, i zagłosowała na wyraźnie prorosyjskiego Janukowycza. Już bowiem nie tylko Wiktor Juszczenko i Julia Tymoszenko, ale wręcz wszyscy "pomarańczowi" kojarzyli się na Ukrainie z polityką prozachodnią i propolską, gdy tymczasem Polska okazuje się taka ... nieprzyjazna. No to zagłosowano na "niebieskiego" Janukowycza.

Od siebie dodam, że - choć to zabrzmi paradoksalnie - wpływ taki mógł być również inny. Być może pewna część ukraińskiego elektoratu dopiero po dotarciu informacji z Polski uświadomiła sobie skalę zbrodni UPA i postanowiła nie głosować na przedstawicieli "pomarańczowych". Postąpiły tak prawdopodobnie osoby z korzeniami polskimi. Wybrały Janukowycza, który nie honoruje UPA, i w którym też płynie polska krew (nawet zna język polski).

Dalej prof. Pomianowski bardzo ubolewał nad tym, co się stało. Przypomniał stwierdzenie marszałka Piłsudskiego, że istnienie niepodległej Ukrainy stanowi gwarancję niepodległości Polski.
Generalnie się z tym zgadzam.
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie
 
Posty: 946
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 13:45

Re: Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez lucyna » 2 maja 2010, o 18:20

Wydaje mi się, że masz rację. UPA na Ukrainie to gorący kartofel, który może sparzyć niejedne ręce. Na pewno postać kontrowersyjna, szczególnie na wschodzie Ukrainy. Osobiście cieszę się, że obóz pomarańczowych przegrał. Powinniśmy wyciągnąć wnioski i więcej nie angażować się aż do tego stopnia w sprawy wewnętrzne innego państwa. Co do Bandery cieszę się, że ktoś tego pokroju, morderca i zleceniodawca zabójstw, faszysta i człowiek, który jest odpowiedzialny za ludobójstwo nie jest traktowany jako bohater.
Słowa Piłsudskiego to chichot za grobów. Sytuacja polityczna dawno zmieniła się, musimy wypracować sobie nowe koncepcje, a nie bawić się za wszelką cenę w ambasadora Ukrainy, stać murem za jej interesami.
Mierzi mnie to, że cześć społeczeństwa polskiego chce zapomnieć w imię pojednania polsko-ukraińskiego o kresowym ludobójstwie. Moim zdaniem nie ma wybaczenia bez skruchy, a strona ukraińską nie pochyla się w dostatecznym stopniu nad polskimi grobami.
I proszę nie traktować mnie jako nacjonalistycznego ukrainożercę. Moja Babka była stąd,wyznania grekokatolickiego, jutro idę pracować na cmentarzu grek w Płonnej. Należy bowiem moim zdaniem odróżniać politykę od spraw ludzkich.
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Re: Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez Stały Bywalec » 5 maja 2010, o 05:47

lucyna napisał(a):(...) Należy bowiem moim zdaniem odróżniać politykę od spraw ludzkich.

I to bardzo dokładnie odróżniać. W zarodku eliminować polityków pragnących szczuć ludzi przeciwko sobie.

Zbrodnie na ludności cywilnej są wywoływane przez jakiś mechanizm socjologiczny, mają charakter uniwersalny, ponadnarodowy. Ostatnim tego przykładem były wydarzenia w b. Jugosławii w latach 90. ub. wieku. Gdyby nie kilku nacjonalistycznych sk...synów, państwo to by się ładnie i "aksamitnie", pokojowo podzieliło na niepodległe republiki - jak choćby była Czechosłowacja. Wszystkie by teraz należały do Unii Europejskiej, a relacje pomiędzy Chorwatami i Serbami byłyby takie, jak pomiędzy Słowakami a Czechami.

Odbiegłem od tematu. Aby do niego powrócić, zachęcam do przeczytania książki pt. "Nawiało nam burzę". Autor: Jarosław Abramow-Newerly (syn Igora, autora "Pamiątki z celulozy", szkolnej lektury obowiązkowej w czasach PRL).
Książka opisuje losy zwykłych rodzin chłopskich na Podolu przed wojną i w czasie niej. Rodzin polskich, ruskich oraz ... mieszanych (tych było całkiem sporo).
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie
 
Posty: 946
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 13:45

Re: Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez Piotr_S » 7 maja 2010, o 19:29

lucyna napisał(a):Co do Bandery cieszę się, że ktoś tego pokroju, morderca i zleceniodawca zabójstw, faszysta i człowiek, który jest odpowiedzialny za ludobójstwo nie jest traktowany jako bohater.

Bandera i Szuchewycz honorowymi obywatelami Lwowa

Radni miejscy Lwowa nadali tytuły honorowych obywateli tego miasta przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepanowi Banderze i komendantowi Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) Romanowi Szuchewyczowi.

Podstawą decyzji stał się "ich wkład w odrodzenie narodowe Ukrainy" - ogłosili radni w uzasadnieniu. Dzień wcześniej w taki sam sposób Banderę i Szuchewycza uhonorowali radni Iwano-Frankowska (d. Stanisławów).

- Bandera i Szuchewycz są dla świadomych narodowościowo Ukraińców symbolami walki o niepodległość państwową i sprzeciwu wobec komunizmu i ZSRR. Takie decyzje to wyraz niezgody z polityką obecnych władz Ukrainy, które idą na daleko posunięte ustępstwa wobec Rosji - wytłumaczył lwowski politolog Antin Borkowski.

Wśród tych ustępstw komentatorzy wymieniają m.in. przedłużoną niedawno o co najmniej 25 lat umowę o pobycie na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Ukraińców niepokoją także plany integracji w dziedzinie energetyki atomowej oraz propozycja rosyjskiego premiera Władimira Putina, dotycząca połączenia Gazpromu z ukraińską spółką paliwową Naftohaz.

Na Ukrainie zachodniej Bandera i Szuchewycz traktowani są jako bohaterowie walczący o niepodległość. Na wschodzie uważani są za nazistowskich kolaborantów.

Bandera przewodził jednej z frakcji OUN, której zbrojne ramię, dowodzona przez Szuchewycza UPA, obarczana jest odpowiedzialnością za czystki etniczne, których ofiarą padła ludność polska Wołynia i Galicji Wschodniej w latach II wojny światowej.

źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... Lwowa.html
Avatar użytkownika
Piotr_S
Administrator
 
Posty: 1365
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:33

Re: Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez Stały Bywalec » 7 maja 2010, o 20:58

Piotr_S napisał(a):(...)

- Bandera i Szuchewycz są dla świadomych narodowościowo Ukraińców symbolami walki o niepodległość państwową i sprzeciwu wobec komunizmu i ZSRR. Takie decyzje to wyraz niezgody z polityką obecnych władz Ukrainy, które idą na daleko posunięte ustępstwa wobec Rosji - wytłumaczył lwowski politolog Antin Borkowski.

Wśród tych ustępstw komentatorzy wymieniają m.in. przedłużoną niedawno o co najmniej 25 lat umowę o pobycie na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Ukraińców niepokoją także plany integracji w dziedzinie energetyki atomowej oraz propozycja rosyjskiego premiera Władimira Putina, dotycząca połączenia Gazpromu z ukraińską spółką paliwową Naftohaz.

Na Ukrainie zachodniej Bandera i Szuchewycz traktowani są jako bohaterowie walczący o niepodległość. Na wschodzie uważani są za nazistowskich kolaborantów.

Bandera przewodził jednej z frakcji OUN, której zbrojne ramię, dowodzona przez Szuchewycza UPA, obarczana jest odpowiedzialnością za czystki etniczne, których ofiarą padła ludność polska Wołynia i Galicji Wschodniej w latach II wojny światowej.

źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... Lwowa.html" target="_blank" target="_blank"

A na wschodniej Ukrainie, w mieście Zaporoże, parę dni temu uroczyście odsłonięto pomnik ... Józefa Wissarionowicza Stalina.
A zapytany o to pan prezydent Janukowycz odparł wymijająco, że - jego zdaniem - powinno to było zostać uzgodnione w lokalnym referendum. I tylko tyle.

A z kim my, Polacy, powinniśmy sympatyzować?
Z Ukraińcami "galicyjskimi" honorującymi UPA i Stepana Banderę?
Z Ukraińcami "rosyjskimi" czczącymi Stalina i wyraźnie promoskiewskimi?
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie
 
Posty: 946
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 13:45

Poprzednia strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.