Bandera bohaterem Ukrainy

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez Piotr_S » 23 sty 2010, o 13:35

Przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepan Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy, najwyższe ukraińskie odznaczenie. Nadał mu je specjalnym dekretem ustępujący prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

Juszczenko ogłosił swą decyzję podczas uroczystości z okazji obchodzonego w piątek na Ukrainie Dnia Jedności. Bandera uzyskał tytuł bohatera "za niezłomny duch w służbie idei narodowej, bohaterstwo i poświęcenie w walce o niezależne państwo ukraińskie" - czytamy w dekrecie, opublikowanym w piątek przez kancelarię prezydencką w Kijowie.

Bandera był przywódcą jednej z frakcji OUN, której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), obarczana jest odpowiedzialnością za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne ludności polskiej► na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Decyzja Juszczenki wywołała więc oburzenie ukraińskiej Polonii. - To ogromny policzek dla Polaków. Będziemy protestowali - zapowiedział Emil Legowicz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

Decyzję o nadaniu tytułu wraz z medalem państwowym Juszczenko wręczył wnukowi Bandery, również Stepanowi, który jest obywatelem Kanady. - Jestem dumny, bo krok Juszczenki oznacza oddanie sprawiedliwości historycznej mojemu dziadkowi. Wiem, że wywoła to oburzenie w Polsce i u innych sąsiadów Ukrainy, ale chciałbym, by w swych osądach kierowali się prawdą historyczną, a nie informacjami, które zaplamione są propagandą - powiedział.

Bandera przyznał, iż jego dziadek rzeczywiście walczył z państwem polskim. - Nie walczył jednak przeciwko Polakom, Niemcom, czy Sowietom. On walczył przede wszystkim o niepodległą Ukrainę - podkreślił wnuk Stepana Bandery w rozmowie tuż po uroczystościach z udziałem Juszczenki w Kijowie.

Urodzony 1 stycznia 1909 roku Stepan Bandera jako działacz, a potem przywódca ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego w międzywojennej Polsce, był organizatorem akcji terrorystycznych skierowanych przeciwko państwu polskiemu i ZSRR, m.in. zamachów w 1933 roku na konsulat radziecki we Lwowie oraz w 1934 roku na ministra spraw wewnętrznych II Rzeczypospolitej Bronisława Pierackiego. Za zamach na Pierackiego został skazany w 1936 roku na karę śmierci, zamienioną po amnestii na dożywocie. Uwolniony został po upadku II Rzeczypospolitej.

30 czerwca 1941 roku Bandera ogłosił we Lwowie powstanie niepodległego państwa ukraińskiego, za co w lipcu 1941 był aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie w Sachsenhausen. Przebywał w nim do września 1944 r. Po II wojnie światowej zamieszkał w Monachium pod przybranym nazwiskiem Stefan Popiel. Zginął tam w październiku 1959 roku zamordowany przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego.

źródło: http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/ ... ny,52289,1
Avatar użytkownika
Piotr_S
Administrator
 
Posty: 1365
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:33

Re: Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez ludwiki » 23 sty 2010, o 21:45

To policzek dla Polaków,jestem tym zbulwersowany. Przez tego "bohatera" ucierpieli moi przodkowie.Moja nieżyjąca już Babcia opowiadała jak ludzie bandery zamordowali jej siostrę za to tylko ze spotykała się z Ukraińcem.I wiele innych drastycznych przypadków.A teraz ten człowiek zostaje bohaterem Ukrainy,Juszczenko opamiętaj się!! :x
Avatar użytkownika
ludwiki
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 13
Dołączył(a): 23 sty 2010, o 21:26
Lokalizacja: Śląsk

Re: Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez eldoopa » 24 sty 2010, o 20:45

Zaraz rozpocznie sie kolejna dysputa.

Jak ktoś ma w sobie choć trochę wyobraźni, niech popatrzy na to z 'ich' strony, dla nich on faktycznie walczył za ojczyznę. A dla nas - no cóż, nie my przyznajemy te odznaczenia, nie my je wstrzymujemy.
Tak się dziwnie potoczyło, że gość stał się pewnego rodzaju męczennikiem dla swoich, bo tutaj przygody z Polakami i Ruskimi, tam z Niemcami, których tak nienawidził, ze aż pokochał i zamieszkał sobie w przytulnym Monachium, gdzie na koniec puknął go Ukrainiec. Filmów teraz takich nie kręcą nawet.

W naszej historii też kilka razy walczyliśmy o różne terytoria. Ale to w powszechnym mniemaniu była 'potężna Polska', powiększana bez trupów, tragedii, na złotych kartach historii... I co z tego, że składająca się z innych narodowości.

Nie da się ukryć, że nominacja dość kontrowersyjna ale tylko z punktu widzenia państw ościennych.
Avatar użytkownika
eldoopa
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 50
Dołączył(a): 24 kwi 2009, o 16:40
Lokalizacja: Sanok

Re: Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez ludwiki » 25 sty 2010, o 10:04

Niestety nie zgadzam się to po prostu zbrodniarz i tyle.To tak jakby Niemcy gloryfikowali Hitlera.
Avatar użytkownika
ludwiki
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 13
Dołączył(a): 23 sty 2010, o 21:26
Lokalizacja: Śląsk

Re: Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez eldoopa » 25 sty 2010, o 12:46

No niezupełnie, bo Hilter nie walczył o swoje. Nie twierdzę, że Bandera tak. Ale ziemie IIRP kiedy Stefan zaczynał przygode z nacjonalistami [UWAGA: nigdy go nie popierałem a wszystko co nosi nazwę 'nacjonalistyczne' uważam, że zasługuje na unicestwienie] obejmowały ludność ukraińską i się nie dziwię, że chłopom się w głowach poprzewracało i chcieli walczyć o swoje. I wywalczyli, wystarczy spojrzeć do sąsiadów co. Nie jednostki są tutaj winne, a podążanie jednostek za jakąś idiotyczną myślą, ideą łączącą przygłupów. Takie same cepy są teraz w Niemczech, na świecie i o zgrozo w Polsce, które jednak gloryfikują Hitlera i utrzymują jego myśl żywą. I chociaż oficjalnie nikt go nie popiera, to stawiam głowę, że jakbyśmy zostali z niemcami sami na świecie, to wchłonęli by nas bez mrugnięcia.
Avatar użytkownika
eldoopa
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 50
Dołączył(a): 24 kwi 2009, o 16:40
Lokalizacja: Sanok

Re: Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez ludwiki » 25 sty 2010, o 20:08

Walczyć o swoje to szlachetne i patriotyczne jeśli chodzi o ojczyznę,ale przy tym mordować niewinne dzieci i kobiety to inna sprawa czyż nie?
Avatar użytkownika
ludwiki
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 13
Dołączył(a): 23 sty 2010, o 21:26
Lokalizacja: Śląsk

Re: Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez eldoopa » 25 sty 2010, o 21:17

Aksjomat.
Avatar użytkownika
eldoopa
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 50
Dołączył(a): 24 kwi 2009, o 16:40
Lokalizacja: Sanok

Re: Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez jaNO » 26 sty 2010, o 11:06

Jak raz urodziłem się w zamojskim, przy wschodniej granicy i powiem wam tak.
Jestem generalnie pokojowo nastawiony do świata ale każdego polityka mordowałbym bez litości. W drugiej zaś kolejności dokonałbym rzezi wśród ultrapatriotów.
A nawet , jak w "Raporcie mniejszości", zapobiegałbym ich poczęciu.
Ludzie ze sobą zawsze się dogadają ale jak jak się ta hołota włączy to już nie ma żartów.
Było , minęło, po co wskrzeszać upiory ?
Juszczenko o.....do reszty, u nas z kolei zaraz się odezwą ultrapatrioci itd...itd...
Czy to się kiedyś skończy ?
jaNO
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 98
Dołączył(a): 16 mar 2009, o 09:23

Re: Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez eldoopa » 26 sty 2010, o 13:38

Hej, spokojnie. Bycie ultra_anty_patriotą też nie jest wyjściem.

We wszystkim trzeba zachować umiar, i to jest klucz do sukcesu (pokoju).
Avatar użytkownika
eldoopa
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 50
Dołączył(a): 24 kwi 2009, o 16:40
Lokalizacja: Sanok

Re: Bandera bohaterem Ukrainy

Postprzez Piotr_S » 29 sty 2010, o 15:31

Fragment artykułu prof. St. Niciei z opolskiego uniwerku, który ukazał się dziś w Gazecie Opolskiej, wklejam bo dość trafnie ujęte:

"Rozlewu krwi i sadyzmu, którego dopuścili się zwolennicy Stepana Bandery, nie wymażą z historii tej ziemi żadne zabiegi dyplomatyczne krótkowzrocznych polityków, którzy sądzą, że na tak lichym cokole można budować współczesne relacje między Polską a Ukrainą.

Na Śląsku Opolskim po II wojnie światowej znalazło schronienie tysiące Wołyniaków, którzy często cudem uniknęli okrutnej śmierci z rąk, nie waham się użyć tego stwierdzenia, morderców spod znaku UPA. Ich bliskich, którzy mieli mniej szczęścia, spalono w setkach wsi, po których nie ma dziś nawet śladu. Ginęli nie tylko od kul, ale również od ciosów siekierami, widłami, kosami i nożami, a dla morderców nie było różnicy, czy zabijali niemowlę w kołysce, czy zniedołężniałego starca na łożu boleści. Rozkaz brzmiał: unicestwić Polaków! Wygonić ich stąd! To było ludobójstwo. Niespotykane nawet jak na ten wyjątkowo okrutny czas, jakim była II wojna światowa.

Trudno się więc dziwić wstrząsowi, jakiego doznali nie tylko Kresowiacy na Śląsku Opolskim na wiadomość z 22 stycznia 2010 roku, że przegrany prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, który był czasie "rewolucji pomarańczowej” tak mocno wsparty przez Polskę, ogłosił Stepana Banderę "bohaterem Ukrainy”. Jest to niewyobrażalny tupet i cynizm polityczny. To tak, jakby Angela Merkel ogłosiła Hitlera "bohaterem Niemiec”, a Auschwitz-Birkenau uznała za "nieistotny wojenny incydent”.

Potrafimy jako państwo skutecznie potępiać morderców z Katynia i Miednoje. Dlaczego tu polscy politycy milczą? Tym właśnie rozzuchwala się takich cyników jak Juszczenko, mogących szydzić z prawdy historycznej i urągać pamięci okrutnie pomordowanych, których tylko na Wołyniu było ponad 60 tysięcy. Drugie tyle zabito na Podolu, Pokuciu, ziemi lwowskiej, tarnopolskiej, w Bieszczadach. A tych, którzy przeżyli, wygnano na zachód."

Całość: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... /520598743
Avatar użytkownika
Piotr_S
Administrator
 
Posty: 1365
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:33

Następna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

cron