Beskid Niski i Pogórza-ciekawe, bezpłatne wydawnictwa

Recenzje, nowości, polecane tytuły

Beskid Niski i Pogórza-ciekawe, bezpłatne wydawnictwa

Postprzez lucyna » 1 kwi 2009, o 08:41

"Gorlice na szlaku czarnego złota"


Wspominałam już o transgranicznym szlaku naftowym. Nie jest to jedyna tego typu trasa tematyczna. W okolicy Gorlic wytyczono drogę coś w rodzaju eko-muzeum. Jest to produkt turystyczny powstały w ramach projektu "Gospodarka Społeczna na Bursztynowym Szlaku". Przewodnik "Gorlice Na szlaku czarnego złota" Pawła Krokosza został wydany przez Bezdroża. W książce opisano niezwykle interesujące pod względem turystycznym miasteczko Gorlice i ziemię gorlicką. Scharakteryzowano środowisko przyrodnicze, podano dość dokładne informacje o atrakcjach turystycznych (jest ich bardzo dużo): drewniane kościółki wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, największa w Europie stadnina koni huculskich, przepiękne tereny do wędrówek, dwór Korwacjanów, dobrze zachowane zabytki Biecza, dwór obronny w skansenie w Szymbarku, uzdrowiska, cmentarze z I wojny św. Przewodnik wzbogacono o plan Gorlic i mapki okolicy z zaznaczonymi trasami zwiedzania, część praktyczną, w tym podano informacje o produktach lokalnych. Na szczególną uwagę zasługuje część historyczna, etnograficzna i opis poszczególnych miejscowości. Widać, że przewodnik wyszedł spod pióra historyka-pasjonata Łemkowszczyzny. Dla mnie najciekawszą informacją okazała się ta o tradycjach koronkarstwa klockowego w Bobowej. Przewodnik można dostać od Pań z biura Dolina Ropy w Gorlicach.
http://www.szlaknaftowy.pl

Spis treści
O autorze
Bursztynowy Szlak Greenways "Przyroda, Tradycja, Ludzie"
O przewodniku

Rozdział I Dojazd i informacja turystyczna
Dojazd
Atrakcje turystyczne
Informacja turystyczna

Rozdział II Część krajoznawcza
Charakterystyka geograficzna
Ukształtowanie terenu
Hydrografia
Przyroda
Flora
Fauna
Historia regionu
Prehistoria
Średniowiecze
Rozwój gospodarczy
w dobie reformacji
Narodziny Łemkowszczyzny
Niespokojne wieki
Pod zaborami
Ku niepodległości
Wiek XX
Krótka historia Gorlic
Ludność
Pogórzanie
Żydzi
Łemkowie
Znane postaci

Rozdział III Informacje praktyczne
Komunikacja w regionie
Baza noclegowa
Pamiątki
Imprezy cykliczne

Rozdział IV Spacery po Gorlicach
Trasa 1. Śladami historii
Trasa 2. Magdalenka
Trasa 3. Przez serce miasta
Rozdział V Region gorlicki
Trasa 4. W cieniu starych murów
Trasa 5. Na szlaku czarnego złota
Trasa 6. Na węgierskim trakcie
Trasa 7. W dolinie Ropy

Rozdział VI Alternatywne formy wypoczynku
Urlop z koronką
Do wód!
Wapienne
Wysowa
wakacje w siodle
Na narty w Beskid Niski
Literatura
Spis ramek
Indeks obiektów z rozdziału IV
Indeks miejscowości z rozdziału V

Tytuł: "Gorlice na szlaku czarnego złota"
Autor: Paweł Krokosz
Wydanie: I
Stron: 128
ISBN: 978-83-60506-74-5
Wydawnictwo: Bezdroża
Kraków 2007

Rozdział VI "Alternatywne formy wypoczynku" str. 116
Urlop z koronką
Wspaniałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu jest odwiedzenie Bobowej, w której odpoczynek można połączyć z nauką trudnej sztuki wyrobu koronki klockowej.
Tradycje koronkarskie tej miejscowości liczą już kilkaset lat. W XIX w. nastąpił bowiem prawdziwy renesans tego rzemiosła, po chwilowej utracie popularności w poprzednim stuleciu. W encyklopedii powszechnej z 1860 r. czytamy: "Koronki bobowskie dawniej stanowiły ważną rubrykę w skromnej wyprawie okolicznych dziewic szlacheckich. Cała ludność niewieścia zajmuje się tą robotą. Służą na obszewki poszew i bielizny niewieściej".
W 1889 r. w Bobowej powstała żeńska Krajowa Szkoła Koronkarska. Pomimo, że podobne placówki zakładano w innych galicyjskich miejscowościach prymat Bobowej w koronkarstwie pozostał bezsprzeczny. W 1902 r. uczennice szkoły prezentujące swoje wyroby zdobyły brązowy medal na wystawie w Saint Louis. 3 lata później bobowskim koronkom przyznano złoty medal w san Francisco. Kursy koronki klockowej prowadzono przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego, a nawet w czasie okupacji hitlerowskiej. Szczególne zasługi w ksztąłceniu nowych pokoleń, zajmujących się tym artystycznym rękodziełem, wniosły Helena Rzerzycka-Dzikiewicz i Zofia Dunajczanowa. W 1946 r. w Bobowej rozpoczęła działalność szkoła zawodowa , w której koronkarstwo (następnie koronkarstwo z haftem ) stało się ważnym działem nauczania.
Po 1989 r. zainteresowanie wyrobem koronek zmalało, a tradycja ich wyrobu powoli zanika. Aby ratować to rzemiosło, w 1994 r. przy miejscowym zespole szkół zawodowych powołano do życia Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej, które postawiło sobie na cel nawiązywanie i utrwalanie kontaktów pomiędzy absolwentami szkoły, a twórcami ludowymi oraz wszystkimi osobami interesującymi się dziejami Bobowej i okolic. W 1995 r. stowarzyszenie przy współpracy Ministerstwa Kultury rozpoczęło realizację "Programu ratowania ginącego zawodu i rękodzieła", w ramach którego w szkołach podstawowych i średnich gminy Bobowa organizowane są trzymiesięczne kursy dla osób dorosłych, a uczestnicy pokrywają jedynie koszt zakupu materiałów.
[...]

Kurs Koronki Klockowej informacji udziela Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa 38-350 Bobowa, ul. Grunwaldzka 126, ( 18 3514001, fax ( 18 3530196, e-meil: koronki@bobowa.pl

"Urlop z koronką" Jadwiga Śliwa , 38-350 Bobowa, ul. ks. Jana Kurka 563, tel. ( 18 351 48 53, 694 899 004, e-meil: jadwigasliwa@poczta.onet.pl Indywidualne kursy dostosowane do wymagań i poziomu zdolności każdego uczestnika. Na czas trwania kursu zapewnia się niezbędny sprzęt, narzędzia i materiały do wyrobu koronki klockowej. W ramach kursu istnieje możliwość zwiedzania zabytków Bobowej i ciekawych miejsc okolicy."
lucyna
 

"Gorlice na szlaku czarnego złota"

Postprzez paszczak » 1 kwi 2009, o 15:51

Cześć,
ja tylko wtrącę, że opracowanie to (i kilka innych) można pobrać np. odwiedzając dział "Publikacje" na stronie projektu Greenways.
Pozdrawiam
<kubaaa> co robisz ?
<kambys> nic
<kambys> w pracy jestem

Avatar użytkownika
paszczak
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 52
Dołączył(a): 11 mar 2009, o 17:30
Lokalizacja: Gliwice

"Gorlice na szlaku czarnego złota"

Postprzez Basia Z. » 1 kwi 2009, o 17:31

paszczak napisał(a):Cześć,
ja tylko wtrącę, że opracowanie to (i kilka innych) można pobrać np. odwiedzając dział "Publikacje" na stronie projektu Greenways.
Pozdrawiam


Bardzo ciekawe i przydatne.
Proszę o więcej :-)

B.
Basia Z.
 

"Okolice Rymanowa i Kraćunoviec Produkt turystyczny"

Postprzez lucyna » 10 kwi 2009, o 06:47

Ciekawe wydawnictwo projektowe, bezpłatne "Okolice Rymanowa i Kraćunoviec Produkt turystyczny" można otrzymać w informacji turystycznej w Rymanowie. http://rymanow.vel.pl Jest to 103 stronicowy informator turystyczny obejmujący swoim zasięgiem gminę Rymanów i wieś Kracunoviec. Publikacja jest obszerna, zawiera aktualne informacje dotyczące zarówno atrakcji turystycznych, jak i bazy gastronomiczno-hotelarskiej. To kompendium wiedzy w pigułce o uzdrowisku i jego walorach, historii, kulturze i sztuce, a także o Łemkowszczyźnie. Moim zdaniem pewnym mankamentem jest umieszczenie niezbyt licznych informacji o słowackim partnerze. Mam kilka różnego rodzaju publikacji o Rymanowie i okolicy, muszę jednak przyznać, że ten informator wyróżnia się wśród nich in plus. Współautorami dwujęzycznego (polski, słowacki) informatora są m.in. Wojciech Krukar i Jan Tomkiewicz, którzy są gwarantem wysokiej jakości dostarczanej wiedzy.
Informator jest starannie wydany na dobrym papierze, bogato ilustrowany, posiada mapki autorstwa Wojciecha Krukara. Niestety, ma miękką okładkę i jest klejony. Na tylnej okładce i jej skrzydle znajduje się dobra mapa gminy Rymanów. Moim zdaniem publikacja godna ze wszech miar polecenia.

Spis treści:
Ziemia Rymanowska
Rymanów
Rymanów Zdrój
Śladami Łemków w dolinie Taboru i Wisłoka
Inne miejscowości Ziemi Rymanowskiej
Walory krajoznawcze
Zagospodarowanie turystyczne
Kultura i sztuka
Wycieczka do Kracunoviec i okolic

Tytuł: "Okolice Rymanowa i Kraćunoviec Produkt turystyczny"
Autor: praca zbiorowa, mapy: Wojciech Krukar
Wydanie: I
Stron: 103
ISBN: 978-83-916417-3-9
Wydawnictwo: Ruthenus
Rymanów

"Ludność, wyznania, kultura" str. 7-8
"Przed II wojną światową okolice Rymanowa cechowała duża różnorodność etniczna i wyznaniowa. Polacy wyznania rzymskokatolickiego zamieszkiwali od wieków przedgórze i miejscowości w dolinie Taboru (Królik Polski). Mieszkańcami wsi górskich byli grekokatoliccy Łemkowie, ruska grupa etnograficzna. Ruskiej narodowości byli także mieszkańcy Wróblika Szlacheckiego oraz Dolinianie zamieszkujący Sieniawę. W okresie międzywojennym, na skutek konfliktów między ludnością, duchownymi grekokatolickimi , propagującymi nacjonalizm ukraiński, na Łemkowszczyźnie doszło do licznych przypadków przechodzenia na prawosławie. Kościół katolicki przeciwdziałał tym tendencjom, powołując w 1934 r. odrębną Apostolską Administrację Łemkowszczyzny, początkowo z siedzibą w Rymanowie Zdroju w budynku "Opatrzności".
Większość Rusinów wyjechała po wojnie na Ukrainę, reszta znalazła się w wyniku przymusowych wysiedleń w 1947 r. w zachodniej i północnej Polsce. Pozostałością kultury łemkowskiej są dziś przede wszystkim nieliczne, ocalałe cerkwie, przeważnie użytkowane dziś jako kościoły rzymskokatolickie (Wróblik Szlachecki i Królewski, Sieniawa) lu opuszczone i popadające w ruinę (Bałucianka, Królik Wołoski), a także krzyże przydrożne.
Jeszcze jedną dużą grupą ludności byli Żydzi, dominujący w karpackich miasteczkach i wsiach. Kres tej społeczności położyło hitlerowskie ludobójstwo. Do dziś zachowała się w Rymanowie synagoga i kirkut (patrz: Ścieżka historyczna).
Pod koniec lat sześćdziesiątych w Wisłoczku i w Puławach zamieszkali Polacy z Zaolzia, stanowiący Ewangeliczną Wspólnotę Zielonoświątkowców, którzy wyodrębnili się kilkadziesiąt lat temu z kościoła ewangelicko-augsburskiego.
W okolicy Rymanowa, zwłaszcza przy starych gościńcach i na krańcach wsi, uwagę zwracają kamienne kapliczki o wysokich walorach artystycznych. Mówi się w związku z nimi o rymanowskim ośrodku kamieniarskim, który obejmuje Klimkówkę, Posadę Dolną i Górną oraz sam Rymanów."
lucyna
 

"Odkryj Małopolskę Przewodnik po wybranej ofercie kulturowej

Postprzez lucyna » 30 kwi 2009, o 07:35

Chyba dwa lata temu z targów turystycznych przywiozłam sobie ciekawy przewodnik po małopolskiej, wybranej kulturowej ofercie wydany przez Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Moim zdaniem promuje "to co w Małopolsce najlepsze: niepowtarzalane zabytki: Małopolską Trasę UNESCO, Szlak Architektury Drewnianej, historyczne miasta, największe atrakcje turystyczne: Kraków, podziemne królestwo soli, ekspozycje muzealne, zamki, sanktuaria" - to fragment zw wstępu. Zapewne wiecie, że Beskid Niski i Łemkowszczyzna leżą na terenie dwóch jednostek administracyjnych: województw podkarpackiego i małopolskiego. Moim zdaniem sąsiednie województwo lepiej promuje swoje beskidzkoniskie perełki, szczególnie przepiękne drewniane świątynie.
"Odkryj Małopolskę Przewodnik po wybranej ofercie kulturowej" Joanny Felicji Bilskiej wydany przez Bezdroża jako bezpłatny materiał reklamowy jest znakomitym dowodem iż można w tego rodzaju materiałach przedstawić w sposób rzetelny i ciekawy duży zasób wiadomości. Książeczka wydana jest starannie, takie bogato ilustrowane połączenie informatora i przewodnika. Wiadomości o atrakcjach uzupełniają mapki,informacje praktyczne, kalendarium najciekawszych imprez oraz rozdział baza noclegowa i gastronomiczna. Przewodnik jest formatu kieszonkowego, ma formę kołonotatnika, okładka miękka, foliowana. Jest przejrzysty, łatwo w nim znaleźć potrzebną informację, zawiera gotowe pomysły na atrakcyjne spędzanie wolnego czasu.

Spis treści:
Rozdział 1
Informacje praktyczne
Dziedzictwo historyczno-kulturowe
Tradycyjna kultura ludowa
Rozdział 2
Kraków serce Małopolski
Małopolska Trasa UNESCO (kościoły w Binarowej i Sękowej)
Podziemne królestwo soli
Historyczne miasta
Zabytkowe wsie
Skanseny małopolskie
Szlak Architektury Drewnianej
Zamki i warownie
Sanktuaria i miejsca kultu
Ścieżkami Jana Pawła II
Śladami Żydów małopolskich
Dziedzictwo techniczne
Szczególne muzea
Kalendarium najważniejszych imprez
Rozdział 3
Baza noclegowa i gastronomiczna
Więcej informacji znajdziecie na http://www.malopolska.pl/turystyka" target="_blank

Tytuł: "Odkryj Małopolskę Przewodnik po wybranej ofercie kulturowej"
Autor: Joanna Felicja Bilska
Wydanie: I
Stron: 64
ISBN:
Wydawnictwo: Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
Kraków 2006

To przewodnik po wybranych ofertach więc aby Wam go przybliżyć zacytuję fragment rozdziału "Tradycyjna kultura ludowa" str. 10-12
"Rzemiosło i tradycyjne pamiątki.
Rzemiosło małopolskie rozwijało się przez setki lat, osiągając najwyższy stopień kunsztu. Dzięki temu regionalne wyroby cechują się zróżnicowaniem form i kształtów. Wiele z nich to małe dzieła sztuki, nawiązujące do dawnych wierzeń, kultury oraz tradycji regionalnej.
Koronki klockowe sprowadziła do Polski królowa Bona. W Bobowej do dziś wytwarza się je ręcznie, używając szpulek klockowych, na które nawija się nić. Raz w roku (na początku października) odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej. Z kolei Styszawa jest głównym ośrodkiem zabawkarstwa ludowego w Polsce. Drewniane koniki na kółkach i klepoki (ptaszki machające skrzydełkami)ucieszą nie tylko dzieci. Odwiedzając Przysłup warto kupić wiatraki, a lipowe aniołki przywieść z Wysokiej. Pierwsze wzmianki o stolarce w Kalwarii Zebrzydowskiej pochodzą już z 1786 r. Dziś jest to jedno z nielicznych miejsc w południowej Polsce, gdzie kupić można tradycyjne i współczesne meble. Z kolei unikalne drewniane świątki artystów z Paszyna od lat określa się mianem "paszyńskiego fenomenu". Wielkim uznaniem cieszy się ceramika z Lanckorony, podobnie jak krakowskie kunsztowne ozdoby ze srebra. Będąc w grodzie Kraka warto również sprezentować sobie czerwone korale chlebowe. Z zimowej stolicy regionu, Zakopanego, można przywieźć na pamiątkę haftowane serwetki, drewniane misy oraz kultowe kierpce, ciupagi i ciepłe swetry z owczej wełny."
lucyna
 

Re: Beskid Niski-ciekawe, bezpłatne wydawnictwa

Postprzez vm2301 » 30 kwi 2009, o 10:18

Wreszcie się baba do roboty bierze :mrgreen:

Ino mi w drogę z grupą integrującą się jabolem i orkiestrą nie właź ;)

Pozdrawiam:)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki
 
Posty: 459
Dołączył(a): 12 mar 2009, o 08:55

"Ocalić od zapomnienia Mapa ścieżek spacerowych i szlaków ro

Postprzez lucyna » 11 maja 2009, o 06:42

No dobra, daj znać kiedy będziesz w Bieszczadach, przeniosę się w Beskid Niski. :P Lubię te okolice, ostatnio byłam w galerii przy hucie szkła artystycznego Sabina w Rymanowie (tam szczęka opada z zachwytu), spacerowałam po zdroju, byłam na Bani itd. Ludziska byli zadowoleni ze hej :D
Gmina Rymanów specjalizuje się w wydawaniu bardzo dobrych pod względem merytorycznym wydawnictw promocyjnych. Wśród nich jest "Ocalić od zapomnienia Mapa ścieżek spacerowych i szlaków rowerowych w gminie Rymanów". Publikacja i okolica ze wszech miar godna polecenia. Mapę wykonał Wojciech Krukar więc sami wiecie itd :) W części opisowej przedstawiono przebieg przebieg szlaków rowerowych, opisano co ciekawsze atrakcje turystyczne, dodano kilka zdjęć. Całość robi dobre wrażenie. Ta mapa najprawdopodobniej ma kilka wydań, często ją otrzymuję w informacji turystycznej w Rymanowie Zdroju jako materiał promocyjny, który potem wkładam obsługiwanym przez nas organizatorom-stałym klientom do teczki imprez wraz z ofertą zawierającą program realizowany w Rymanowie. Muszę przyznać, że rzadko spotyka się tak dobre pod względem merytorycznym materiały promocyjne wydawane przez gminę, Rymanów, moim zdaniem, tu przoduje. Ta mapa jest tego najlepszym dowodem, dokładny opis trasy -przeciętny turysta mając to wydawnictwo w ręku może sam dobrać sobie szlak do swojej kondycji oraz do swoich zainteresowań.

Część opisowa mapy zawiera:

"Rowerowy Szlak Doliną Wisłoka" - zielony
Początek szlaku - parkin przy rynku w Rymanowie
Trasa szlaku: Rymanów-Bidacz- Ladzin-Wróblik Królewski- Milcza-Bzianka-Poręby-Besko-Mymoń-Sieniawa-Bartoszów-Rymanów
Długość szlaku -32 km

"Rowerowy Szlak Między Zdrojami" - czerwony
Trasa szlaku: Rymanów-Rymanów Zdrój-Królik Polski-Bałucianka-Przymiarki-Turkówka-Iwonicz Zdrój-Klimkówka-Pustki-Rymanów
Długość szlaku - 24 km

"Rowerowy szlak etnograficzny" - niebieski
Trasa szlaku: Rymanów-Rymanów Zdrój-Deszno-Królik Polski-Wisłoczek-Rudawka-Pastwiska-Sieniawa-Bartoszów-Rymanów
Długość szlaku - 31 - km

Tytuł: "Ocalić od zapomnienia Mapa ścieżek spacerowych i szlaków rowerowych w gminie Rymanów".
Autor: Magdalena Oziomek, Ewa Lipka, mapa: Wojciech Krukar
Skala:
Wydanie: ?
ISBN:
Wydawnictwo: Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie
Rymanów

Nie będę przepisywać obszernych opiów trasy, nie mam na to dziś czasu, zapodam tylko króciutki wstęp.
"Szlaki rowerowe w gminie Rymanów
"Ocalić od zapomnienia" to program realizowany w gminie Rymanów dzięki pomocy finansowej Fundacji Karpackiej. Propozycje szlaków rowerowych obejmują tereny, które są ciekawe zarówno ze względów widokowych, jak i poznawczych. Są jeszcze w krajobrazie ślady przeszłości i zgodnego współistnienia na naszym terenie ludzi różnych wyznań i narodowości, na które trzeba zwrócić uwagę, aby ocalić je od zapomnienia.
Szlaki rowerowe oznaczone są kolorami czerwonym, niebieskim, zielonym. Wszystkie szlaki biorą swój początek na Rynku w Rymanowie, ale na trasę można włączyć się w dowolnym punkcie. Długość tras rowerowych wynosi 24-32 km, więc należy potraktować je jako propozycje całodniowych wycieczek. Trasy poprowadzone są po drogach publicznych oraz po drogach polnych. Przy ciekawszych obiektach wartych zwiedzania postawione są tablice informacyjne. Dodatkowe informacje zawarte w tym folderze to wynik pracy wielu ludzi - pasjonatów, mieszkańców miejscowości, nauczycieli i uczniów szkół, przez które prowadzą szlaki. Życzymy Państwu pogody na trasie i wspaniałych przeżyć z kontaktem z przyrodą i mijanymi ludźmi.

Zapraszamy Państwa na spotkanie z historią i przyrodą tego skrawka Polski."
lucyna
 

"Rymanów Rymanów Zdrój i okolice"

Postprzez lucyna » 9 lut 2011, o 08:59

Półtora roku temu pisałam o ciekawym wydawnictwie projektowym "Okolice Rymanowa i Kraćunoviec Produkt turystyczny" , książeczka błyskawicznie rozeszła się wśród zainteresowanych. W ubiegłym roku w informacji turystycznej w Rymanowie Zdroju otrzymałam niezmiernie podobną publikację " Rymanów, Rymanów Zdrój przewodnik turystyczny". To jest "bliźniak" tamtego wydania, różni się tylko tym, iż nie zawarto w nim informacji o słowackiej wsi Kracunoviece. Jak wspomniałam wyżej książeczka bardzo podoba mi się, polecam ją wszystkim turystom odwiedzającym Beskid Niski i tzw. Wzgórza Rymanowskie. Każdy z gości może znaleźć tu podstawowe wiadomości o atrakcjach turystycznych, infrastrukturze turystycznej, historii tej okolicy. Oczywiście wytrawnym wędrowcom szukającym wiedzy polecam jako uzupełnienie np. rewaszowski "Beskid Niski Przewodnik dla prawdziwego turysty". Z tego co pamiętam będąc w informacji zakupiłam sobie kilka innych książek, wśród nich były przewodniki komercyjne wydane przez Roksanę - nie polecam i "Spacerkiem po Iwoniczu - Zdroju i Rymanowie - Zdroju Przewodnik fotograficzny" - również nie polecam. Moim zdaniem " Rymanów, Rymanów Zdrój przewodnik turystyczny" jest bardziej interesujący, zawiera o wiele więcej informacji oraz jest równie ciekawie i bogato ilustrowany jak ta wymieniona przeze mnie jako ostatnia publikacja. I co najważniejsze tę książeczkę też można kupić w niektórych miejscach w Rymanowie Zdroju, jest bardzo tania. Z tego co pamiętam goście z mojej grupy kupowali ją chyba za 8 zł.

Spis treści:
Ziemia Rymanowska
Rymanów
Rymanów Zdrój
Śladami Łemków w dolinie Taboru i Wisłoka
Inne miejscowości Ziemi Rymanowskiej
Walory krajoznawcze
Zagospodarowanie turystyczne
Kultura i sztuka
Mapy

Tytuł: " Rymanów, Rymanów Zdrój przewodnik turystyczny"
Autor: Wojciech Krukar, Jan Tomkiewicz , Ewa Lipka, Danuta Litarowicz
Wydanie: ?
Stron: 65 plus wkładka z mapami
ISBN: 978-83-7530-070-3
Wydawnictwo: Ruthenus
Rymanów

Nasz Kolega Bogdan założył bardzo ciekawy wątek o Rymanowie - są w nim zdjęcia - topic857.html" target="_blank , chcę go uzupełnić przepisując stosunkowo obszerny rozdzialik
"Spacerkiem po Rymanowie - ścieżka historyczna "Ocalić od zapomnienia".
"[...] Poznanie najciekawszych obiektów związanych z historią miasta umożliwia ścieżka historyczna. Są to:

Historyczna Izba Regionalna - powstała w 2003 roku z inicjatywy Stowarzyszenia "Nasz Rymanów", które w dalszym ciągu sprawuje nad nią opiekę. Izba mieści się w Domu Sokoła przy ul. Grunwaldzkiej. [...]

Synagoga - kamienna budowla wzniesiona w XVIII wieku. Obecnie częściowo odremontowana. Wewnątrz synagogi zachowała się wsparta na czterech ceglanych filarach bima oraz resztki malowideł i napisów w języku hebrajskim.

Dom dr Ignacego Bieleckiego - budynek drewniany z 1885 r. Do 1963 r. mieszkał tu dr. I. Bielecki - postać bardzo znana i zasłużona dla lokalnej społeczności.

Kościół pw. św. Wawrzyńca - barokowy, wybudowany w latach 1779-1781 na miejscu starego, drewnianego. Fundatorem kościoła był wojewoda wołyński Józef Ossoliński, którego sarkofag znajduje się w podziemiach. Wnętrze bogato wyposażone w zabytki z XVI -XX wieku. Ołtarz główny z II połowy XIX wieku, autorstwa Józefa Aszklara - snycerza z Lubatowej. W polu głównym łaskami słynący obraz "Pieta", namalowany na desce, wg legendy ofiarowany miastu przez króla Władysława Jagiełłę. W kaplicy zachodniej - renesansowy nagrobek Sienieńskich z 1580 roku, wykonany z marmuru i alabastru, z wyrytym w staropolszczyźnie wierszem Mikołaja Reja "Na groby".
Obok kościoła zabytkowa plebania, wieża i dzwonnica z dzwonami z 1505 roku.

Cmentarz katolicki - najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z XIX wieku. Są to groby rodziny Skórskich - ówczesnych właścicieli Rymanowa. W pd - wsch. narożniku cmentarza znajduje się kwatera rodziny Potockich - ostatnich właścicieli Rymanowa i Rymanowa Zdroju. Na uwagę zasługują także groby proboszczów rymanowskich rodziny Bieleckich, Stanisława Mistygacza - rymanowskiego bohatera, żołnierza wojny obronnej w 1939 r., a także żołnierskie mogiły zbiorowe z okresu I wojny światowej i kampanii wrześniowej 1939 r.

Kalwaria rymanowska - leży na wzniesieniu o wysokości 416 m n.p.m. noszącym tę samą nazwę.
Drogę Krzyżową założyli tu pod koniec XIX w. Anna i Stanisław Potoccy. Jednak większość stacji uległa zniszczeniu podczas walk we wrześniu 1944 r. Obecną kaplicę Grobu Pańskiego i kapliczki kalwaryjskie odremontowano w latach osiemdziesiątych XX w. U podnóża wzniesienia utworzono Grotę Matki Boskiej Fatimskiej.

Kirkut - cmentarz żydowski powstały w drugiej połowie XVI wieku. Do dziś zachowało się kilkaset nagrobków, z których najstarsze pochodzą z pocz. XVIII wieku. W centralnej części znajdują się dwa ohele. W jednym jest pochowany cadyk Cwi Hirsz (1788-1847), uznany cudotwórca i jego syn Józef Friedman (zm. 1913). W drugim, starszym spoczywa cadyk Menachem Mendel (1745-1812), znany jasnowidz i uzdrowiciel i jego żona.

Ochronka św. Józefa (obecnie przedszkole prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek z Zakonu Najświętszej Maryi Panny) - budynek powstał w 1902 r. Jest to dom murowany, parterowy z ozdobną fasadą zwieńczoną krzyżem. Przed ochronką postać bł. Edmunda Bojanowskiego i św. Józefa.

Budynek Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" - powstał w 1923 r. Obecnie mieści się tu kino "Sokół."

Dwór Potockich - wzniesiony w 1826 roku dla Zofii Skórskiej wg projektu Piotra Signo. Od 1873 r. dwór należał do Stanisława i Anny Potockich, założycieli Rymanowa Zdroju. Po II wojnie odremontowany, obecnie siedziba Nadleśnictwa Rymanów.
Do dworu przylega park podworski z alejami lipową i grabową. Rosną tu liczne drzewa pomnikowe.

Cmentarz jeniecki w Rymanowie - znajduje się we wschodniej części miasta, przy drodze do Bartoszowa. W czasie wojny Niemcy utworzyli w pobliżu obóz dla jeńców sowieckich, w którym do lata 1942 roku zmarło , bądź zostało zamordowanych około 10 000 osób."
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

"Królewski szlak rowerowy"

Postprzez lucyna » 20 lut 2011, o 07:42

Nie tak dawno otrzymałam od Sądeckiej Organizacji Turystycznej kilka ciekawych publikacji. Wśród nich były mapy szlaków rowerowych. Ta prężnie działająca organizacja - w latach 2001-2009 zrealizowała około 80 projektów - wraz z 35 gminami od kilku lat tworząc nowy produkt turystyczny wytycza szlaki rowerowe. Są to szlaki tematyczne kulturowe wpisujące się w jedną markę Karpacki Szlak Rowerowy. Wśród nich jest "Królewski Szlak Rowerowy" oznakowany kolorem zielonym liczący sobie 112, 5 km. Jest to trasa biegnąca przez ciekawe pod względem krajoznawczym, a przede wszystkim posiadające niebagatelne walory kulturowe okolice Pogórza Ciężkowickiego, Gór Grybowskich, Pogórza Rożnowskiego, Beskidu Niskiego, Kotliny Sądeckiej, Beskidu Sądeckiego. Jak sama nazwa wskazuje szlak wiedzie traktem królewskim i związany jest z miejscami w których bywali polscy królowie. Dokładny przebieg: Biecz-Strzeszyn- Klęczany-Gorlice-Bystra-Bucze-Bieśnik-Szalowa-Biedowa-Bugaj-Polna-Stróże- Grybów-Ptaszkowa-Królowa Polska-Kamionka Wielka-Nowy Sącz- Łazy Biegonickie-Cyganowice-Stary Sącz-Moszczenica-Przysietnica-Skudzina-Gołkowice Dolne-Gaboń-Obidza- Przełęcz Przysłup. Trasa zostanie przedłużona do Czorsztyna i Niedzicy. Jest to stosunkowo łatwy szlak o sumie przewyższeń 2000 m, najtrudniejsze odcinki to: Kamionka Wielka-Jamnica-Łazy Biegonickie-Cyganowice-Moszczenica Wyżna-Skrudzina i Łazy Brzyńskie-Przłęcz Przysłup - tu na dodatek kamienista, nieutwardzona droga (prawie cała trasa jest poprowadzona drogami asfaltowymi). Największe atrakcje to: Biecz, Gorlice, Grybów, Nowy Sącz i Stary Sącz, kościół w Szalowej, Skansen w Nowym Sączu i Stróżach.

Sama mapa w skali 1:50 000 jest bardzo czytelna, została wydana przez wydawnictwo DINARD. Szlak został podzielony na dwie części, na trasę wschodnią i zachodnią, więc mapa także ma dwa pola. Bogato ilustrowana część opisowa jest opracowana w sposób lapidarny, są tu podane podstawowe informacje o atrakcjach turystycznych oraz ładnie i bardzo czytelnie przedstawione profile . Autorzy mapy skoncentrowali się na przedstawieniu wizytówek gmin przez które przebiega szlak. Są to: Biecz, miasto i gmina Gorlice, miasto i gmina Grybów, Łużna, Kamionka Wielka, Nowy Sącz, Stary sącz, Łącko. Każda wizytówka składa się z kilku fotografii, z informacji: warto zobaczyć, wiadomości teleadresowych, uwzględniono także strony internetowe. Bardzo podobają mi się niektóre zdjęcia (Biecz nocą jest naprawdę piękny), niestety nie podano kto jest ich autorem. Całość robi bardzo korzystne wrażenie.

Tytuł: "Królewski Szlak Rowerowy"
Mapa turystyczna w skali 1:50 000
Opracowanie: Sądecka Organizacja Turystyczna
Wydanie: I
ISBN: 978-83-60531-13-6
Wydawnictwo: "DINARD"
Gorlice

Na mapie jest informacja "Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie niniejszej publikacji w jakiejkolwiek formie, także elektronicznej, tak w części jak i całości wymaga pisemnej zgody Sądeckiej Organizacji Turystycznej" wiec musicie się moi Drodzy obejść ze smakiem.
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

"Karpacki Szlak Rowerowego i szlaki łącznikowe w Małopolsce

Postprzez lucyna » 17 mar 2011, o 07:00

Wspominałam wcześniej o szlakach rowerowych wytyczonych przez Sądecką Organizację Turystyczną i o mapach, które otrzymałam. Wśród nich były dwie mapy: "Królewski Szlak Rowerowy", "Karpacki Szlak Rowerowego i szlaki łącznikowe w Małopolsce " znajdujące się we wspólnej plastikowej okładce.
Karpacki Szlak Rowerowy uchodzi za jeden z najdłuższych w naszym kraju. Docelowo ma być jeszcze rozbudowywany i połączony ze słowackimi trasami rowerowymi i włączony do sieci transeuropejskiego Euro Velo. Projekt miał być zakończony w 2010 roku, nie wiem czy tak stało się. Przy tak rozbudowanej sieci musiały powstać łączniki, ma je przedstawiać ta mapa. Czy przedstawia? Trudno mi powiedzieć na to pytanie. Gapię się w mapę jak sroka w gnat i nie widzę zaznaczonych łączników.. Są tylko główne: oba warianty Karpackiego Szlaku Rowerowego o łącznej długości 133 km, Winny Szlak Rowerowy, Wielokulturowy Szlak Rowerowy, Transgraniczny Szlak Rowerowy, Sądecki Szlak Rowerowy, Królewski Szlak Rowerowy.
Mapa nie posiada części opisowej. Nie mogę przedstawić informacji zawartych w legendzie, gdyż na okładce umieszczono informację o zastrzeżeniu sobie wszelkich praw. Jak widzicie jestem w kropce, nie mogę podać prawie żadnych informacji o szlakach łącznikowych.

Tytuł: "Karpacki Szlak Rowerowego i szlaki łącznikowe w Małopolsce ".
Skala: Mapa turystyczna 1:130 000
Autor: Sądecka Organizacja Turystyczna
Wydanie: I
ISBN: 978-83-927480-5-2
Wydawnictwo: DINARD
Gorlice
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Następna strona

Powrót do Mapy, przewodniki i inne wydawnictwa z regionu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 1 gość


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

cron