Beskid Niski memu serc (coraz bardziej) bliski

Re: Beskid Niski memu serc (coraz bardziej) bliski

Postprzez krzyś » 15 maja 2016, o 20:16

Piątek

Chciałem, by tę cześć naszej relacji napisał Tadek, a ja "okrasiłbym" ją fotkami. Ale Tadek chyba poza zasięgiem (komputera)...
Jak coś pokręcę, to.... wina Tadka ;)

Do rzeczy więc.
Robimy objazdówkę. Ponieważ Tadek nie wykorzystał swojego limitu (o czym napisał) :lol: , tak więc naszym celem są cmentarze I woj. św.

Pierwszy z nich znajdujemy bez problemu. Prowadzi do niego szlak, zapoczątkowany dużą tablicą.

Obrazek

Dojście początkowo asfaltem
Obrazek

Jesteśmy na miejscu
Obrazek

Ze wzgórza piękny widok
Obrazek

Dojścia do kolejnych cmentarzy nie udaje się nam namierzyć. Jeździmy tam i z powrotem szukając jakiś znaków i ... nic.
Odpuszczamy, ale nie rezygnujemy.

Jedziemy zatem obejrzeć cerkiew w Sękowej.

Obrazek

Charakterystyczne kołki drewniane łączące belki podporowe
Obrazek

Obok cerkwi znajdujemy dość duże stanowisko czosnku niedźwiedziego
Obrazek

Kolejna cerkiew w Owczarach
Obrazek

Bardzo miła pani wpuszcza nas do środka, oprowadza nas, opowiada różne ciekawostki...
Obrazek

... i pokazuje "płaszczenicę", którą jutro położą na przygotowanym miejscu
Obrazek

Chcemy zwiedzić Pałac Długoszów, ale .... :(
Obrazek

W drodze z Owczar zatrzymujemy się w Siarach, gdzie w informacji turystycznej dowiadujemy się jak dotrzeć do poszukiwanych przez nas cmentarzy.
Z odręcznie sporządzonym planem nasze poszukiwania zakończyły się sukcesem.

Cmentarz nr 78 Bednarszczówka (ok. 466 npm)
Obrazek

Charakterystyczna pergola
Obrazek

Cmentarz nr 79 (Kawiory)
Obrazek

... i ten widok
Obrazek

I jeszcze jeden cmentarz, do którego prowadzi równie stary mostek
Obrazek

Cmentarz nr 67 położony w lesie
Obrazek

W okolicy jest jeszcze wiele cmentarzy, ale... jak limit, to limit :roll:
Wracamy do Bartnego i w strugach deszczu oglądamy grekokatolicką cerkiew - muzeum.
Obrazek

Przy cerkwi powstaje ekspozycja kamieniarstwa, z którego znani byli mieszkańcy Bartnego.
Obrazek

Jesteśmy na kwaterze
Obrazek

W sobotę jedziemy do Gorlic, skąd Tadek autobusem udaje się w drogę powrotną do domu.
Przed jego wyjazdem jeszcze odwiedzamy... cmentarz reprezentacyjny.
Obrazek

Na cmentarzu przygotowania do obchodów 101 rocznicy bitwy gorlickiej
Obrazek

Widok na dzielnice przemysłową Gorlic
Obrazek

Żegnamy się z Tadkiem. Była to niezapomniana wycieczka!!! :)
Tadziu, bardzo Ci dziękujemy!!! :D
My odnajdujemy w Gorlicach Salę Królestwa. Po zebraniu udajemy się w dalszą drogę do Przysłupia.
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez lidkru » 16 maja 2016, o 05:40

Nie widzę na fotach nieodłącznego towarzysza podróży - niebieskiego termosu

bo krzyś się boi, żeby kolejnych ścieżek przemierzanych z tym wspaniałym towrzyszem, nie poszlakować :lol:
Relacja miodzio i tyle :D
a wracając do albumu: czy tam są umieszczone wszystkie cmentarze wraz z namiarami?
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez tadeks » 16 maja 2016, o 09:16

Świetnie Ci Krzysiu idzie pisanie. To autorska relacja, zacząłeś ją i skończysz. Ja tylko pouzupełniam i coś tam poprawię.
krzyś napisał(a):Jedziemy zatem obejrzeć cerkiew w Sękowej.
To nie cerkiew, to kościół - został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2003 r.

Cmentarze nr 80, 79, 78 wybrała do zwiedzenia Grażynka. Ja tylko podsunąłem w albumie ok. 10 cmentarzy w okolicy z których miała wybrać. Wybór baaardzo trafny.
Rzeczywiście oznaczenie wielu dojść do cmentarzy w tym okręgu ( III - Gorlice) jest mało zauważalne. Zwłaszcza, gdy porówna się do okręgu I - Żmigrodzkiego. Szukaliśmy dojść do 79 i 78, o czym wspomniał Krzyś. Informacje, jakie otrzymaliśmy w IT w Siarach od znawcy tematów cmentarnych pozwoliły nam trafić na te cmentarze. Różniły się jednak od szlaków cmentarnych. My nie popuściliśmy. Po odwiedzeniu cmentarzy, gdy zeszliśmy na asfaltówkę Sękowa - Wapienne, odszukaliśmy skutecznie początki obu szlaków dojściowych. Znak początkowy do cm.w. 78 jest umieszczony w chaszczach i oddaleniu od głównej drogi. Nikt go z drogi nie zobaczy, a cmentarz jest godny odwiedzenia.

Kolejny cmentarz prezentowany przez Krzysia, o którym pisze:
Cmentarz nr 67 położony w lesie,
to rzeczywiście cmentarz nr 68.
Cm. 67 (ten zobaczyć można po prawej za krzyżówką z drogi na Bartne) i cm.w. 68 są często mylone. Tak w przewodnikach i na mapach. Jest to prawdopodobnie spowodowane "kontynuacją" pomyłki z albumu Brocha i Hauptmanna gdzie cmentarz nr 67 opisano : "na wschód od drogi okręgowej" zaś cmentarz nr 68 "na zachód od drogi okręgowej" czyli zgodnie ze stanem faktycznym ale za to na mapce zaznaczono numery odwrotnie.

Cerkiew w Owczarach,
kto nie był, musi koniecznie odwiedzić. Nie trzeba patrzeć na oficjalne godziny udostępniania cerkwi do zwiedzania.
Sympatyczna Pani (patrz zdjęcia Krzysia) mieszka obok cerkwi, gdy jest w domu to zawsze otworzy, z czego po raz kolejny skorzystałem.
Cerkiew to też jest na liście UNESCO, pozostałe cerkwie z tej listy w BN, to Brunary, Kwiatoń.
Cerkiew w Owczarach - wybitna to architektura i wnętrze. Wyjątkowo piękny i bogaty ikonostas. Zwrócić proszę uwagę na nietypowe, płaskie ikony (widoczne na zdjęciu Krzysia) nad centralną ikoną ostatniej wieczerzy. To 3 płaszczenice, rzadko umieszczane w ikonostasie. W ikonostasie tym brakuje najcenniejszej ikony: mandylionu. Mandylion wywieziony cerkwi z Owczar nie wrócił już. Można go jednak obejrzeć(warto) w Łancucie na zamku w Dziale Sztuki Cerkiewnej.
Proponuję tam wirtualną wycieczkę z podkładem muzyki starocerkiewnej (włączyć głośniki), setki ikon:
http://ikony.zamek-lancut.pl/ikony.html
Mandylion z Owczar, to ten w rogu sali na specjalnym stojaku/szaludze.

Lidka pyta:
a wracając do albumu: czy tam są umieszczone wszystkie cmentarze wraz z namiarami?
Album zawiera opisy i wyjątkowe zdjęcia cmentarzy z czterech okręgów :
-I Żmigród
-II Jasło
-III Gorlice
-IV Łużna.
Więc wszystkie beskidzkoniskie i dużo z Pogórza. Po każdym opisie cmentarza jest opisane dojście do niego.
Żeby nie zanudzać, na razie kończę, może jutro jeszcze coś dopiszę.

.
tadeks
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez krzyś » 16 maja 2016, o 10:43

tadeks napisał(a):Ja tylko pouzupełniam i coś tam poprawię
Tadziu, dzięki za czujność :) .
tadeks napisał(a):Cmentarze nr 80, 79, 78 wybrała do zwiedzenia Grażynka

Wybrała jeszcze jeden, również wart obejrzenia

Obrazek

Jak widać dobrze oznaczony.

Ten zwiedziliśmy jadąc już w kierunku Bieszczadów.

Obrazek

Obrazek

tadeks napisał(a):Cmentarz nr 67 położony w lesie,
to rzeczywiście cmentarz nr 68.
Cm. 67 (ten zobaczyć można po prawej za krzyżówką z drogi na Bartne) i cm.w. 68 są często mylone
A co najdziwniejsze ktoś przywiesił tabliczkę kierującą na ten cm. z zupełnie innym nr :o

Obrazek

tadeks napisał(a):Cerkiew w Owczarach - wybitna to architektura i wnętrze
Ja się tam nie znam na cerkwiach, ale rzeczywiście architektura i bogaty wystrój robią wrażenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać mnóstwo wrażeń, które długo zapadną w pamięć :D .
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez creamcheese » 16 maja 2016, o 11:47

Nie żebym miał coś przeciw cmentarzom...sam na którymś zalegnę...ale do mnie bardziej przemawia obrazek pt. "Jesteśmy na kwaterze" :mrgreen:
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez creamcheese » 16 maja 2016, o 11:50

O ten właśnie!!

krzyś napisał(a):Jesteśmy na kwaterze
Obrazek

creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez krzyś » 16 maja 2016, o 17:33

creamcheese napisał(a):ale do mnie bardziej przemawia obrazek pt. "Jesteśmy na kwaterze"
Grażynka i Tadziu byli dla mnie nadzwyczaj mili jako kierowcy. Powstrzymywali się od picia piwa do czasu przyjścia na kwaterę. :)
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez krzyś » 16 maja 2016, o 18:24

Na zakończenie mojej relacji nie od rzeczy będzie dodać, że nasz pobyt w Bieszczadach potraktowaliśmy rekreacyjnie :) .

Obrazek

Dlatego nie będę zakładał nowego wątku, bo drugi już jest: http://bieszczadzkieforum.pl/nowa-sciezka-przyrodniczo-historyczna-nad-sztolnia-t2302.html

Nadmienić jednak warto, że oprócz spotkania z naszą Kochaną Sołtysową (flaszka była :roll: ), było (a jakże) spotkanie z naszymi Kochanymi Kresowiakami (też były... i spacer w nocy po pętli w żółtych kamizelkach... :roll: ).

Obrazek

Trafiliśmy również na śpiewanki z Mańkiem u Seby (ja prowadziłem samochód... :roll: ) do UG.

Kończę zatem pięknym widokiem ze stokówki...

Obrazek

... i pozdrowieniami dla wszystkich Forumowiczów :)

Obrazek

Do zobaczenia w Bieszczadach (a może w BN) już niebawem. :D
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez telefon33 » 30 maja 2016, o 18:38

Świetne zdjątka :)
telefon33
Stonka bieszczadzka

Postprzez mundur88 » 26 wrz 2016, o 20:35