Bieszczady jesienią

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Bieszczady jesienią

Postprzez bacha » 19 sie 2010, o 16:17

Witam, chciałabym zapytać kiedy najlepiej wybrać się w Bieszczady, żeby zobaczyć te cudne jesienne barwy.. ? czy dobry jest termin koło połowy września ? pozdrawiam
bacha

Re: Bieszczady jesienią

Postprzez dre36 » 20 sie 2010, o 14:19

Najlepsze kolory, ta słynna bieszczadzka jesień, to zazwyczaj okres między 1 a 15 października. Zależy to od pogody: od ilości deszczu, słońca, nocnych przymrozków. Zazwyczaj wybuch kolorów trwa około 2 dni. A czasem w ogóle go nie ma. Ale zawsze jest pięknie. ;)
Z tym że połowa września to może być zdecydowanie za wcześnie.
dre36
Stonka bieszczadzka

Postprzez bacha » 20 sie 2010, o 18:05

Dziękuję za podpowiedż, teraz wiem kiedy zaplanować kilka dni urlopu. Pozdrawiam
bacha

Postprzez Stały Bywalec » 22 sie 2010, o 09:39

dre36 napisał(a):Najlepsze kolory, ta słynna bieszczadzka jesień, to zazwyczaj okres między 1 a 15 października. Zależy to od pogody: od ilości deszczu, słońca, nocnych przymrozków. Zazwyczaj wybuch kolorów trwa około 2 dni. A czasem w ogóle go nie ma. Ale zawsze jest pięknie. ;)
Z tym że połowa września to może być zdecydowanie za wcześnie.

Pogrub. tekstu moje, SB.

W zasadzie się zgadzam z tą opinią. Wprawdzie nie jestem "miejscowym", jak o sobie pisze jej autor, ale już od niepamiętnych czasów :) jeżdżę w Bieszczady na 3 tygodnie co rok właśnie na przełomie września i października.
Wg moich obserwacji, ten podany ww. okres najpiękniejszych kolorów liści i jeszcze pogody sprzyjającej całodziennym pieszym bieszczadzkim wędrówkom, przesunąłbym o jakieś 5-7 dni do tyłu, czyli jednak z zahaczeniem jeszcze o wrzesień.
Zresztą każdy rok jest niepowtarzalny. Kilka lat temu wyjeżdżałem z Bieszczad ok. 10 października, pogoda była niemalże upalna, nocnych przymrozków nie było (pojawiły się wcześniej, jeszcze we wrześniu). Z kolei w ub. roku wyjeżdżałem 7 października, a dokładnie tydzień później Bieszczady (i większość terenu kraju) przeżyły pierwszy i gwałtowny atak zimy.

W tym roku swój pobyt zaplanowałem w dniach 12.09. - 6.10. Zobaczymy. :D
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez Góral » 13 wrz 2010, o 23:50

Chyba wczoraj (13.09.) spotkałem Stałego Bywalca na Szerokim Wierchu. Tak mi się przynajmniej wydaje bo widziałem Go na fotkach na forum. Nie miałem śmiałości się zapytać i przywitać, w każdym razie pozdrawiam.
Kieby gór nie było to bych se usypoł.
Góral
Stonka bieszczadzka

Postprzez Wojtek1121 » 14 wrz 2010, o 18:42

To był na pewno SB. Na drugi raz śmiało witaj się z nim.
Wojtek1121
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez marcin1980 » 17 wrz 2010, o 08:50

A jak tam jesień? Zawitała już w Bieszczady?
marcin1980
Stonka bieszczadzka

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi