Bieszczady po raz pierwszy - kilka pytań

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Bieszczady po raz pierwszy - kilka pytań

Postprzez Arias » 23 lip 2012, o 19:55

Witam wszystkich!

Wybieramy się z dziewczyną w Bieszczady. Będzie to nasza pierwsza wizyta w tym rejonie. Już od kilku lat marzyłem o tej wyprawie i w końcu się doczekam. Planowałem jechać motocyklem ale najprawdopodobniej się na to nie zdecyduje, jeszcze za wcześnie na jazdę tyle kilometrów (z Bydgoszczy) w dwójkę, jeżdżę w zasadzie pierwszy sezon i jednak pojedziemy samochodem. Może będę na miejscu tego żałował ale trudno. Wrócę kiedyś na dwóch kołach. No ale nie o tym chciałem pisać :)

Chciałbym się zapytać o miejsca, które warto odwiedzić, szlaki, które przejść.

Plan wycieczki jest taki:
Wyjazd 31/07 rano - kierunek: Polańczyk lub Solina, nocleg na jakimś polu namiotowym
I tu mam pierwsze pytanie - gdzie bardziej spodoba się dwójce młodych ludzi (26 lat)? ;) Chcemy spędzić tylko jedną noc gdzieś w tych okolicach, pewnie będziemy trochę zmęczeni po podróży ale fajnie jakby można było się wykąpać w jeziorze, coś zjeść, pooglądać fajne widoki, może przepłynąć się stateczkiem, wieczorem pójść na spacer. I może znacie jakieś godne polecenia pole namiotowe w Polańczyku lub Solinie?
Następnego dnia - 01/08 przenosimy się do wcześniej zarezerwowanej kwatery w Cisnej i tutaj jesteśmy do 08/08/2012.
Z Cisnej planujemy robić sobie wycieczki po okolicy.
Tylko właśnie mam problem żeby ułożyć jakiś sensowny plan tych wycieczek. Tydzień czasu to trochę mało, a chciałbym i pochodzić po górach i pozwiedzać miasta jak Sanok czy Przemyśl, myślałem także o Lwowie. Wieczorami jakieś piwko w Cisnej. I koncerty, które akurat w Cisnej będą.
Gdzie się udać według Was?

Chcielibyśmy zaznać i ciszy, spokoju, wyjść gdzieś wyżej w góry, jakieś ładne widoki, zmęczyć się porządnie. Ale żeby też nie przesadzić. Jesteśmy raczej aktywni fizycznie ale cały dzień na szlaku mógłby nas zaskoczyć choć myślę, że sobie poradzimy :) No i to nasz pierwszy raz.
Jaki szlak wybrać? Czy z Cisnej można wyjść od razu w góry czy lepiej gdzieś podjechać samochodem?

Tak myślałem, żeby na zmianę - jednego dnia wychodzić w góry, a następnego jakaś wycieczka samochodowa po okolicznych miastach. Sanok, Przemyśl, Ustrzyki Górne. Czy lepiej sobie samochód odpuścić i zdać się na swoje nogi? ;) A miasta odwiedzić innym razem?

Wybaczcie tyle pytań ale to nasz pierwszy raz. Nie znam nikogo kto mógłby nam nieco podpowiedzieć, a chciałbym mieć choć wstępny plan naszego wyjazdu.

Pozdrawiam
Arias
Stonka bieszczadzka

Re: Bieszczady po raz pierwszy - kilka pytań

Postprzez lidkru » 24 lip 2012, o 09:29

pierwsza i najważniejsza rzecz: na pewno nie będziesz żałował :D druga rzecz: w Solinie to się raczej nie wykąpiecie :( czystość wód na to nie pozwala, ale statek czy kajak - to możliwe :)
na zmianę - jednego dnia wychodzić w góry, a następnego jakaś wycieczka samochodowa

w/g mnie to bardzo dobry pomysł, zapewne masz jakiś przewodnik ( a jeśli nie, to kup koniecznie, to wydatek ok 25-40 zł, a w każdym są zaznaczone ciekawe obiekty godne zwiedzenia). Będąc w Cisnej można wejść np. na Łopiennik , Jasło czy Okrąglik, albo Wołosań. Można też podjechać do Wetliny albo Jabłonek i stamtąd wrócić górami. Jest też oczywiscie bieszczadzka kolejka: proponuję obrać kierunek Balnica.
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 24 lip 2012, o 12:19

Polecam Wam Werlas nad Soliną. Jedyne miejsce gdzie woda jest w miare czysta. Na końcu Werlasu, za nowym kościolem turystycznym nad jeziorem jest Pole Biwakowe na którym mozna sie rozbić. Ani Soliny ani Polańczyk nie polecam.
Co do wycieczek z Cisnej to blisko jest na Łopiennik i do bazy studenckiej Łopienka. jednak najbardziej w Cisnej polecam spacer dolina Solinki w kierunku dawnej wsi Solinka. Ostatnio bylismy i to był dobry wybór. szlaki z Cisnej - wedle mnie jedyny ciekawy biegnie na Jaslo. Choć lubie sobie wejść bez szlaku dolina potoku Bystrego. Ale to moze dla bardziej wytrawnych turystów.
Polecam Ci koncert Ciszy jak ta. Jeśli lubisz klimaty piosenki turystycznej i autorskiej. Gitary, skrzypce, klarnet... Pozdrow Hubcia.
;)
flet poprzeczny...
Sensowne trasy... Proponuje Ci taki wariant:
1.berehy Gorne- Nasiczne-czerwony szlak na siodelko- caryńskie- Koliba- Polonina Caryńska- Berehy Górne.
2. do ustrzyk Gornych autem, z Górnych na stopa albo busem do Pszczelin na Widelki i hop: na bUkowe Berdo-Krzemień - Tarnicę- Szeroki Wierch i do Ustrzyk Górnych zejść.
3. do Terki samochodem: trasa- Terka-Studenne- Obłazy- Tworylne (wzdłuz Sanu, lewym brzegiem)- w bród przez San i na punkt widokowy i spowrotem na Obłazy tym razem prawym brzegiem i do Terki tym samym duktem. Trasa bez szlaku, ale banalna orientacyjnie. Wystarczy spojrzeć na mapę. Wszystkie scieżki (mapa Bieszczadów Krukara, oczywiście a nie jakieś tam łajno) zgodnie z oznaczeniem na mapie istnieją, dobrze widoczne i lepsze niz niejeden szlak.
4. Do Balnicy kolejką w jedną stronę. U Wojtka slowackie Piwko i spowrotem torami kolejki do Solinki. stąd do cerkwiska i powrót albo drogą albo torami do Żubraczego i dalej do Majdanu.
5, Cerkwie Osławickie: Komańcza, Turzańsk-tu spacer na punkt widokowy pod Suliłą, Rzepedź, Szczawne. i wizyta na grobie Jędrka Połoniny w Kulasznem przy nowej cerkwi. w drodze powrotnej przejazd przez Duszatyn Mików do Smolnika. Po drodze proponuje wejście na taki fajowski punkt widokowy nad Mikowem. Z mikowa w kierunku przeł Żebrak około 20 min, dochodzisz do miejsca w ktorym w lewo pod gorkę odchodzi początkowo szutrowa a potem gruntowa scieżka i tąże pod górkę około 15 minut, na łączkę, skąd piękna panorama na Biesy i Niski
Tyle od powroconego z Bieszczadów dopiero-co Jerza. Piknie było. Po raz kolejny zreszta.
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez otrok » 24 lip 2012, o 14:02

jerzumarian napisał(a): Ostatnio bylismy i to był dobry wybór. szlaki z Cisnej - wedle mnie jedyny ciekawy biegnie na Jaslo. Choć lubie sobie wejść bez szlaku dolina potoku Bystrego. Ale to moze dla bardziej wytrawnych turystów.

fajny pomysł z tym potokiem, łatwiej zejść potokiem z Okrąglika a wcześniej można wejść na Jasło stokówką od Przysłupia, łatwa i fajna opcja,
ale ja sobie popróbuję kiedyś w drugą stronę, szukać właściwych odnóg potoku.
w okolicy Łopiennik też jest fajny i jeszcze bardziej bezludny
otrok
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Arias » 24 lip 2012, o 17:01

Dzięki za odpowiedzi!

Właśnie przeglądam wypożyczony przewodnik, bardzo dużo ciekawych informacji i propozycji wędrówek. Jest to przewodnik wydawnictwa "Rewasz", gdzieś widziałem, że jest to polecana lektura. Tylko nie wiem czy akurat ten egzemplarz, który posiadam nie jest za stary (2001 rok). Jak myślicie - zaopatrzyć się w nowsze wydawnictwo czy mogę z tym, który mam udać się w Bieszczady?

Wybrałem sobie kilka tras z tego przewodnika (plus to, co dowiedziałem się od Was) :
1: Cisna - Jasło- Fereczata - Smerek - czas przejścia około 6 godzin.
Czy ze Smerka wrócimy jakąś komunikacją czy wracać tak samo jak szliśmy? ;)

2: Smerek - Połonina Wetlińska - Berehy Górne - czas przejścia około 6 godzin.
I tu znów nie wiem jak z dojazdem do Smerka i powrotem z Bereh Górnych.

3: Terka - Tworylne - Krywe - Zatwarnicy - czas przejścia około 5,30 godz.
Ten sam dylemat jak wcześniej :)

4: Berehy Górne - Połonina Caryńska - Ustrzyki Górne - czas okolo 4 godzin.

5: Ustrzyki Górne - Szeroki Wierch - Halicz - Przełęcz Bukowska - Wołosate - czas około 7,30 godz.
Czy z Wołosatego dostanę się jakoś do Ustrzyk? Ewentualnie spacer szosą (wg. przewodnika około 7 km)

To są trasy z przewodnika. Dobry wybór? :) Któreś z tych tras sobie odpuścić? Czy jakoś je zmodyfikować?
Większość moich wątpliwości dotyczy przede wszystkim kwestia dostania się do punktu z którego można wyjść w góry i potem powrotu do Cisnej.

Czy dobrą mapę Bieszczadów kupię gdzieś na miejscu (Cisna) czy lepiej poszukać u mnie w mieście? W Emipku dostanę dobrą mapę? ;)

Co do koncertów Ciszy jak Ta to właśnie się wybieram :). Lubię takie klimaty, w dużej części przez muzykę jakiej słucham narodziła się w mnie chęć pojechania w Bieszczady. Ale nie tylko dlatego.
Jeszcze tylko tydzień :)

Pozdrawiam
Arias
Stonka bieszczadzka

Postprzez krzyś » 24 lip 2012, o 19:23

ad.1) Jak na pierwszy dzień trasa dość ostra. W razie deszczu - potworne błoto. Radzę (jeśli warunki będa niesprzyjające) przejść się stokówką (jest na każdej mapie). Poleciłbym zahaczyć po drodze o Przysłup, a konkretnie Biesisko. Barnaba (prowadzi lokal) jest jak i Ty pasjonatem zmotoryzowanych dwóch kółek.

Jeśli chodzi o drogę powrotną, to jest zasada: jeśli trzymasz się obwodnicy bieszczadzkiej, nie ma problemu. W sezonie chodzą autobusy, busy, a i o stopa nie jest trudno.
Gorzej poza obwodnicą (np. pkt 3 - w Zatwarnicy widziałem kiedyś autobus, ale na pewno nie jechał do Terki).
ad.5) Wszystkim polecam (z uporem maniaka) wejście na Bukowe Berdo i dalej na Tarnicę. Można podjechać do Widełek, a z Tarnicy zejść do UG.
Arias napisał(a):Czy dobrą mapę Bieszczadów kupię gdzieś na miejscu (Cisna) czy lepiej poszukać u mnie w mieście? W Emipku dostanę dobrą mapę

Mapę można kupić wszędzie, ja posiadam wyd. COMPASS i nie upieram się, że jakaś będzie lepsza.
Co do koncertów: w sezonie ich mnóstwo, na miejscu sprawdź np. Karczma Brzeziniaka, wspomniane Biesisko, i co tam jeszcze (tu Ci podpowie lepiej jerzu :roll: ).
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez Piotr_S » 24 lip 2012, o 19:26

Arias napisał(a):1: Cisna - Jasło- Fereczata - Smerek - czas przejścia około 6 godzin.
Czy ze Smerka wrócimy jakąś komunikacją czy wracać tak samo jak szliśmy? ;)

Raczej bez problemu złapiecie autobus. Jeśli wracać na nogach, to oczywiście nie tą samą trasą tylko np. stokówką. Znajdziesz na mapie - przecina szlak czerwony w Smereku i Cisnej.
Arias napisał(a):2: Smerek - Połonina Wetlińska - Berehy Górne - czas przejścia około 6 godzin.
I tu znów nie wiem jak z dojazdem do Smerka i powrotem z Bereh Górnych.

Zostaw samochód w Wetlinie. Żółtym szlakiem na p. Orłowicza, stąd 15 minut na Smerek. Potem przechodzisz całą połoninę Wetlińską. Od Chatki Puchatka zejście żółtym a potem skręt na czarny szlak. Wyjdziecie przy campingu Górna Wetlinka, stąd z buta po samochód, przy okazji zwiedzicie Wetlinę. Nie ma sensu schodzić do Berechów, skoro i tak kolejnego dnia planujecie tam być.
Arias napisał(a):3: Terka - Tworylne - Krywe - Zatwarnicy - czas przejścia około 5,30 godz.
Ten sam dylemat jak wcześniej :)

W tej sytuacji do Zatwarnicy nie macie po co iść. Jedziecie do mostu na Sanie w Studennem (wjazd od Rajskiego) i przez Obłazy, Tworylne do Krywego. Tu San w bród i stokówką wracacie do samochodu. Chyba, że koniecznie musi być z Terki, to wówczas tak samo - a powrót może być stokówką po południowej stronie Sanu, choć ta pod Otrytem zdecydowanie ładniejsza.
Arias napisał(a):Czy dobrą mapę Bieszczadów kupię gdzieś na miejscu (Cisna) czy lepiej poszukać u mnie w mieście? W Emipku dostanę dobrą mapę? ;)

Na miejscu też kupisz, w Empiku raczej lipa: dobre mapy to Ruthenus, Compass, Sygnatura - inne od biedy też mogą być na te trasy.
Piotr_S
Administrator

Postprzez majster_taternik » 30 paź 2012, o 16:25

Dla mnie najpiękniej na całym świecie jest nad Soliną. Jest tam taki specyficzny mikroklimat;)
majster_taternik
Stonka bieszczadzka

Postprzez jkonar » 7 lut 2013, o 12:29

Ja pamiętam, że pierwszy raz w Bieszczadach upłynął pod znakiem 13 h marszu, bo przewodnik - nauczyciel pomylił trasy... :/ ale i tak uwielbiam Bieszczady i gdybym mogła to już bym się pakowała;)
jkonar
Stonka bieszczadzka

Postprzez robaczka » 21 lut 2013, o 12:35

majster_taternik napisał(a):Dla mnie najpiękniej na całym świecie jest nad Soliną. Jest tam taki specyficzny mikroklimat;)

co racja to racja! jak tylko jest kilka dni wolnego i finanse pozwalają to od razu kierunek - nad Solinę! Pięknie tam jest!
robaczka
Stonka bieszczadzka

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi