Bieszczady w 5 dni

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Bieszczady w 5 dni

Postprzez greenish » 21 kwi 2013, o 21:37

Witam wszystkich, dopiero co się zarejestrowałem, więc warto się przywitać.
W długi majowy weekend wybieram się w Bieszczady, zaplanowałem sobie trasę i bardzo proszę bardziej obeznanych w temacie o wskazówki i ewentualną korektę. Od razu napiszę, że po górach trochę chodzimy, chcielibyśmy nie korzystać z środków lokomocji tylko poruszać się o własnych siłach. Chciałbym też, abym nie musiał się wracać i chodzić po tych samych trasach. Noclegi w schroniskach (i tu też pytanie, czy lepiej rezerwować sobie miejsca - 4 osoby, czy na tzw żywioł). A tak to sobie wymyśliłem, czy to jest możliwe w ogóle:
Wersja HARD

Dzień pierwszy:
Wetlina PTTK - Bacówka PTTK Pod Małą Rawką.
gdyby się nie udało to nocleg Chatka Puchatka
Dzień drugi:
Bacówka PTTK Pod Małą Rawką - Przysłup Caryński
(no właśnie tutaj trasa wydaje się być dość krótka, a na Bukowe Berdo raczej się nie będę zapuszczał, bo nie ma tam noclegu po drodze, liczę na Waszą pomoc)
Dzień trzeci:
Przysłup Caryński - Schronisko Pod Tarnicą albo Ustrzyki (całe Bukowe Berdo)
(no właśnie tutaj mam największy dylemat, bo nie mam mapy, a korzystanie z googlowskiej jakoś mnie nie przekonuje. Czy to aby nie za daleko? Nie porywam się z motyką na słońce? A może można przenocowac w innym miejscu?)
Dzień czwarty:
Schronisko Pod Tarnicą albo Ustrzyki przez Dział do Wetliny i tam nocleg

Wersja LIGHT:
Dzień pierwszy:
Kalnica czerwonym szlakiem przez Połoninę Wetlińską do Chatki Puchatka i tam nocleg.
Dzień drugi:
Chatka Puchatka - Przysłup Caryński i tam nocleg
Dzień trzeci:
Przysłup caryński przez Ustrzyki do schroniska Mała Rawka i tam nocleg
Dzień czwarty:
Schronisko Mała Rawka przez Dział w stronę Wetliny

Proszę o podanie mi orientacyjnie czasu przejść w każdym z czterech dniu. Wiem, że wszystko zależy od kondycji, pogody, ale proszę choć w przybliżeniu.
greenish
Stonka bieszczadzka

Re: Bieszczady w 5 dni

Postprzez alegorn » 22 kwi 2013, o 11:17

proponuje zakup mapy, 10 zl to dobra inwestycja. bez mapy i kompasu - nie powinno sie wychodzic w gory.
map innych niz googlemaps tez masz od groma.
choćby: http://www.twojebieszczady.net/mapa-on/biesz1.php

d1. wetlina pttk - dzial - pod rawkami - o ile nie bedzie niespodzianek na szlaku - to zrobicie to bez problemu, jakies pol dnia w zaleznosci od tempa wam od 4 do 6 godzin chatka puchatka to ok +2h
d2 - ok 3h. polecam podejscie na magure stuposianska, mozecie to rozbudowac o zejscie z magury i powrot przez carynskie (wies, dolina pod polonina) wtedy calosc ok 6h
d3 tutaj zalezy jak wracacie, czy szerokim wierchem - czy przez wolosate. dojscie do przeleczy goprowcow to ok 6h (bierzcie poprawke na warunki jakie beda wtedy) czy nie za daleko? trudno oceniac, nie znajac waszej kondycji i warunkow. dla mnie - bez problemu, ale ja potrafie isc troche dluzej niz przecietny turysta (robilem trasy do 36 - 40h non stop..) mysle ze ocenicie do tej pory, jak wam sie chodzi, i czy dacie rade. w razie czego - spadajcie do mucznego, tam bez problemu sie przenocujecie.

d4 ? hmmm powrot tak jak pierwszego dnia? a nie lepiej poloninami ? carynska, wetlinska i z orlowicza w dol ? na dlugim dniu - bez problemu (jak zmarudzicie to zawsze chatka puchatka zostaje)

wersja light - bez problemu do przejscia...

pozdrawiam,
Jacek.
od gór piękniejsze są tylko góry...
alegorn
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez lidkru » 22 kwi 2013, o 11:34

noclegi w schroniskach (i tu też pytanie, czy lepiej rezerwować sobie miejsca - 4 osoby, czy na tzw żywioł)

a to trudno wyczuć, czasem jest pusto, czasem nie ma miejsc, ale na glebę w ostateczności Was przyjmą, a jak zarezerwujecie, to już potem zmiana trasy nie wchodzi w grę :) ja bym zaryzykowała ;)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez creamcheese » 22 kwi 2013, o 12:12

greenish napisał(a):W długi majowy weekend wybieram się w Bieszczady... Noclegi w schroniskach (i tu też pytanie, czy lepiej rezerwować sobie miejsca - 4 osoby, czy na tzw żywioł).

W majowy weekend mogą być problemy...trzeba dzwonić wcześniej. Gleba jest tylko wtedy gdy nie ma innych miejsc noclegowych. Ale gleby sobie nie zarezerwujecie, więc kto pierwszy ten lepszy...może inaczej...kto pierwszy ten ma miejsce lepsze :D
A pomysł alegorna by kupić mapę - doskonały :mrgreen: pomyślcie o tym ;)
Pozdrawiam
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez krzyś » 22 kwi 2013, o 17:40

W zeszłym roku w majowy łikend w Bieszczadach było tyle luda, że... lepiej nie mówić. Do tego jeszcze planujesz przemarsz przez najbardziej oblegane szlaki.
Ja się pytam: po co?!
Na początek radzę: "zasmakuj" w Bieszczadach. Pochodź sobie po mniej uczęszczanych miejscach: np. Balnica, Nasiczne, Zatwarnica... i wiele innych.
Pooglądaj sobie stronę http://www.twojebieszczady.net/. Tu znajdziesz wiele ciekawych propozycji.
A jak chcesz się załapać na jakiś hardkor, to polecam Bieg Rzeźnika (już niebawem) http://www.biegrzeznika.pl/
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez creamcheese » 22 kwi 2013, o 18:57

Byłem Krzysiu w łykend ubiegłoroczny w Wetlinie!! I dało się przeżyć!! W Rancho codziennie muzyczka jakaś na żywca leciała...a szlaki po prostu trzeba było wybierać :) ...Z Terki przez Durną na Smerek...nie spotkałem nikogo, ale już z przełęczy do Wetliny było gęsto. Podobnie Działem z Wetliny na Rawki szło kilka osób...no ale na Rawkach i w bacówce horror.
Z drugiej strony jak ludków jest trochę to na stopa nie trzeba czekać dłużej niż kwadrans...a i coś się dzieje...np Carpatia miała n-lecie to i na piwko i na grila mógł się strudzony wędrowiec załapać :mrgreen:
Pozdrawiam
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez greenish » 22 kwi 2013, o 20:03

Dzięki za zainteresowanie i wszystkie odpowiedzi.
Może troszkę uściślę moją wersję hard:
Dzień pierwszy:
Wetlina PTTK - Bacówka PTTK Pod Małą Rawką.
Przez Stare Sioło żółtym szlakiem na Połoninę Wetlińską przez Chatkę Puchatka, dalej na Połoninę Caryńską i zielonym szlakiem w dół do schroniska Pod Małą Rawką

Dzień drugi:
Bacówka PTTK Pod Małą Rawką - Przysłup Caryński
Zielonym szlakiem w górę na Połoninę Caryńską i potem znów zielonym na Przysłup Caryński i świetnie mi tu zaproponował alegron z czego na pewno skorzystam mianowicie: magure stuposianska.

Dzień trzeci:
Przysłup Caryński - Schronisko Pod Tarnicą albo Ustrzyki (całe Bukowe Berdo)
Tutaj słuszna uwaga i moje niedopatrzenie, bo nie napisałem czy powrót przez Szeroki Wierch - czy przez Wolosate. Możesz mi w przybliżeniu podać czas przejścia dla obu tras? Byłbym wdzięczny.

Dzień czwarty:
Schronisko Pod Tarnicą albo Ustrzyki przez Dział do Wetliny i tam nocleg
Pytasz czy nie lepiej Połoninami, no własnie połoniny będą pierwszego dnia, dlatego żeby nie wracać tą samą drogą wybrałem trasę przez Dział. tj. ze schroniska pod Tarnicą albo z Ustrzyk, Niebieskim szlakiem na Wielką Rawkę, potem na Małą Rawkę i przez Dział do Wetliny.

Napiszcie proszę jak to widzicie. A mapę oczywiście, że sobie kupię to chyba oczywiste, nie miałem póki co czasu podjechać do sklepu, ale jutro już to zrobię.
greenish
Stonka bieszczadzka

Postprzez skazaniec » 22 kwi 2013, o 20:53

popieram pomysł zakupu mapy - paczy człowiek i widzi od razu. Ze szlakami, jak ze szlakami - jeśli nie wybierze się tych najbardziej obleganych (Połoniny, Rawki, Worek) to można być całkiem samemu. Co do spania jednak - tu mogą być spore problemy. o rezerwacji, hmmm można już chyba zapomnieć. Na wariata zawsze się coś znajdzie :) Chyba, że gleba Wam nie wystarczy.
Ja po ostatnim przyjeździe - nieplanowanym - w Biesy podczas długiego weekendu (nie majowego!!!) stwierdzam, że raczej sobie pomysły długołykendowych wypadów podaruję. Wam życzę udanego pobytu i dobrej pogody
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lidkru » 23 kwi 2013, o 06:37

nie narzekać i zniechecac proszę mi tu ! :mrgreen: jak sie wyjdzie o 6 rano to cisza hula wszędzie!! no nie , skłamałam, ptaki śpiewają :D ale że schronisko pod rawkami oblegane to fakt...
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez creamcheese » 23 kwi 2013, o 07:53

Skromne uwagi:
do pierwszego dnia: ze Starego Sioła idź czarnym(dopiero później żółtym) do Chatki. Nie ma sensu dreptać tyle po asfalcie, a później w tłumie z przełęczy Wyżnej
do trzeciego: czy z Tarnicy przez Wołosate czy przez Szeroki wychodzi prawie na jedno...7-8h...ale przez Szeroki ciekawiej
do czwartego: połoninami to przejdziesz kawałeczek Wetlińskiej, i w dwóch kawałkach Caryńskiej połowę. A jakby tak(jak radził alegorn) z UG przejść całą Caryńską a później Wetlińską do przełęczy Orłowicza i zejść do Wetliny?...razem ok.7h
...ale i tak nie przejdziesz całych Bieszczadów...coś musisz sobie zostawić na następny raz... :D
Pozdrawiam
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Następna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi