Bieszczady Wędrówka 2011

Opisy i fotorelacje z pobytu w Bieszczadach

Bieszczady Wędrówka 2011

Postprzez krzyś » 5 maja 2011, o 11:46

Jak co roku wybieramy się z małżonką na wędrówkę po Bieszczadach. Tym razem pragniemy spenetrować część wschodnią na północ od połonin (Wetlińskiej, Caryńskiej). Proszę forumowiczów by mi podpowiedzieli jakie ciekawe miejsca zwiedzić. Szczególnie interesuje nas przyroda, widoki, pamiątki historyczne. Będę wdzięczny za każdą podpowiedź, gdyż przewodniki nie o wszystkim piszą. Jedziemy samochodem, lecz używamy go jedynie na dojazd do miejsca startu wędrówki.
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Re: Bieszczady Wędrówka 2011

Postprzez anka-szklanka » 5 maja 2011, o 12:53

ja to bym radziła na Otryt, w części południowej otrytu są cudne ścieżki wzdłuż Sanu, od sękowca prawym lub lewym brzegiem Sanu, do Hulskiego, na Krywe, Tworylne do Terki . Mozna spać w Chacie Socjologa- wejście od Chmiela ( mozna tam fure zostawić), lub w Zatwarnicy czy Sękowcu.
anka-szklanka
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 5 maja 2011, o 13:17

jako wyznawca doliny sanu polecam tęże jako pierwszą. terka, z widokami znad wsi z jednej i drugiej strony doliny. doliny solinki. zejscie na most na obłazach, do tworylnego, na krywe, przez san, szutrówka spowrotem na most na oblazach i do terki. to pętla nr 1.
petla nr 2 Zatwarnica - szepoty na Hylatym - Holica(Dwernik Kamień) - zatwarnica. widoki z grzęd na holicy. jakies okopy tez tam namierzycie. mozna zejsc do Dwernika i zobaczyć pozostałości po kopalni nafty (rzadko sie wspomina ze dwernik jest jednym z najstarszych na swiecie osrodkiem wydobycia ropy. jeszcze cos da sie zobaczyc.
pętla 3 to otryt. polecam wdrapac sie na Trohaniec. z chaty socjaloga. widok ze zbocza poludniowego na bieszczady wysokie. na starym zrębie.
pętla 4 chrewt- niebieskim w kierunku teleśnicy i do Viktoriniego nad soline. w dolinie w kier czarnej rosolin i jamy w kamieniu zwane jaskinią. ale widoki na soline od pana Henryka polecam. spowrotem przez las drogami stokowymi ale nie podam trasy bo łaże tam po lesie bez szlaków. misie wilki, tropy, drzewa poznaczone przez misie , pełen przyrodniczy hardcor. dzikość lasu i spokój od turystów.
zajedzcie do werlasu i zawozu. solina jakiej być może nie znacie.
zatwarnice poleca stały bywalec to ja nie będe go dublował, ale klimat o jakim on pisze w innym wątku to cos co spotyka sie w tej wiosce, kiedys tak było w piekiełku w dwerniku(ale pod sklepem w dwerniku na skrzyzowaniu nadal tak jest.
polecam Zuków nad Równia.
michniowiec i bandrów, lipie. krzyze przydrozne i świątki. malownicze kotlinki
noclegi , pobyt, polecam w Dwerniku u Lestka, albo troche w Kolibie, posmakujcie Chaty Socjologa na Otrycie. nie polecam gorąco Tośki. ostatnio sie zawiodlem. samo Krywe polecam. ruiny cerkwi i żeremia bobrowe.
a na polonine wetl "wchodzili wy" doliną Hulskiego potoku. miód malina. jak kto lubi dzicz. i wspinaczke potokiem i głebokim jarem.
jesli szukacie żelastwa to masyw Chryszczatej i Maguryczne. okolice Mikowa. jeśli chcecie odpoczac od zgiełku to Wojtek Juda i jego przystanek Balnica. na pocz sierpnia co roku sa tam warsztaty artystyczne. polecam.
dolinki Tyskowej i Radziejowej polecam.kapitalne widoki z drogi Górzanka - Baligród. do tyskowej z buta, z tyskowej od kapliczki do lopienki do cerkwi i polecam miete parzoną w bazie studenckiej w łopience. Radziejowa- wypas łowiec, bacówka-szałas. dolinka. cisza
korbania z Bukowca. polecam zielone wzgórza nad solina widać. być moze, że to jeden z ostatnich sezonow ze cokolwiek widac. 20 lat temu to byl widok...
cerkiew w smolniku,
a na ile jedziecie ..... na miesiąc ? .....
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 5 maja 2011, o 13:19

no prosze anka szklanka.... ja tego posta pisałem z przerwami na obowiazki rodzinno- ... rodzinne i ... powstal dubel z aneczką...... ale to znaczy ze bieszczady sa znane z takich smaczków....
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez krzyś » 5 maja 2011, o 18:55

Kolego jerzumarian po 1) nie jestem w Bieszczadach pierwszy raz. Np. w zeszłym roku wędrowaliśmy niemal całym "granicznym" szlakiem od Łupkowa do Smereka. Spaliśmy w Balnicy.
po 2) proponowany program to na jakieś 2 miesiące, a my nie mamy tyle urlopu co np. nauczyciele.
po 3) chodzi mi jakieś szczególne miejsca mało znane (Chata Socjologa - mało znana???).
Niemniej dzięki za już, proszę o jeszcze...
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez lucyna » 5 maja 2011, o 19:13

krzyś napisał(a):Jak co roku wybieramy się z małżonką na wędrówkę po Bieszczadach. Tym razem pragniemy spenetrować część wschodnią na północ od połonin (Wetlińskiej, Caryńskiej). Proszę forumowiczów by mi podpowiedzieli jakie ciekawe miejsca zwiedzić. Szczególnie interesuje nas przyroda, widoki, pamiątki historyczne. Będę wdzięczny za każdą podpowiedź, gdyż przewodniki nie o wszystkim piszą. Jedziemy samochodem, lecz używamy go jedynie na dojazd do miejsca startu wędrówki.

Koniecznie rezerwat Hulskie, tam już nad Sanem jest stare osuwisko, to tam zimą wilki kończą polowanie na jelenie. Jak byliśmy ostatnio to tam walały się kości jeleni.
Krywka-Żurawin cud miód i malina
Magura Łomiańska tuż pod lasem, kraina lipnicka.
Tam byliśmy ostatnio z Piotrem Moklik i Wola Sokołowa
lucyna
Zbanowany

Postprzez jerzumarian » 5 maja 2011, o 19:31

przepraszam kolego Krzyś. nie pisalem ze chata mało znana. no i nie wiem ile czasu spędzam w Bieszczadach... to z tego co pisałem zostaje tylko polowanie na niedzwiedzie między telesnicą a chrewtem...
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez krzyś » 6 maja 2011, o 21:38

Wielokrotnie przestrzegano mnie przed tymi zwierzami, ale (choć może bym i chciał) nigdy na się nie natknąłem.
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez lidkru » 7 maja 2011, o 05:54

Krzyś, na pewno masz wiele zdjęc ze swoich bieszczadzkich wędrówek, podziel się nimi z nami w konkursie foto
forumowy-konkurs-fotograficzny-t894-250.html
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 7 maja 2011, o 09:43

piszac o polowaniu mialem na mysli tropy, slady, a co do spotkan, to polecam gniazdo halicza od strony beniowej, wiem, szlaków nie ma... ale ja tam lubie sobie posiedziec czasem w lesie... dluzej.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Następna strona

Powrót do Relacje z Waszych pobytów i wypraw