BIESZCZADY zima 2012

Różne formy aktywnego wypoczynku i zwiedzania regionu. Rowery, narty, żeglarstwo i inne sporty

Re: BIESZCZADY zima 2012

Postprzez yarek shalom » 21 sty 2012, o 23:45

Rowniez ja planuje z zona i znajomymi wybrac sie w Bieszczady ok. 5 lutego. Po raz pierwszy wybieramy sie zima w Bieszczady, ogolnie rzecz mowiac to sa pierwsze nasze gory zima. Bylismy latem kilka razy, ale wiadomo ze to sa inne warunki. W zwiazku z tym mam kilka pytan. Przegladam pogode dla ustrzyk gornych na 16 dni w gore. Podaja, ze ma byc bezchmurnie i dosc mrozno. Czy w zwiazku z brakiem opadow i mrozem stopien zagrozenia lawinowego zostanie obnizony? Wogole dla amatorow gor w zimie ktory stopien zagrozenia jest bezpieczny? czy tylko 1? czy wrecz nie moze byc zadnego stopnia ogloszonego? Moze te pytania wydaja sie smieszne, ale tak jak pisalem powyzej jestemy amatorami jezeli chodzi o gory w zimie.

Czytam sporo w internecie porad, m.in o lawinach, moze komus sie to rowniez przyda:

http://www.tipy.pl/artykul_2706,jak-sie ... awiny.html" target="_blank

Aktualnie powyzej 1000 m. jest ponad 1 metr sniegu. Czy wogole da sie przez taki snieg przebrnac w zwyklych butach zimowych bez rakow?
http://nickycruz.ovh.org NICKY CRUZ OPOWIADA - HISTORIA PRAWDZIWA
yarek shalom
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 22 sty 2012, o 08:54

W Bieszczadach jest gigantyczna śnieżyca, za oknem jest biało, pokrywa śnieżna na pewno ulegnie zmianie. Dziś w dolinach ma napadać około 10-20cm śniegu. Od środy prognozują siarczyste mrozy, musisz się liczyć z tym, że jak w dolinach jest te -10-15 to w górach temperatura jest znacznie niższa. Przy wiejącym wietrze odczuwanie zimna jest zdecydowanie zwiększone. Stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje konkretnego dnia. W Bieszczadach sporadycznie schodzą lawiny. Nie wiem czy to w górach typu beskidzkiego jest największe zagrożenie. Moim zdaniem nie. Co robię wybierając się w góry przede wszystkim służbowo? Przede wszystkim dzwonię do GOPR na Połoninę Wetlińską i pytam się jakie są warunki w górach. To najlepsze źródło informacji. Mam raki, mam czekan, hmmm nigdy ich w górach jeszcze nie używałam. Nie jestem z natury zbytnim ryzykantem, mimo tego iż czasami lubię zaszaleć. Góry zimą bywają diablo niebezpieczne, także typu beskidzkiego, bywało, że duszę miałam na ramieniu, szczególnie w potokach, gdy zapadałam się po pas w śnieg, a podejście wydawało mi się niemożliwe. Jedyne dobre rozwiązanie w szczególnie trudnych warunkach to wycofanie się. Raków nie używałam, są jednak szczególne sytuacje, gdy się przydadzą. Sporadycznie. Moim zdaniem zupełnie inna sprawa jest z czekanem. Jeżeli potraficie go użyć to powinien być przytroczony do plecaka. Gdybym miała przy sobie zimą w górach czekan to uniknęłabym kilkakrotnie pięknych siniaków, a raczej bycia kolorową po upadkach i zatrzymaniu się na bukach.

PS
Nie raz miałam raki na nogach w górach. Podejście na Rawki. Wtedy zgubiłam swoje pierwsze raki, gdzieś je zostawiłam.
Nie mówię o Górach Sanocko-Turczańskich, bo czasami w rakach chodzę na spacer z psem. Nie znoszę tego, pocięłam sobie nimi spodnie ochraniacze i to nieźle.
lucyna
Zbanowany

Postprzez smoczyszlak » 22 sty 2012, o 09:40

zapadałam się po pas w śnieg, a podejście wydawało mi się niemożliwe. Jedyne dobre rozwiązanie w szczególnie trudnych warunkach to wycofanie się

Gdybyż wielu tak myślało i robiło!! Bywa i tak, ze nawet grupa nie utoruje sobie drogi do celu, a co dopiero indywidualny turysta, czy dwoje, troje wycieczkowiczów.

Aktualnie powyzej 1000 m. jest ponad 1 metr sniegu. Czy wogole da sie przez taki snieg przebrnac w zwyklych butach zimowych bez rakow?

Metr sniegu skutecznie uniemożliwi przejście trasy z tzw. buta.
smoczyszlak
Stonka bieszczadzka

Postprzez MarcinekNu2 » 22 sty 2012, o 10:23

Czyli ogólnie mówiąc na koniec tygodnia powinno być zimno i śnieżnie wiec o wyjściu na jakiś szczyt lepiej zapomnieć. Może lepiej pokręcić się 'wokół chałupy"?
MarcinekNu2
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 22 sty 2012, o 11:27

Ponoć bardzo zimno, mrozy wracają do naszego kraju, wyż jest rosyjski więc ściana wschodnia jest najbardziej narażona na bardzo zimne powietrze. Jedna trasa jest prawie zawsze do przejścia, to szlak żółty z Przełęczy Wyżnej do Chatki Puchatka. Czasami też zielony z Przełęczy Wyżniańskiej na Małą Rawkę, przeważnie przetarte jest dojście do schroniska Pod Małą Rawką. Bardzo fajne są spacery po bocznych drogach lub stokówkach. Trasa Ustrzyki G-Wołosate jest naprawdę zimą piękna. Możesz też udać się drogą do schroniska Koliba na Przysłupiu Caryńskim, do Łopienki, do schroniska na Jaworcu i obok Wetlinki, na Przełęcz nad Roztokami, Muczne -Tarnawa jest także warta grzech, koło Mucznego powstaje zagroda dla żubrów, też możesz tam wdepnąć itd.
lucyna
Zbanowany

Postprzez MarcinekNu2 » 22 sty 2012, o 14:28

O, stokówki to jest myśl, na najbliższą ze Smerka nie jest wcale daleko a można się kawałek przejść.
MarcinekNu2
Stonka bieszczadzka

Postprzez hadamlicz1 » 22 sty 2012, o 16:14

Obrazek
Ostatnio edytowano 22 sty 2012, o 16:27 przez hadamlicz1, łącznie edytowano 1 raz
Nic mnie tak nie męczy, jak niechodzenie po górach!
Hadamlicz
hadamlicz1
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez hadamlicz1 » 22 sty 2012, o 16:24

Śmiało idźcie na Wetlińską . Wszak raz się żyje ! Jak jest słonecznie i mroźno to momentalnie fotograficy przetrą szlaki to fanatycy ,pójdą już w nocy! Na pewno o swoich planach warto poinformować GOPR. Ja tam się wybieram na początku lutego z trójką dzieci i na pewno damy radę.
Grunt to dobrze ocenić warunki i możliwości, być elastycznym , a wszystko będzie o.k
Warto też zaopatrzyć się w rakiety śnieżne można je wypożyczyć w kilku miejscach !

Rakiety śnieżne

Obrazek
Nic mnie tak nie męczy, jak niechodzenie po górach!
Hadamlicz
hadamlicz1
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez MarcinekNu2 » 22 sty 2012, o 17:00

A gdzie najbliżej Serka można wypożyczyć rakiety? Ewentualnie jeszcze mam chwilę, mogę wystrugać i zrobić sobie sam jak Ray Mears.

Piękne fotki, czy to tegoroczna zima?
MarcinekNu2
Stonka bieszczadzka

Postprzez jerzumarian » 24 sty 2012, o 13:57

przed chwilą dostałem smsa od Krzysia, autora tego wątku takiej treści : Pozdrawiam z Chatki Puchatka. Jerzu przekaz prosze moje pozdro na forum, najlepiej w moim watku "Bieszczady zima 2012", bo nie mam dostępu do netu"
Zatem czynię swoją powinność i przekazuję te wieści ze zazdrościa spoglądając na mapę Biesów...
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku i nie tylko czyli aktywnie w Bieszczadach