Bieszczadzki Park Narodowy zawieszony w sieci PANParks

Rośliny i zwierzęta, czyli wszystko na temat bieszczadzkiej przyrody oraz problemy i zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska i ekologią

Re: Bieszczadzki Park Narodowy zawieszony w sieci PANParks

Postprzez vm2301 » 4 wrz 2009, o 18:45

Witaj Michale,

Ideę "zrównoważonego rozwoju" chyba trzeba będzie uznać za coś nieuniknionego, gdy popatrzymy na kraje o większym zagęszczeniu ludności, to nawet konieczność.
Zbytnio obecna jest tendencja roszczeniowa - człowiek ważniejszy, rozwijajmy lokalną infrastrukturę, turystyka zmienia oblicze na totalnie masową i pełna atrakcji, które również okupują coraz większe tereny, nawet przy tak ogromnym spadku pogłowia owiec to teraz dopiero wilk jest problemem takim, że trza odstrzelić parę...
Bardzo bym nie chciał, by wzorem tytanów rozwoju z zachodu nasza przyroda "kwitła" wśród miast i pętli autostrad, a zwierzynę to na Animal Planet byśmy oglądali, choć rozumiem oczywiście, że każdy ma prawo pragnąc wygody, że każdy ma prawo do innego patrzenia na takie problemy.

19 kolejnych zdjęć pochodzi z jednego z holenderskich parków narodowych, nie ma tam zdjęć asfaltowych alejek i centrum kawiarenkowego, ale i tak wygląda gorzej niż byle jaki podmiejski teren w Polsce...znalazłem dwa grzyby, więc je sfotografowałem.
http://picasaweb.google.com/vm2301/Tilb ... 4595108802

Te wspaniałe hasła PANParks bym zamienił na krótką prawdę: rozwój udogodnień dla człowieka przy minimalizowaniu zniszczeń (w miarę możliwości oczywiście). Poza tym jakoś mam dystans do takich przedsięwzięć, które najwięcej korzyści przynoszą beneficjentom dotacji;)

Jest tez druga strona medalu, przegięcie w drugą stronę, czyli zakazywanie wstępu...choć można konieczność rozumieć, to jednak jakoś tak szkoda...
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 6 wrz 2009, o 15:14

Nie da się uciec od zrównoważonego rozwoju. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest wypracowanie złotego środka, maksymalna ochrona przyrody, powiększenie parku narodowego przy jednoznacznym blokowaniu wszelkiego typu poronionych pomysłów typu wyciągi narciarskie, przejścia graniczne na terenach chronionych. Udostępnianie szlaków wraz z poprawą tzw. infrastruktury szlakowej, zabezpieczenie przed zniszczeniami.
Kilka zmian widać na pierwszy rzut oka, podobnie problemów.
Na dzień dzisiejszy problem stanowi brak toalet przy wejściach na trasy. Na szczęście zabezpieczono kopułę Tarnicy, zostanie murawa odgrodzona od turystów. Już nie będzie mnie szlag... na widok hord pseudoturystów wygrzewających się na roślinności. Powstały wiaty i to z czego bardzo się cieszę wyremontowano dylowankę i schodki na szlaku czerwonym: zejście z Wetlińskiej na Berehy. Widać, że Parkowładcy wyszli na przeciw turystów. Są także widoczni panowie ze straży parku i to na połoninie. W ub. roku to był widok niecodzienny.
Szkoda, że wyszliśmy ze sieci. Na pewno będą mniejsze pieniądze na promocję i zabraknie jednego kanału dystrybucji informacji o naszych walorach przyrodniczych i turystycznych.
lucyna

Postprzez vm2301 » 7 wrz 2009, o 19:23

Skoro zabraknie kasy na promocję, to dobrze;)

Przynależność do sieci PANParks miała służyć ochronie przyrody...jak widać wyjście z niej tyż się przyrodzie przysłuży...mniej turystów, mniej śmieci, hałasu itp.

Zwróć uwagę Lucynko, że w kontekście ochrony przyrody wspominasz jedynie o udogodnieniach dla turystyki...i to w sumie to chyba tylko tej masowej;)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Michał » 7 wrz 2009, o 20:41

Szanowny Vm
vm2301 napisał(a):...Zwróć uwagę Lucynko, że w kontekście ochrony przyrody wspominasz jedynie o udogodnieniach dla turystyki...i to w sumie to chyba tylko tej masowej;)

Podziwiam Twoją cierpliwość - z WPP się nie dyskutuje - to Jej racja, choćby najbardziej idiotyczna. I to Jej biznes.
A środowisko widzi jedynie pod stopami. Jak cała rzesza innowierców turystycznych.

Proponuję Szanownej Pani WPP przyznać dozgonnie wypalony na tyłku znak iluś tam gwiazdek europejskich.
I ten PanParks i WWf.
Oby się zmieściły na tej chudzinie.

Pozdrawiam
Michał
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez lucyna » 7 wrz 2009, o 21:24

vm2301 napisał(a):Skoro zabraknie kasy na promocję, to dobrze;)

Przynależność do sieci PANParks miała służyć ochronie przyrody...jak widać wyjście z niej tyż się przyrodzie przysłuży...mniej turystów, mniej śmieci, hałasu itp.

Zwróć uwagę Lucynko, że w kontekście ochrony przyrody wspominasz jedynie o udogodnieniach dla turystyki...i to w sumie to chyba tylko tej masowej;)

Ziemia do Wojtka, ziemia do Wojtka.
Czy postulat powiększenia paku służy turystyce, szczególnie grupowej? :shock:
Ochrona przyrody na terenie BdPN ma się dobrze. Pewnym zagrożeniem jest turystyka. Poprawa infrastruktury szlakowej ma zbawienny wpływ na otoczenie szlaku. Nie rozumiem postawienie bariery odgradzającej połoniny od turystów służy turystom? Budowa wiat i dylowanki, schodków ma tylko służyć grupom?Ziemia do Wojtka. Czekaj, czekaj, być może masz rację. Ostatnio widzę grupy idące progonem, którym wiedzie szlak, a indywidualnych lezących po trawie.
lucyna

Postprzez vm2301 » 8 wrz 2009, o 14:28

@Lucynko,

Sama jesteś ufoludkiem :mrgreen:

No faktycznie wspomniałaś o powiększeniu terenu parku...ale w kontekście wyjścia z PANParks wspomniałaś jedynie o stracie kasy na promocję i jednego z "kanałów dystrybucji informacji o walorach...", czyli reklamy, a ta służy turystyce, a nie ochronie przyrody.Tak więc nie poleciałem w kosmos;)

Tak więc co innego Twoje poglądy na kształt i politykę BdPN, czy ochrony przyrody w ogóle, a co innego opinia na temat utraty członkostwa w sieci PANParks.

Jak by nie określać tego "złotego środka", to na mój gust, jak napisałem, jest on między maksymalnym udogodnieniem dla turystyki, a ograniczaniem zniszczeń.
Na mój gust rozwój turystyki stoi w sprzeczności z ochrona przyrody. Coraz większa liczba grup powoduje rozwój infrastruktury, większa liczba "chaszczowników" też zbawiennego wpływu na faunę i florę nie ma, to oczywisty fakt.
I to jest ta nieunikniona zmiana.

Jakby na to nie patrzeć promocja regionu ochronie przyrody nie służy...co innego dobro mieszkańców...no ale to inna historia.

Brzmi to pewnie jak paradoks, no ale nie mówmy, że "czarne jest czarne, a białe jest białe".

Co z tym zrobić? Ten "złoty środek" może i nieunikniony, zapewne lepszym jest rozwiązaniem niż z ochrony zupełnie zrezygnować, czy też ogrodzić i zamknąć wszystko, ale to nie zmienia faktu, że czegoś żal.
Śmierć też nieunikniona, czy to oznacza, że mam się cieszyć z nadchodzącego zejścia?;)

@Michale,

Propozycja wypalenia czegoś na 4 literkach Lucynki brzmi jak by nie było atrakcyjnie, musimy umówić się i przećwiczyć ...może nakręcimy konkurencje dla Miami Ink;)
Potem wystarczy zasadzić się na nią na jakimś parkingu autokarowym - grupę w las, a ją rozciągniemy na jakimś pieńku.

...może jeszcze jakieś dziary na piersiach? :mrgreen:
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Michał » 8 wrz 2009, o 14:39

Witaj
vm2301 napisał(a):I to jest ta nieunikniona zmiana.
@Michale,
Propozycja wypalenia czegoś na 4 literkach Lucynki brzmi jak by nie było atrakcyjnie, musimy umówić się i przećwiczyć ...może nakręcimy konkurencje dla Miami Ink;)
Potem wystarczy zasadzić się na nią na jakimś parkingu autokarowym - grupę w las, a ją rozciągniemy na jakimś pieńku.

...może jeszcze jakieś dziary na piersiach? :mrgreen:

Rany koguta!!! - chcesz coby Lucija znienawidziła mnie do końca?
Dziary to se możemy - no i wylazło kolejne OFF.
Ale VM - chyba jednak można przysłużyć się ochronie środowiska -
CHROŃMY PANIĄ WPP !!!!!

cosik się zdupcyło i cit wygląda paskudnie - jak ja!!! Idę chlać na poczet wyjazdu. Do zobaczenia!!
Ostatnio edytowano 8 wrz 2009, o 14:52 przez Piotr_S, łącznie edytowano 1 raz
Powód: poprawiono cytowanie
Michał
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez lucyna » 8 wrz 2009, o 14:58

O żesz Ty Ufoludku. Siadłam na telefon i coś nie coś dowiedziałam się na temat wejścia i wyjścia.
Decyzję o wstąpieniu do PAN parksu podjął były dyr parku pan Wojomir Wojciechowski, który znany jest ze swoich kosmopolitycznych skłonności. Jako jedyny park w Polsce nasz spełniał wszystkie kryteria. Nie zapominaj, że we świadomości Polaków w owym czasie BdPN prawie nie istniał. Liczyła się Białowieża, TPN . Nie mówię już o świadomości Europejczyków. Dzięki PAN parksowi nasze bieszczadzkie walory przyrodnicze zostały docenione, wypromowane co zostało pośrednio przyczyniło się do ochrony przyrody w naszych górkach. Za PAN parksem poszły pieniądze. Następna kwestia to owa nieszczęsna wioska bojkowska w Smolniku. Wieszaliście psy i co? Panowie Woj Wojciechowski i Sitko mieli rację. O Smolnik teraz toczy się wojna pomiędzy właścicielem posiadłości, a samorządowcami i ochroniarzami przyrody. Teren obok cerkwi właściciel chce rozparcelować na działeczki, pobudować koszmarki albo to sami nowi właściciele mają stawiać koszmarki. Na razie samorządowcy z Lutowisk bronią się, nie wydali zgody na budowę ale co dalej. Właściciel ogrodził swój teren jednocześnie przegradzając korytarz ekologiczny. W tym wypadku wszyscy którym na sercu leżą Bieszczady razem możemy siąść i płakać, a dr Śmietana publicznie o tym mówić.
Nasz Parkowładca, coby o nim nie powiedzieć jest cholernie dobrym dyrektorem dbającym o przyrodę i zaczynającym dostrzegać rolę turystyki podjął decyzję aby nie podpisywać nowej umowy z PAN parksem. Spełnialiśmy wszystkie kryteria dotyczące ochrony przyrody ale nie te mówiące o rozwoju turystyki poza BdPN. Dyr nie jest władny aby podejmowac decyzje nie dotyczące terenów poza parkowych. To był główny powód wyjścia. 4 i 5 punkt umowy.
Tyle na dziś.
lucyna

Postprzez vm2301 » 8 wrz 2009, o 15:59

Nie chce mi się szukać umów...ale to dziwne? Punktem umowy z BdPN jest kwestia leżąca poza gestią dyrektora tego parku?

To tak jakbym ja podpisał z Toba umowę o wynajem Twojego domu pod warunkiem, że sąsiad gęby z chałupy nie będzie wyściubiał :mrgreen:

Czy strona umowy był na ten przykład samorząd lokalny?

Rzucając okiem na PANParks Principles, czyli ten ichniejszy Pentalog, a wśród nich szczególnie ten 4 i 5 punkt niejako naruszony przez BdPN, to:

4 mówi o współdziałaniu na polu ochrony przyrody i zrównoważonej turystyki - co było do dupy? Ochrona, czy rozwój turystyki?

5 mówi o partnerach biznesowych co to by mieli ku czci organizacji działać wg PANParks strategii...no i chyba jakieś składki z tytułu używania logo wpłacać...BdPN nie zadbał o biznes partnerów? Ojojoj paskudnie ;)

Istnieje wiele funduszy i organizacji, które w dobie mody na globalne rozwiązania / reformy i zmiany, europejską wspólnotę z pobudek najwyższych i ku chwale gatunku ludzkiego trwoni lub zarabia kupę kasy...czyli do pobudek najniższych się odwołuje ;)

PANParks miałby dawać kasę na promocję turystyki, z której ...czerpałby korzyści...a to w imię ochrony przyrody?

Dobrze rozumuję Lucynko?

PS Jeślim nie dość kontrowersyjny w poglądach, to mogę cóś dorzucić, co by Cie znów zmobilizowac do działania, co byś źródła informacji uruchomiła ;)

Michale!

Lucynka Nasza Kochana jako przedstawiciel Homo Sapiens Nad-Przewodnikus podlega stosownej ochronie od zarania dziejów :mrgreen:

...a Ona Cie kocha, a nie nienawidzi...ponoć granica między tymi uczuciami cienka, stąd i nie potrafisz właściwie ocenić...a nie raz pisała do Cię Kochany Michale ;)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 8 wrz 2009, o 16:29

Taa, nie chce Ci się szukać :lol: Przeglądałam forum info. Znalazłeś :lol: :lol: :lol: Mam odwalić za Ciebie następną turę roboty. No dobra ale coś za coś. Wisisz mi kilka zdjęć :mrgreen: skończyłam opracowywać cerkwisko w Średniej Wsi. :geek:
Z tego co wiem nie był. Stronami był park i fundacja.

Nie zapominaj, że realia zmieniły się. Zupełnie była inna sytuacja w 2003 r, gdy BdPN wszedł w struktury PAN parks.
Pamiętasz tę dyskusję na brązowym forum? Tam padło kilka zdań o strefowaniu, jest mowa w otulinie. Dyr ma wpływ tylko na to co dzieje się na terenie BdPN ale nie może decydować o ochronie przyrody na terenie otuliny. A tam dzieje się źle. Dlatego postuluje się powiększenie parku narodowego o część doliny Sanu. Sam mówiłeś i miałeś rację o tym, że największym zagrożeniem jest turystyka. Szczególnie w otulinie. Niektóre planowane rozwiązania np. budowa infrastruktury turystycznej może mieć bardzo duży negatywny wpływ na przyrodę. Ponad to dolina Sanu zimą jest ostoją dla zwierzyny, tam schodzą się zwierzęta do wody i na żer. Kiedyś jeden z wysokich rangą decydent w rozmowie ze mną w sprawie Turnickiego PN powiedział mi dowcip sprzed lat: kto rządzi w PRL? PZPR i PZŁ. PZPR rozwiązano, a Polski Związek Łowiecki nadal jest.

O tej drugiej sprawie także gadaliśmy to m.in. certyfikacja obiektów i np. infrastruktura komunalna np. w jaki sposób odprowadza się ścieki, segreguje odpadki. Czy dyr może mieć na to wpływ?

Wojtek wybór jest tylko pomiędzy turystyką zrównoważoną albo masową. Nie będzie gości z tego pierwszego segmentu to tutejsi gestorzy zrobią wszystko aby pojawili się masowi vide turystyka zimowa i budowa stacji narciarskich w Wetlinie, na Jaśle, na Berdzie w Solinie.
lucyna

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Flora i fauna Bieszczadów, ochrona środowiska