Bieszczadzki Puchar Paralotniowy 2010

Różne formy aktywnego wypoczynku i zwiedzania regionu. Rowery, narty, żeglarstwo i inne sporty

Bieszczadzki Puchar Paralotniowy 2010

Postprzez czaders » 23 kwi 2010, o 09:44

To już cztery lata jak ruszyliśmy na podbój bieszczadzkiego nieba. Za nami wiele przelecianych kilometrów, pobite rekordy i niezapomniane chwile w powietrzu i na ziemi. Po zimowym odpoczynku termika budzi się do życia a wraz z nią „Skrzydło Ludzie”.

Niedziela 18 kwietnia stała się dniem, który otwiera rywalizacje w tegorocznym BPP. Od samego rana piloci z całego Podkarpacia zjeżdżali na szybowisko w Bezmiechowej. Kierunek i siła wiatru sprawiały, że każdy z przybyłych pilotów po cichu liczył na niezły lot. Jednak już koło południa okazało się, że warun będzie raczej z tych „trudnych do wykorzystania”.

Warunki pozwoliły na loty żaglowe z licznymi akcentami termicznymi. Można było zrobić 400m nad start ale bezchmurna termika oraz nasuwający się cirrus nie ułatwiały zadania. Najlepiej w warun wstrzelili się ci, co wybrali tego dnia Roztoki. To im udało się zrobić najdłuższe przeloty: Arkadiusz Sabat – 40,47 km, Maciej Baran – 16,01 km, Sławomir Gorczyca 10,99 km. Z Bezmiechowej najdalej polecieli i punktowali: Bogdan Rejman – 16,5 km, Tomasz Myśliwiec – 4,71 km, Borys Chojnacki – 4,33 km.

więcej na temat tej największej imprezy lotniczej w Polsce znajdziecie na: http://www.bpp-info.pl" target="_blank
czaders
Stonka bieszczadzka

Re: Bieszczadzki Puchar Paralotniowy 2010

Postprzez czaders » 25 kwi 2010, o 23:41

NEWS-z ostatniej chwili.

Rekordowe loty nad Bieszczadami

Miniony tydzień okazał się być naprawdę wyjątkowym dla zawodników startujących w Bieszczadzkim Pucharze Paralotniowym 2010. Piloci spotkali się tym razem na starcie, który znajduję się niedaleko miejscowości Roztoki Górne (Bieszczady). Miejsce to leży na szlaku granicznym biegnącym z Ruskiego Siodła w kierunku Okrąglika.
Autorem najdłuższego lotu 93 km jest, do czego zdążył nas już przyzwyczaić, Michał Warda z Rzeszowa, który jest członkiem Karpaty Paragliding Team. Niebywałą niespodziankę sprawił także aktualny lider zawodów, Arkadiusz Sabat z Prowing Team, który pobił swój życiowy rekord lądując po 86 km w okolicach Medyki. Wspólnie z Michałem podróżował nad Bieszczadami w Kierunku Przemyśla spędzając w powietrzu ponad 4 godziny. Warunki pogodowe tego dnia były doskonałe, piloci w kominach termicznych osiągali pułap prawie 3000 metrów a prędkości wznoszenia dochodziły do 6m/sek.
Tego dnia jeszcze kilku innych zawodników poleciało bardzo daleko. Sławomir Gorczyca(Karpaty Paragliding Team)przeleciał 82 km, Tomasz Płachta(Born To Fly)przeleciał 39 km, Wacław Warda(Born To Fly)przeleciał 32 km, Wiesław Rozmus(Born To Fly)przeleciał 6 km i tym samym zakwalifikował się po raz pierwszy do rankingu BPP. Pozostali zawodnicy nie zdołali osiągnąć dystansu minimalnego.
To dopiero początek wzmagania zawodników nad Bieszczadami. Do końca pucharu pozostało jeszcze pięć miesięcy, to bardzo dużo czasu na osiągniecie doskonałych wyników.

info.www.bpp-info.pl
czaders
Stonka bieszczadzka

Postprzez czaders » 16 maja 2010, o 23:30

Bardzo ciekawe video z lotów nad Bieszczadami w ramach Bieszczadzkiego Pucharu Paralotniowego 2010.

http://www.dailymotion.pl/PRO-WING
czaders
Stonka bieszczadzka

Postprzez Prowing » 31 paź 2010, o 10:51

WITAM WSZYSTKICH,

W imieniu organizatorow BPP przekazuje zalegla informacje.

Bieszczadzki Puchar Paralotniowy 2010 zakonczony.

Najbardziej wymagające zawody paralotniowe w Polsce wygrał pilot Prowing Team - Arkadiusz Sabat z Leska. Tym samym zapisując się w historii, jako czwarty triumfator bieszczadzkiego wyścigu.
Bieszczadzki Puchar Paralotniowy z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Piąta edycja zgromadziła na starcie 36 zawodników z całej Polski, którzy rywalizowali między sobą latając nad Bieszczadami.
Od początku kwietnia do ostatniego dnia września każdy z pilotów oddał kilkadziesiąt startów, sędziowie do klasyfikacji generalnej brali pod uwagę tylko 6 najdłuższych lotów. Miejsce startów piloci wybierali indywidualnie dopasowując do warunków pogodowych oraz własnych umiejętności. Bieszczadzkie zawody to impreza nietypowa, poza umiejętnościami pilotażowymi dużą role odgrywa umiejętność interpretacji warunków meteorologicznych i znajomości terenu.
Podczas tegorocznego Pucharu nie obyło się bez niespodzianek. Michał Warda z Karpaty Paragliding Team jak zwykle zaskoczył wszystkich oddając najdłuższy lot w zawodach 101 km, startując z granicy Polsko/Słowackiej (Roztoki) po 5 godzinach wylądował niedaleko Jarosławia. Krzysztof Rogowski także z Karpaty Paragliding Team przeleciał 99 km, pobijając swój rekord życiowy.

Niezwykłego wyczynu dokonał Mariusz Witlański z Prowing Team, który po kontuzji ścięgna dołączył do rywalizacji w połowie trwania zawodów i zdołał awansować na miejsce trzecie w klasyfikacji generalnej zawodów. Sławomir Gorczyca z Karpaty Paragliding Team w jednym locie zaliczył trzy punkty zwrotne zdobywając, jako pierwszy nagrodę specjalną.

Zorganizowanie imprezy tej rangi nie byłoby możliwe bez udziału sponsorów i partnerów, którzy po raz kolejny z dużym zaangażowaniem włączają się w takie przedsięwzięcia.

Klasyfikacja końcowa Bieszczadzkiego Pucharu Paralotniowego 2010

1. Arkadiusz Sabat - Prowing
2. Michał Warda - Karpaty Paragliding Team
3. Mariusz Witlański - Prowing
4. Krzysztof Rogowski - Karpaty Paragliding Team
5. Wacław Kuzło - Prowing
6. Sławomir Gorczyca - Karpaty Paragliding Team
7. Tomasz Płachta - Born To Fly
8. Grzegorz Wawrzkiewicz - Born To Fly
9. Wacław Warda - Born To Fly
10. Tomek Myśliwiec - Karpaty Paragliding Team
11. Borys Chojnacki - Prowing
12. Krystian Wajs - Karpaty Paragliding Team
13. Paweł Grzybowski - Karpaty Paragliding Team
14. Łukasz Piasecki - Born To Fly
15. Arkadiusz Rzucidło - Born To Fly
16. Maciej Baran - Prowing
17. Stanisław Radzikowski - Karpaty Paragliding Team
18. Marek Sadowski - Paramaniak
19. Marcin Jędrzejek - Karpaty Paragliding team
20. Jakub Suchecki
21. Marcin Robaszkiewicz - Prowing
22. Wiesław Rozmus - Born To Fly
23. Ryszard Pszenny - Bies Paragliding Team
24. Paweł Tomaszewski - Prowing
25. Augustyn Duma
26. Krzysztof Mazur - CrackAirs Team
27. Bogdan Rejman - Parateam.Pl
28. Jerzy Gajda
29. Wojciech Kalinowski - Ciconia Team
30. Waldemar Wójcik
31. Sławomir Głabiński - Beskid Arena Paragliding
32. Rafał Kubica - Sky-Country Team
33. Piotr Filipowicz - Prowing
34. Zbigniew Łyp - Ciconia Team
35. Wojciech Konieczko - Bies Paragliding Team
36. Sylwia Grzybowska - Karpaty Paragliding Team

Klasyfikacja drużynowa BPP 2010

1. Prowing Team
2. Karpaty Paragliding Team
3. Born To Fly
4. Paramaniak
5. Bies Paragliding Team
6. CrackAirs
7. Ciconia Team
8. Parateam.pl
9. Beskid Arena Paragliding
10. Sky Country Team

pozdrawiam Waclaw Kuzlo
Prowing
Stonka bieszczadzka

Postprzez czaders » 28 cze 2011, o 10:19

[quote="czaders"]Bardzo ciekawe video z lotów nad Bieszczadami w ramach Bieszczadzkiego Pucharu Paralotniowego 2010.

http://www.dailymotion.com/video/xdbmif ... 3-ma_sport
czaders
Stonka bieszczadzka

Postprzez skazaniec » 29 cze 2011, o 14:49

Czaders, pisz co się dzieje w tym roku :)
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez czaders » 18 wrz 2011, o 21:01

Takie widoki były w maju. Lot nad Bieszczadami, Solina, Otryt, itd :):

http://www.youtube.com/watch?v=NjEHSQrJ ... re=related" target="_blank
czaders
Stonka bieszczadzka

Postprzez Prowing » 18 paź 2011, o 22:04

Taka informacja ukazała sie na łamach największego portalu loticzego w Polsce:

Bieszczadzki Puchar Paralotniowy – 6 edycja zakończona
Arkadiusz Sabat odniósł drugie zwycięstwo z rzędu w 6 edycji paralotniowego wyścigu nad Bieszczadami, który zakończył się w piątek 30 września. Paralotniarz z teamu Prowing prowadził przez cały wyścig latając paralotnią Advance Omega 7, każdego dnia budując przewagę nad goniącymi go pilotami.
Ze względu na specyfikę Bieszczadzkiego Pucharu Paralotniowego niewielu pilotów decyduje się na podjęcie wyzwania i start w tych zawodach. Wymagają one bowiem sporych umiejętności praktycznych, wiedzy meteorologicznej, dobrej znajomości topografii Bieszczadów, a ponadto dobrej kondycji i dużej dozy samozaparcia – puchar trwa od kwietnia do września.

Pilot, zdany na swoją wiedzę i umiejętności, sam wybiera dni i miejsca startu. Często, po długim oczekiwaniu na „warun”, gdy wreszcie nadchodzi lotny dzień, rzuca wszystko i mozolnie wspina się z ciężkim sprzętem na jedną z bieszczadzkich gór, aby wystartować i zdobyć cenne punkty. Bieszczadzkie podniebne zawody to zatem prawdziwe wyzwanie. Ale też udział w BPP może być wspaniałą przygodą i dawać dużą satysfakcję. Świadczy o tym chociażby postawa Pawła Tomaszewskiego, drugiego w klasyfikacji generalnej, który na lotne, pogodne dni przyjeżdżał w Bieszczady wprost z Oslo.

Tomaszewski tak opowiada o zaciętej rywalizacji z liderem pucharu: - Mój start był bardzo udany, w każdą dobrą pogodę starałem się uczestniczyć w wyścigu. Z Oslo w Bieszczady docierałem praktycznie z dnia na dzień, ale bywało, że na marne ze względu na silny wiatr. Powiedziałem sobie, że na pewno w tym roku nie odpuszczę i będę walczyć do ostatniego dnia. Z tego powodu lider Arkadiusz Sabat czujnie obserwował prognozę pogody, aby nie przegapić dobrych warunków na długi lot. Na starcie po kilkugodzinnej podróży pod górę meldowałem się zawsze jako drugi tuż za Arkiem, ale bywało, że leciałem dalej niż on. No cóż – wygrał lepszy…

W tym roku pogoda raczej nie sprzyjała zawodnikom, dlatego też piloci wykorzystywali każdy lotny dzień na zdobycie upragnionych punktów w pucharze. Kluczowym okazał się odpowiedni wybór miejsca startu. Najlepsze, najdłuższe przeloty w tegorocznym pucharze odbyły się ze startowiska w Roztokach Górnych.

Wacław Kuzło z Leska, który także dwukrotnie triumfował w historii bieszczadzkiego pucharu, zajął 4 miejsce tuż za trzecim pilotem Podkarpacia Mariuszem Witlańskim z Prowing Team. Maciej Baran z Leska został nowym Mistrzem w klasie Fan (paralotnie rekreacyjne) zdobywając 102 punkty i plasując się na wysokim 7 miejscu w klasyfikacji generalnej. Natomiast rekordzista regionu w najdłuższym locie Michał Warda z Rzeszowa zameldował się na 8 pozycji.

Jednym z efektownie debiutujących pilotów w tegorocznym BPP jest Roman Romanowski. Nazywany żartobliwie przez kolegów „ Szalony Roman” latając na paralotni rekreacyjnej AirCross U-fly, uplasował się na wysokiej 11 pozycji, od początku stawiając sobie za cel skok do pierwszej dziesiątki.

- Zapewne pomogła mi trochę w zdobyciu tak dobrego wyniku presja, bo przez cały czas czułem na plecach oddech Marcina Robaszkiewicza. Starałem się odskoczyć tak bardzo jak się dało i sądzę, że w pewnym momencie trochę przesadziłem, bo zabrakło mi miejsca do lądowania i trochę przeszlifowałem asfalt – powiedział Roman.

- już na początku zawodów powiedziałem, że druga połowa wyścigu będzie należała do mnie i tak było. W trzech ostatnich lotach zdobyłem wystarczającą ilość punktów, które dawały mi wysoka trzecią pozycję. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że równolegle uczestniczyłem w Polskiej Lidze Paralotniowej - jestem bardzo zadowolony -powiedział Mariusz Witlański (Prowing Team) i dodał - ponieważ jestem współtwórcą tych zawodów, uczestnictwo w bieszczadzkim pucharze liczy się dla mnie trochę bardziej niż start w innych zawodach nawet wyższej rangi. Jestem niezmiernie dumny, że mój zespól – Prowing Team - jest niepokonany od 2006 roku w tej części Polski, kolejny raz zdobywamy Mistrzostwo.

Klasyfikacja Końcowa Bieszczadzkiego Pucharu Paralotniowego 2011

1) Arkadiusz Sabat - Prowing - Advance Omega 7 - 336,39
2) Paweł Tomaszewski - Prowing - Escape S'Max(R)Evolution - 265,84
3) Mariusz Witlański - Prowing - AirCross U Sport - 228,14
4) Wacław Kuzło - Prowing - Advance Omega 7- 207,77
5) Borys Chojnacki - Prowing - AirCross U Cross - 129,21
6) Wacław Warda - Born To Fly - UP Summit XC - 116,90
7) Maciej Baran - Prowing - Paratech 44 - 102,47
8) Michał Warda - OpenFLy - Sol Torc - 94,46
9) Tomasz Myśliwiec - Born To Fly - Niviuk Peak 2 - 89,79
10) Augustyn Duma - Prowing - Advance Sigma 7 - 88,55
11) Roman Romanowski - AirCross U Fly - 69,07
12) Marcin Robaszkiewicz - Prowing - Advance Sigma 6 - 48,15
13) Jakub Suchecki - Ozone Delta - 43,46
14) Bartłomiej Kądziołka - Prowing - AirCross U Sport - 37,70
15) Waldemar Wójcik - Prowing - AirCross U Fly - 33,33
16) Krzysztof Mucha - Prowing - Skywalk Chilli - 29,79
17) Ryszard Pszenny - Bies Paragliding Team - Skywalk Chilli - 27,81
18) Przemysław Szukalski - Prowing - Advance Sigma 8 - 25,93
19) Piotr Bramberger - Prowing - Skywalk Cayene - 23,08

KLASYFIKACJA ZESPOŁOWA BPP 2011
1. PROWING TEAM
2. BORN TO FLY
3. OPEN FLY
4. BIES PARAGLIDING TEAM

Sponsorzy Bieszczadzkiego Pucharu Paralotniowego 2011
Pensjonat ‘KARINO’ w Berezce, Restauracja “ STARY PIEC’ w Hoczwi, Starostwo Powiatowe w Lesku, Urząd Miasta i Gminy w Ustrzykach Dolnych, Urząd Miasta i Gminy Lesko, Agencja Reklamowa ‘STYL’ z Brzozowa, AirCross Polska, Bieszczadzka Szkoła Paralotniowa „PROWING’

..............................

http://lotniczapolska.pl/Bieszczadzki-P ... zona,21621
Prowing
Stonka bieszczadzka

Powrót do Na szlaku i nie tylko czyli aktywnie w Bieszczadach