Bieszczadzkie chamstwo

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Bieszczadzkie chamstwo

Postprzez vm2301 » 28 gru 2011, o 12:50

Karpatia napisał(a):Gdyby nawet -60 zł za wyjazd na Przełęcz Wyżną to zbyt drogo, ale w porównaniu z czym? się pytam

Niechaj by i było to 100 złotych, co najwyżej można napisać, że drogo.

Natomiast, gdy na wjeździe mówi się sto, a gdy do płacenia po wszystkim dochodzi krzyczy się 150, to już uczciwością to nie trąci, przyznasz, że bez względu na to jakie prawa autochtonom przyznamy, to jednak do uczciwości nadal są zobowiązani.
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Karpatia » 28 gru 2011, o 14:37

Nawet gdyby, to ten jednostkowy przypadek jest powodem do tego, by obrazić wszystkich mieszkańców Bieszczad?
A może ten właściciel samochodu jest spod Warszawy? Skąd wiesz, że nie?

Siejecie jakąś chorą propagandę, w która tak naprawdę sami nie wierzycie. Jeśli chcecie coś zmienić to na pewno nie w ten sposób. Pewnie waszym zdaniem najłatwiej byłoby wysiedlić starych a na ich miejsce wam podobni przybędą z 'pomocą' TAK?

Powiem jak moja babcia zwykła mawiać: Na serumater! Jak się nie podoba to wynocha! a jak rozumie to swój chłop i na żentycę zapraszam mam pierwyj sort...
Karpatia
Stonka bieszczadzka

Postprzez Drwalik » 28 gru 2011, o 17:28

Ja tylko link i " no coment" ,coby nie było na mnie
ale jeśli takie relacje pojawiają się na innych portalach opustoszeją turystycznie Biesy ....
Faktem jest ,że pretensje zwykle dotyczą atrakcyjnych cenowo - najtańszych usług /noclegów/ i imprez turystycznych / kuligi,zabawy/wiec kolejna opowiastka jak to "ceper" miał zahulać za niewielkie pieniądze a został "wydudkany"..
http://tubylismy.pl/relacje/369-sylwest ... eszczadach" target="_blank

Pozdrawiam Drwalik
Gdy usłyszysz ,zobaczysz powiew wiatru to będę ja ...
https://www.facebook.com/Drwalik
Drwalik
Stonka bieszczadzka

Postprzez Zygmunt Skibicki » 28 gru 2011, o 18:38

Karpatia napisał(a):Siejecie jakąś chorą propagandę, w która tak naprawdę sami nie wierzycie.

Ejże...!
Nic nie sieję - to po pierwsze.
Próbuję się czegoś dowiedzieć od zapodających tę sprawę - to po wtóre. Odezwały się obydwie strony konfliktu, więc to nieprawda, że "nie ma sprawy".
A po trzecie - w co ja wierzę, to sam dobrze wiem i objaśnień nie potrzebuję...

Ale, ale...
Padły konkretne pytania do Karpatii i jakoś się odpowiedzi doczekać nie mogę...
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez Karpatia » 29 gru 2011, o 00:20

Podgląd: Re: Bieszczadzkie chamstwo
Mam wrażenie, że nie wszyscy 'kumają' jak to powiedział mój przedmówca. Pragnę więc przytoczyć pewien cytat, który być może będzie podsumowaniem tej prowokującej dyskusji:

'Allochtoni kontra autochtoni
Autochton, człowiek należący do rdzennej ludności danego obszaru, tubylec. Tak definiują starogreckie pojęcie encyklopedie i leksykony. Przeciwieństwem autochtona jest allochton czyli napływowy, osadnik, kolonista. Na styku obu grup ludności dochodziło i dochodzi nadal do licznych, często burzliwych konfliktów. Przy tym konfliktogenna była i jest na ogół ludność allochtoniczna, podejmująca ekspansję wspieraną przez państwo, a rozumianą jako "misja cywilizacyjna".
Autochtoni pod względem demograficznym i psychicznym znajdowali się lub nadal znajdują w defensywie wobec allochtonów narzucające obce, nieraz odległe kulturowo wzorce. Dotyczą one np. kanonu zachowań, obyczajowości, sfery mentalnej, ale także symboliki. Tę ostatnią oddają m.in. pomniki poświęcone "władcom", "zdobywcom", "wyzwolicielom" uznanym przez państwo i ludność napływową za wybitnych, lecz znienawidzonym przez autochtonów. W kraju skolonizowanym kulturowo postacie te dominują wśród nazw nadawanych instytucjom kultury, nauki, szkołom, głównym ulicom etc"

ps. Może powinien wypowiedzieć się psycholog i wytłumaczyć dlaczego mi jako Autochtonce nie przeszkadza, że:
a) Pani w sklepie ma ponura minę
b) Pan kierowca busa kasuje za podwózkę ? złotych
c) Sąsiadka patrzy sie spod byka a parkingowy nie wydaje reszty
itd...?

A TAK BARDZO PRZESZKADZA 'ALLOCHTONOM' :)

Pozdrawiam Karpatia/Autochton
Karpatia
Stonka bieszczadzka

Postprzez Zagubiona » 29 gru 2011, o 08:17

Karpatia napisał(a):Pozdrawiam Karpatia/Autochton

Chciałam nieśmiało zauważyć, że bieszczadzcy autochtoni zwykle zamieszkują teraz Ziemie Zachodnie lub Ukrainę.
Są być może pojedyncze przypadki, że ktoś nie został wysiedlony.

Cała reszta - to ludność napływowa - osadnicy i koloniści.
Zagubiona
Stonka bieszczadzka

Postprzez vm2301 » 29 gru 2011, o 08:18

A czy autochtonce przeszkadza, gdy w sklepie na półce ma inną cenę, a przy kasie żądają innej?
Czy autochtonce przeszkadza, gdy zamawia usługę, ustala cenę, a potem żąda się innej?
Jeśli nie, to chyba znaczy, że akceptuje nieuczciwość jako element codziennego życia.

Tak jak bezsensu jest tworzenie terminu "bieszczadzkie chamstwo", bo przecież ludzie tam tacy sami, tak samo bezsensu jest bronić poglądu, że to "nie przeszkadza", a ci, których to mierzwi, to jacyś dziwni ;)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 29 gru 2011, o 08:42

vm2301 napisał(a):Tak jak bezsensu jest tworzenie terminu "bieszczadzkie chamstwo", bo przecież ludzie tam tacy sami, tak samo bezsensu jest bronić poglądu, że to "nie przeszkadza", a ci, których to mierzwi, to jacyś dziwni ;)

O to, to. :)
Mi podoba się podział podany przez Karpatię. Jest coś w tym na rzeczy. Położenie akcentu na owo wymuszanie zmian to jest samiuśka prawda. Próba podporządkowania sobie miejscowych, traktowanie ich z góry, wyśmiewania ich prostoty to cechy napływowych które rzucają się od razu w oczy. Nowi mieszkańcy to w dużej mierze osoby zamożne, często majątku dorobili się w tym pokoleniu, wynikają z tego pewne animozje. Potem życie weryfikuje zapędy napływowych. Po kilku latach to już nie są królowanie życia ale osoby zgorzkniałe, które widzą wokół siebie ten zadowolony plebs, chłopów od gnoju w gumofilcach i nie mogą poradzić sobie z porażką. Żale można wylewać np. na forach.

Co do wysiedleń. Hmm, nie przesadzajmy, część z nas pozostała. Stuprocentowym wyjątkiem są tereny objęte akcją HT, niewiele osób wróciło. Okolice Leska, Sanoka, Polańczyka, Baligrodu, Komańczy, Mokrego to w dużej mierze autochtoni.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Zygmunt Skibicki » 29 gru 2011, o 09:00

Karpatia napisał(a):'Allochtoni kontra autochtoni
Autochton, człowiek należący do rdzennej ludności danego obszaru, tubylec. Tak definiują starogreckie pojęcie encyklopedie i leksykony. Przeciwieństwem autochtona jest allochton czyli napływowy, osadnik, kolonista. Na styku obu grup ludności dochodziło i dochodzi nadal do licznych, często burzliwych konfliktów. Przy tym konfliktogenna była i jest na ogół ludność allochtoniczna, podejmująca ekspansję wspieraną przez państwo, a rozumianą jako "misja cywilizacyjna".
Autochtoni pod względem demograficznym i psychicznym znajdowali się lub nadal znajdują w defensywie wobec allochtonów narzucające obce, nieraz odległe kulturowo wzorce. Dotyczą one np. kanonu zachowań, obyczajowości, sfery mentalnej, ale także symboliki. Tę ostatnią oddają m.in. pomniki poświęcone "władcom", "zdobywcom", "wyzwolicielom" uznanym przez państwo i ludność napływową za wybitnych, lecz znienawidzonym przez autochtonów. W kraju skolonizowanym kulturowo postacie te dominują wśród nazw nadawanych instytucjom kultury, nauki, szkołom, głównym ulicom etc"

Dawno nie czytałem takiego zbioru niczym nie uzasadnionych kretynizmów... nomen omen, bo:
1. Dzisiejsi autochtoni byli całkiem niedawno allochtonami! Ludzie mieszkający tam ponad 20 lat, to wyjątki, ponad 30 to... relikty, a ponad 40... eksponaty prawem chronione!
2. Tak szybko "przefarbowani" na autochtonów chwilę temu niewiele musieli kupić, a i to za niewielkie pieniądze, by mieć do dyspozycji od cholery darmowej przestrzeni i stosunkowo dużo przyjezdnych do złupienia.
3. Ww. proceder okazał się tak intratny, że chętnych na "szybką farbę" zrobiło się za dużo, działek z powodu "oparkanienia" Bieszczadów nie ma, albo są już zdecydowanie droższe, darmowej przestrzeni życiowej nieodwracalnie ubywa - prawdę mówiąc... znikła, a w żaden sposób nie rekompensuje tego zwiększenie łatwego zarobku na turystach.
4. Przyszła bieda i nie da się w prosty sposób zdyskontować zainwestowanych pieniędzy, więc cwaniacy zaczynają stosować metody... prostackie!
Zjawisko zatem przybrało postać następującą - wcale nie taką znowu skomplikowaną: miejscowi jakoś jeszcze tolerują turystów, bo tych udaje się łupić, ale bykiem patrzą na kolejnych osiedleńców, bo ci odbierają im coraz trudniejszy łup.
I tak to właśnie dziś wygląda!
Całe zacytowane tu pieprzenie głupot o "najeźdźczych" całej reszty świata zamiarach na Bieszczady i dzisiejszych tamtejszych mieszkańców to kliniczny wręcz obraz ksenofobii!
Jeśli zacznie to dominować, marny los takiego regionu, bo doświadczenia z tym są liczne i już dobrze rozpoznane: prowadzi to najpierw do kompletnego zdziczenia obyczajów, potem bandytyzmu, a na koniec całkowitego upadku... Pamiętacie jeszcze stare westerny, gdzie wiatr pomiędzy dechami zabitymi domami toczył suche krzaczory?
Zygmunt Skibicki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 29 gru 2011, o 10:17

Coś długo pisałem poprzedni post i nie zauważyłem, że w międzyczasie...
Mi podoba się podział podany przez Karpatię. Jest coś w tym na rzeczy. Położenie akcentu na owo wymuszanie zmian to jest samiuśka prawda. Próba podporządkowania sobie miejscowych, traktowanie ich z góry, wyśmiewania ich prostoty to cechy napływowych które rzucają się od razu w oczy.

To jest właśnie ta ksenofobia - paranoiczne wmawianie sobie i innym, że cały świat się sprzysiągł na naszą zgubę i unicestwienie!!
Kliniczny jej przykład bodaj jeszcze jawniej głoszony niż przez wspomnianą poprzedniczkę:
1. Najważniejszy jest podział: my to jedno, a oni, to zupełnie coś innego!
2. Napadają na nas!
3. Coś wstrętnego nam każą - poniżają nas!
4. Mają nas za nic!
5. Naszą wartością jest to, co oni nazywają wadą!

Ja bym takich "proroków" gonił za siódmą miedzę, ale: nie moje małpy, nie mój cyrk...
Jest jeszcze niezbyt daleko i to od cholery terenów, gdzie można bez tego wszystkiego połazić i cieszyć się górami i połoninami po... pachy!
A Ukraińcy wcale nie są nam tak wrodzy, jak twierdzą nasi "prawdziwi patrioci" - zwłaszcza gdy stosunkowo nieźle i uczciwie Ukraińcom za drobne usługi płacimy.
A językowo jest tam trochę trudniej niż na Słowacji, ale bez przesady: Polak z Ukraińcem dogadają się zawsze i bez problemów, o ile obydwaj tego... chcą!
Zygmunt Skibicki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy