Bieszczadzkie kąpieliska

Różne formy aktywnego wypoczynku i zwiedzania regionu. Rowery, narty, żeglarstwo i inne sporty

Bieszczadzkie kąpieliska

Postprzez Barnaba » 25 cze 2014, o 20:50

Przy okazji robienia wycieczek, przygotowywania się do nich co raz częściej krąży mi po głowie kwestia letnich kąpieli w Bieszczadach. Myślę, że warto omówić kąpieliska będące alternatywą dla zamulonego i pełnego ściegów zalewu solińskiego.
Sam nie raz, nie dwa przekonałem się, że bywają dni, kiedy podniesienie się z wyra jest problemem, a upał letni dokucza niemiłosiernie. Co wtedy? Narażać GOPRowców na zbędą pracę i leźć w góry jak ten robaczek w słońcu? Ano pozostaje potok, cień.

Sprawa nie jest łatwa! Nie tylko działkowicze z okolic zalewu mają w nosie środowisko. Praktycznie można przyjąć, że jeśli potok przepływa przez jakąś wieś- nie nadaje się już zbytnio na moczenie tyłka w upalne dni. Co gorsza! Powyżej wsi, potoki bywają dość wątłe i poza nogami po kostki ciężko się potaplać i schłodzić po uszy.

Są jednak wyjątki! I o nich napomknę. Na pierwszy rzut Nasiczne i potok Prowcza.
Miejsce znajduje się przy wsi Nasiczne, tuż przy drodze. Głęboki jar zapewnia nieco dyskrecji przed oczyma kierowców pędzących wg mnie najfajniejszą drogą w biesach. Mimo zacienionego jaru woda tu jest względnie ciepła (no, nie jest lodowato zimna), znajduje się tu miejsce nieco głębsze, tak że siedząc na dnie można mieć wodę do ramion, jest przyjemna kaskada.
Byłem tam niedawno na wycieczce i zachwyciło mnie to miejsce! Jestem przekonany, że będę tam często wracał.

Czy są tu amatorzy kąpieli w potokach?
Foto w lepszej jakości na www
Załączniki
http://www.lesneoko.com"
- że przewodnik napisałem i wycieczki robię. HA!

"Zawsze znajdzie się filozofia do braku odwagi"
Albert Camus (1913-1960)
Barnaba
Wyrypiarz bieszczadzki

Re: Bieszczadzkie kąpieliska

Postprzez krzyś » 25 cze 2014, o 22:18

Barnaba napisał(a):Czy są tu amatorzy kąpieli w potokach?
Ja owszem... jakieś 40 lat temu... :roll:
Góry wysokie, kto mi z wami walczyć kazał...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez lidkru » 26 cze 2014, o 05:18

zaraz tam kąpieli, jak lodowata woda to wystarczy zamoczyć stópki :mrgreen:
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 26 cze 2014, o 05:55

Barnaba napisał(a):Są jednak wyjątki! I o nich napomknę. Na pierwszy rzut Nasiczne i potok Prowcza.

To jest Nasiczniański. Prowcza jest nieco wcześniej. W lecie trochę ludzi się tu kąpie.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Barnaba » 27 cze 2014, o 11:55

NIby racja. Jak płynie przez Nasiczne, to Nasiczniański.
W weekend boskocielny było całkiem przyjemnie! Chadzałem sobie z dobre pół godziny i nie czułem jakiegoś tam dyskomfortu, że trzeba pryskać z wody giry ogrzać. Cacy!
http://www.lesneoko.com"
- że przewodnik napisałem i wycieczki robię. HA!

"Zawsze znajdzie się filozofia do braku odwagi"
Albert Camus (1913-1960)
Barnaba
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Walduś1970 » 23 kwi 2016, o 08:50

Przede wszystkim Solina.
Walduś1970

Postprzez Traper79 » 28 kwi 2016, o 11:08

Były i kąpiele, ale teraz... chyba że słonko mocniej zaświeci to jeszcze raz się spróbuje;) Pozdrawiam
Traper79
Stonka bieszczadzka

Postprzez samara2 » 6 maja 2016, o 21:44

Dziekuje :))
samara2
Stonka bieszczadzka

Powrót do Na szlaku i nie tylko czyli aktywnie w Bieszczadach