Bobry spędzają sen z powiek bieszczadzkim samorządom i ....

Rośliny i zwierzęta, czyli wszystko na temat bieszczadzkiej przyrody oraz problemy i zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska i ekologią

Bobry spędzają sen z powiek bieszczadzkim samorządom i ....

Postprzez IraS » 6 kwi 2009, o 06:54

Bobry spędzają sen z powiek bieszczadzkim samorządom i rolnikom

Na drodze w Chmielu przez bobry zrobiła się dziura wielkości stołu. W Moczarach woda ze spiętrzonego przez te gryzonie potoku kolejny raz zalała pole rolnika.

To tylko dwa przykłady z tego tygodnia, a podobnych zdarzeń było więcej. W powiecie bieszczadzkim jest kilkanaście miejsc zasiedlonych przez bobry, większość w pobliżu dróg.

- Niszczą nam jezdnie, przepusty, a na remonty zaczyna brakować pieniędzy - skarzą się w samorządach. - Paradoks polega na tym, że bóbr jest zwierzęciem chronionym, ale to nie budżet państwa daje pieniądze na usuwanie zniszczeń, lecz gminy i powiaty.

Jedno z największych stanowisk bobrów znajduje się w Chmielu. Gryzonie wykopały tam sieć podziemnych tuneli i w końcu zapadł się fragment drogi.

- Dziura jest wielka niczym stół, aż strach pomyśleć co by się stało, gdyby wpadło w nią auto -mówi Jacek Ozga, kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Ustrzykach Dolnych. -Zabezpieczyliśmy ją, ale bobrze tamy musimy zlikwidować. Dostaliśmy już pozwolenie z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

W poniedziałek robotnicy musieli rozebrać też tamy zbudowane przez bobry na potoku w okolicach Chwaniowa, bo woda regularnie niszczyła drogę.

- To nie pierwsza taka akcja w tym miejscu - twierdzi Jacek Ozga. - Tyle że gryzonie natychmiast odbudowują to, co my rozwalimy. Są bardzo dobrze zorganizowane.

Tego samego dnia w Moczarach łąka należąca do miejscowego rolnika zamieniła się w rozlewisko, a woda szerokim strumieniem przedostawała się na powiatową drogę. Według dra Andrzeja Czecha, specjalisty od bobrów, zwierzęta te znalazły tu doskonałe miejsce do osiedlenia i nie będą się chciały przenieść.

- Gospodarz może wystąpić do państwa o odszkodowanie, bo rolnikom się należy -tłumaczy.

Szkodami wyrządzanymi przez bobry zaniepokojony jest Związek Bieszczadzkich Gmin Pogranicza (ZBGP). Postuluje, na razie w liście do Sejmiku Województwa Podkarpackiego, konieczność kontrolowanych odstrzałów bobrów, a nawet zmianę statusu tego zwierzęcia i ponowne umieszczenie go na liście gatunków łownych.
Zdaniem ZBGP, konieczne jest też przywrócenie rekompensat dla samorządów za szkody powodowane przez bobry, a także wprowadzenie przepisu, który dawałby gminom i powiatom prawo usuwania tam z potoków.

- To niezwykle istotne - podkreślają samorządowcy. - Dziś procedury związane z uzyskaniem takiego pozwolenia są długotrwałe, a w tym czasie bobry dokonują ogromnych zniszczeń.

Jednak działalność bobrów ma także aspekt dobroczynny.

- Przyczyniają się do podwyższania poziomu wód gruntowych, zwiększają atrakcyjność terenu dla zwierząt i roślin, przyczyniają się do zmniejszenia zagrożenia pożarowego, a to tylko niektóre pozytywy - wylicza dr Andrzej Czech.

Krzysztof Potaczała


źródło: Nowiny24
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Bobry spędzają sen z powiek bieszczadzkim samorządom i ....

Postprzez lucyna » 10 kwi 2009, o 13:34

Kusi mnie ten temat. Bardzo interesują mnie bobry, lubię zwiedzać bobrowe stawy. Tam, gdzie pojawiają się te inteligentne zwierzęta od razu zmienia się okolica. Bobry wykorzystują niewielkie, płytkie cieki wodne. Wznoszenie tamy to "przemyślane" przedsięwzięcie. Maksimum korzyści przy minimalnym wysiłku więc można przewidzieć, gdzie te gryzonie ulokuja się. Ich populacja zwiększa się, młode osobniki mają jeszcze bardzo dużo miejsca do kolonizowania. I nie łudźmy się, że nie będą zagospodarowywać terenów w pobliżu dróg. Jedyne co możemy zrobić to zabezpieczyć teren. W artykule wypowiada się dr Andrzej Czech, jeden z najbardziej zaangażowanych naukowców w ochronę populacji bobra. Od lat jest zaangażowany w likwidacje, a raczej pomaga niwelować szkody. Polecam jego książkę "Jak ograniczyć konflikty między bobrami, a człowiekiem". Tam jest opisanych kilkanaście sposóbów zabezpieczeń "przeciwbobrzych". Warto także zapoznać się z monografią przyrodniczą jego autorstwa "Bóbr" i ze stroną http://www.bobry.pl" target="_blank lub z http://www.bobry.org" target="_blank
lucyna
 

Re: Bobry spędzają sen z powiek bieszczadzkim samorządom i ....

Postprzez buba » 10 kwi 2009, o 15:01

jak bobry niszcza ludziom to zaraz zle... a ile ludzie zniszczyli bobrom to juz sie nie mowi...
buba
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 76
Dołączył(a): 7 kwi 2009, o 17:16

Re: Bobry spędzają sen z powiek bieszczadzkim samorządom i ....

Postprzez IraS » 10 kwi 2009, o 15:14

A jak najlepiej zaczaić się na bobra z aparatem ? U mnie ich od cholery i chciałem jakąś fotkę strzelić najlepiej jak drzewo obgryza, ale pewnie robią to nocą.
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Bobry spędzają sen z powiek bieszczadzkim samorządom i ....

Postprzez lucyna » 10 kwi 2009, o 18:13

Prawdę powiedziawszy nie wiem. Gdy zbliżam się do miejsc, gdzie bywają bobry słyszę tylko plusk. To bobry uderzają ogonem w wodę sygnalizując niebezpieczeństwo. Św. pamięci Andrzej mówił iż najłatwiej te gryzonie zabaczyć obok Agrafki (to zatoka za Polańczykiem). Bóbr o 7 rano ponoć zawsze się tam pokazuje wędkarzom płynąc z gałązkami w pysku.
lucyna
 

Re: Bobry spędzają sen z powiek bieszczadzkim samorządom i ....

Postprzez e-bieszczady.pl » 11 kwi 2009, o 09:27

Bóbr to napewno fajne zwierzę ale stwarza masę problemów miejscowym, w w/w Moczarach mam teren pod imprezy i szkodliwość bobra we wsi jest ogromna, kilka hektarów łąki zalanych, często się zdarza że woda płynię drogą. Sam mam około 300 metrów Głuchego na granicy działki i często " patroluję" w poszukiwaniu gryzonia.

W poniedziałek byłem w Zatwarnicy i widziałem szkody po drodze, fakt działalność osobnika jest imponująca no ale jak znów poleci 100 metrów drogi w dół i naprawa będzie trwała rok?

Dwa lata temu w Teleśnicy bobrza aktywność zniszczyła 600 metrów linii wysokiego napięcia i ośrodek LP przez to był zamknięty w sezonie ( koszt naprawy kilkadziesiąt tysięcy)

Irku Bobry bez problemów obserwowałem w dwóch miejscach:

W zatoczce między Bramą Teleśnicką a Brossem, mała zatoczka bez nazwy. Można bez problemów oglądać bo jesteś wysoko nad nimi. Drugie miejsce zatoczka przed WZW Jawor, najbliższa bramy wjazdowej, sytuacja identyczna jak poprzednia. Siedzisz na zboczu, 10 metrów powyżej lustra wody.
No to na tyle, Wesołych, Smacznego I Mokrego
e-bieszczady.pl
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 9
Dołączył(a): 13 mar 2009, o 16:02

Re: Bobry spędzają sen z powiek bieszczadzkim samorządom i ....

Postprzez kuusamo » 28 kwi 2009, o 20:54

Bóbr to napewno fajne zwierzę ale stwarza masę problemów


;)

Obrazek
precz z kubkami termicznymi
Avatar użytkownika
kuusamo
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 78
Dołączył(a): 17 kwi 2009, o 15:50

Re: Bobry spędzają sen z powiek bieszczadzkim samorządom i ....

Postprzez zeglarz » 29 cze 2009, o 11:33

Jezioro Solińskie - 27.06.2009. Z roku na rok coraz więcej boberków na akwenie. Las w okolicach zalewu też ulega istotnym zmianom.

pzd->kamil
Załączniki
Avatar użytkownika
zeglarz
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 40
Dołączył(a): 12 mar 2009, o 08:30


Powrót do Flora i fauna Bieszczadów, ochrona środowiska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.