Bojkowie - historia, kultura, tradycja

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Bojkowie - historia, kultura, tradycja

Postprzez IraS » 7 paź 2009, o 09:59

Sesja Naukowa przy Centrum Kultury Ekumenicznej w Ośrodku Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnym Caritas w Myczkowcach w dniu 16 października 2009 r. godz. 9.30

Bojkowie – historia, kultura, tradycja

1. Historyczno – osadniczy obraz bojkowszczyzny.
- Dr hab. Jerzy Czajkowski – Sanok
2. Etnograficzna wspólnota Bojków w historycznych i współczesnych relacjach społecznych
- Piotr Kosaczewicz - Turka -Ukraina
3. Życie religijne i cerkiewne na bojkowszczyźnie
- Ks. dr hab. Stanisław Nabywaniec URz
4. Cerkiew św. Jura w Drohobyczu jako klasyczny przykład bojkowskiej architektury cerkiewnej
- mgr Damian Knutel URz
5. Wybrane elementy kultury materialnej Bojków
- mgr Danuta Blin – Olbert MBL Sanok
6. Strój bojkowski
- mgr Maria Marciniak MBL Sanok
7. Ogród biblijny jako element jednoczący religie chrześcijańskie.
- dr Zofia Włodarczyk UR Kraków

Program

9.30 Sesja naukowa
13.30 Obiad
15.00 Nabożeństwo ekumeniczne
16.30 Biesiada na bojkowską nutę
- występ zespołów
- kolacja

UWAGA! Każdy z Państwa zgłasza swój udział i n d y w i d u a l n i e na adres e-mail ks. Bogdana Janika bjanik@myczkowce-caritas.itl.pl do 12 X br. i bierze na siebie odpowiedzialność za zgłoszenie.

W Caritas będzie sprzedawana książka - album kol. Roberta Bańkosza i Arka Komskiego pt. "Świątynia ciszy. Cerkwie greckokatolickie na Łemkowszczyźnie" w cenie 50 zł (rozprowadza ks. Andrzej w Komańczy) oraz książka o Myczkowcach oparta na relacjach świadków wydarzeń z XX stulecia ze zdjęciami ks. Bogdana Janika. Zostaną też wydane materiały o Łemkach z ubiegłorocznej sesji.

Serdecznie gratuluję Robertowi i Arkowi kolejnej udanej publikacji przyczyniającej się do popularyzacji regionu Beskidu Niskiego i Bieszczadów.

Serdecznie pozdrawiam! Stanisław Orłowski
www.bieszczady-przewodnicy.pl
IraS
Administrator

Re: Bojkowie - historia, kultura, tradycja

Postprzez lucyna » 16 paź 2009, o 18:32

Byłam na spotkaniu, wróciłam z mieszanymi uczuciami. Czasowo pierwszą część sesji zdominowały wykłady dr hab. Jerzego Czajkowskiego i Piotra Kosaczewicza. Były nudnawe, długie, niespójne i chaotyczne. Pierwszy to był rodzaj polemiki profesora z naukowcami ukraińskimi. Jestem mniej więcej wdrożona w temat więc orientowałam się o czym pan Czajkowski mówi, osoby postronne miały z tym problem. Oczywiście, czegoś też nauczyłam się. Osobiście dla mnie ciekawostką był brak osadnictwa w Gorganach do 1912 r. Następny wykład szefa Stowarzyszenia Bojkowszczyzna był moim skromnym zdaniem nieporozumieniem.
Ksiądz dr Nabywaniec zaś w sposób krótki, treściwy przedstawił nam zagadnienia związane z życiem religijnym na wschodniej Bojkowszczyźnie. Moim zdaniem świetny wykład, czekam na materiały pokonferencyjne (nie robiłam notatek). Potem juz było z górki, brak czasu, wystąpienia były skracane, a szkoda. Bardzo spodobała mi się prelekcja Damiana Knutela na temat cerkwi św. Jura w Drohobyczu. (Kiedyś na brązowym forum starłam się z Baśką Z na temat cerkwi ukraińskich wpisanych na Listę Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, wszystko wskazuje na to, że kilka drewnianych perełek zostanie zaszczyconych w ten sposób). Niestety, bardzo ciekawy wykład dr Zofii Włodarczyk o ogrodach biblijnych z powodów czasowych został skrócony do minimum. Szkoda albowiem w Myczkowcach w ośrodku Caritas powstaje tego typu ogród. I to jest moim zdaniem rewelacyjna wiadomość. Zostanie ukończony w maju przyszłego roku.
Hitem były stoiska z książkami. Wróciłam z wyładowanym plecakiem. Można było kupić dosłownie za grosze książki PAX, znacznie droższe Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu oraz Ruthenusa. Zapowiadany album nie wywołał furory. Gdzież mu tam do "Bieszczadów z nieba".
Bardzo dobra wiadomość. Są czynione starania aby cerkiew w Czerteżu została wpisana na Listę Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
lucyna

Postprzez barszczu » 16 paź 2009, o 21:03

Zapowiadany album nie wywołał furory. Gdzież mu tam do "Bieszczadów z nieba".

Jeszcze sobie ludzie pomyślą, że Ci płacę za reklamę Lucyna :-D

pozdro
barszczu
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 16 paź 2009, o 21:24

A nie płacisz? :lol:
Na www.forum.turystyka-gorska.pl plotkujemy o Tobie w dziale góry i turystyka, w wątku bieszczadzkim.
lucyna

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy