Bukowiec - Przełęcz Bukowska pytanie

Różne formy aktywnego wypoczynku i zwiedzania regionu. Rowery, narty, żeglarstwo i inne sporty

Bukowiec - Przełęcz Bukowska pytanie

Postprzez tokis » 25 maja 2015, o 20:55

Zamierzam zrobić wycieczkę pozaszlakową, w ten sposób żeby z Wołosatego dostać się do doliny Sanu (worka)przez Przełęcz Bukowską, a więc z przełęczy Bukowskiej zejść bez szlaku do Bukowca . Ktos wie, czy jest tam jakaś ścieżka, czy trzeba iść na pałę, przez las? Z góry mówię że wiem o ograniczeniach i zakazach, a mimo wszystko jestem zdeterminowany tam pójść. Bardzo proszę o info.
tokis
Stonka bieszczadzka

Re: Bukowiec - Przełęcz Bukowska pytanie

Postprzez mauro » 27 maja 2015, o 20:56

Wielokrotnie też o tym myślałem , ale jednak odradzam . O ile straż parku narodowego ( z całym szacunkiem dla ich pracy ) może dałoby by się ominąć , o tyle Straż Graniczną , z uwagi na sytuację na Ukrainie , raczej będzie trudno . I w razie wpadki konsekwencje poważniejsze . Myślę że temat należy rozwijać i być może na drodze administracyjnych ustępstw coś by się zmieniło. Odradzam dawne ścieżki , nawet jak były często grupy traciły orientację . Najlepsze wyjście to mapa , kompas i dobrze wyznaczone azymuty . Koniecznie z uwzględnieniem deklinacji.
mauro
Stonka bieszczadzka

Postprzez tokis » 2 cze 2015, o 19:46

SG... no tak, ale co mogą mi zrobić? granicy nie przekraczam, wręcz przeciwnie jestem od niej schodząc z przełęczy coraz dalej. Aresztują mnie?
tokis
Stonka bieszczadzka

Postprzez mauro » 4 cze 2015, o 06:54

Nie wiem czy aresztują , na pewno zatrzymają do sprawdzenia . ( i ukarania grzywną ). A co do nieprzekraczania granicy - chodzi o strefę graniczną , zgodnie z rozporządzeniami MSWiA .
mauro
Stonka bieszczadzka

Postprzez Biesiek » 4 cze 2015, o 22:32

Jeśli pójdziesz pasem granicznym chociaż część trasy to SG może Cię zapytać o pozwolenie. Na reszcie trasy ( a przynajmniej na znacznej jej części ) będziesz miał parkowych na karku.SG i parkowi lubią zajrzeć np. na przełęcz i przez lornetkę popatrzeć ;-))) A to tylko jedno z kilku takich miejsc. Raczej odradzam... chyba, że jesteś... elokwentny ;-))))
Biesiek
Stonka bieszczadzka

Postprzez Morales » 18 cze 2015, o 13:12

Zacząć trzeba od tego, że to wcale nie takie proste i szybko mogło by się okazać, że pomoc ze strony straży granicznej okaże się "highly appreciated" :) Podstawowe pytanie, jak? Jak kolega zamierzał z wspomnianej przełęczy w doliny zejść? Którędy? Nieco szerzej proszę opisać, może będę mógł wówczas coś więcej doradzić. Pozdrowienia.
Morales
Stonka bieszczadzka

Postprzez tokis » 18 cze 2015, o 17:37

za pomocą gpsa (w kierunku miej wiecej wsch.) doliną potoku Halicz do początku tzw "Alei błękitnej"
tokis
Stonka bieszczadzka

Postprzez Morales » 30 cze 2015, o 23:41

Dobre o tyle, że przepisów granicznych wówczas nie łamiesz, o ile się nie mylę oczywiście. Na ścieżce granicznej pewnie by cię zgarnęli, jesteś wówczas jak na patelni. Samo zejście może być o tyle problematyczne, że ścieżki to już tam niet, głębokie jary i mokro w obszarach źródliskowych. Można się nieźle upierdzielić. Po drodze masz Potasznię, ciekawe miejsce (1-pozostałości fundamentów, 2-koło, diabli wiedzą od czego, 3-misa służąca do wyrobu potażu, kolejną znajdziesz w Bukowcu, została tam swego czasu zatargana przez znanych sprawców). ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jest jeszcze kopanka, ale tego to pewnie nawet z GPS-em nie znajdziesz :)

Obrazek
Obrazek
Morales
Stonka bieszczadzka

Powrót do Na szlaku i nie tylko czyli aktywnie w Bieszczadach