Buty

Porady, wskazówki, wymiana doświadczeń na temat sprzętu turystycznego

Re: Buty

Postprzez samson_miodek » 21 paź 2011, o 22:23

Z drugiej strony ciężko coś dedukować skoro to wewnętrzna strona ciśnie. W sumie jesteś w czarnej d... bo ewentualna reklamacja powie Ci że "źle dobrany rozmiar do stopy". Ale jak masz szansę spróbuj je po prostu zareklamować.
I jak wspomniał Pan Zygmunt przejrzyj dział ze sznurowaniem. niby nic a naprawdę wpływa na przyjemność chodzenia..

Pozdr.
- Dlaczego właściwie ruchome obrazki pana Dibblera zawsze mają w tle świat ogarnięty szaleństwem?
Soll zmrużył oczy.
- Ponieważ pan Dibbler - warknął - jest człowiekiem bardzo spostrzegawczym.
samson_miodek
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez lucyna » 22 paź 2011, o 04:54

@ Otrok
Masz przechlapane, to kwestia specyficznego kopyta, albo Twoich specyficznych stóp - co wolisz. Pisałam na tym na forach, kiedyś miałam podobny problem. W Rymanowie w sklepie dla leśników zmierzyłam chyba 40 par meidli różne wzory, za diabła nie mogłam dobrać. Jeden z butów zawsze uciskał mnie w bok stopy, coś zawsze nie grało nawet mimo zmiany na większy numer. Jeden z leśników, który to obserwował polecił mi jakiś wypasiony model, który sam sobie zamówił, sprzedawca mi sprowadził. Niby dobry ale w górach nie byłabym w stanie w nich chodzić, musiałam ze stratą je odsprzedać znajomej pilotce. Ta zaś butów nie może się nachwalić. Z innymi markami nie mam tego problemu.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Zygmunt Skibicki » 22 paź 2011, o 20:15

Że te buty w obecnej postaci są źle dobrane do stóp, to sam zainteresowany napisał.
Jasne, że najprościej pójść do sklepu i kupić nowe...
A stare sprzedać za bezcen na jakiejś aukcji albo komuś dać...
Takie rady potrafi dać byle kupczyk sklepowy czy napędzacz reklamowy.
Zresztą, wcale nie jest powiedziane, że się to nie skończy zakupem nowych butów.
Z jakiegoś powodu otrok tego dotąd nie zrobił i pyta, co jeszcze można z tymi Meindlami zrobić?
No, to sobie gadamy bez - mam nadzieje - czyjejkolwiek tu krzywdy czy przykrości...
Jeśli jednak komuś to bardzo przeszkadza, możemy się z tą dyskusją wynieść na inne forum - mamy gdzie.
Aktualnie na moim forum prowadzę bardzo podobną dyskusję na prawie identyczny temat...
Zapewne nie jeden otrok ma taki problem - komuś może się ta dyskusja tu kiedyś jeszcze przydać.
Eksperyment z dłońmi jak widać przydał się... już.
Póki co mamy na te otrokowe Meindle kilka pomysłów, otrok spokojnie eksperymentuje i wcale nie jest takie od razu pewne, że ma cokolwiek, jakkolwiek czy gdziekolwiek... "przechlapane".
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez mazg » 22 paź 2011, o 20:32

""1. Podczas stromego podejścia dolna część sznurowania powinna być ciasno zasznurowana, a górna raczej luźno, by łatwiej zginać nogę w stawie skokowym.
2. Podczas stromych zejść dolna część sznurowania winna być luźniej zasznurowana niż górna, która ma utrudnić "zjeżdżanie" stopy w kierunku czubków palców. ""
moim skromnym zdaniem jest odwrotnie..:)
mazg

Postprzez Zygmunt Skibicki » 22 paź 2011, o 21:43

mazg napisał(a):moim skromnym zdaniem jest odwrotnie..:)

Masz rację, ale tylko w trzech wypadkach:
1. masz za duże buty,
2. masz w butach "ślizgające" się skarpety,
3. obydwa powyższe wypadki jednocześnie.
Cytujesz z tekstu (fragment STG), gdzie domyślnie musiałem założyć, że zarówno buty jak i skarpety są dobrane prawidłowo.
Zygmunt Skibicki

Postprzez otrok » 24 paź 2011, o 12:04

Dziękuję za wszystkie wpisy!
Te buty to chyba najlżejszy, najmiększy model wysokich Meindli (Arizona pro - klasa A/B), czytałem nawet, że ich wadą jest to, że z czasem zbytnio się rozbijają, więc żywię nadzieję, że uda mi się je 'ujeździć'.
Gdyby to był bardziej 'pancerny' model już dawno dałbym sobie spokój.
Niedopasowanie jest niewątpliwe - chodziłem w nich na co dzień i po górach całą poprzednią zimę.

Szewc podgrzewał i rozbijał je wzdłuż i wszerz używając właśnie śrubowych prawideł - teraz cisną z góry..

Z tymi dwoma cm. różnicy to trochę przesadziłem, no może z rana było by tyle.
Stopa - ok. 25,3, wkładka - 27, rozmiar butów - 7. Cywilnie noszę rozmiar 41 i wkładki mają na ogół 26,5 cm.
Wkładka w Meindlach wypełnia cały spód buta, nie wyobrażam sobie by ktoś włożył w nie stopę o zbliżonej długości do wkładki, a gdyby nawet się udało, to nie zostało by nic miejsca z przodu.

Ale ale, jestem po pierwszym nieśmiałym eksperymencie.
Wiąże je, tak że dół jest całkiem luźny, a górę mocno ściskam i chodzę tak teraz na co dzień,
a wczoraj miałem wolną godzinkę w Iwoniczu Zdroju, wlazłem więc szybkim tempem na Przedziwną (pasuje nazwa ;) )- i było ok!
Niedługo trudniejsze próby.
Dobry pomysł z podwójnym przewleczeniem sznurówek przez haczyki, na razie jeszcze nie musiałem stosować.
Mam też akurat krótkie (26 cm. , oryginalne miały 26,5 cm.) wkładki w Asolo w obwodzie.
A te Asolo to wersja "Ladies" 41 i 1/3.
otrok
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez mazg » 25 paź 2011, o 14:42

"Masz rację, ale tylko w trzech wypadkach:
1. masz za duże buty,
2. masz w butach "ślizgające" się skarpety""
1-tak, rano byty są luźniejsze bo stopa jest mniejsza, wieczorem "nabiera" objętości...
2. - a skarpet które utrzymają stopę przy schodzeniu, przy luźno zawiązanym "dole" buta nie widziałem. Ciasne wiązanie "góry" nic tu nie da, stopa się zsuwa i naciska paluszkami o but. No i paznokcie złażą :).
mazg

Postprzez Zygmunt Skibicki » 26 paź 2011, o 17:21

mazg napisał(a):skarpet które utrzymają stopę przy schodzeniu, przy luźno zawiązanym "dole" buta nie widziałem.

To tylko świadczy, że ten dół był zbyt luźno jak na te skarpety związany...
Badań dynamometrycznych naciągu sznurowadeł nie robiłem nigdy! Wiążę luźniej lub ciaśniej "na czuja" i... działa.
mazg napisał(a):Ciasne wiązanie "góry" nic tu nie da...

Da, ale podstawą jest prawidłowe dobranie wielkości i profili butów oraz rodzaju i grubości skarpet.
Jak się tego nie zrobi dobrze, to żaden cudowny sposób nie uchroni nóg od masakry. Co najwyżej można różnymi "sztuczkami" odrobinę zmniejszyć rozmiary klęski, albo nieco opóźnić ją w czasie.
mazg napisał(a):No i paznokcie złażą :).

Zlazłem z wszystkich gór, na które wlazłem...
Trochę tych gór było i żaden paznokieć mi nigdy nie zlazł. Zatem jest prawdą, że w tej kwestii mam za mało doświadczeń i pewno się... nie znam.
I przy tym może... pozostańmy. :lol:
Ostatnio edytowano 26 paź 2011, o 17:24 przez Zygmunt Skibicki, łącznie edytowano 1 raz
Zygmunt Skibicki

Postprzez lucyna » 26 paź 2011, o 17:24

Wkradł się bałagan w cytowaniu. Odpowiadam mazgowi.
1. Święta prawda. Moim zdaniem jeszcze należy dodać jedno, sznurowanie musi być dostosowane do anatomii stopy. Przy podejściu można mieć luźniej zasznurowane buty.
2. Także nie spotkałam takich. Przy zejściu mocniej ściskamy sznurowadła, stabilizujemy kostkę więc góra jest mocniej ściśnięta. Niektórzy jeszcze bardziej ją stabilizują obwijając sznurówkę wokół buta.
Nigdy nie miałam problemów z paznokciami.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Zygmunt Skibicki » 26 paź 2011, o 17:29

otrok napisał(a):Dobry pomysł z podwójnym przewleczeniem sznurówek przez haczyki...

Też tak myślę...
Tam jest jeszcze kilka innych pomysłów wartych przećwiczenia - mnie się przydają.
Zygmunt Skibicki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprzęt turystyczny