Campus i Alpinus w upadłości

Porady, wskazówki, wymiana doświadczeń na temat sprzętu turystycznego

Re: Campus i Alpinus w upadłości

Postprzez Zygmunt Skibicki » 16 mar 2013, o 17:32

Dobra, piana została ubita.
A i tak każdy ma prawo mieć swoje własne zdanie na temat ceny jakiegoś produktu i przełożenia jej na jakość.
Ba... i każdy ma prawo uważać, że ma rację.
Problem zaczyna się dopiero, gdy ktoś zaczyna wszystkim innym dowodzić, że tylko jego racja jest uprawniona.
A... tischnerowska... trzecia... prawda!
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez vm2301 » 21 mar 2013, o 13:37

Zygmunt Skibicki napisał(a):Dobra, piana została ubita.
A i tak każdy ma prawo mieć swoje własne zdanie na temat ceny jakiegoś produktu i przełożenia jej na jakość.
Ba... i każdy ma prawo uważać, że ma rację.
Problem zaczyna się dopiero, gdy ktoś zaczyna wszystkim innym dowodzić, że tylko jego racja jest uprawniona.
A... tischnerowska... trzecia... prawda!

Nie traktowałem tej rozmowy jako bicia piany.

Nie chcę udowadniać słuszności takiego, czy innego podejścia do kwestii wartości dodanej, a jedynie prawa do określenia cen tego, czy owego handlarza, czy producenta jako "wygórowanych".

Przecież, gdyby porzucić zupełnie problem ekonomicznych definicji, to chyba się zgodzisz, że takie ceny się zdarzają, a i pewnie sam takowego terminu używasz... ;)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 21 mar 2013, o 14:03

vm2301 napisał(a):Przecież, gdyby porzucić zupełnie problem ekonomicznych definicji, to chyba się zgodzisz, że takie ceny się zdarzają, a i pewnie sam takowego terminu używasz... ;)

Jak chyba każdy popełniłem w swym życiu sporo głupstw przy zakupach, więc od wielu lat stosuję taki "algorytm", gdy trafię w sklepie na coś, co mnie jakoś zainteresuje:
0. Czy przedmiot wykazuje przekonywująco, że jest solidny?
1. Do czego bym tego użył?
2. Czy na pewno nie mam już rzeczy dobrze spełniającej rolę z pytania nr 1?
3. Czy ta nowa rzecz spełnia ww funkcję lepiej od rzeczy już posiadanej, albo jest w stanie dobrze spełniać funkcję kilku różnych rzeczy, co na przykład może obniżyć wagę plecaka?
4. Czy pomimo plusów z pytania 1,2 i 3 będę nadal używał starej rzeczy i - co węzłowe! - obie będę nosił w plecaku?
5. Czy aktualnie stać mnie na zapłacenie ceny za to "lepiej"?

Na pytanie 0 musi paść odpowiedź twierdząca, by przejść do kolejnych...
Na pytanie 1 muszę mieć jakiś istotny pomysł, by w ogóle dalej dywagować.
Na pytanie 2 zazwyczaj odpowiadam... mam, bo z latami nazbierało się sporo różnych rzeczy...
Na pytanie 3 czasem odpowiadam "tak"... i robi się problem...
Jeśli na pytanie 4 odpowiadam tak, to następuje koniec problemu, ale czasem pada odpowiedź "nie" i... problem trwa.
Pytanie 5 daje zawsze jakieś rozwiązanie...

Zatem, widać jak na dłoni, że kwestia wygórowanej ceny jest rozstrzygana, przynajmniej przeze mnie... absolutnie osobiście oraz stricte indywidualnie.
No to w żaden rozsądny sposób nie może być to ocena obiektywna...
Prościej już tego nie potrafię wyjaśnić... chyba.
Zygmunt Skibicki

Postprzez vm2301 » 21 mar 2013, o 15:12

Drogi Zygmuncie,

To co opisujesz to - całkiem rozsądna - metoda podejmowania decyzji zakupu.

ja pisałem o sytuacji, gdy np. ten sam produkt - plecak lub obiad - oferowany jest w dwóch różnych cenach, w tym jedna z nich jest znacznie wyższa.
I ja ją uznam za wygórowaną.

No bo skoro zwykły kotlet z kartoflami kosztuje średnio między 10, a 14 PLN, a w jednej knajpie o bardzo zbliżonym standardzie i lokalizacji żądają 20, to jest to wygórowana cena, skoro nie ponoszą ponadnormatywnych kosztów, ryzyka itd.
Dość dużą chyba tu mamy dozę obiektywizmu.
... chyba, że zechcesz udowadniać, że takowe stwierdzenie jest nieuprawniane, bo nie bierze pod uwagę obciążeń kredytowych i oczekiwań udziałowców ;)

Oczywiście można stanąć na głowie i bronić jednak stwierdzenia, że absolutnie nie ma tu wygórowanych cen, toczyć semantyczne boje, ale chyba nie ma sensu.

Nie podoba Ci się po prostu to określenie i już, więc gimnastykujesz się, by udowodnić, że jest bez sensu.

Ale nie zmienisz faktu, że "cena nadmiernie wygórowana" jest zabroniona Ustawą o Ochronie Konkurencji i Konsumentów.
Chcesz powiedzieć, że UOKiK wszczyna postępowania na podstawie stricte indywidualnie rozpatrywanych przypadków i na podstawie tak nieobiektywnych, a indywidualnych ocen nakłada kary pieniężne np. w tzw. postępowaniu antymonopolowym?

Stosujemy ten termin w języku codziennym, gdzie ma znacznie mniej restrykcyjną definicję, więc tym bardziej nie rozumiem uporu.
Chyba, że problemem jest żądza postawienia na swoim i wypowiedzenia ostatniego słowa.
Jeśli tak, to chętnie przyznam, że masz rację ;)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 21 mar 2013, o 15:57

vm2301 napisał(a):... chyba, że zechcesz udowadniać, że takowe stwierdzenie jest nieuprawniane, bo nie bierze pod uwagę obciążeń kredytowych i oczekiwań udziałowców ;)
/-/ Nie podoba Ci się po prostu to określenie i już, więc gimnastykujesz się, by udowodnić, że jest bez sensu.
/-/ Chyba, że problemem jest żądza postawienia na swoim i wypowiedzenia ostatniego słowa.

Szanowny Vm ze świnickim numerkiem...
Niczego nie zamierzam udowadniać i... nikomu. Przedstawiłem wyłącznie mój punkt widzenia sprawy - to po pierwsze.
To nie określenie mi się tu nie podoba i podejrzewam, że dokładnie wiesz, o co mi chodzi. Zwłaszcza, że to już na samym początku określiłem dość jasno... chyba - to po drugie.
Jeśli się gimnastykuję, to na pewno nie tu - to po trzecie.
Niczego nie chcę stawiać na czyimkolwiek, a już na własnym na pewno - to po czwarte i ostatnie... zdecydowanie.
Zygmunt Skibicki

Postprzez vm2301 » 21 mar 2013, o 21:13

No teraz to już nic nie kumam ;) Ale to nic.
chyba wiemy o co chodzi.

Pozdrawiam:)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Euzebio30 » 19 maja 2013, o 21:39

skazaniec napisał(a):Wcale się nie dziwię patrząc na jakość obecnych produktów

Miewają przecież też niezłe produkty, tylko trochę drogie, a wracając do sedna, w końcu nie będzie takie monopolu tych marek i wejdzie więcej produktów od zagraniczniaków, także ja osobiście uważam to za dobrą wiadomość.
Euzebio30
Stonka bieszczadzka

Poprzednia strona

Powrót do Sprzęt turystyczny