Cennik BdPN

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Re: Cennik BdPN

Postprzez Drwalik » 17 sty 2012, o 11:55

IraS napisał(a):Najprościej zrobić jedną cenę na cały park, wykup biletu na dni. ... Opłata nie powinna obejmować tylko tych co wchodzą na szlak, ale wszystkich przekraczających granice parku. Jedziesz autem do Ustrzyk G. to też musisz kupić bilet a już twoja sprawa czy pójdziesz na piwo, czy na Caryńską. Bilety objęły by większą ilość ludzi i mogły by być wtedy tańsze. Dogadać się z GOPRem jaki procent dostają, nie bawić się w jakieś myki ze ścieżkami. W cenniku było by prościej i czytelniej cena za dzień to samo ale z ulgą i jakieś korzystne ceny jak kupujesz tydzień, 2 tyg i miesiąc.

No tak , hm... Wolna Republika Bieszczadzka raczej BPN-owska..granice szlabany, celnicy... wykup wizy wjazdowej...kontrole na każdym kroku, aut pieszych - czy uiscił..... :D Może bez takich wizji lepiej
Pozdrawiam Drwalik
Gdy usłyszysz ,zobaczysz powiew wiatru to będę ja ...
https://www.facebook.com/Drwalik
Drwalik
Stonka bieszczadzka

Postprzez Drwalik » 17 sty 2012, o 12:22

Drwalik napisał(a):
jerzumarian napisał(a):Może ,żeby usystematyzować:
9. czy jest możliwośc uiszczania opłaty za wstep do BdPNu przelewem ze wskazaniem terminu zwiedzania?

Bardzo ciekawa i praktyczna koncepcja , idżmy za postępem /bankowość elektroniczna/ wszak chodzi w przepisach o uiszczanie opłaty za wstęp, na ścieżki/szlaki , a nie obowiązek wykupienia biletu w "budce"u konkretnego ajenta - to była przypuszczam przyczyna zniesienia karnetów. Pozostaje tylko problem docelowego konta takiej wpłaty i ew. zachowanie osób kontrolujących na takie "dictum", czyli okazanie wydruku imiennego przelewu z wyszczególnieniem kwot opłat na konkretne dni i trasy... w aspekcie prawnym "wyłudzenia" nie ma.
Każdy kredyt , abonament ma swoje indywidualne konto bankowe , mogą je mieć ajenci , a ja mogę przelewem elektronicznym każdemu z osobna uiścić i koniec problemów z punktem kasowym czynnym dłuuugo po wschodzie słońca na szlaku
Pozdrawiam Drwalik

Nie doczytałem i lapsus a raczej zbędna moja wypowiedż :
Ustawodawca napisał(a):
"Art. 12.
6. Opłaty, o których mowa w ust. 3, uiszcza się w formie wykupu biletu wstępu jednorazowego lub wstępu wielokrotnego w miejscach pobierania opłat lub wnosi się na rachunek bankowy parku narodowego..."
Przy takim stwierdzeniu poruszona przeze mnie kwestia jest rozwiązana , potrzebny tylko aktualny cennik.. i regulacja Dyrektora Parku dotycząca formy udokumentowania takiej wpłaty /choć to dla mnie niekonieczne bo w moim interesie jest by dokładnie określić daty, trasy / ,lecz narodowa mentalność - ogólny przelew na konto bankowe BPN 6 zet i się chodzi gdzie chce i kiedy chce.. Chyba ze znowu nie doczytałem.

Przepraszam za zbędny wątek i pozdrawiam
Drwalik
Gdy usłyszysz ,zobaczysz powiew wiatru to będę ja ...
https://www.facebook.com/Drwalik
Drwalik
Stonka bieszczadzka

Postprzez Piotr_S » 17 sty 2012, o 14:50

IraS napisał(a):Dogadać się z GOPRem jaki procent dostają, nie bawić się w jakieś myki ze ścieżkami.

To reguluje ustawa o ochr. przyrody:

9. Opłaty, o których mowa w ust. 3, są przychodami gospodarstw pomocniczych przy parkach narodowych w rozumieniu art. 20 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148, z późn. zm.4) i są przeznaczone na tworzenie i utrzymanie infrastruktury turystycznej i edukacyjnej parku narodowego oraz na ochronę przyrody. Opłaty pobierane za wstęp do parku narodowego, w wysokości 15% wpływów za każdy kwartał, przeznacza się na dofinansowanie działalności ratowniczej specjalistycznych organizacji ratowniczych - Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, działających na terenie danego parku narodowego.

Chyba że w związku z likwidacją gospodarstw pomocniczych obowiązuje inne brzmienie.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Zygmunt Skibicki » 17 sty 2012, o 22:46

Piotr_S napisał(a):Chyba że w związku z likwidacją gospodarstw pomocniczych obowiązuje inne brzmienie.

Jasne, że inne brzmienie.
Przecież 13 sty 2012, o 15:18 wkleiłem:
9. Opłaty pobierane za wstęp do parku narodowego, o których mowa w ust. 3, w wysokości 15% dochodów za każdy kwartał, przeznacza się na dofinansowanie działalności ratowniczej specjalistycznych organizacji ratowniczych — Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, działających na terenie danego parku narodowego.
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez jerzumarian » 18 kwi 2012, o 19:29

no i jest nowy cennik i jest czytelnie i przejrzyście, i można nie rozdzielać tych wszelakich sciezek i szlaków sztucznie. Brawo dla nowej dyrekcji z wyłączeniem byłego dyra a obecnego wicedyra. wjazd do parku 6 zł, ulgowy 3zl. tylko tarnica z Wołosatego i Puchatek z Wyżniej za 6,80zł. prawidłowo. amen
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez creamcheese » 18 kwi 2012, o 20:58

czytelne?? dlaczego na tarnicę 6,80 a na rawki 6?? po co te komplikacje? czyżby na tarnicę były większe koszty? Nie uwierzę że ktoś to policzył. Płacić?-ok. ale nie komplikować..Pozdrawiam...(zawsze płaciłem chyba że o 5 rano punkt był zamknięty a o 16 już zamknięty...przyznaję, nie zostawiałem pod wycieraczką)
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 18 kwi 2012, o 21:05

Cennik obowiązujący od 24.04.2012 do 11.11.2012
źródło - http://www.twojebieszczady.pl/regulamin.php
OPŁATY za wstęp na poszczególne szlaki turystyczne oraz za udostępnianie obszaru ścieżek przyrodniczych do zwiedzania:
Wołosate, wejście na szlak niebieski na Tarnicę oraz za udostępnienie obszaru ścieżek przyrodniczych "Orlik krzykliwy": 6,80zł/normalny; 3,40zł/ulgowy
Przełęcz nad Berehami (Wyżna) - wejście na szlak żółty na Połoninę Wetlińską oraz za udostępnienie obszaru ścieżki przyrodniczej "Pełnik alpejski": 6,80zł/normalny; 3,40zł/ulgowy
W pozostałych punktach: 6 zł/normalny; 3 zł/ulgowy

Brawo!
Prosto, jasno i przejrzyście!
Może nie do końca, ale... dużo prościej, jaśniej i przejrzyściej...!
Bo...
Z Wyżnej do Lutka i przez Orłowicza, albo na Berehy na dół - 6,80 zł (ulgowy 3,40), a to samo w drugą stronę tylko 6,00 zł (ulgowy 3,00).
Podobnie z Tarnicą...
Urwał nać! Jak u Majakowskiego...
Ani w tym zysku, ani motywacji, ani jakiegoś innego sensu póki co nie widzę. Ale... jak by mnie kto oświecił, to może bym... dojrzał. :lol:
Zygmunt Skibicki

Postprzez Piotr_S » 19 kwi 2012, o 08:02

Zygmunt Skibicki napisał(a):Może nie do końca, ale... dużo prościej, jaśniej i przejrzyściej...!

Na pewno nie do końca, ale poprzedni cennik był rozbity nie wiedzieć po co na wszystkie szlaki i ścieżki miał pół kilometra długości, więc w tym aspekcie jest lepiej.
Zygmunt Skibicki napisał(a):Z Wyżnej do Lutka i przez Orłowicza, albo na Berehy na dół - 6,80 zł (ulgowy 3,40), a to samo w drugą stronę tylko 6,00 zł (ulgowy 3,00).

Tu akurat, gdybym był na miejscu dyrekcji szybko bym się zreflektował i jednak wprowadził jedną ceną na wejście z Wyżnej i Berechów, mimo że obłożenie czerwonego jest mniejsze. Oprócz obłożenia szlaku liczy się też punkt docelowy i dlatego powinno to być jednolite.
creamcheese napisał(a):czytelne?? dlaczego na tarnicę 6,80 a na rawki 6?? po co te komplikacje? czyżby na tarnicę były większe koszty?

Tak, raczej na pewno tak. Tarnica i Wetlińska z Wyżnej to najbardziej oblegane szlaki zarówno przez indywidualnych jak i przez grupy. Zatem na pewno nakłady na utrzymanie tych szlaków są większe bo i ingerencja jest większa. IMHO słusznie że cena jest tu wyższa. Przejrzyj sobie programy różnych turoperatorów (czy jak tam się to zwie) - prawie każdy ma Wetlińską z Wyżnej, bo to najprostsze: zapakować grupę w autokar, wysadzić na Wyżnej, krótka trasa i można jechać dalej. Tarnica podobnie - tu jeszcze dochodzi fakt, że jest najwyższym szczytem, więc parcie na niego różnych zdobywców też wyższe.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Zygmunt Skibicki » 19 kwi 2012, o 08:38

Piotr_S napisał(a):Tarnica i Wetlińska z Wyżnej to najbardziej oblegane szlaki zarówno przez indywidualnych jak i przez grupy. Zatem na pewno nakłady na utrzymanie tych szlaków są większe bo i ingerencja jest większa. IMHO słusznie że cena jest tu wyższa. Przejrzyj sobie programy różnych turoperatorów (czy jak tam się to zwie) - prawie każdy ma Wetlińską z Wyżnej, bo to najprostsze: zapakować grupę w autokar, wysadzić na Wyżnej, krótka trasa i można jechać dalej. Tarnica podobnie - tu jeszcze dochodzi fakt, że jest najwyższym szczytem, więc parcie na niego różnych zdobywców też wyższe.

Pewnie masz całkowitą rację. Te dwa kierunki, to może być nawet więcej niż połowa wszystkich sprzedanych biletów do parku.
Ale... jeśli tak jest, to cena biletu na Wyżnej, w Berehach, Wołosatem i nad Terebowcem powinny być circa dwukrotnie wyższe. To jest oczywiście wyłącznie moje osobiste zdanie.
Zygmunt Skibicki

Postprzez creamcheese » 19 kwi 2012, o 13:51

Zygmunt Skibicki napisał(a):
Piotr_S napisał(a):Tarnica i Wetlińska z Wyżnej to najbardziej oblegane szlaki zarówno przez indywidualnych jak i przez grupy. Zatem na pewno nakłady na utrzymanie tych szlaków są większe bo i ingerencja jest większa. IMHO słusznie że cena jest tu wyższa. Przejrzyj sobie programy różnych turoperatorów (czy jak tam się to zwie) - prawie każdy ma Wetlińską z Wyżnej, bo to najprostsze: zapakować grupę w autokar, wysadzić na Wyżnej, krótka trasa i można jechać dalej. Tarnica podobnie - tu jeszcze dochodzi fakt, że jest najwyższym szczytem, więc parcie na niego różnych zdobywców też wyższe.

Pewnie masz całkowitą rację. Te dwa kierunki, to może być nawet więcej niż połowa wszystkich sprzedanych biletów do parku.
Ale... jeśli tak jest, to cena biletu na Wyżnej, w Berehach, Wołosatem i nad Terebowcem powinny być circa dwukrotnie wyższe. To jest oczywiście wyłącznie moje osobiste zdanie.

Słuszna racja :) 80 gr to żadne zróżnicowanie, więc zdanie moje jest podobne choć też osobiste. Pozdrawiam
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi