Cennik BdPN

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Re: Cennik BdPN

Postprzez Piotr_S » 24 kwi 2012, o 10:22

Zygmunt Skibicki napisał(a):Te dwa kierunki, to może być nawet więcej niż połowa wszystkich sprzedanych biletów do parku.
Ale... jeśli tak jest, to cena biletu na Wyżnej, w Berehach, Wołosatem i nad Terebowcem powinny być circa dwukrotnie wyższe. To jest oczywiście wyłącznie moje osobiste zdanie.

creamcheese napisał(a):Słuszna racja :) 80 gr to żadne zróżnicowanie, więc zdanie moje jest podobne choć też osobiste. Pozdrawiam

Nie wiem po jakiemu liczycie że to jest mało, bo z prostej matematyki wychodzi że trochę jednak jest. Pewnie, że 80gr na szlaku, który przejdzie 10 tys. ludzi to mało (8 tys. zł różnicy, choć też na ulicy nie leży). Ale, skoro BdPN podaje że wchodzi tam ponad 300 tys. ludzi i przyjmiemy założenie j/w, że połowa lata po tych dwóch oklepanych szlakach, to:
6zł x 150 000 = 900 000 zł
6,80 x 150 000 = 1 020 000 zł
Różnica: 120 000 zł

To tak całkiem mało to wcale nie jest w kontekście rocznego utrzymania szlaku (-ów). Gdyby cena była ta sama tych 120 tys. (minus należne opłaty) by nie było. Oczywiście może to być więcej lub mniej w zależności ile osób faktycznie wybiera te szlaki.
Natomiast dwa razy wyższa (czy ileś tam) nie może być, ponieważ wysokość opłat w parkach reguluje często przywoływana tu Ustawa o Ochronie Przyrody. Wg niej maks. cena biletów to 6zł + rewaloryzacja (bo ustawa jest z 2004). Nie wiem ile wynosi ta rewaloryzacja, ale IMHO te 6,80 oscyluje pewnie wokół ceny maksymalnej - a może ktoś wie, bom ciekaw.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Zygmunt Skibicki » 24 kwi 2012, o 11:19

Trudno się nie zgodzić z takimi wyliczeniami...
Mnie jednak chodziło o zupełnie inny aspekt działania ceny...
Mianowicie taki, że przy pomocy ceny można przynajmniej próbować lepiej "rozłożyć" ruch turystyczny na poszczególnych szlakach...
Jak się idzie tym rozdeptem-rozjazdem z Wyżnej do Lutka, to przychodzą - bynajmniej mnie - do głowy takie myśli, że gdyby ta cena była minimum dwukrotnie wyższa od ceny wejścia na inne szlaki, to może by się ten ruch turystyczny rozłożył na tyle lepiej, że ta droga by nie była aż tak rozpieprzona...
Strasznie dawno nie szedłem niebieskim szlakiem Wołosate-Tarnica, ale ze zdjęć widać, że i tam chodzi dużo więcej ludzi niż nakazywał by rozsądek..
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez Piotr_S » 24 kwi 2012, o 12:36

Zygmunt Skibicki napisał(a):Mianowicie taki, że przy pomocy ceny można przynajmniej próbować lepiej "rozłożyć" ruch turystyczny na poszczególnych szlakach...

Tak, teoretycznie tak. Ale wówczas istotnie cena musiałaby być ze 2 razy wyższa, co jest niemożliwe bo ograniczenia. W ten sposób raczej szlaki w związku z tym ciężko jest rozładować. Gdyby cena była nie 6,80 tylko 7,80 czy 8,80 podejrzewam, że i tak poszłoby tam tyle samo ludzi. Po prostu to są szlaki na których "trzeba" być + ich łatwa dostępność.
Zygmunt Skibicki napisał(a):Jak się idzie tym rozdeptem-rozjazdem z Wyżnej do Lutka

Byłoby znacznie prostsze rozwiązanie: zamknąć na jakiś czas (minimum kilka lat) szlak żółty na tym odcinku. Od razu spadłby ruch na samej Wetlińskiej a sam szlak nieco by odpoczął. Tylko kto by wytrzymał te protesty przewodników, tour-operatorów (jak to się k..urde pisze), itp. No i gdzie by oni wlekli te autokary turystów? Nigdzie bliżej pod połoninę (jakąkolwiek) wyjechać się nie da. Choć czytając relację z ostatniego spotkania mam pewne wątpliwości, gdyż dowiedziałem się z niej, że interes przewodników i ochrony przyrody jest ... zbieżny.

Jest jeszcze opcja nr 2, ale ta rozładowałaby ten szlak tak mniej więcej o 1/4: spakować budę na Wetlińskiej i rozpakować na np. Jaśle :D

Krótko mówiąc - gdyby komuś bardzo zależało na rozładowaniu tych szlaków, to da się zrobić. Widocznie jeszcze takiej potrzeby nie ma.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Zygmunt Skibicki » 24 kwi 2012, o 13:43

Piotr_S napisał(a):...spakować budę na Wetlińskiej i rozpakować na np. Jaśle.

Szkoda Jasła!
A nie mądrzej logistycznie, dla przyrody na pewno lepiej, z turmacherami jeszcze "zbieżniej" na... Wyżnej?
By były dwie budy o podobnym położeniu: jedna na Wyżniańskiej, druga na Wyżnej.
I niech by sobie turoździercy ganiali te swoje autobuśne tabuny do wyboru: na Caryńską, lub Rawki albo na Wetlińską i ewentualnie nowy kawałek szlaku z Wyżnej na Dział (1141). A że Caryńska wyższa, o Rawkach nie wspominając, to Wetlińska by odetchnęła. No i kibel "za grańką" by można wreszcie zutylizować...!
Jak by tak dobrze spojrzeć na mapę, to cały ten dzisiejszy "owczy pęd" na najdroższe w UE piwo na szlaku Wyżna-Lutek-B.Górne można łatwo rozłożyć na siedem całkiem niezależnych pętli wycieczkowych o dość zróżnicowanych wymogach co do czasu i wysiłku... No dobra... bez tego nowego szlaku na Dział to tylko na pięć tras, ale to też już jest coś!
Zygmunt Skibicki

Postprzez Piotr_S » 25 kwi 2012, o 13:53

Generalnie to może nie każdy wie, ale w BdPN obowiązują limity.
Początkiem stycznia br. weszło w życie zarządzenie dyrektora, które jednocześnie jak rozumiem stanowi nowy regulamin (zał. nr 2) na bieżący rok (tylko nie nazywa się regulamin).
Zarządzenie posiada też załącznik nr 1, którego pełna treść jest tu:
http://www.bdpn.pl/index.php?option=com ... Itemid=189
Przejrzałem te limity, ale doszedłem do wniosku, że ta kilometrowa tabela przekracza moje możliwości intelektualne, nie mniej gdyby się komuś chciało postudiować, to można zajrzeć. Szkoda, że brakuje ostatniej pozycji w tabeli - limitu wejść do baru w Wołosatem. Sam bar uwzględniono, jednak brak liczby osób na dobę sugerowałby albo zapomnienie, albo że jest to jedno z nielicznych miejsc na tym terenie, gdzie może wleźć tyle ile się zmieści ;)
Piotr_S
Administrator

Postprzez Zygmunt Skibicki » 25 kwi 2012, o 15:06

O rzesz... w mordę i nożem... !!
To se... narobiło... !!
I tera bedzie se... liczyło... !!
Zatrudni se rachmistrzów szlakowych i oczywiście kontrolerów tych rachmistrzów, że o rewidentach kontrolerów nie wspomnę.
Ciekawi mnie, jak zadziała jak się mu limit na dany dzień... wyczerpie?
Zwłaszcza w połowie jakiejś sporej autokarówki...
Będzie miejsce dla nowego zawodu: bramkarze, co będą bramkę zamykali.
I dla wartowników na trzy zmiany parami, co będą zamkniętych pilnowali, co by jej nie otworzyli, albo bezczelnie... obeszli bokiem.
Bezrobocie zmaleje!
Nie, broń Boże... nie wydziwiam, nie przedrzeźniam, nie złośliwię...
Tylko bym chciał się dowiedzieć, jak Mu... pójdzie z tymi limitami
Bo to i w innych górach by się przydało...
No, chyba że se napisało, bo wymyśliło, ale realizować nie ma zamiaru i już nawet napisało se i trzyma w szufladzie wyjaśnienie... dlaczego?
Skądś już tę ewentualność znamy.

Za ancien regime'u Tadeusz Drozda w jednym ze skeczy mówił, że on się codziennie budzi z... ciekawości: Ciekawe, co bedzie?
Czyżby nowe... wracało? :lol:

A tak na poważnie, to konia z rzędem plus dożywotni obrok głowie która wykoncepci realny w działaniu program ograniczenia tabunów u Lutka i na Tarnicy!
Zygmunt Skibicki

Postprzez skazaniec » 1 maja 2012, o 10:07

Aż mnie bulwers złapał! no jak...nooo...i co i przyjade i ktos mi powie - Skazańcze nie wejdziesz? nosz jak tak można...no kurcze...noooo!!!! zweryfikuję to w najbliższy weekend!
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 9 maja 2012, o 10:27

hmm po tym weekendzie nie zauważyłem żadnych rachmistrzów z kalkulatorami czy innymi liczydłami, czyzby to zatem sztuka dla sztuki, czy też liczenie odbywa się bardzo dyskretnie
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lidkru » 9 maja 2012, o 10:43

rachmistrzów liczących ludzi na szlaku i pytających skąd i dokąd idą zdarzyło mi się spotkać w górach raz w mojej karierze - w Pieninach na Przełęczy Szopczańskiej pod Trzema Koronami w 2009r
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez batmanek » 9 maja 2012, o 10:50

Zygmunt Skibicki napisał(a):
A tak na poważnie, to konia z rzędem plus dożywotni obrok głowie która wykoncepci realny w działaniu program ograniczenia tabunów u Lutka i na Tarnicy!

Bilety z GPS-em :D

A tak na poważnie - nie ma żadnych szans aby to egzekwować...... kto był np. 1 maja w górach wie o czym mówię :!:
Park musi teraz zarabiać i kwestią czasu tylko jest otworzenie niedostępnych do tej pory szlaków .
batmanek
Stonka bieszczadzka

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi