Cerkiew w Górzance

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Cerkiew w Górzance

Postprzez lucyna » 11 cze 2009, o 07:44

Dziś chciałabym Was zaprosić do jednego z najwspanialszych kościołów w Karpatach. Od swoich początków była to świątynia "ekumeniczna", tu razem modlili się rzymokatolicy i grekokatolicy. Jej zewnętrza bryła jest być może niezbyt ładna, widać iż była zaprojektowana jako kościół. Kiedy powstała? Wszystko wskazuje, że w latach 1713-1718. Te daty znacznie różnią się od tych, które możecie znaleźć w popularnych przewodnikach i w "Cerkwiach w Bieszczadach" Stanisława Krycińskiego i "Cerkwiach drewnianych Karpat Polska i Słowacja" wydanych przez Rewasz. Historia świątyni jest odkrywana na nowo. Niedługo ukaże się monografia Górzanki napisana przez człowieka znakomicie znającego temat, tego, który przyczynił się do ratowania tego bezcennego zabytku czyli przez pana Giemzę.
Dawna cerkiew jest udostępniona przez księdza Bartnika turystom. Przewodnicy i piloci mogą kontaktować się z panią Barbarą Getin 0134692835 604 446 152. Koledzy mogą skorzystać z informacji zawartych w folderze wyłożonym na stoliku w świątyni.
W ostatnim tygodniu byłam tam służbowo cztery razy. Goście są zachwyceni świątynią, zarówno dzieci jak i osoby "bywające w wielkim świecie".Moja grupa uczestniczyła w mszy świętej w ostanią niedzielę. Wnętrze jest niepowtarzalne, jest tu od zarania świątyni zarówno ołtarz charakterystyczny dla obrządku zachodniego jak i ikonostas, a raczej trzy ikonostasy, w tym dwa pięnie prezentujące się w świątyni. Ołtarz łaciński przyścienny jest najprawdopodobniej pod tytułem św. Marii Magdaleny Pokutnicy lub MB Bolesnej z organicznie połączonym unickim tabernakulum w którym znajduje się kosteczka chleba. Ikonostas reliefowy,płaskorzeźbiony w drewnie pochodzi z około 1756 r. Drugi rozwieszony w nawie jest najprawdopodobniej z pracowni Bogdańskich z 1912 r. Piękne polichromie Pawlikowskiego zwracają na siebie uwagę.
Więcej o świątyni napiszę w wątku bieszczadzkim na http://www.forum.turystyka-gorska.pl" target="_blank jak tylko znajdę trochę czasu wolnego.
I najważniejsze Ksiądz Bartnik zostaje z błogosławieństwem biskupa Adama Szala w Górzance. Przysięgłam sobie w nieistniającym wątku, że postaram się pomóc promować ten bezcenny zespół zabytków. Nie wiem czy uda mi się przyłożyć rękę do tego pięknego dzieła Ksiądza Bartnika, to zależy od naszych gości, ale postaram się aby ludzie dowiedzieli się, że w okolicy Jeziora Solińskiego jest "skarb z pograniczabojkowsko-łemkowskiego".
W ostanią niedzielę byliśmy na mszy, część gości jednak prosiła abym im pokazała okolicę. Gdy wychodziłam z dawnej cerkwi to usłyszałam ciekawą wymianę zdań pomiędzy miejscowymi: dlaczego oni tu przyjeżdżają? ta była była tu i wczoraj, chyba zależy im na ikonostasie. Potem przypatrywali się naszym gościom, którzy zachwyceni robili zdjęcia wewnątrza. Warto także spojrzeć na jeden z najpiękniejszych dębów jakie widziałam. Marcin ma rację, to drzewo jest równie zachwycające jak sama świątynia.
lucyna

Re: Cerkiew w Górzance

Postprzez Bieszczaders » 28 cze 2009, o 13:54

Górzanka za sprawą tej świątyni trwale wpisuje się w mapę najciekawszych atrakcji turystycznych Bieszczadów. Co więcej jest najważniejszym zabytkiem gm. Solina. Świątynia ta przyciąga coraz większe rzesze turystów indywidualnych oraz stanowi przedłużenie typowej trasy wycieczkowej jaką dla przewodników jest "Mała Obwodnica Bieszczadzka". Istnienie tej świątyni leży więc w żywotnym interesie mieszkańców Górzanki, jak również całej gminy Solina, w której turystyka stanowi niezwykle ważną dziedzinę gospodarki. Paradoksalnie jednak najbardziej zainteresowani często tej zależności nie widzą.
Losy dzisiejszego kościoła a dawnej cerkwi w Górzance wzbudzają duże zainteresowanie u turystów- amatorów drewnianej architektury sakralnej ze względu na walory estetyczne i historyczne. Nie mniejszym zainteresowaniem obiekt ten cieszy się również u znawców- konserwatorów zabytków, historyków sztuki, głownie ze względu na rozbieżności w datowaniu obiektu oraz niejasność w kwestii użytkowania. Przypuszcza się, że obiekt ten był współużytkowany przez rzymsko -katolików i grekokatolików, wieść miejscowa głosi, że początkowo świątynia ta była budowana jako kościół po czym przejęli ja grekokatolicy co również wydaje się być prawdopodobne. Nie tylko świątynia ale również wspomniany dąb niewątpliwy zabytek przyrody pamięta budowę tej świątyni, być może pamięta budowę świątyni wcześniejszej jak również czasy lokowania Górzanki przez Balów. Tutaj tez są rozbieżności oficjalnie datuje się wiek tego dębu na 300 ale nikt go chyba pod kontem wieku jeszcze nie badał, znawcy twierdzą że może mieć nawet 600 lat.
Mam nadzieję, że dzięki tej świątyni Górzanka zostanie okryta turystycznie, gdyż posiada znakomita lokalizację. Położona przy zielonym szlaku, szlaku edukacji leśnej, szlaku rowerowym, niemalże w otoczeniu zalewu solińskiego, (wypadałoby dorzucić jakiś szlak spacerowy na jedną z najbardziej widokowych gór Bieszczadów Korbanię).

http://www.gorzanka.org
Bieszczaders
Stonka bieszczadzka

Re: Cerkiew w Górzance

Postprzez lucyna » 31 gru 2011, o 19:44

W górach jest cudnie, biało, świątecznie i zimno. Odmarzam, mam trochę czasu więc coś skrobnę. Dziś zawitałam do świątyni w Górzance, przyjął nas Ks. Bartnik. Cerkiew pięknieje w oczach, niedługo powstanie parafialna izba pamięci. Będą tam umieszczone m.in. fragmenty pierwszego ikonostasu. Został on pocięty, uszczelniono nim dach. Miałam okazję je zobaczyć. Także poddaną renowacji ikonę namiestną z pierwszego ikonostasu.
W przedsionku świątyni znajduje się maleńki ołtarzyk z obrazem przedstawiającym księdza Adama Bieleckiego z Górzanki. Tablica pamiątkowa znajduje się na dzwonnicy. Ksiądz Adam Bielecki urodził się w Górzance, w dworze, który stał niżej, naprzeciw świątyni. To był prekursor ekumenizmu, wielki polski patriota, działacz konspiracyjny, więzień polityczny, poseł na Sejm Galicyjski oraz uczestnik Kongresu Słowiańskiego, współzałożyciel Związku Przyjaciół Ludu. Mamy ściągnę, Ksiądz Kolega Przewodnik wydrukował obrazki z życiorysem tego wielkiego Polaka.
lucyna
Zbanowany

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy