Cerkiew w Ustianowej

Ludzie, miejscowości, zabytki, architektura sakralna - dyskusje oraz zdjęcia

Cerkiew w Ustianowej

Postprzez IraS » 25 mar 2009, o 09:35

Drewniana greckokatolicka z 1792 roku pw. św. Paraskewii. remontowana potem w 1880r. Dawne wyposażenie cerkwi znajduje się obecnie w skansenie w Sanoku. Obecny ołtarz pochodzi z kościoła w Hoczwi a prawdopodobnie wcześniej pełnił swoją funkcję w cerkwi Stężnickiej. Cerkiew funkcjonowała do 1951r. Obecnie kościół rzymskokatolicki. Obok cerkwi ciekawa, murowana neogotycka kaplica grobowa.
Załączniki
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3329
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Cerkiew w Ustianowej

Postprzez Misieg » 25 mar 2009, o 10:21

Obok cerkwi znajduje się murowana, neogotycka kaplica grobowa rodziny Szemelowskich - dziedziców Ustianowej - zbudowana na pocz. XX w. Przez pewien czas kaplica pełniła funkcję kościoła, władze nie pozwalały na użytkowanie cerkwi mieszkańcom Ustianowej. Wyremontowali oni wtedy zdewastowaną kaplicę grobową ( pod koniec lat 40 szczątki tam pochowanych zostały rozrzucone dookoła kaplicy. Pani Jadwiga Dunin spadkobierczyni właścicieli Ustianowej przekazała kaplicę wiernym. Od 1963 roku rozpoczęto nielegalne użytkowanie kaplicy - władze argumentowały,że wszystkie obiekty sakralne na terenach odzyskanych od ZSRR należą do skarbu państwa i mieszkańcy nie mogą o nich decydować. Walka o świątynię trwała do 1971r. kiedy to wiernym udało się przejąć zdewastowaną cerkiew.
http://picasaweb.google.com/michal.organ" - cyfrowa galeria bieszczadzka
http://pogorze.phorum.pl/index.php" - pogórzańskie klimaty, wszystko co w pogórzach piszczy
nr gg: 5476043
Avatar użytkownika
Misieg
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 135
Dołączył(a): 15 mar 2009, o 23:00


Powrót do Historia Bieszczadów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.