Chryszczata - miejsce z pomnikiem UPA

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Chryszczata - miejsce z pomnikiem UPA

Postprzez lucyna » 29 kwi 2009, o 10:25

Masz Piotrze trochę racji, być może przesadzam. Nikt osobiście nie groził mi prokuratorem ale odbyłam kilka telefonicznych rozmów. Od rozpoczęcia dyskusji w internecie odnoszę wrażenie, że większości decydentów i lokalnym, i tym z wyższych szczebelków nie przeszkadza samo postawienie pomnika ale to, że to nagłaśniamy. Takie upamiętnienie towarzyszy broni mogłoby stać nie wadząc nikomu, a tu pyskacze m.in. z for internetowych śmią rozmawiac na ten temat i przez to szkodzić interesom państwa polskiego. Teraz zachodzi podobna sytuacja. Nie warto o tym mówić, bo to podsyca nastroje antypolskie na Ukrainie i daje tutejszym nacjonalistom wodę na propagandowy młyn. I co najgorsze ich obawy potwierdzają się. Zawsze znajdą się tacy osobnicy jak ten z Przemyśla.
lucyna

Postprzez Piotr_S » 14 maja 2009, o 07:41

...
Załączniki
Piotr_S
Administrator

Postprzez żubr » 23 cze 2009, o 19:34

żubr

Postprzez Piotr_S » 23 cze 2009, o 21:39

żubr napisał(a):Ciąg dalszy farsy pomnikowej.

Cóż, skoro oni traktują legalne pomniki na równi z samowolkami, to potwierdza to jedynie złe intencje - a one w istocie nie są dobre. Niestety przybywa zwolenników udawania że nie było problemu polsko-ukraińskiego i w związku z tym iskry będą się pojawiać co jakiś czas. Ci, którzy pomnik zniszczyli musieli sobie zdawać sprawę że pociągnie to prędzej czy później akcje odwetowe - zwłaszcza na proupowskich terenach zachodniej Ukrainy. Być może jakieś zmiany zajdą, gdy skończy się kadencja Juszczenki - ten wyniesiony na urząd przy dużym poparciu Polski neofaszysta (tak jakby wówczas Polacy nie wiedzieli że to antypolak), jest skończony, to polityczny trup z 3% poparciem. Chyba że kolejnym prezydentem zostanie również osoba o nacjonalistycznych poglądach. Ryba psuje się od głowy.
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 11 mar 2011, o 12:37

lucyna napisał(a):Zawsze wiedziałam, że moja pisanina na forum kiedyś źle się dla mnie skończy. Po zamieszczeniu pierwszego posta w tym wątku nieźle oberwało mi się, a teraz prokuraturą straszą.

Moim zdaniem ten pomnik powinien być rozebrany w świetle prawa. Nie zdewastowany przez nieznanych sprawców lecz przez znidszczony decyzją odpowiednich organów. To nie było upamiętnienie ludzi, członków UPA , to nie były krzyże nagrobne ale próba gloryfikacji zbrodniczej organizacji. Został postawiony bezprawnie, powiem wprost to była kpina z polskiego prawa. W internecie pokazały się zdjęcia zrobione w czasie stawiania pomnika, zwykła baba bieszczadzka rozpoznała kilka osób, w tym duchownych. Polskie organa stojące na straży prawa miały z tym problemy. Dziwne. Nawet we Lwowie próbowano dyskutować w gronie osób odpowiedzialnych za dobre stosunki pomiędzy Ukrainą i Polską o legalizacji owego przedsięwzięcia. Robili to przedstawiciele prezydentów obu narodów.
Teraz pomnika nie ma, już zaczynają organizacje nacjonalistyczne podnosić larum iż dzieje się im krzywda. Nie dość, że są utrzymywani także z moich podatków to moim zdaniem działają na szkodę państwa polskiego. Aby nie było iż jestem polską nacjonalistką, znam historię i w moich żyłach płynie także rusińska krew.

Wróciłam z przesłuchania na policji w Lesku. Art. 255. § 1. Kto publicznie nawołuje do popełnienia występku lub przestępstwa skarbowego,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Podstawą mego wezwania, na razie jako świadka był jeden z wpisów na tym forum i moja działalność w wątkach historycznych na innych forach.
Jestem wstrząśnięta. Pytano mnie o : mają działaność forumową, jakie mam niki na forach, o wpis na forum
"Informacja z ostatniej chwili.
Przed sekundą skończyłam rozmawiać z Kolegą z forum info. Pomnik został zniszczony przez nieznanych sprawców. Najprawdopodobniej byli to jacyś wandale: str. 1 tego wątku
, czy jest mój, z kim rozmawiałam telefonicznie na temat pomnika, czy brałam udział w jego zniszczeniu, czy znam osoby, które dopuściły się jego zniszczenia, czy wzięłałbym udział w jego niszczeniu, rozmowa dotyczyła także mojej działalności forumowej i tego, że śmiem określić ten pomnik jako gloryfikację UPA i że określam UPA jako zbrodniarzy, którzy dopuścili się ludobójstwa.
Muszę to przemyśleć.
lucyna
Zbanowany

Postprzez vm2301 » 11 mar 2011, o 14:16

Tyś powinna sikać po nogach ze śmiechu, a nie wstrząsać się. ;)

Pytali, czy wzięłabyś udział w zniszczeniu pomnika?
Rozmawialiście o tym, że śmiesz nazywać ten pomnik gloryfikacją UPA?
Że uważasz UPA za zbrodniarzy?

Ci policjanci to Twoi koledzy, że żeście sobie taka pogawędkę ucięli? Kawa była?
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez andrzej627 » 11 mar 2011, o 14:30

lucyna napisał(a):Wróciłam z przesłuchania na policji w Lesku.

Śledztwo jest w jakiej sprawie? Zniszczenia tego pomnika?
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez andrzej627 » 11 mar 2011, o 14:34

vm2301 napisał(a):Ci policjanci to Twoi koledzy, że żeście sobie taka pogawędkę ucięli? Kawa była?

O tym nie pomyślałem.
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez lucyna » 11 mar 2011, o 15:52

andrzej627 napisał(a):
vm2301 napisał(a):Ci policjanci to Twoi koledzy, że żeście sobie taka pogawędkę ucięli? Kawa była?

O tym nie pomyślałem.

Tak, atmosfera była miła. Na dzień dobry podaliśmy sobie ręce, na koniec rozmowy również. Kawy nie było, jeden maleńki pokój, dwoje policjantów, przesłuchania, które na siebie się nakładały więc rozmowa trwała około pół godziny. Pana Policjanta nie znam, muszę przyznać, że był bardzo sympatyczny, zresztą nasi bieszczadzcy policjanci są na ogół mili w kontaktach z ludźmi.
Pan Policjant dostał rozkaz przesłuchania mnie, dostał listę pytań sporządzoną przez innego policjanta bądź prokuratora, które ma mi zadać. I zadał, odpowiedzi skwapliwie zanotował, na koniec podpisałam swoje zeznania. Czego dotyczy całe śledztwo tego nie wiem, ja byłam przesłuchiwana w sprawie swojej działalności na forach, postów, pomnika i mojego stosunku do UPA.
Jeżeli zaś chodzi o protokół to owa gloryfikacja znalazła się w nim.
lucyna
Zbanowany

Postprzez vm2301 » 11 mar 2011, o 18:53

I na wszystkie pytania odpowiedziałaś?
Również na to, czy wzięłabyś udział w zniszczeniu?
Zaczęłaś się tłumaczyć po słowach, że "śmiesz nazywać UPA zbrodniarzami"?
Tłumaczyłaś się ze swoich poglądów na temat upa, pomników i czego tam jeszcze?
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy