Chryszczata - miejsce z pomnikiem UPA

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Chryszczata - miejsce z pomnikiem UPA

Postprzez lucyna » 11 mar 2011, o 19:03

Tak, powiedziałam, że wzięłabym udział. Zeznawałam pod rygorem prawa, nie kłamałam. Śledztwo jest nadzorowane przez prokuraturę w Rzeszowie, nie wiem - policjant też nie miał takich informacji - czego tak naprawdę dotyczy. Znam tylko podstawę prawną, a w niej jest mowa o nawoływaniu popełnienia występku. Mogę przepuszczać, iż do organów ścigania zgłosili to przedstawiciele organizacji ukraińskich. Zresztą byłam ostrzegana iż mogę ponieść konsekwencje o ile będę nadal wypowiadać się na forach niepochlebnie o pomniku i osobach biorących udział w jego powstaniu. Grożono mi innymi sankcjami, miałam być oskarżona z innego paragrafu, coś tam o podżeganiu do popełnienia zbrodni na tle narodowościowym.
Jeżeli już na forach nie mamy prawa wg niektórych Ukraińców mówić o zbrodniarzach z UPA to jest to moim zdaniem zamach na moje konstytucyjne prawa, w tym prawo do swobodnego głoszenia swoich opinii. Tym bardziej, że jestem w stanie udowodnić stawiane przez siebie tezy.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Wojtek1121 » 11 mar 2011, o 20:21

Widzę, że dochodzenie w sprawie zniszczenia pomnika nabiera tempa. Pod koniec ubiegłego roku byłem przesłuchiwany przez policję na podobne okoliczności jak Lucyna. Całe szczęście, że odbyło się to w moim rejonowym komisariacie a nie w Rzeszowie. Pomnik przed zniszczeniem http://www.youtube.com/user/Wojtek1121? ... suALYXoSos
Wojtek1121
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Markela » 11 mar 2011, o 21:31

TYM co postawili ten pomnik nie można wybaczyć nie wiedzy tylko dać im solidnego k...a łUPnia

P.s muszę do pisać bo aż gotuje się w żyłach ; Barbarzyńska dUPA
Markela
Niedzielny turysta bieszczadzki

Lokalizacja: Wolność słowa i wyznania (Konstytucja) I tego wymagam na każdym forum

Postprzez Barnaba » 11 mar 2011, o 21:59

lucyna napisał(a):Wróciłam z przesłuchania na policji w Lesku.

a mnie się skojarzyło przesłuchanie Gawełka w sprawie nie udzielenia pomocy :)
https://wydawnictwo.lesneoko.com"
- że przewodnik napisałem i wycieczki robię. HA!

"Zawsze znajdzie się filozofia do braku odwagi"
Albert Camus (1913-1960)
Barnaba
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez vm2301 » 11 mar 2011, o 22:15

lucyna napisał(a):Tak, powiedziałam, że wzięłabym udział. Zeznawałam pod rygorem prawa, nie kłamałam. Śledztwo jest nadzorowane przez prokuraturę w Rzeszowie, nie wiem - policjant też nie miał takich informacji - czego tak naprawdę dotyczy. Znam tylko podstawę prawną, a w niej jest mowa o nawoływaniu popełnienia występku. Mogę przepuszczać, iż do organów ścigania zgłosili to przedstawiciele organizacji ukraińskich. Zresztą byłam ostrzegana iż mogę ponieść konsekwencje o ile będę nadal wypowiadać się na forach niepochlebnie o pomniku i osobach biorących udział w jego powstaniu. Grożono mi innymi sankcjami, miałam być oskarżona z innego paragrafu, coś tam o podżeganiu do popełnienia zbrodni na tle narodowościowym.
Jeżeli już na forach nie mamy prawa wg niektórych Ukraińców mówić o zbrodniarzach z UPA to jest to moim zdaniem zamach na moje konstytucyjne prawa, w tym prawo do swobodnego głoszenia swoich opinii. Tym bardziej, że jestem w stanie udowodnić stawiane przez siebie tezy.

Odpowiadasz na pytania typu, co by było gdyby? Trzeba było się postawić. To tak, jakby świadka w sprawie morderstwa zapytać, czy zabiłby, gdyby mógł.

Że czym Cie straszyli za "niepochlebne wypowiedzi o pomniku i jego twórcach"? Paragrafem o podżeganiu do zbrodni? :shock: :mrgreen:

Kurna, sprzedaj tę historię jakiemuś pismakowi, będzie ubaw na cały powiat albo lepiej.
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez vm2301 » 13 mar 2011, o 08:15

No jak? Zainteresowałaś jakiś tabloid?

Myślę, że chętnie napiszą o tak idiotycznych i bezprawnych pytaniach oraz groźbach, o jakich pisałaś.
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 13 mar 2011, o 08:58

vm2301 napisał(a):No jak? Zainteresowałaś jakiś tabloid?

Myślę, że chętnie napiszą o tak idiotycznych i bezprawnych pytaniach oraz groźbach, o jakich pisałaś.

Cześć Wojtek, prawdę powiedziawszy przemyślałam to. Na pewno nie tabloid, nie chcę tego przenieść na poziom śmietnika.
Pierwszą rzeczą jaką zrobiłam to nagłośniłam sprawę na forach, na forum Beskidu Niskiego rozwinęła się dyskusja, która dała mi dużo do myślenia. Przede wszystkim stroną nie jest tu policja czy prokuratura, oni wykonują tylko swoje obowiązki, śledztwo musi toczyć się. Moim zdanie, a jestem o tym przekonana jądro problemu tkwi w innym miejscu. Pogrobowcy UPA, ukraińskie środowiska nacjonalistyczne to jest główna przyczyna, to ich działalność bezpośrednio i pośrednio jest przyczyną moich "kłopotów". To nie tylko przesłuchania, ostatnio moi znajomi, ludzie pracujący w różnych bieszczadzkich instytucjach dostają meile w których ktoś mnie oczernia. To nie są pierwsze tego typu działania, ale teraz przybrały na sile. Nie wiem czy one są powiązane z tą sprawą, ale dotykają tego samego źródła czyli mojej obecności w życiu forumowym i tego co robię.
Pogróżki, próby oczernienia mnie, podpuchy i prowokacje, ciągłe prośby o moje zbanowanie (ostatnie na 321 gory skierowane m.in. przez Basię Z) to jeden ze sposobów zamknięcia mi ust. Stosowany przez różne środowiska, od przewodnickich po nacjonalistyczne. Co mogę z tym zrobić? Nic z wyjątkiem jednego. Kontynuować swoją działalność na wszelkich forumowych polach.
Przede wszystkim chciałabym aby nasze Forum rozwijało się, aby piszący tu ludzie mogli swobodnie głosić swoje poglądy, aby stało się prawdziwym Forum-platformą informacyjno-dyskusyjną.
Będę kontynuować swoja pisaninę i nadal prezentować swoje opinię, dzielić się wiedzą na forum historycznym i na forach górskich. Nie pozwolę sobie zamknąć ust.
Nadal będę angażować się w działania związane z panelem historycznym poświęconym Żubrydowi i w inne przedsięwzięcia np. prace na cmentarzach.
Będę rozwijać nasz dział bibliofilski, nacisk położę na historię, będę pisać o ciekawych wydawnictwach na innych forach.
Jednym słowem psy szczekają, karawana idzie dalej.

Na dzień dzisiejszy fora internetowe są bardzo ważnym kanałem przepływu informacji. Jestem pewna, że akcja stawiania pomnika gloryfikującego UPA pod Chryszczatą przebiegała by zupełnie inaczej, gdyby nie nasze dyskusje. Przede wszystkim sprawa umarłaby śmiercią naturalną. Śledztwo prowadzone w tej sprawie nie wykryło sprawców, co moim zdaniem jest bardzo dziwną sprawą. Wszak w internecie były zdjęcia z owej uroczystości, ludzi można było zidentyfikować. Mam wrażenie, że władze polskie ugięłyby się i zalegalizowały ten pomnik. Przypominam, iż kłamstwem jest iż on powstał w miejscu ludzkich grobów. Myśmy poprzez forum nagłośnili sprawę, ktoś zirytowany posunął się do tego iż ową gloryfikację zniszczył. Wolałabym aby owe zniszczenie pomnika było zgodne z prawem, ale na to nie mieliśmy wpływu. Jedyne co możemy dalej robić to pisać o zbrodniach UPA i nacjonalistów ukraińskich. Przypominać, iż ci zbrodniarze wymordowali w przeokrutny sposób ponad 100 000 Polaków. Przypominać o ludobójstwie, które dokonali na Kresach. Mówić o brzemiennych kobietach, którym rozrywali brzuchy, o dzieciach nadziewanych na sztachety, o ludziach palonych żywcem lub mordowanych za pomocą pił, motyk, siekier, o tym całym okrucieństwie, które dokonali Ukraińcy, w tym UPA.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Barnaba » 16 mar 2011, o 01:58

W sumie tak. Sam się tu pojawiłem, bo modzi na innym forum są niczym cenzorzy.

Przyznam szczerze, ze często Lucyno doprowadzasz mnie do furii, ale forum właśnie po to jest, aby scierały się wypowiedzi różne. Są ludzie z dobrą wolą, są pismaki, są nieświadomi niczego czytelnicy, od tego forum jest żeby to wszystko się ścierało. Wiadomo, ze sprawy z forum przechodzą do życia realnego: reklamy, polecenia, sugestie, refleksje. Pół bidy jak wszystko ma pozytywny wydźwięk...
https://wydawnictwo.lesneoko.com"
- że przewodnik napisałem i wycieczki robię. HA!

"Zawsze znajdzie się filozofia do braku odwagi"
Albert Camus (1913-1960)
Barnaba
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 16 mar 2011, o 09:36

Hmm, muszę przyznać iż na naszym Forum tylko czasami Irek podnosi mi ciśnienie. :) i to na krótko. Był ostatnio taki moment, że zaglądnęłam do pewnego wątku w dziale technicznym. Mam nadzieję, że taka gnojowica więcej na Forum nie pojawi się.
W świecie wirtualnym ścierają się interesy, chore ambicje,są osoby mające niezaspokojoną potrzebę znaczenia lub rozdmuchane do granic możliwości ego. To problem. Nie ukrywam iż jest coraz więcej osób, które w świecie wirtualnym szukają możliwości reklamowania swoich usług. Mi to nie przeszkadza o ile taka osoba chce być członkiem naszej społeczności. Powiem więcej jestem za. Dlaczego? Ciągle spotykam ludzi, którzy wpadają tu poszukując informacji, ich interesuje tzw. szeptana reklama, szukają dobrych, sprawdzonych miejsc, wiadomości o atrakcjach itd. Poza tym część osób z naszego regionu, w tym przewodnicy pozyskali pieniądze na założenie i rozwój swoich firemek z funduszy unijnych, do biznes planu wpisali w dziale reklama właśnie promocje poprzez fora internetowe. Doszło nawet do tego, że pewna osoba bez mała twierdzi iż to ona jest lucyną. Takie biznes plamy zostały wysoko ocenione przez specjalistów. Problem więc może narastać.
Czy ma pozytywny wydźwięk? Moim zdaniem na dzień dzisiejszy nasze Forum jest fajnym, ciepłym miejscem, gdzie dominuje wiedza, merytoryczność, zabawa i czasami pojawia się śmiech. Na szczęście nie jest to towarzystwo wzajemnej adoracji i nie ma ataków personalnych. Te ostatnie pojawiły się na moment i znikły.
Jakie będzie Forum. Tego nie wiem. Na razie kształtuje się nam, rozwija i oby to trwało. Ciesze się, że doszło do podziału. Wprawdzie uważam wirtualną społeczność bieszczadzką za jedność, nie dzielę Kolegów na tych stąd i z brązowego, ale szanuję konsekwencje podziału i cieszę się, że oba Fora mają się dobrze. Goście zaś zyskali możliwość wyboru :)
lucyna
Zbanowany

Postprzez Ina1973 » 1 cze 2011, o 09:04

pomnik odbudowali czy zlikwidowali ?
Ina1973
Niedzielny turysta bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy