Chryszczata - miejsce z pomnikiem UPA

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Chryszczata - miejsce z pomnikiem UPA

Postprzez sekunda » 20 mar 2009, o 12:53

W poprzedniej edycji Forum byl ten temat bardzo obszernie poruszany. Wiele osob dowiedzialo sie duzo o tamtych niespokojnych czasach. Mysle ze nalezy pociagnac ten watek. I moje pytanie do Forumowiczow ; czy ktos byl ostatnimi czasy /luty/ na zboczach Chryszczatej przy pomniku UPA. Moze jakas fotka sniezna.
Ostatnio edytowano 20 mar 2009, o 15:16 przez Piotr_S, łącznie edytowano 1 raz
Powód: poprawka tematu
sekunda

Re: Chryszczata-miejsce z Pomnikiem

Postprzez krysia » 20 mar 2009, o 13:00

no ale to chyba nie w OFFie? ;)

Przeniesione - Administrator
Odwrotnością miłości nie jest nienawiść
lecz obojętność,
Jeśli nienawidzisz to znaczy,że nadal coś czujesz...
„Lepiej mieć trudny charakter, niż nie mieć go w ogóle”
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Re: Chryszczata-miejsce z Pomnikiem

Postprzez Piotr_S » 20 mar 2009, o 13:57

sekunda napisał(a):czy ktos byl ostatnimi czasy /luty/ na zboczach Chryszczatej przy pomniku UPA. Moze jakas fotka sniezna.

Fotki nie mam, byc nie byłem, ale rozmawiałem z paroma znajomymi w Komańczy w zeszłym tygodniu - nic się w zasadzie nie zmieniło. Nadal nie ma chętnych do rozbiórki, jedna strona czeka na zalegalizowanie, druga aż ktoś rozwali i tak to się kręci. Decyzji nikt z miejscowych nie podejmie, bo się łatwo narazić a ponadto dochodzi problem krzyży, gdyż podobno w tym kraju krzyża nie można o tak o wywalić - nieważne że postawiony nielegalnie, nieważne że na twoim podwórku pod oknem. Kult kawałka drewna czy metalu jest silny.

Natomiast jakby kto miał nadal wątpliwości że wszystko się tam odbywało po cichu i nikt nic nie widział to polecam parę zdjęć ku uwadze:
www.petlura.com.pl/chryszczata/2_204.html
Piotr_S
Administrator

Chryszczata-miejsce z Pomnikiem

Postprzez sekunda » 20 mar 2009, o 21:42

Zdiecia mialem okazje zobaczyc w roku ubieglym.Najciekawsze jest to ,ze wiele osob jest rozpoznanych przez moich znajomych z okolic Komanczy. Kilkoro z nich przysiegalo ze nie ,ze to nie oni.... No coz - historia sobie a zycie sobie.Szkoda tylko ze tak ,dziwny jest ten swiat''.
sekunda

Re: Chryszczata - miejsce z pomnikiem UPA

Postprzez lucyna » 24 kwi 2009, o 09:23

Informacja z ostatniej chwili.
Przed sekundą skończyłam rozmawiać z Kolegą z forum info. Pomnik został zniszczony przez nieznanych sprawców. Najprawdopodobniej byli to jacyś wandale.
lucyna

Postprzez Piotr_S » 24 kwi 2009, o 09:25

lucyna napisał(a):Najprawdopodobniej byli to jacyś wandale.

:mrgreen:
Piotr_S
Administrator

Postprzez IraS » 29 kwi 2009, o 06:26

Ktoś rozwalił pomnik na Chryszczatej poświęcony członkom UPA

Nielegalnie postawiony na Chryszczatej pomnik poświęcony członkom UPA został zdewastowany przez nieznanych sprawców. Powyrywano nawet krzyże.
Obelisk i 7 krzyży poświęconych członkom UPA poległym w rejonie Chryszczatej postawiono w zeszłym roku. Upamiętnienie powstało bez zgody Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Nadzór budowlany w Sanoku wydał pod koniec roku decyzję nakazującą Nadleśnictwu Komańcza rozebrać pomnik. Po zaskarżeniu decyzja został uchylona w Rzeszowie. Zarządcy terenu dano szansę na legalizację obiektu.

W czasie świąt niszczono krzyże

17 kwietnia b.r. pomnik był jeszcze cały. Tak twierdzą leśnicy, którzy pracowali w rejonie Chryszczatej. 22 kwietnia, gdy wrócili do pracy po świętach Wielkiej Nocy, obchodzonych według kalendarza wschodniego, pomnik był już zniszczony.
Monument, na którym widnieje tryzub i pamiątkowa tablica, został rozwalony, ale jego baza pozostała nietknięta. Metalowe krzyże oprócz jednego, na którym wisi figura Chrystusa, powyrywano.
- Zgłosiliśmy już sprawę na policję - informuje Piotr Łański, nadleśniczy z Komańczy.

Podżeganie do niszczenia

Doniesienie do prokuratury ma zamiar złożyć również Związek Ukraińców w Polsce. I nie dotyczy ono tylko dewastacji.
- Mieliśmy już spokój wokół upamiętnień, a w przypadku Chryszczatej pojawiły się w Internecie nawoływania do jego zniszczenia. Kto teraz zaręczy, że jutro nie zostanie oblany farbą jakiś legalny pomnik? - ubolewa Piotr Tyma prezes ZUwP.
Środowisko ukraińskie jest zdania, że zasady, którymi kieruje się Rada Pamięci Ochrony Walk i Męczeństwa muszą się zmienić. Według nich, gdyby Ukraińcy legalnie wystąpili o wydanie zezwolenia na upamiętnienie na Chryszczatej, to by go nie otrzymali, gdyż nie figuruje ono w umowie dwustronnej między Polską a Ukrainą.
- Wtedy są pokusy, czemu ja jestem absolutnie przeciwny, by pójść na skróty - tłumaczy Tyma. - Pomnika na Chryszczatej nie należy zaś rozumieć, jako upamiętnienie UPA, ale jako oddanie czci ludziom, którzy tam zginęli.

Co dalej z postępowaniem administracyjnym w sprawie pomnika?

- Pojedziemy sprawdzić, w jaki jest stanie - informuje Stanisław Tabisz, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. - Jeśli część ocalała, to postępowanie będzie się toczyć dalej.

Źródło: Dorota Mękarska Nowiny24
IraS
Administrator

Postprzez żubr » 29 kwi 2009, o 06:31

No i gitara... :mrgreen:
Ciekawe tylko czy tak samo intensywnie prokuratura będzie zajmować się rozwaleniem nielegalnego pomnika jak jego budowniczymi.
żubr

Postprzez lucyna » 29 kwi 2009, o 06:48

Zawsze wiedziałam, że moja pisanina na forum kiedyś źle się dla mnie skończy. Po zamieszczeniu pierwszego posta w tym wątku nieźle oberwało mi się, a teraz prokuraturą straszą.

Moim zdaniem ten pomnik powinien być rozebrany w świetle prawa. Nie zdewastowany przez nieznanych sprawców lecz przez znidszczony decyzją odpowiednich organów. To nie było upamiętnienie ludzi, członków UPA , to nie były krzyże nagrobne ale próba gloryfikacji zbrodniczej organizacji. Został postawiony bezprawnie, powiem wprost to była kpina z polskiego prawa. W internecie pokazały się zdjęcia zrobione w czasie stawiania pomnika, zwykła baba bieszczadzka rozpoznała kilka osób, w tym duchownych. Polskie organa stojące na straży prawa miały z tym problemy. Dziwne. Nawet we Lwowie próbowano dyskutować w gronie osób odpowiedzialnych za dobre stosunki pomiędzy Ukrainą i Polską o legalizacji owego przedsięwzięcia. Robili to przedstawiciele prezydentów obu narodów.
Teraz pomnika nie ma, już zaczynają organizacje nacjonalistyczne podnosić larum iż dzieje się im krzywda. Nie dość, że są utrzymywani także z moich podatków to moim zdaniem działają na szkodę państwa polskiego. Aby nie było iż jestem polską nacjonalistką, znam historię i w moich żyłach płynie także rusińska krew.
lucyna

Postprzez Piotr_S » 29 kwi 2009, o 08:16

lucyna napisał(a):Moim zdaniem ten pomnik powinien być rozebrany w świetle prawa.

Przez kogo - przez te niedojdy, które już dawno mogły to zrobić tylko mają pełne gacie ze strachu?
Czym Ty się w ogóle przejmujesz - nie sądzę żeby ktoś personalnie straszył Cie prokuraturą, więc nie przesadzaj.
Tyma mówi co mu ślina na język przyniesie, bo co jak co ale manipulować słowami to on potrafi. Jak zwykle łże - po pierwsze że to nie było upamiętnienie UPA a przecież było o czym świadczy forma pomnika i napis na tablicy a także podpis "Towarzysze broni", albo jak mawiał mój znajomy z Komańczy: "S...syny, niedobitki Hitlera".
Po drugie nie może to spowodować/zachęcać do niszczenia kolejnych tego typu upamiętnień, bo u nas nie ma legalnych pomników gloryfikujących UPA.
Sprawcy zrobili przysługę nie tylko zwolennikom rozwalenia tego w drobny mak, ale także tym, którzy mieli się tym zajmować - ponieważ temat zszedł na dalszy plan. Teraz będą intensywnie szukać sprawców (do umorzenia) i zajmować się problemem resztek.
Jak wynika z w/w artykułu obecny nadleśniczy powiadomił policję o zniszczeniu obelisku. Gdzie Pan był panie Łański jak obelisk postawili? Dlaczego wówczas nie powiadomił Pan policji? Ówczesny nadleśniczy w ogóle nie wiedział jak się za to zabrać. Wszyscy udawali że niczego nie widzą i odwracali głowy.

Osobiście też dostaję różnego typu maile na ten temat w związku z zamieszczeniem krótkiego opisu oraz zdjęć obelisku. Była to chyba pierwsza wzmianka i zdjęcia jakie pojawiły się w necie na polskojęzycznej stronie. Zarzuca się gloryfikowanie UPA poprzez ukazywanie obelisku jako atrakcji turystycznej, gdyż tego typu rzeczy nie powinny być filmowane, fotografowane, itd. (wg owych ludzi o małych móżdżkach i niezbyt dobrej woli). Otóż po pierwsze serwis ma charakter turystyczno-historyczny i dokumentuje rzeczywistość - a taki fakt miał miejsce i ma nadal. Po drugie takie odwracanie głowy i udawanie że się nie widzi prowadzi do niezbyt oczekiwanych rozwiązań. Takim właśnie sposobem myślenia wykazali się przedstawiciele władz gminy oraz nadleśnictwa, którzy o obelisku rzekomo dowiedzieli się z internetu, co jest oczywistym i żenującym kłamstwem. Doskonale wiedzieli, tak samo jak cała Komańcza, wykazali się zupełną bezradnością a problem był do rozwiązania w roku 2006, bez rozgłosu, bez zbędnych debat, itd.
Piotr_S
Administrator

Następna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy