Ciekawe miejsca - Moczarne i przełom Solinki

Różne formy aktywnego wypoczynku i zwiedzania regionu. Rowery, narty, żeglarstwo i inne sporty

Ciekawe miejsca - Moczarne i przełom Solinki

Postprzez IraS » 20 mar 2009, o 10:57

Przepiękne miejsce niestety obecnie objęte ścisłą ochroną, wstęp jest zabroniony. Nie warto ryzykować kręcą się tam często parkowcy i Straż Graniczna. Zawsze też można próbować zdobyć pozwolenie na legalny wstęp. Od XVI wieku była tu wieś, która jednak z czasem się wyludniła. Po II Wojnie Światowej powstała tu osada leśna, kolejką wąskotorową wywożono ztąd drewno i na masową skale wypalano węgiel drzewny. Do dziś zachowało się torowisko kolejki, resztki bocznic do załadunku i opustoszałe budynki infrastruktury. Obecnie wszystko powoli zarasta, na torach wyrosły już drzewa, droga też już powoli zanika. Przepiękne są tu też przełomy Solinki która przeciska się między górami. Ja mam z tym miejscem miłe wspomnienia, gdy bylem nastolatkiem nawiałem tam z domu ze swoją pierwszą miłością pod namiot :mrgreen:
Dla tych którzy nigdy tam nie byli kilka fotek.

Podmyte torowisko kolejki wąskotorowej

Zarastająca droga

Zarośnięte tory kolejki wąskotorowej

Żeremia bobrowe

Przełomy Solinki

IraS
Administrator

Re: Ciekawe miejsca - Moczarne i przełom Solinki

Postprzez pioabram » 21 mar 2009, o 18:01

IraS napisał(a):Przepiękne miejsce niestety obecnie objęte ścisłą ochroną, wstęp jest zabroniony. Nie warto ryzykować kręcą się tam często parkowcy i Straż Graniczna. Zawsze też można próbować zdobyć pozwolenie na legalny wstęp. Od XVI wieku była tu wieś, która jednak z czasem się wyludniła. Po II Wojnie Światowej powstała tu osada leśna, kolejką wąskotorową wywożono ztąd drewno i na masową skale wypalano węgiel drzewny. Do dziś zachowało się torowisko kolejki, resztki bocznic do załadunku i opustoszałe budynki infrastruktury. Obecnie wszystko powoli zarasta, na torach wyrosły już drzewa, droga też już powoli zanika. Przepiękne są tu też przełomy Solinki która przeciska się między górami. Ja mam z tym miejscem miłe wspomnienia, gdy bylem nastolatkiem nawiałem tam z domu ze swoją pierwszą miłością pod namiot :mrgreen:
Dla tych którzy nigdy tam nie byli kilka fotek.

Zgadza sie,Moczarne,to jedno z niewielu Juz ,"magicznych",miejsc w bieszczadach,bywałem tam w latach 80-tych na ,"legalu',a otatnio w 2008,poprostu na ,"żywca",zszedłem z rabiej skały,I mi się ,"upiekło"!! :mrgreen:
Ostatnio edytowano 21 mar 2009, o 18:27 przez Piotr_S, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Poprawka cytatu
pioabram
Stonka bieszczadzka

Postprzez Misieg » 21 mar 2009, o 18:21

Iras albo masz farta albo masz chody w BdPN-ie :lol: Piękne zdjęcia! ;)
http://picasaweb.google.com/michal.organ" - cyfrowa galeria bieszczadzka
http://pogorze.phorum.pl/index.php" - pogórzańskie klimaty, wszystko co w pogórzach piszczy
nr gg: 5476043
Misieg
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez IraS » 21 mar 2009, o 20:17

Jakieś tam kwity i pozwolenia mam z racji prowadzenia tam czegoś ;) niektóre już przeterminowane ale czasami działają. Ale przyznam się, że w zeszłym roku raz zasiliłem budżet BdPN :mrgreen:
IraS
Administrator

Postprzez marcin1980 » 22 mar 2009, o 10:59

a ile kosztuje tak przyjemność?? tzn mandacik
marcin1980
Stonka bieszczadzka

Postprzez IraS » 22 mar 2009, o 16:20

Tanio 30 zł, nie targowałem się bo chłopisko przez pół Połoniny mnie go, zziajał się jak by go stado niedźwiedzi goniło :mrgreen:
IraS
Administrator

Postprzez vm2301 » 22 mar 2009, o 16:24

:mrgreen: taa to ja chętnie sobie karnet wykupię
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez eldoopa » 27 kwi 2009, o 23:38

Tak patrze w mapę i patrze... i normalnie kurde, olśniło mnie... dwie Solinki mamy w tych Bieszczadach :shock:

30zł za magiczną wycieczke... a dlaczego nie można tam wchodzić ??
eldoopa

Postprzez fiaa » 28 kwi 2009, o 21:20

eldoopa napisał(a):30zł za magiczną wycieczke... a dlaczego nie można tam wchodzić ??

Dzikie zwierzęta się rozmnażają. Więcej TU.
"Nad horyzontem błyska się i słychać szczęk żelaza"
fiaa
Stonka bieszczadzka

Postprzez eldoopa » 28 kwi 2009, o 22:00

To ja myślę, ze skoro kiedyś tamtędy jeździła ciuchcia, było gwarno i ruchliwie a zwierzęta sie rozmnażają, to może w inne rejony parku też by puścić jakieś tory, przejścia na dziko, żeby zwierzyna sie tak jak w Moczarnym zaczęła później rozmnażać ?? :mrgreen: A no i jakieś domki by postawić, z dojazdem - jak w Moczarnym. Musze się tam wybrać na przeszpiegi... :twisted:
eldoopa

Następna strona

Powrót do Na szlaku i nie tylko czyli aktywnie w Bieszczadach