Ciekawe miejsca - Sine Wiry

Różne formy aktywnego wypoczynku i zwiedzania regionu. Rowery, narty, żeglarstwo i inne sporty

Ciekawe miejsca - Sine Wiry

Postprzez Piotr_S » 19 mar 2009, o 20:48

Jeden z najbardziej znanych bieszczadzkich rezerwatów przyrody. Ze względu na położenie i dobrą "reklamę" licznie odwiedzany przez turystów. Tym, którzy jeszcze nie byli - polecam. Obecnie nad "właściwymi" Sinymi Wirami znajduje się ścieżka widokowa, można zejść i pooglądać z bliska. Bardzo ciekawe formy skalne, jedna niewielka "dziura" (2-3m).

Leżące kilkaset metrów niżej J. Szmaragdowe, spłynęło bodajże w 2000 roku. Kto miał okazję widzieć go za czasów "świetności", wie że wiele w tym miejscu z niego nie pozostało.
Załączniki
Piotr_S
Administrator

Re: Ciekawe miejsca - Sine Wiry

Postprzez IraS » 20 mar 2009, o 08:43

Mam gdzieś zdjęcie B&W nad Jeziorkiem Szmaragdowym z roku kiedy się obsunęła Połoma. Jeździliśmy tam i na Sine Wiry na ryby i zażywać kąpieli. Pamiętam że chwile po tym jak powstało jeziorko zaraz się tam jakiś chłopak utopił.
IraS
Administrator

Postprzez IraS » 20 mar 2009, o 09:55

Jeziorko Szmaragdowe latem 1981r
Znalazłem na jednym nr2 nawet widać koniec rynny osuwiskowej. A na nr1 Admina widać :mrgreen:
Załączniki
IraS
Administrator

Postprzez Piotr_S » 20 mar 2009, o 10:58

IraS napisał(a):Jeziorko Szmaragdowe latem 1981r

No pamiętam te czasy, też na rybach parę razy tam byłem. Koleś się utopił - fakt. Droga była normalnie przejezdna, nawet PKS jeździł tędy, nie było rezerwatu i był... święty spokój :)
Piotr_S
Administrator

Postprzez Krzysiek40 » 20 mar 2009, o 14:43

PKS to może kursował na trasie Terka - Dołżyca i to tylko w sezonie letnim.Co prawda wspomniana droga biegnie wzdłuż rezerwatu "Sine Wiry", ale żeby PKS zapuszczał się aż na "Szmaragdowe jeziorko" - pierwszy raz słyszę. Może to był autokar turystyczny. :lol:
Krzysiek40
Stonka bieszczadzka

Postprzez Piotr_S » 20 mar 2009, o 14:49

Krzysiek40 napisał(a):Może to był autokar turystyczny. :lol:

Młody byłem, to mogło mi się coś pomerdać, ale turystyczny bankowo nie. To był jakiś cykliczny autobus, może z pracownikami, może coś - do Kalnicy tędy jeździł. To było jeszcze w czasach jak przed Kalnicą (od strony Sinych) po prawej stronie tak na stoku było pole namiotowe. Spałem tam parę razy, ale nie mogę sobie przypomnieć gdzie dokładnie było - być może gdzieś na wysokości Jaworca.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Krzysiek40 » 20 mar 2009, o 19:41

Zgadza się pole namiotowe było po tej stronie co mówisz, na wysokości ujścia potoku Kobylskiego do Wetlinki. Co do autobusu to mógł to być rzeczywiście autobus wożący pracowników byłego ZBL-u / budowniczych większości leśnych dróg w Bieszczadach/.
Krzysiek40
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 22 mar 2009, o 20:06

IraS napisał(a):Jeziorko Szmaragdowe latem 1981r
Znalazłem na jednym nr2 nawet widać koniec rynny osuwiskowej. A na nr1 Admina widać :mrgreen:

Nadal jest widoczna o ile potrafi się czyta krajobraz. Drzewa są mniejsze w tym miejscu.
Pamiętam gigantyczną powódz w lipcu 1980r. Wieczorem położyłam się spac około 20, a po północy musieliśmy uciekać z domu, bo woda zaczęła wlewać się przez okna.Spadło 289 mm opadu na m2. Osuwiska była wszędzie. Warto wiedzieć, że J.Szmaragdowe było dość pokaźne. W tym okresie miało około 200 m długości, 65 m szerokości, 5 m głębokości i 1 ha powierzchni. W 1992 już tylko 70 m długości. Wbrew temu co dziś się mówi rzece udrożniono częściow koryto. Reszty dokonała woda. Dzięki osuwisku mamy te piękne wychodnie skalne ciągnęce się równolegle do nurtu i płyty ześlizgowe.
A nazwa rezerwatu jest "starożytna" Wir to głębina. Takie toponimy spotykamy na wschodniej Łemkowynie i na Bojkowszczyźnie.
lucyna

Powrót do Na szlaku i nie tylko czyli aktywnie w Bieszczadach