Ciekawe Miejsca - Skansen w Sanoku

Różne formy aktywnego wypoczynku i zwiedzania regionu. Rowery, narty, żeglarstwo i inne sporty

Ciekawe Miejsca - Skansen w Sanoku

Postprzez IraS » 25 mar 2009, o 17:42

Powinien się znaleźć w programie każdego, kto wybiera się w Bieszczady. Jest to największy skansen w Polsce i został otwarty w 1966 roku. Można go zwiedzać na własną rękę lub skorzystać z usług przewodnika. Ta druga opcja daje nam możliwość poznania ciekawej historii regionu jak i zwiedzania wnętrz obiektów, których jest to przeszło 120 szt. Skansen podzielono na kilka sektorów, każdy nawiązuje do jakiegoś regionu i kultury np. dolinian, pogórzan, łemków i bojków. Znajdziemy tu rożnego typu zagrody wiejskie, warsztaty, kościoły, cerkwie i kapliczki. By dokładnie wszystko obejrzeć trzeba sobie zarezerwować kilka godzin a skansen prezentuje się pięknie o każdej porze roku.
Załączniki
IraS
Administrator

Re: Ciekawe Miejsca - Skansen w Sanoku

Postprzez Basia Z. » 25 mar 2009, o 18:31

IraS napisał(a):Powinien się znaleźć w programie każdego, kto wybiera się w Bieszczady. Jest to największy skansen w Polsce i został otwarty w 1966 roku. Można go zwiedzać na własną rękę lub skorzystać z usług przewodnika. Ta druga opcja daje nam możliwość poznania ciekawej historii regionu jak i zwiedzania wnętrz obiektów, których jest to przeszło 120 szt.

Z tą drugą opcją to bym polemizowała.

W skansenie w Sanoku byłam około 7-8 razy - czasem sama, z przyjaciółmi lub z rodziną, chyba 3-4 razy z wycieczkami które prowadziłam.
Sama zwiedzałam skansen tyle czasu ile chciałam zajmowało mi to co najmniej pół dnia. Poświęcałam dużo czasu zwłaszcza na wystawę ikon, gdzie są prezentowane na prawdę rewelacyjne ikonostasy (m.in. z Ulucza). Jak byłam z wycieczkami to zawsze braliśmy przewodnika.

Z przewodnikiem bywało rożnie, raz trafiła nam się rewelacyjna przewodniczka, która opowiadała bardzo ciekawie i umiała do ludzi trafić. Jedynym mankamentem jest to, że wynajmując przewodnika trzeba się "zmieścić" w 2 godz. ze zwiedzeniem wszystkiego i okropnie się wtedy goni.

Ale miałam też kiedyś okazję być w skansenie z wycieczką szkoleniową SKPB Lublin (na zaproszenie moich znajomych). Sama wycieczka szkoleniowa - rewelacyjna, jeździliśmy właściwie wyłącznie po takich miejscach gdzie "normalni" turyści nie zaglądają

Natomiast na koniec koledzy z Lublina zamówili zwiedzanie skansenu i specjalnie prosili aby czekał na nas dobry przewodnik, bo to jest wycieczka szkoleniowa kursu przewodnickiego.

Tymczasem przydzielona nam pani była po prostu tragiczna.
O co się ją zapytało (bez zlej woli) - tego nie wiedziała

Potem już niektórzy koledzy zaczęli ją (złośliwie) podpuszczać.
Ktoś zapytał "co oznacza ta ukośna poprzeczka na krzyżu" - był tam taki krzyż przydrożny.
Na co pani "to jest krzyż św. Andrzeja".

W sumie kursanci chyba poznali tylko jak nie powinno wyglądać oprowadzanie po skansenie.

A sam skansen bardzo ciekawy i wart polecenia.
Jutro postaram się wkleić trochę swoich zdjęć.

Pozdrowienia

Basia
Basia Z.

Re: Ciekawe Miejsca - Skansen w Sanoku

Postprzez Piotr_S » 25 mar 2009, o 18:41

Co do przewodników to innym plusem, już z pominięciem tego co tam gada, jest to że można zobaczyć więcej, gdyż otwiera pomieszczenia niedostępne dla zwiedzających indywidualnie.

Poniżej jeszcze kilka wnętrz:
Załączniki
Piotr_S
Administrator

Powrót do Na szlaku i nie tylko czyli aktywnie w Bieszczadach