Ciekawe miejsca - Tunel łupkowski

Różne formy aktywnego wypoczynku i zwiedzania regionu. Rowery, narty, żeglarstwo i inne sporty

Ciekawe miejsca - Tunel łupkowski

Postprzez IraS » 26 mar 2009, o 09:52

O jego burzliwej historii możecie poczytać i obejrzeć archiwalne fotografie w ciekawym artykule ze Świata Kolei www.bieszczady.net.pl/tunel.php
Jest to tunel na granicy Polsko - Słowackiej i warto go sobie zobaczyć będąc w Łupkowie lub okolicy. W 2007 roku Polscy, Czescy, Słowaccy i Ukraińscy miłośnicy kolei zapoczątkowali imprezę symbolicznego otwarcia tunelu dla wakacyjnych przewozów pasażerskich. Zrobiono specjalny wielki klucz do tunelu i postanowiono uroczyście otwierać tunel co roku. Niestety w 2008 roku impreza nie doszła do skutku a zapowiadała się ciekawie, w programie miała być m.in. projekcja filmów w tunelu. Może w tym roku uda się ponownie otworzyć tunel. O samej imprezie otwarcia tunelu połączonej z promocją książki "Karpackie kolejki leśne" napiszę więcej jak znajdę chwilkę czasu w dziale z relacjami. A na razie kilka fotek.

Na stacji w Miedzylaborcach


Pierwszy kurs do Polski

Symboliczne otwarcie tuneluW ŁupkowieGłówne uroczystości odbywały się w chacie w Łupkowie
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3328
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Ciekawe miejsca - Tunel łupkowski

Postprzez irekr » 26 mar 2009, o 12:17

Aprowizacja na drugim zdjeciu wyglada bosko...
A gdzie kranik...?
:)
irekr
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 35
Dołączył(a): 26 mar 2009, o 07:54

Re: Ciekawe miejsca - Tunel łupkowski

Postprzez IraS » 26 mar 2009, o 12:24

irekr napisał(a):Aprowizacja na drugim zdjeciu wyglada bosko...
A gdzie kranik...?
:)


Ha ha o kraniku będzie w relacji jak ją napisze, bo kranik był przyczyną śmiesznej historii. ;)
Avatar użytkownika
IraS
Administrator
 
Posty: 3328
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:37

Re: Ciekawe miejsca - Tunel łupkowski

Postprzez Piotr_S » 26 mar 2009, o 16:42

Dodam że obecnie można przejść zarówno górą jak i tunelem. W tym drugim przypadku dobrze jest zapytać na stacji czy nie ma akurat coś jechać. Góra prosto na przełaj, obok słupa telegraficznego - po chwili łapie się szlak słowacki.
Kilka zdjęć z października 2008:
Załączniki
Avatar użytkownika
Piotr_S
Administrator
 
Posty: 1365
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:33

Re: Ciekawe miejsca - Tunel łupkowski

Postprzez irekr » 26 mar 2009, o 20:16

Ta tablica co wisi po słowackiej stronie to jedna prawda i jedno wielkie kłamstwo.
Faktycznie, tunel został zaminowany i częściowo wysadzony w powietrze (po polskiej stronie) przez wycofujące się wojska niemieckie, natomiast NIE został odbudowany przez wojska radzieckie lecz przez jeńców niemieckich. Wszyscy jeńcy pracujący przy odbudowie tunelu po zakończeniu prac zostali wywiezieni na wschód i ślad po nich zaginął.
Ciekawostką też jest budynek komory celnej. Takich samych budynków (jest przedwojenny) stoi w Polsce jeszcze kilka. Dwa budynki komór celnych w miejscach starych granic stoją w Ujściu przy mostach na Noteci (dawna granica polsko-niemiecka) oraz przy drodze Elbląg - Gdańsk przy moście na Nogacie w Jazowej (dawna granica Wolnego Miasta Gdańsk i Rzeszy Niemieckiej. Inne budynki komór celnych niestety się nie zachowały.
irekr
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 35
Dołączył(a): 26 mar 2009, o 07:54

Re: Ciekawe miejsca - Tunel łupkowski

Postprzez irekr » 27 mar 2009, o 11:01

Dodam tylko że niemal wszyscy jeńcy niemieccy którzy pracowali przy szlakach kolejowych w Polsce - także przy Tunelu łupkowskim jak i przy likwidacji torowisk kolejowych na Mazurach i Dolnym Śląsku zostali wywiezieni do obozów jenieckich wzdłuż linii kolejowej BAM (wschodnia Syberia) razem z jeńcami japońskimi.
Ocenia się że przy budowie BAM-u w latach 1944 do 1949 zmarło około 150000 jeńców.
Z ogólnej liczby około miliona jeńców niemieckich, którzy znaleźli się rosyjskich obozach do domu wróciło około 10000.
Z niepotwierdzonych źródeł odbudowę Tunelu Łupkowskiego wykonywała grupa jeńców niemieckich zebrana z resztek trzech lub czterech kompanii inżynieryjnych, które dostały się do niewoli w radzieckiej strefie działań wojennych. Żaden nie wrócił do domu.
irekr
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 35
Dołączył(a): 26 mar 2009, o 07:54

Re: Ciekawe miejsca - Tunel łupkowski

Postprzez zbyszekj » 28 mar 2009, o 10:49

No i tu się troszkę mylisz - znam taki na granicy Racibórz-Brzezie stoi sobie i ma się dobrze. Troszkę dygresji na temat jeńców niemieckich,byłem w październiku w Nowogrodzie Wołyńskim i jest tam cmentarz żołnierzy niemieckich którzy zginęli w czasie II wojny światowej - a data śmierci jest rok 1946, nie wiedziałem że ta wojna trwała tak długo.
zbyszekj
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 16
Dołączył(a): 10 mar 2009, o 19:28

Re: Ciekawe miejsca - Tunel łupkowski

Postprzez irekr » 29 mar 2009, o 08:55

Powiem szczerze, że w okolicach Raciborza nie byłem. Znam dość dobrze przebieg i pozostałości starej granicy zachodniej na odcinku od okolic Kępna do Żarnowca natomiast południowy odcinek jest mi znany słabo.
Z informacji otrzymywanych ze wschodu wynika, że odnajdywane są masowe mogiły jeńców w różnych dziwnych miejscach. Wiadomo tylko że w niektórych obozach wybuchały bunty krwawo i brutalnie tłumione. I niewątpliwie będzie to problem z którym rządy będą musiały się zająć.
Pozdrawiam.
irekr
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 35
Dołączył(a): 26 mar 2009, o 07:54

Re: Ciekawe miejsca - Tunel łupkowski

Postprzez Basia Z. » 29 mar 2009, o 20:09

irekr napisał(a):Powiem szczerze, że w okolicach Raciborza nie byłem. Znam dość dobrze przebieg i pozostałości starej granicy zachodniej na odcinku od okolic Kępna do Żarnowca natomiast południowy odcinek jest mi znany słabo.


Na Górnym Śląsku gdzie granica miała przebieg bardzo skomplikowany (np Piekary były polskie, Bytom niemiecki, a Chorzów polski) a na dodatek była często poprzecinana drogami, liniami tramwajowymi itd takich budynków zachowało się co najmniej kilka, a chyba kilkanaście.

Ale chyba bardzo daleko odbiegliśmy od tematu.

B.
Basia Z.
 

Re: Ciekawe miejsca - Tunel łupkowski

Postprzez irekr » 30 mar 2009, o 07:24

To wracając do tematu dodam ze Zakład Karny w Łupkowie stoi dokładnie w miejscu w którym był prowizoryczny obóz jeniecki dla tych co pracowali przy odbudowie tunelu. Były to drewniane baraki, które spalono zaraz po zakończeniu odbudowy.

Nigdy nie miałem okazji "przeprowadzić badań" dokumentów związanych z tunelem, ale z przekazów wynika, że "odbudowa" polegała na odkopaniu zawalonej wschodniej części tunelu - i dlatego mowa jest o skróceniu go o 50 metrów. "Odbudowa" polegała na odgrzebaniu sklepienia tunelu, jego zdjęciu i częściowym umocnieniu ścian bocznych odbudowanych jako mury oporowe. Jednocześnie przeniesiono elementy portalu wjazdowego na istniejące miejsce.
irekr
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 35
Dołączył(a): 26 mar 2009, o 07:54

Następna strona

Powrót do Na szlaku i nie tylko czyli aktywnie w Bieszczadach

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 1 gość


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.