Ścieżki Przyrodnicze BdPN czy mają sens w obecnym kształcie

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Ścieżki Przyrodnicze BdPN czy mają sens w obecnym kształ

Postprzez jerzumarian » 9 cze 2011, o 07:41

o czym tu pisać- administratorom zawsze na oczach wiszą klapki przepisow. i nie prawo jest dla ludzi tylko ludzie dla prawa. takie jest myślenie tych ... osobników. a co do miłych pogawędek- jestem przewodnikem sudeckim i w pn : karkonoskim i gór stołowych bywałem niegdys (do 2010 roku) z wycieczkami przynajmniej 30-40 dni w roku i jakos NIGDY NIE SPOTKAŁEM jakiejs straży parkowej. na bramce przy zakupie biletów, jak nie wywiesiłem na klapie identyfikatora, to CZASEM pani poprosiła o glejt ale to wszystko. a prywatnie właże na Śnieżke conajmniej 10 razy w roku i tez nikt nie biegal za mną żeby sprawdzać bilet. to jest jakas paranoja. a w bieszczadach, właśnie na poloninie juz pare razy bawiłem sie w kotka i myszke z tymi aktywistami grin PiS. i nikt mnie nie przekona jakiego pokroju sa to ludzie. moja ostateczna opinia do nich jest zgodna ze starym porzekadłem: najgorzej dać chłopkowi oderwanemu od pługa władze.... a co do ścieżek: są beznadziejne, ich istnienie nie ma sensu. ja sobie nie wyobrazam łazić szlakiem z broszura w łapie i dopasowywać obrazek do opisu. to jest anty-edukacyjne. powinni zatrudnic w Parku fachowca od metodyki edukacji a nie tych pseudo-strazników. więcej by zyskali. i zapłaciłbym za wstęp zawsze. Bo widziałbym, ze te pieniądze nie ida na bzdety a na realne pożyteczne działania. wróce do przykładu dln sl. na pogórzu kaczawskim istnieje PK Chełmy. W administracji przez lata pracował przewodnik, nauczyciel, fachowiec. stworzono ok 10 scieżek dydaktycznych. wszystkie zaopatrzone w tablice edukacyjne, z RZECZOWYMI opisami z profilami, wykresami i zdjęciami. na okres zimowy sa zwijane (ok 10-15 listopada) i po 1 marca sa rozstawiane. Można- ale trzeba mieć rozum , pomysł i CHĘCI do działania a nie do podnoszenia cen i bzdurnych decyzji. tyle od jerza. krew mi sie lasuje w mózgu jak czytam ze wszystko jest ok. a teraz do Lucy- nie atakuję Cie personalnie. 8-)
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 9 cze 2011, o 07:52

Błagam Jerzu, nastąpiła zmiana ustawy, zostały zlikwidowane gospodarstwa pomocnicze. Pieniądze zapłacone za bilety nie trafiają do parku lecz do budżetu. Weź to pod uwagę. Hmm, ja, która non stop łażę po parku,( ostatnio pewien Goprowiec stwierdził, że powinnam już być uwzględniona w wykazie zwierzaków stale bytujących na Połoninie Wetlińskiej i w okolicy), nie mam żadnego ale to żadnego problemu ze Strażą. Oczywiście, spotykam się z opiniami i to krytycznymi o Nich m.in. ze strony Przewodników. I prawdę powiedziawszy śmiać mi się chce, gdy narzekają, że Strażnicy Ich kontrolują. Ponoć to jest podważanie autorytetu przewodnika. :mrgreen: :lol: :mrgreen: Prawdę powiedziawszy lubię podważanie mego autorytetu ;) lubię sobie z nimi pogadać i goście odbierają to pozytywnie. Nie przyszło Ci na myśl, że może coś być złego w Twoim zachowaniu skoro tak, a nie inaczej Strażnicy się zachowują?
lucyna
Zbanowany

Postprzez jerzumarian » 9 cze 2011, o 08:24

masz rację, zachowuje sie bardzo nieprzyzwoicie. mam swoje opinie na wiele spraw. strażnicy mnie w ogóle nie interesuja jako kasta. za dużo czasu i tak poświęciłem na komentowanie ich postaw. głomby nad glombami i tyle, 30 czy 300 to faktycznie nie ma znaczenia, chodzi o propagowanie pewnych postaw. a co do twojego tekstu o zachowaniu- turysta który spotka na szlaku jerza może liczyć na rzeczową i fachową pomoc. o czym swiadcza chocby juz nawet info na tym forum( włóczykij) . niestety, moje badania opinii na Twoich kolegach i kolezankach juz tak optymistyczne nie sa. otóz kiedys zrobiłem sobie taki heppening na parkingu na wyzniej. w sezonie, gdy zjeżdzały sie wycieczki z przewodnikami, podchodziłem do nich i pytałem o trase dojścia na rawki. o rade, jako taki zagubiony turysta. jeden na 14 znalazł chwile zeby mi powiedziec dwa zdania jak tam sie dostać. wszyscy- na marginesie- dawali czas dzieciakom na robienie zakupów na straganach, więc czas mieli. nie komentuj prosze mojego zachowania. jakby to rzec- nigdy nie dostalem mandatu w bdpnie. a sprawa jest prosta. nieprzyjecie mandatu skutkuje skierowaniem sprawy do sądu grodzkiego. a uwierz mi - każda sprawa jest wygrana dla mnie i każdego kto ma choć troche oleju we łbie i jest gotów na mała batalię z administracją. kilkakrotnie mnie spisano ale żadnej sprawy nie było. czy to już o czyms nie swiadczy?
a wątek dotyczy ścieżek dydaktycznych. co mzsz na ich obronę? może śliczne zielone tabliczki nic nie warte merytorycznie? a może tyczenie tych ścieżek centralnie wzdluż przebiegu szlaków pttkowskich? a może ich dydaktyczną nieprzydatność?
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 9 cze 2011, o 08:38

Cóż mam na obronę ścieżek dydaktycznych? W ogóle nie zamierzam ich bronić. Są, to goście decydują się na to aby zapoznać się z otoczeniem szlaku, albo też i nie. Wolny wybór.
Na terenie BdPN mamy różnego rodzaju ścieżki. Najwięcej biegnie wzdłuż szlaków pttkowskich to fakt. Są jeszcze jednak inne i to diablo ciekawe. Polecam je wszystkie, nie tylko lubię po nich chodzić, ale także zarażam nimi innych. Bardzo ciekawa jest dendrologiczno-historyczna "Berehy Górne" - ona nie jest ściśle wytyczona, można sobie samemu chodzić od przystanku do przystanku. Niedostępna dla turystów jest "Jawornik" - to moje marzenie aby móc tam zaprowadzić gości, oczywiście pod opieką pracowników BdPN. Są i ścieżki spacerowe, po dwóch z nich non stop łażę: Tarnawa-Dźwiniacz i po torfowiskach wysokich w Tarnawie. Te okolice urzekają. Polecam też tę w Bukowcu wiodącą do cmentarza z I wojny św. Ścieżka wokół Ustrzyk G. jakoś mi nie leży, byłam tam awaryjnie coś z dwa razy.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lidkru » 9 cze 2011, o 08:47

Ścieżka wokół Ustrzyk G. jakoś mi nie leży, byłam tam awaryjnie coś z dwa razy.

jakas taka dziwna jest, a tyczki poprzewracane, dobrze, że z góry widziałam całe UG, to "trafiłam"na dół po swojemu
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 9 cze 2011, o 08:57

mnie nie idzie o obecność scieżek w terenie, a o ich jakość DYDAKTYCZNĄ. a ta wedle mnie, człowieka nieobytego, nieokiełznanego, aroganckiego, butnego, źle wychowanego, niepoprawnego politycznie i jeszcze pare epitetów- jest zerowa. a może nawet ich wartości są ujemne, mając na uwadze fakt, jaki wpływ wywierają na odwiedzajacych teren "o wybitnych walorach dydaktycznych". i tu administracja pn zapomina o podstawach istnienia swojej "placowki"
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 9 cze 2011, o 11:10

Wartość dydaktyczna? Jako osoba wszechstronnie przeszkolona ;), obyta ze ścieżynami, licencjonowana, zainteresowana otoczeniem, pasjami chłonąca bieszczadzką przyrodę i przewodniki po ścieżkach rzeknę: zadowalająca.
Mi słupek wystarcza, wiedzę jakąś tam mam więc bez problemu mogę nawijać o walorach danego przystanku. Jeżeli czegoś nie wiem to łapię za telefon i zawracam głowę naukowcom. Jak na razie nie skompromitowałam się. Ostatnio "nabrałam" "wykształciuchów" ichtiologów z tym dr i prof. przed nazwiskiem, sądzili, że jestem biologiem specjalizującym się w ssakach drapieżnych lub w gadzinach bieszczadzkich. :mrgreen:

Zapraszam do wątku promującego ścieżki dydaktyczne
przewodniki-po-podkarpackich-sciezkach-edukacyjnych-t235.html
Zapraszam do wątku promującego monografie przyrodnicze
monografie-przyrodnicze-t137.html
W tym wątku zaś są informacje o niekomercyjnych wydawnictwach, w tym opracowaniach przyrodniczych
re-ciekawe-bezplatne-wydawnictwa-poswiecone-bieszczadom-i-t130-50.html
Ostatnio edytowano 9 cze 2011, o 11:16 przez lucyna, łącznie edytowano 1 raz
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 9 cze 2011, o 11:11

A tu sobie gadam sama ze sobą o bieszczadzkich gadzinach drapieżnych
post11501.html#p11501
lucyna
Zbanowany

Postprzez krzyś » 9 cze 2011, o 11:42

Właściwie nie rozumie Waszego sporu nt. ścieżek przyrodniczych. Nie zapominajcie w jakim kraju żyjemy. Jaki kraj, takie ścieżki. Nie będę opowiadał jakie są np. w Austrii, gdzie często jeździłem.
Fakt - to do nas turystów należy ich ocena. A moja ocena jest taka, że jak mi się nie podoba, to z niej nie korzystam. Zresztą nie po to chodzę po górach i nie dla mnie one są wytyczane.

Tak to mniej więcej wygląda w Austrii
Góry wysokie, kto mi z wami walczyć kazał...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez jerzumarian » 9 cze 2011, o 12:12

to w takim razie dolny śląsk tak jak do 1945 lezy w granicach niemiec. nie zaueważylem. wszystko przez alkohol
ściezki nie sa tworzone raczej dla fachowców, a dla laików. przynajmniej tak jest na dolnym slasku.
a co do odbiorcy scieżki- no własnie dla kogo one są, skoro prezentują poziom ujemny?
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy