Ścieżki Przyrodnicze BdPN czy mają sens w obecnym kształcie

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Ścieżki Przyrodnicze BdPN czy mają sens w obecnym kształ

Postprzez krzyś » 9 cze 2011, o 12:21

jerzumarian napisał(a):ściezki nie sa tworzone raczej dla fachowców, a dla laików. przynajmniej tak jest na dolnym slasku.

Będę na Dolnym Śląsku, to się przyjrzę
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez jerzumarian » 9 cze 2011, o 12:31

polecam Ci pogórze kaczawskie.WSZYSTKIE ŚCIEŻKI sa robione z głowa i nie dla NIKOGO a dla wszystkich. mimo, ze mam po dziurki w nosie informacji ze swoich terenów, to jak sobie wieczorami spaceruje po jakiejs sciezynce, to mam gdzie usiąsc, poczytam sobie, przypomne jakis szczegół. ... niedawno spacerowałem scieżka do szubienicy w Wojcieszowie k. Złotoryi i byłem po raz kolejny pod wrażeniem zagospodarowania. nie wybudowano na ścieżce TANDETNYCH wiat, a zrobiono infrastrukturę w pelni tego słowa znaczeniu. ławki, zadaszenia, tablice info, i na scieżki PARKING bezplatny z miejscem na biwak a na końcu miejsce n OGNISKO w pełnym wypasie- nawet jest ruszt!
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 9 cze 2011, o 12:42

No, przesadzaj proszę. Na terenie BdPN są naprawdę fajne, nawiązujące do regionu wiaty. Są i tablice przy wejściu na niektóre szlaki.
Mam nadzieję, że u nas nigdy nie powstaną takie ścieżki jaką nam zademonstrował Krzyś. Przerażenie mnie ogarnęło na widok takiego ogłupiacza, dla mnie infrastruktura musi być zredukowana do minimum. Wyjątek stanowi ścieżka, która wiedzie koronami drzew. Taką wisząca infrastrukturę turystyczna jestem w stanie zaakceptować.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lidkru » 10 cze 2011, o 11:17

ścieżka, która wiedzie koronami drzew.

a co to znowu, gdzie jest taka? zaraz tam moje dziołchy polecą, one lubią takie extrema :D
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 10 cze 2011, o 11:19

Niestety, nie u nas. Kiedyś na szkoleniu pokazywano nam takie dziwo. Diablo spodobało mi się. Nie dość, że możemy zobaczyć las z góry i korony drzew to jeszcze podpatrzeć ptaki i inną gadzinę żyjąca w tym miejscu.
lucyna
Zbanowany

Postprzez jerzumarian » 10 cze 2011, o 11:52

:shock: TAKIE GAŁY. polecam szanownej kolezance sprawdzić- i wczuć sie w położenie turysty lajkonika. Idzie sobie taki czlowieczek bo wyrwal sie z betonowej dzungli i wypoczywa. idzie i podziwia piękno przyrody. ale za bardzo ( na trojce Derwisz... ) nie wie gdzie jest- w sensie nie ma info szczegołowych. i mija takie tabliczki z listkami. i sobie co mysli... ??? a jak mija tabliczki informacyjne, to sobie poczyta. jak chce pokontemplowac to sobie klapnie na ławeczce...
Chodze po pogórzu (inny watek) wieczorami. jade o 18 i w dwie - trzy godziny robie spacer z ogniskiem. nie targam zbednych gratów bo wszystko jest na miejscu. wypoczywam.a zmęczony bywam- szczególnie jak mam papierkowa robote i siedze na dupie( czyli jak trzepie worki po cemencie) . Mimo ze jestem z zawodu derektorem... tfu przewodnikiem , to popieram informatywność ścieżek DYDAKTYCZNYCH. Zwróć uwage że taki one maja kształt. przyrodnicze- ale jaki maja spelniac cel? w założeniu. ebatujemy czesto o szczegółach a zapominamy o elementarnych podstawach i podwalinach - zalożeniach. jeśli tyczy sie scieżki tak jak szlaki pttkowskie bez waloru info to nie sa to ścieżki dydaktyczne tylko zwyczajne szlaki. a jeśli wedle przebiegu szlaku turystycznego tyczy sie kolejny- to nie tylko mija sie to z celem, ale jest wbrew zasadom tyczenia szlaków. wiadomo, ze nie chodzi o zbieżność szlaków długodystansowych. ale a tyczenie krótkich szlaków wzdłuz juz istniejacych. dlatego nie znajduje słów uznania dla tych baboli w BdPNie.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 10 cze 2011, o 12:05

Nie posądzaj mnie o taką empatię. Człowieczek wyrwany z miejskiej dżungli nie musi iść na łatwiznę. Może aktywnie spędzać czas, może sięgnąć po przewodnik. To po pierwsze, a po drugie czy to co jest w innych skomarcjalizowanych doszczętnie musi być akurat w Bieszczadach? Razi mnie nadmierna infrastruktura, olbrzymie tablice, łopatologiczna dydaktyka, ułatwienia. Na ternie parku narodowego miejsce na ognisko z rusztem? A może od razu instalować grilla?
Nie wyobrażam sobie czegoś podobnego w Bieszczadach stosowanego powszechnie. Wystarczy, że zniszczyli w ten sposób okolice wodospadu Szepit w Zatwarnicy. Ohyda, wielgachna tablica, barierki, schody wiodące o potoku.
Najpiękniejsze nasze ścieżki mają zminimalizowaną infrastrukturę, są oznakowane, są tyczki o ile istnieje tego rodzaju potrzeba, czasami tablice. Dla mnie modelowym rozwiązaniem jest Przysłup Caryński-Krywe.
lucyna
Zbanowany

Postprzez jerzumarian » 10 cze 2011, o 12:20

ta ściezka według mojej wiedzy istnieje w całości poza parkiem- chyba że zaliczyć odcinek biegnący granica pn do parku. poza tym w tytule watku mamy Scieżki bdpnu. to był margines
Bardzo demonizujesz koleżanko istnienie treści dydaktycznej. Tablice nie musza być babolami estetycznymi. wystarczy ze zajmuja sie tym NIEPRZYPADKOWI ludzie. Wracam do zagadnienia o sens istnienia ŚCIEŻEK PRZYRODNICZYCH W OBECNYM KSZTAŁCIE. Uważam że w takim kształcie są one beznadziejne. Piszesz o kupowaniu przewodnika. to za co place wchodząc na scieżkę??? za trawe pd nogami i czasami dretwe podesty na zabicie lub wybicie zębów??? aaaaaaaa za farbe na drzewach i na słupki pochowane w trawie, bo wysokie na 50 cm. ... totalny kit!!!
A może mam sobie wynając przewodnika? wszystko dyre robi dla nakrecania koniunktury i mówi że turysta to zło konieczne! to jest szczyt hipokryzji. atak personalny- niech tak bedzie. Głupote zawsze będe atakował!!! i Głupoli też
a jeszcze co do lopatologii. wysuń kolezanko nos poza swoje opłotki i zdobądź wiedze nt temat, bo mam wrażenie ze idziesz po omacku. Łopatologia to cos innego niz logika dydaktyki
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 10 cze 2011, o 12:52

a jeszcze co do miejsc na ogniska. gdyby takowe były wyeliminowano by w 100 % dzikie palenie ognia i straz parkowa nie musiałaby biegać za niepokornymi a BEZPIECZEŃSTWO by wzrosło. jak cos jest udostępnione turystycznie i sie za to kosi kase to COŚ MUSI Z TEGO WYNIKAC a nie samo istnienie. a w przypadku naszego parczku nic nie wynika. nic pozytywnego.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 10 cze 2011, o 13:15

Rzucasz po raz kolejny poważne oskarżenia. Udowodnij, że w parku narodowym pracują przypadkowi ludzie, że nie są specjalistami? Będziesz atakował głupotę. OK czyją, swoją czy kogoś innego.
Proszę odpowiedź mi też na pytanie. W jaki sposób parki narodowe zarabiają na turystach?
lucyna
Zbanowany

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy