Ścieżki Przyrodnicze BdPN czy mają sens w obecnym kształcie

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Ścieżki Przyrodnicze BdPN czy mają sens w obecnym kształ

Postprzez jerzumarian » 10 cze 2011, o 13:40

Lucyno droga - w oczach Twoich i Twoicch kolegów mogę być nawet glupolem do sześcianu. noł problem jak mawiali starożytni grecy. wytykam głupote. tak to nazywam i jesli sie to komus nie podoba, to ma problem.
Żebym Ci odpowiedzial na pytanie nr 1 to musialabyś sięgnac do literatury i poczytac o CELACH tworzenia parków narodowych. nie tylko o tym jednym o którym mówia trywialnie wszyscy. ale o tych z których my jako ludzie odnosimy korzyści. I TAKIE CELE STAWIA SOBIE RÓWNIEŻ ZAŁOŻYCIEL BdPNu. co do tego jacy ludzie pracuja w parku bdpn. nie komentuje bo musiałbym sie zdenerwować. a uwierz mi mam do czynienia czesto z administratorami takich jednostek jak : karkonoski Pn, pn Gór stolowych , KrNaP w Czechach , zarząd Dolnoslaskich PK i niestety BdPN. i tu z przykrościa stwierdzam ze takiej bufonady jak w BdPN
nigdzie nie ma.
nie bede też porównywał osób dyrektorów - Andrzeja Raja (zdroworozsądkowo myślącego fachowca, który nie obraza turystów) z panem doktorem Tomaszem Winnickim. szkoda mi opuszków palców. a co do innych fachmenów- koniunkturaliści. tyle. możesz mnie zwyzywać wszedzie. ale tak mysle
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 10 cze 2011, o 13:46

acha działalność zarobkowa.
No właśnie w wyniku tego że aktualnie jest pełna wola amerykanka to każdy robi co chce i wymyka sie spod kontroli. jesli nic ći to nie mówi, to polecam lekture noweli ustawy o pn, przedłożona do debaty sejmowej bodaj w maju br. a jesli nie wiesz jak odbywa sie finansowanie parku to stan do przetargu na punkt kasowy. wtedy sie przekonasz kto tam bierze gł działke i kto dyktuje warunki. w ogole to jest paranoja. punkty kasowe w ajencji. tego jeszcze nie spotkałem w takiej formie. w kpnie park sprzedaje swoje bilety w różnych prywatnych punktach - równiez- ale nie w takiej formule.
i na koniec- dziś PN nie sa jako takie osobami prawnymi i niestety za dużo uprawnien spoczywa w rękach dyrektorów, a ciała doradcze typu rada naukowa po wielokroć ma tyle do powiedzenia co nic.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 10 cze 2011, o 13:52

a obecna ustawa z 2004 roku to bubel. choc w punkcie 8 jest z czego sie finansuja. i jako ze z dotacji i z wplywów własnych m.in z biletów to chyba te pieniądze nie ida do smietnika. przepraszam za przerwe w pisaniu, ale sie musialem do czegos odnieść w pracy. Jako państwowe jednostki budżetowe aktualnie parki nie dostaja kasy za ładne oczy a za pewne efekty pracy m.in edukacyjnej. i tutaj nie dziwie sie dlaczego Karkonoski funkcjonuje o niebo lepiej w zakresie administracji i wladztwa. życze kazdemu parkowi takich włodarzy, ktorzy nie traktuja turysty jako zło konieczne. a jako jeden z "elementow" z którym przyszło im WSPOŁPRACOWAC. a nie zwalczać. bo w takim razie do kogo ma byc skierowana działalność edukacyjna, dydaktyczna...
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 10 cze 2011, o 14:08

Gospodarstwa pomocnicze już nie istnieją. Pieniądze płyną do kasy państwowej, nie do parku.
lucyna
Zbanowany

Postprzez jerzumarian » 10 cze 2011, o 14:12

gospodarstwa pomocnicze to nie jedyna rzecz. polecam szczególowe przyjrzenie sie podziałowi srodków na parki w budzecie państwa i czy wchodzi w gre uznaniowość czy raczej wyniki pracy. sprawdz gdzie aktualnie płyna srodki z biletów , wydawnictw, działalności dydaktycznej itd. to ze nie istnieja gosp pomocnicze nie znaczy ze park nie ma swobody działania.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 10 cze 2011, o 14:19

Środki płyną do budżetu państwa. Efekty działalności edukacyjnej BdPN widać m.in w dziale bibliograficznym. To są monografie, roczniki, przewodniki po ścieżkach, przewodniki na płytkach, foldery, klucze do oznaczania roślin - tu przeszli samych siebie 80 gr kosztowały-, mapy i informatory bezpłatne i to jakie.
Ostatnio edytowano 10 cze 2011, o 14:22 przez lucyna, łącznie edytowano 1 raz
lucyna
Zbanowany

Postprzez jerzumarian » 10 cze 2011, o 14:19

a na jakiej podstawie jest obecnie finansowana działalność pn?
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 10 cze 2011, o 14:27

Z budżetu centralnego
lucyna
Zbanowany

Postprzez jerzumarian » 10 cze 2011, o 14:32

znowu następuje zjazd na ścieżke nie w temacie...
meritum sprawy- ściezki: konkretnie komu mają slużyć realnie. jaki maja sens w TAKIM KSZTAŁCIE? Czy jest sens ich istnienia w takiej FORMULE JAK OBECNIE?
Czy jest jakas możliwość wpłynięcia na rade naukowa pn aby mialy one wymiar praktyczny w edukacji młodzieży i turystów indywidualnych? W jaki sposób można je zreformować i ulepszyć? a może ich nie ruszać bo są zaje...ste i debeściackie? wiem jedno- żeby cokolwiek zmienic musza byc warunki do dyskusji i wymiany poglądów. do przedstawienia stanowisk. a czy sa? niech sie wypowiedzą praktycy a nie te osoby co im sie wydaje że sa praktykami? ja nie mam doświadczen innych jak prywatno- naukowe. chcąc uzyskac jakikolwiek glejt od szanownego pana dyrektora od 2008 roku nie uzyskałem żadnego. a nie zamierzalem wycinac lasu ani budowac autostrady przez opolonek. Hermetyzowanie BdPn nie prowadzi do pozytywnych skutkow. chyba ze takim jest rownanie turystów z kibolami.
moje zainteresowanie tematem ścieżek bierze sie z tego, że skoro juz sa wytyczone to niech czemuś służa. i komuś. nie tylko administracji do zbierania kwiatków na akademiach.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 10 cze 2011, o 14:34

lucyna napisał(a):Z budżetu centralnego

ale na jakiej zasadzie? odsyłam do ustawy z 2004 roku bodaj z czerwca. kurcze czy to jest w sieci?
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy