Ścieżki Przyrodnicze BdPN czy mają sens w obecnym kształcie

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Ścieżki Przyrodnicze BdPN czy mają sens w obecnym kształ

Postprzez Ina1973 » 13 cze 2011, o 09:20

a po ile są bilety wstępu do BdPN ?
Ina1973
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez krzyś » 13 cze 2011, o 10:41

Góry wysokie, kto mi z wami walczyć kazał...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez Piotr_S » 13 cze 2011, o 12:32

lucyna napisał(a):Na szlak żółty wchodzi większość turystów, przeważnie grupy zorganizowane dzięki jednemu panu z krainy wilka, jednej pani, która z nim kiedyś współpracowała i kilku innym przewodnikom.

Może Cię ta informacja w takim razie zaskoczyć, ale na Wetlińską wchodziła większość turystów (co pamiętam z autopsji a czego nie pamiętam z racji wieku to wiem z opowiadań) jeszcze jak tam nie było parku, potem jak park obejmował sam wierzchołek, następnie jak jeden pan z krainy wilka chodził do przedszkola, jedna pani nie wiedziała że będzie przewodnikiem, itd. A w ogóle Wetlińską odkryto już dość dawno.

A tak poważnie to Wetlińska jest jednym z przykładów, może to być Tarnica czy Rawki. W kwestii meritum sprawy taka metoda się nie sprawdza i tyle.

Chętnie bym też dowiedział się jaki procent ogółu stanowią turyści indywidualni, choćby szacunkowo. Lekceważenie, niedocenianie tego typu turystów i podejmowanie działań wyłącznie pod grupy zorganizowane zemści się na wszelkiego rodzaju usługodawcach prędzej czy później i to dość boleśnie.

A czy ścieżki mają sens w obecnym kształcie? Mają - dla BdPN bo nie płaci 15% goprowi, dla przewodników bo mają gotową ściągę i o czym gadać rozwrzeszczanym wycieczkom. Dla turystów indywidualnych? Na pewno też - ale dla bardzoooooo niewielkiego procenta. Większość nawet nie wie, że równolegle ze szlakiem biegnie jakaś ścieżka, dowiadują się o niej ewentualnie od pani z punktu kasowego, gdy sprzedaje im bilet i nakłania do kupowania tańszego biletu na ścieżkę zamiast na szlak.
Piotr_S
Administrator

Postprzez IraS » 13 cze 2011, o 12:44

GOPR i BdPN to już osobna bajka, tak jak pisałeś, zaczynając od manipulacji cenami biletów na ścieżki równoległe ze szlakiem tak żeby GOPR nie miał z tego kasy a kończąc na mostkach; które celowo mają taką szerokość by nie mógł przez nie przejechać goprowski czterokołowiec. Słyszałem też o naciskach na SG by na terenie parku, patrolując granicę nie używali pojazdów mechanicznych.
IraS
Administrator

Postprzez vm2301 » 13 cze 2011, o 12:55

Piotr_S napisał(a):
lucyna napisał(a): Lekceważenie, niedocenianie tego typu turystów i podejmowanie działań wyłącznie pod grupy zorganizowane zemści się na wszelkiego rodzaju usługodawcach prędzej czy później i to dość boleśnie.

No w imię krytykowanej przez Ciebie zasady Piotrze nic takiego nie będzie miało miejsca, bo on - ten turysta - i tak przyjedzie. Chce wleźć na Wetlińska, czy Tarnicę, to i tak wlezie, choćby bilet kosztował 2 dychy, a co po drodze zobaczy, to już nieistotne.

A jak komu mało, to zawsze przecież może wynająć licencjonowanego przewodnika. ;)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Ina1973 » 13 cze 2011, o 14:24

Krzysiu dzięki za linka. Po prostu szczęka mi opadła jak zobaczyłam ceny biletów :shock: Dlaczego w Bieszczadach tak drogo? Czy warto wejść na którąkolwiek ze ścieżek czy całkowicie sobie odpuścić?
Ina1973
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 13 cze 2011, o 15:03

vm2301 napisał(a):No w imię krytykowanej przez Ciebie zasady Piotrze nic takiego nie będzie miało miejsca, bo on - ten turysta - i tak przyjedzie.

Niezupełnie - to był raczej taki wtręt ogólny, względem patrzenia wyłącznie pod kątem grup, bo takie coś obserwuje przynajmniej na tym forum. Masz rację - ten indywidualny turysta i tak przyjedzie. Ale czy te grupy zawsze będą walić drzwiami i oknami? Czas pokaże, ale to już dyskusja na osobny wątek.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Piotr_S » 13 cze 2011, o 15:22

Ina1973 napisał(a):Po prostu szczęka mi opadła jak zobaczyłam ceny biletów :shock: Dlaczego w Bieszczadach tak drogo? Czy warto wejść na którąkolwiek ze ścieżek czy całkowicie sobie odpuścić?

Jedziesz pierwszy raz w Bieszczady i zastanawiasz się czy sobie odpuścić to z czego Bieszczady słyną: połoniny, górskie szlaki, przepiękne panoramy. Można i tak, ale pozostanie niedosyt. Na pierwszy raz to tak jakby pojechać do Krakowa i zwiedzać hipermarkety, bo wstęp jest bezpłatny. Bieszczady to nie tylko PN, ale warto i jego tereny poznać.
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 13 cze 2011, o 16:26

IraS napisał(a):GOPR i BdPN to już osobna bajka, tak jak pisałeś, zaczynając od manipulacji cenami biletów na ścieżki równoległe ze szlakiem tak żeby GOPR nie miał z tego kasy a kończąc na mostkach; które celowo mają taką szerokość by nie mógł przez nie przejechać goprowski czterokołowiec. Słyszałem też o naciskach na SG by na terenie parku, patrolując granicę nie używali pojazdów mechanicznych.

Co prawda to prawda. Muszę jednak uczciwie przyznać, że i kilku ratowników nieźle sobie nagrabiło i parkowcy mają kilka powodów do wściekłości np. komercyjne jazdy skuterem po parku narodowym.

Dziś byłam w Obniżeniu Górnego Sanu, stadnina i torfowiska wysokie, okolica jak zwykle cudna, gorąco polecam. Z gośćmi gadałam na temat cen i infrastruktury turystycznej. Tak składa się, że nasi goście to kierowcy bywający w całej Europie i nie tylko, jeżdżący po trasach turystycznych. Dolina Sanu ich zachwyciła, stadnina także podobała się. Ceny nie wzbudziły emocji, tylko zdziwienie. 75 zł/godz. jazdy bryczkami to wg nich taniocha. Zachwycili się pomostami nad torfowiskami, ścieżka została bardzo ale to bardzo pozytywnie odebrana, mieliśmy tam mini warsztaty. Gościom i mi spodobała się nowinka, którą nam zgotowali parkowcy. Obok torfowiska wysokiego Tarnawa Wyżna jest wydzielone miejsce do odpoczynku, tam ładna duża wiata, stół z ławkami i tablica informacyjna o torfowiskach.
lucyna
Zbanowany

Postprzez jerzumarian » 13 cze 2011, o 16:36

lucyna napisał(a):kilku ratowników nieźle sobie nagrabiło komercyjne jazdy skuterem po parku narodowym.

czyli goprowcy założyli firme i wozili ludzi wozidłami po szlakach lub po parku. Komercyjne, tzn jakie??? :lol:
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy