Ścieżki Przyrodnicze BdPN czy mają sens w obecnym kształcie

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Ścieżki Przyrodnicze BdPN czy mają sens w obecnym kształcie

Postprzez IraS » 6 lis 2010, o 11:25

Niedawno w dziale wydawniczym była o nich mowa, ja wędrując czasami ich śladem zastanawiam się jaki mają sens w obecnym kształcie. Przystanki oznaczone są wbitym palikiem z numerem przystanku i przeciętnemu turyście nic nie mówią, chyba, że wcześniej zakupią sobie serię przewodników po ścieżkach w jakimś punkcie BdPN lub wynajmą przewodnika. Jestem raczej przeciwnikiem nadmiernego tablicowania gór ale po ostatnich inwestycjach na szczytach Parku Narodowego chyba bardziej już się nie da zeszpecić gór. A kołeczki z tabliczką numeru przystanku można by było zastąpić ciut większą tabliczką, chociaż by rozmiarów zeszytu szkolnego i w kilku zdaniach wyjaśnić wędrującym na co powinni w tym miejscu zwrócić uwagę. Bilety wstępu do BdPN i tak są chyba najdroższe w Polsce to jak nie tabliczki to może zamiast efektownych, pamiątkowych biletów dawać przy wejściu na ścieżkę prostą ulotkę z opisanymi wszystkimi przystankami.
IraS
Administrator

Re: Ścieżki Przyrodnicze BdPN czy mają sens w obecnym kształ

Postprzez Dzikie Dzieci » 7 lis 2010, o 11:12

Racja. W takiej formie jak teraz nie służą niczemu albo prawie niczemu. Podczas przejścia z Wołosatego na prz. Bukowską używaliśmy ich jako lokalizatorów, bo były też oznaczone na naszej mapie, ale nic ponadto...Punkty na Dw. Kamień giną w lesie albo są poniszczone. Z drugiej strony metoda jaką stosują Czesi po swojej stronie Karkonoszy czyli opisywanie każdego punktu jaskrawą tablicą to tez nie sposób na Bieszczady...a może bilet do Parku w formie mini przewodnika? Jednego można się nauczyć od naszych południowych sąsiadów to dbałości o raz rozpoczęte przedsięwzięcia, niezależnie od ich formy. U nas rzecz zrobiona to rzecz zapomniana i w konsekwencji zniszczała. :(
Dzikie Dzieci
Stonka bieszczadzka

Postprzez IraS » 7 lis 2010, o 12:22

Dzikie Dzieci napisał(a):Jednego można się nauczyć od naszych południowych sąsiadów to dbałości o raz rozpoczęte przedsięwzięcia, niezależnie od ich formy. U nas rzecz zrobiona to rzecz zapomniana i w konsekwencji zniszczała. :(

UE chętnie daję kasę na takie inicjatywy i często samorządy i inne instytucję wykorzystuje to, by potem chwalić się osiągnięciami. Jedne są nawet trafione inne nie, ale wszystkie w przyszłości wymagają wyłożenia już własnej kasy na ich utrzymanie. Więc robi się różne twory, które potem nie odnowione, zarośnięte i zdemolowane przez wandali straszą turystów. Też jestem przeciwny ustawianiu na siłę tablic, ale są miejsca w których się sprawdzają i są ciekawe. Na przykład fajnie jest w miejscu nieistniejącej już cerkwi oprócz podziwiania jej resztek fundamentów coś o niej przeczytać i na archiwalnej fotografii czy rycinie zobaczyć jak wyglądała.
IraS
Administrator

Postprzez lucyna » 7 lis 2010, o 12:54

Prawdę powiedziawszy to nie wiem czy jest sens stawianie słupków z numerkiem. Jestem zwolenniczką ścieżek przyrodniczych, cenię je wyżej niż szlaki turystyczne. Bardzo lubię przewodniki wydane przez BdPN. Nie wiem jednak jaki jest stosunek turystów do inicjatywy. W punktach kasowych przy wejściu na początku sezonu rozdawano karteluszki z bardzo krótkim tekstem. Przeważnie one lądowały w koszach, a jeszcze częściej poza nimi. Nie oznacza to, że ludzie nie są zainteresowani przyrodą. Wprost przeciwnie. Idąc w góry wraz z grupą przede wszystkim edukuje. Turyści, nawet spoza zatrzymują się i słuchają. Robię to w sposób bardzo skrócony. Nie wyobrażam sobie sytuacji aby z przeciętnymi turystami zatrzymywać się na wszystkich przystankach i np. pokazywać różnice pomiędzy poszczególnymi zbiorowiskami połoninowymi. To dla ludzi byłoby to nie do zniesienia. 5-6 przystanków na całej trasie to maksimum.
Na cerkwiskach są tablice. Taka jest w Wołosatem i w Berehach G.
Dawno temu, gdy Grzesiek Sitko jeszcze pracował w BdPN i miał wpływ na to jak będą wyglądać tablice nie raz w gronie Kolegów dyskutowaliśmy o tym czy powinne być te tablice czy też nie. Zdania mieliśmy podzielone. Ja np. jestem przeciwna dużym blanszom. Potem te dyskusje zostały przeniesione na szkolenia Pro Cartpahii i Fundacji Bieszczadzkiej. Grzesiek pokazywał nam różne rozwiązania z całego świata. Mi najbardziej podobały się przystanki z tekstem wkomponowane w krajobraz np. niskie klockowate coś w rodzaju dużego pnia z wtopioną tablicą. Te rozwiązania są jednak drogie. Jeszcze jedno należy brać pod uwagę. Nas Polaków i naszą pasję niszczenia. Oznakowania są non stop niszczone przez debili, których jak okazuje się jest multum. Co z tego, że powstanie dobrze oznakowana ścieżka jak ona zostanie zniszczona dość szybko.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 7 lis 2010, o 13:02

Wspominałem o tym problemie w ostatnim numerze Magazynu Bieszczady (Muczne). Dydaktyczność tych ścieżek jest zerowa. Uważam, że tak jak pisze Iras - wystarczyłyby tabliczki wielkości zeszytu (nawet złożonego) z krótkim opisem. Dłuższy opis może być w broszurkach, ale komu się chce nieść cały czas broszurkę w ręce albo co chwile ją wyciągać. Brak opisu powoduje, że nawet nie wiemy co na danym przystanku ściezki jej pomysłodawca chciał wyeksponować. Tytuł przystanku + krótki opis załatwiłby sprawę. Podobnej wielkości tabliczki są o ile dobrze pamiętam np. na torfowisku Wołosate czy Tarnawa z opisem zielska.
Piotr_S
Administrator

Postprzez jerzumarian » 8 cze 2011, o 15:07

taki warianant sciezek jest znany tylko z bdpn-u , coświadczy niezbyt dobrze o włodarzach tego parku. Gdyby szanowny pan dyrektor Tomasz Winnicki (nie bede pisał tow, bo wywołam jaką burze, a widzieli Wy co tam pod radomiem burza narobiła) i jego przydupasy... ups... szanowni współpracownicy zaczerpneli z doświadczenia gestorow ruchu turystycznego choćby w dolnośląskim zespole parków krajobrazowych, to nie byłoby takiej kichy. bo te sciezki to jest jeden wielki kit i lipa, i jak ja mam miec szacunek do takich włodarzy. jak oni mowia nawet publicznie, ze turysta w bieszczadach to zło konieczne. miło takie rzeczy o sobie sły od gościa co m.in ja jako podatnik daje mu papu ( chyba ze pn jest firma prywatna) wrrrrrr :evil:
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 8 cze 2011, o 18:23

Parki narodowe służą przede wszystkim ochronie, udostępnienie turystyczne jest na dalszym miejscu.
Nie rozumiem tego całego zamieszania wokół dyrekcji i pracowników BdPN. Nie widzę złego traktowania turystów. W Parku narodowym jestem bardzo często, zawsze spotykam się z życzliwością i pomocą o ile jest mi potrzebna. Straż parku widzę także stosunkowo często, czasami tylko zwracają na coś uwagę turystom. Są uprzejmi, uśmiechnięci, lubię sobie z nimi pogadać. Turyści także lubią spotkania z nimi.
Jakoś nie mogę zauważyć tej rzekomej wrogości parkowców do turystów.
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 8 cze 2011, o 19:20

Lucyna daruj sobie, jakiś czas temu strażnik pędził do mnie przez połowę Połoniny Wetlińskiej, od chatki na Rocha bo mnie tam wypatrzył chyba przez lornetkę. Może by mnie to nie zdziwiło gdyby nie to, że nie przeszkadzały mu trzy wycieczki wylegujące się na siatkach na grani za chatką. No ale co tam przeleciał się całkiem ostro, bo się uwaliłem gdzieś w krzaczorach i chyba myślał że mu uciekam. Był tak nabuzowany, że nawet nie próbowałem mu tłumaczyć co tu robię, przyjąłem śmieszny mandat w wysokości 30 zł i olałem to, choć miałem wielką ochotę to opisać. Wiem, że priorytetem Parku jest ochrona, ale czasami nadgorliwość jest gorsza od ....
A co do ścieżek to jeżeli udostępnianie jest na dalszym planie to po co je tworzą ? A jak je tworzą to niech robią to z sensem. Nie będę już tu przytaczał przymykania oka na słynną drogę krzyżową bo to jakoś też się trochę kłóci z tą całą ochroną.
IraS
Administrator

Postprzez lucyna » 8 cze 2011, o 19:34

Rzeczywiście popełnił błąd. Byłeś poza szlakiem, powinien Ci wlepić z 300 zł.
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 8 cze 2011, o 19:41

Widać w dupie miał budżet pracodawcy, bo nawet jak by mi wlepił 300 zł to bardziej mu frajdę sprawiła pogoń za jednym 300 zł przez pół Połoniny niż dużo większy zysk tuż za chatką. Licząc że wycieczka ma najmniej 30 osobników to już jest 9000 zł wycieczki tam były co najmniej trzy to zobacz ile kasy poszło bokiem. A strady w deptaniu endemitów nieporównywalne.
IraS
Administrator

Następna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy