Cmentarze z I wojny światowej

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Cmentarze z I wojny światowej

Postprzez lidkru » 11 lut 2015, o 08:04

W ramach nadrabiania zaległości czytelniczych / zmniejszania pliku gazet zalegająych na moim nocnym stoliku (czyt. na podłodze pod łóżkiem :roll: ) trafiłam w gazecie górskiej na coś takiego
https://drive.google.com/file/d/0B4FaxE ... view?pli=1
Czy ktoś z Was może już na którymś był ? Bo to lista obowiązkowa na parę lat chyba mi się zrobiła...
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Re: Cmentarze z I wojny światowej

Postprzez tadeks » 11 lut 2015, o 11:56

lidkru napisał(a):Czy ktoś z Was może już na którymś był ?
Na cmentarzach położonych na Słowacji- nie byłem. U nas jest ich sporo, cała Galicja jest nimi pokryta.
Trochę cmentarzy z I w.ś. po polskiej stronie odwiedziłem, może ok. 50. Temat mnie interesuje.
Dla zainteresowanych tematem podaję kilka stron, z których czerpię wiedzę i które przeglądam przed kolejnymi wizytami na tych cmentarzach.
www.cmentarze.gorlice.net.pl
www.cruxgaliciae.org
www.grobywojenne.malopolska.uw.gov
www.galicyjskiecmentarze.w.interia.pl
tadeks
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez lidkru » 11 lut 2015, o 12:13

Trochę cmentarzy z I w.ś. po polskiej stronie odwiedziłem,

no właśnie, to tak jak ja, na polskie biegam jak opętana :roll: ale po obejrzeniu kilku zdjęć z Polany na przykład nabrałam chęci na słowackie, zwłaszcza jak widzę tekst: trudno odnaleźć, nie zaznaczony... ;)
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez tadeks » 11 lut 2015, o 12:49

tadeks napisał(a):www.grobywojenne.malopolska.uw.gov
zabrakło: pl I strona jest niedostępna.
Powinno być www.grobywojenne.malopolska.uw.gov.pl
W ub.r. pochodziłem (odwiedziłem)trochę w maju, a zwłaszcza w październiku miałem "dniówkę" po VI okręgu (Pogórze Rożnowskie)
tadeks

Postprzez lidkru » 11 lut 2015, o 13:06

wrzuć w wolnej chwili jakąś relację, co Ty na to?
a na powyższej stronie wciąż:
Strona internetowa jest niedostępna
:twisted:
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez tadeks » 12 lut 2015, o 14:35

Namieszałem z tymi stronami. Pisałem ręcznie, z pamięci, bo po przeczytaniu regulaminu forum coś miałem zakodowane w głowie, że nie mogę wstawiać/kopiować linków do swoich postów. A stronę "niedostępną" oglądam.
Poprawiam się, bo strona warta jest przejrzenia. Powinno być bez www. Przenoszę z ulubionych i dla pewności piszę ręcznie gdybym nie mógł jeszcze kopiować:
http://grobywojenne.malopolska.uw.gov.pl/
grobywojenne.malopolska.uw.gov.pl
lidkru napisał(a):wrzuć w wolnej chwili jakąś relację
to nie wątek bieszczadzki, raczej beskidzkoniski. Ale przywołany do tablicy, coś za jakiś czas napiszę.
tadeks

Postprzez tadeks » 24 lut 2015, o 17:05

Nie jestem znawcą tych cmentarzy.
Chodząc po górkach od kilkudziesięciu lat, staram się o nich coś wiedzieć. a, że od iluś tam upodobałem sobie Beskid Niski, interesuje mnie wszystko co z tym regionem jest związane. Tak więc cmentarze I wojny światowej, będące bardzo charakterystycznym i ważnym wyróżnikiem tej krainy, również wzbudziły moje zainteresowanie.
Trochę o nich poczytałem, na ok. 50 byłem. Wcześniej przy okazji, ostatnio ze świadomego wyboru.
Do fotografowania nie przykładam się. Jest fajne, ale dla mnie niekonieczne. W górach żyję raczej tym co tu i teraz. Swoją skromną amatorszczyzną nie będę afiszował się, zwłaszcza, że w internecie znaleźć można wiele materiałów, zdjęć.
Na kilka tematycznych stron dałem namiary. Teraz polecę jeszcze Facebook, a tam grupę:
cmentarze I wojny światowej
Grupa liczy ok.900 osób, są tam wspaniałe, bieżące informacje, a zwłaszcza setki zdjęć. Zachęcam do lektury.
Ja ograniczę się do kilku osobistych, niedługich, żeby nie przynudzać, refleksji i poleceń.
Cmentarze różne są, to, jak ze wszystkim, jest wiadome. Jedne bardziej zadbane, inne minimalnie.
W częściej odwiedzanym przeze mnie rejonie Wysowej leżą cztery, które kilkakrotnie odwiedziłem i do czego zachęcam. Najbardziej z nich znany, to na Rotundzie (cm.w.51). Ostatnio porządnie został wyremontowany cm.w.48 nad Regetowem. w ub.r. byłem na nim dwa razy. Bardzo zmienił się przez dziesięciolecia. Kolejny z nich- cm.w.49- nad Blechnarką był remontowany, m.in. przy współudziale Niemców- młodzieży i jakiejś organizacji opiekującej się grobami. Wykonano tam prace bez uszanowania oryginalnych planów, zmieniono wygląd, materiał, krzyże stawiano w przypadkowych miejscach, nie w tych gdzie pochowano poległych. Ja pisząc, czy opowiadając o takich cmentarzach apeluję o poszanowanie miejsca, bo chodząc, mimo, że ścieżkami między grobami, stąpamy nad ciałami tam pochowanych. Ja z tych czterech upodobałem sobie szczególnie cm.w.50 pod Wysotą. Cmentarz ten chyba z wszystkich Beskidzkoniskich najmniej zadbany, najrzadziej odwiedzany, prymitywnie ogrodzony, jakby ponury. Taki jednak najbardziej do mnie przemawia. Największy w Beskidzie Niskim i na Pogórzu, to cmentarz nr 123 na wzgórzu Pustki nad Łużną. Byłem na nim ostatniej wiosny. Trwał tam remont i przygotowany był wykop pod nową gontynę w miejsce starej, która spłonęła 20 lat temu. Gontyna jest już wyremontowana. Już myślę, kiedy tam ponownie zawitać.
O cmentarzach tych pisać można i pisać. O wielu bym jeszcze pogaworzył, ale przydługie relacje na forach są niechętnie czytane. Najlepiej tam pojechać i pooglądać osobiście, albo poczytać w fachowych, tematycznych opracowaniach.

Lidkru zakładając wątek dała namiary na spis cmentarzy po Słowackiej stronie.
Można o nich więcej poczytać wpisując w Google KVH Beskydy. To klub vojenskej historie. Wyskoczą propozycje stron www. Ta istotna strona jest przetłumaczalna.
http://www.kvhbeskydy.sk
Tam: vojnove cintoriny, a w nich szczegóły i aktualności o cmantarzach po słowackiej stronie.
Tam tez fotogaleria. Polecam.
A na ta stronę trafiłem szukając info o wspaniale zachowanych austriackich okopach z Wielkiej Wojny, które znajdują się na wschodnim grzbiecie Płazin- granicznego szczytu w BN. W/w organizacja robiła tam badania, dokumentację, inwentaryzację.

Ale rozpisałem się. Na dziś to koniec.
tadeks

Postprzez lidkru » 1 mar 2015, o 08:41

do licha, nie mam facebooka :twisted: chyba zagonię Krutula ;)
Tadeks, z tych wymienionych przez Ciebie, to widziałam tylko w Blechnarce. Mi podobał się Cmentarz nr 60 (Magura Małastowska}. Ja dotarłam do niego idąc od strony lasu, wyłonił się tak nagle spomiędzy drzew, nawet na początku nie wiedziałam co to jest

Obrazek

Krutul go zobaczył od strony parkingu, zatablicowanego i załaweczkowanego, i tej magii nie poczuł, co nie zmienia faktu, że informacje tam umieszczone były na tyle ciekawe, że nawet nasze niezainteresowane tematem córcie poczytały i się zadumały ;)
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez PaweleS » 6 mar 2015, o 08:20

Lidka!
Warto zrobić sobie wycieczkę po tych cmentarzach.Dla mnie to są dzieła sztuki pięknie wkomponowane w krajobraz.
To co stworzył Dusan Jurkovic niesamowite.Jeszcze w latach 80 były to ruiny.Niektóre z cmentarzy były trudne do odnalezienia w leśnych ostępach.Od wielu lat trwa akcja renowacyjna.Klimat tych miejsc jest wręcz niesamowity.
Rotunda we mgle:
kolor
Obrazek
bw
Obrazek
PaweleS
Wyrypiarz bieszczadzki

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi