Co z tą Łopienką?

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Co z tą Łopienką?

Postprzez Zygmunt Skibicki » 19 lut 2012, o 19:36

lucyna napisał(a):skąd ja wiedziałam, że ów apel wystosowała osoba z Bratniego Forum?

Pytanie jest tak dobre, że aż... celne!
Ale, nie ciągnął bym już tej sprawy... kopiuję to, co tam już napisałem:
Zygmunt Skibicki napisał(a):Nie wałkujmy już tego "zajścia", ok?
Sprawa rzeczywiście mogła na odległość wyglądać na arcy ważną dla wspomnianego miejsca oraz ludzi z nim związanych, choćby tylko emocjonalnie związanych i trzeba było działać - tak przynajmniej ja uważam.
Myślę, że powoli, ale jednak dopracujemy się formy działania skutecznego, wspólnego, natychmiastowego i od samego początku dobrze osadzonego w realiach formalnoprawnych w takich sprawach, bo raczej nie ma szans, by były takie protesty zupełnie zbędne w dającej się przewidzieć przyszłości.
Pierwsze śliwki... za płoty!

Powyższa prośba jest może i dlatego tak ważna, że "tam" pojawiły się już jakieś głosy wywlekające stare, w ogóle mi nieznane kwestie "rozłamowe". Od ognia, wojny i takich tematów...
A poza tym z racji wieloletniej znajomości oraz także niezwykle mocnych powiązań na płaszczyznach wcale nie forumowych wyjaśniliśmy sobie już także drogą telefoniczną z autorką apelu wszystkie wątpliwe aspekty tamtego zajścia.
Tutaj - robię to w uzgodnieniu z Magdą! - przepraszamy obydwoje wszystkich za całe zamieszanie także tu.
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez lucyna » 19 lut 2012, o 19:47

Proszę Adminów o dodanie do mego zaszczytnego "niespotykanie spokojnego trola" drugiego członu: pytia bieszczadzka, a do nazwy forum wyrocznia delficka. :))))))
lucyna
Zbanowany

Postprzez Zygmunt Skibicki » 19 lut 2012, o 20:22

To chyba nie jest najlepszy pomysł...
Z tą Pytią delficką to kilka lat temu wyszła na jaw dość marna jak na dzisiejsze standardy sprawa: Ona ponoć wieszczyła wyłącznie na potężnym haju ;)
Na trzeźwo się w ogóle nie odzywała. :lol:
Zygmunt Skibicki

Postprzez lucyna » 20 lut 2012, o 07:27

Także dziczeję na starość. Post Kolegi Przewodnika Marcina z Bratniego Forum

"Widzę że pasowałoby kilka słów na temat kuluarów Łopienki wysmarować… Jak sądzicie taniej byłoby załatwić bilety do Las Vegas na ślub czy wziąć ślub w Łopience? Popytajcie a zobaczycie (być może po tym poście ceny spadną). Pytanie czy jakaś kwota z tego idzie na "zachowanie kulturowego charakteru doliny"….?
Pytania pozostawiam bez odpowiedzi.
Kolejna sprawa: kto jeszcze z wymienionych w poście „Co się dzieje z Łopienką?” oszczy sobie zęby na Łopienkę?
Pytanie podstawowe o które tak naprawdę cały wątek powinien się rozchodzić: Czy chcecie mieć w Łopience coś na wzór wioski turystyczno-skansenowskiej pomysłu Olgierda Łotoczki?
Mnie takie pomysły już nie kręcą… nie chce disnejlendu w Bieszczadach… jest w Sanoku i starczy.

Dziczeje na starość "

Jeżeli Marcin zabiera głos i to w takim tonie to należy głęboko zastanowić się może nie nad kuluarami sprawy Łopienki ala nad tym co dalej.
Dla mnie najważniejsze jest, aby to miejsce nie straciło swego charakteru, i tego duchowego, i materialnego.
Przede wszystkim Łopienka powinna być znowu ekumeniczna. To nie kościół ale dawna cerkiew, to było znane, wrośnięte w dzieje tego regionu sanktuarium greckokatolickie, miejsce, gdzie pospołu modlili się unici i rzymokatolicy. Nie rozumiem dlaczego tam pojawiła się Odnowa w Duchu Świętym. Niewiele o nich wiem, z wyjątkiem tego, że do Odnowy należy m.in. wielu przewodników. Czy Odnowa stawia na ekumenizm?
Nasz region straszliwie ucierpiał w wyniku działań związanych z wojną domową, bo czymże na naszym terenie był konflikt ukraińsko-polski, z akcjami wysiedleńczymi. Nie ma ciągłości kulturowej, ocalmy więc pamięć o tej wielonarodowej, wieloetnicznej, wieloreligijej społeczności. Do Łopienki moralne prawo ma Towarzystwo Karpackie, Ci Ludzie, którzy ją ratowali i uratowali, mam nadzieję, że wezmą pod uwagę też ten aspekt ochrony, ochrony wartości niematerialnych.

Co dalej z Łopienką? Jak wiadomo do Towarzystwa Karpackiego jak zapadnie pozytywna decyzja będzie należeć teren przy cerkwi. Wątpię aby tu pojawiła się jakaś zabudowa. A w dolinie, co z doliną? Chciałabym aby zachowała swój dotychczasowy charakter, była tylko wykaszana. Oczywiście, wyjątek stanowi baza, jeżeli należy ją unowocześnić, zmodernizować, rozbudować to ok. Nie wyobrażam sobie jednak iż dolina może być zabudowana. Ten relikt dawnej wsi jest wartością sam w sobie.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 20 lut 2012, o 08:33

Przepraszam, że przenoszę sprawy z jednego forum na drugie ale prawdę powiedziawszy nie rozumiem co tam dzieje się. Post Marcina został wyrzucony w kosmos przez moderatora lub admina.
Skopiowałam go rano z forum info, na pewno tam był.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Zygmunt Skibicki » 20 lut 2012, o 09:18

Zostawmy "tamto" forum w należnym nam wszystkim spokoju...
W ogóle wszystkie "tamte fora", to nader niebezpieczna metafora,
Głównie z powodów znanych "tym co odeszli"... stąd czy stamtąd raz.
Mnie to zalatuje kombinowaniem przy butli z dżinem... tylko i aż.
Wszak na rozstajach każdy ma prawo wybrać pasujący mu szlak.
Byleśmy się schodzili w miejscach i czasach najważniejszych.

A sama Łopienka to rzeczywisty skarb nie objęty jeszcze granicami parku, ale tak po prawdzie to już najprawdziwszy... Park.
Może nie wszyscy wiedzą - http://www.bieszczady.net.pl/ciekawelopienka.php
A jeśli wiedzą, to... tym lepiej, albowiem w całej tej sprawie tylko Łopienka jest ważna.
Wszystko inne i tak szybciej od niej samej pójdzie w... dym rozwiany wiatrem - oby!
Zygmunt Skibicki

Postprzez lucyna » 20 lut 2012, o 10:03

Zygmunt Skibicki napisał(a):Zostawmy "tamto" forum w należnym nam wszystkim spokoju...
W ogóle wszystkie "tamte fora", to nader niebezpieczna metafora,
Głównie z powodów znanych "tym co odeszli"... stąd czy stamtąd raz.
Mnie to zalatuje kombinowaniem przy butli z dżinem... tylko i aż.
Wszak na rozstajach każdy ma prawo wybrać pasujący mu szlak.
Byleśmy się schodzili w miejscach i czasach najważniejszych.

Śmiech na sali puste krzesła. Co z tym wszystkim wspólnego ma podział forum?
Ta cała sprawa to zwykła dziecinada i tyle. Dać grabki, łopatkę, wiadereczko i wysłać Moderatora wraz z Userem do piaskownicy.

Cała ta sprawa robi się żenująca.

Wiadomość od Lecha Rybienika
Cześć, nie jestem zarejestrowany na bieszczadnikforum i nie mam zamiaru. Napiszę Ci, możesz puścić dalej:
1) SGGW jako właściciel doliny nie planuje inwestycji w stylu Olgierda Łotoczki. AKT będzie działał na rzecz konserwacji istniejących pozostałości wsi oraz koszenia łąk w dolinie aby nie zarósł jej las. Dążymy do zachowania tego co tam jest w stanie jakim zostało zastane.
2) Baza będzie albo nie - tego jeszcze nie wiadomo. Ale nie planujemy większych inwestycji a jedynie remonty.
3)Podpisy... jeszcze raz proszę uspokójcie się. Będzie potrzeba, będziemy robić wielką akcję, wtedy zostaniecie poproszeni o pomoc. Sprawa zdecyduje się w ciągu tygodnia - dwóch.
4) AKT popiera starania TK o cerkiew.

Lech

W tym momencie sprawa została całkowicie wyjaśniona.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Zygmunt Skibicki » 20 lut 2012, o 10:37

Lech Rybienik napisał(a):... jeszcze raz proszę uspokójcie się. Będzie potrzeba, będziemy robić wielką akcję, wtedy zostaniecie poproszeni o pomoc.

I chyba tylko to jedno jest tu ważne...
Zygmunt Skibicki

Postprzez Piotr_S » 20 lut 2012, o 18:28

lucyna napisał(a):Przede wszystkim Łopienka powinna być znowu ekumeniczna. To nie kościół ale dawna cerkiew, to było znane, wrośnięte w dzieje tego regionu sanktuarium greckokatolickie, miejsce, gdzie pospołu modlili się unici i rzymokatolicy.

Łopienka nigdy nie była ekumeniczna z bardzo prostej przyczyny. Ekumenizm zachodzi pomiędzy różnymi religiami, np. między katolikami a prawosławiem czy islamem. Zarówno grekokatolicy, jak i katolicy rzymscy są wyznawcami jednej religii.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Zygmunt Skibicki » 20 lut 2012, o 19:16

Piotr_S napisał(a):Ekumenizm zachodzi pomiędzy różnymi religiami, np. między katolikami a prawosławiem czy islamem.

Tu bym dyskutował...
Ekumenizm jest zdefiniowany jako ruch wewnątrz chrześcijaństwa... wyłącznie. Ma on w założeniu doprowadzić do jedności wszystkich chrześcijan w ramach jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła.
Natomiast potoczne, by nie rzec popularne rozumienie, de facto zaś całkowite niezrozumienie tego terminu rzeczywiście może i dotyczy każdej kombinacji różnych religii.
Zygmunt Skibicki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy