Co z tą Łopienką?

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Co z tą Łopienką?

Postprzez Zygmunt Skibicki » 20 lut 2012, o 19:34

Kończąc myśl z poprzedniego postu...
Zatem, przyznał bym tu lepszą rację Lucynie, gdyby nie fakt że ekumenizm został zapoczątkowany w roku 1962-im, a formalnie w roku 1965-ym, gdy w łopienieckiej cerkwi już raczej nie odprawiano nabożeństw... żadnych.
Inna sprawa, że nabożeństwa ekumeniczne mogą być w Łopience odprawiane teraz...
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez Piotr_S » 20 lut 2012, o 20:15

Zygmunt Skibicki napisał(a):Ekumenizm jest zdefiniowany jako ruch wewnątrz chrześcijaństwa

Tak, machnąłem się z rozpędu i przesadziłem z tym islamem i religiami, nie będę zwalał za zmęczenie i takie tam. Natomiast co do meritum - czyli ekumenizmu między grekokatolikami a katolikami rzymskimi nie jestem przekonany więc powstrzymam się na razie od ferowania "wyroków". Być może tu - podobnie jak np. w US - są różne interpretacje tego samego "przepisu".
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 21 lut 2012, o 08:14

Piotrek, a jakie to ma znaczenie, ekumenizm, ekumeniczny to tylko słówko, w chwili obecnej dość popularne i nadużywane. Moich zdaniem liczy się przesłanie. Już starożytni mawiali Ubi concordia, ibi victoria - gdzie zgoda tam zwycięstwo. "Współpraca pomiędzy wyznaniami wbrew pozorom ma długą tradycję na naszych ziemiach. Nasz region był ekumeniczny zanim ekumenizm został rozpropagowany. Dowody na to są liczne, wystarczy wejść do dawnej cerkwi, obecnego kościoła w Górzance i spojrzeć na ołtarz. Takich przykładów nawet na terenie Bieszczadów mamy więcej. Podpisanie konkordii w 1863 r.
zawartej pomiędzy wyznawcami obrządku grekkokatolickiego, rzymokatolickiego i ormiańskiego o czym się zapomina to tylko usankcjonowanie zastanego stanu rzeczy. Oczywiście, kościół rzymokatolicki i cerkiew grekokatolicka to w dużej mierze jedność. Zasady unii brzeskiej są jednoznaczne, grekokatolicy przyjmują dogmaty zachodu, w tym zwierzchność Papieża pozostając przy obrządku wschodnim. Sprawa bardziej skomplikowana jest w przypadku "współpracy" pomiędzy wszystkimi odłamami chrześcijaństwa i moim zdaniem owe różnice można scharakteryzować kilkoma słowami: Pan Bóg jest jeden, a reszta to polityka.
Łopienka powinna pozostać ekumeniczna w tym sensie, że nadal powinni modlić się tu wszyscy pospołu. Tak jak było ostatnimi czasy. Moja wypowiedź nie jest skierowana przeciw komukolwiek. Na terenie Bieszczadów mamy przecież m.in. dzięki wyjątkowemu Księdzu Biskupowi Tokarczukowi dawne cerkwie, które służą jako kościoły. Najpiękniejszy przykład to Parafia Czarna, prawie we wszystkich świątyniach został uratowany "pierwiastek wschodu" czyli ikonostasy, o które pieczołowicie dba Ksiądz i Parafianie. Pięknym przykładem ratowania tradycji jest Górzanka.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Zygmunt Skibicki » 21 lut 2012, o 09:24

lucyna napisał(a):...a jakie to ma znaczenie, ekumenizm, ekumeniczny to tylko słówko, w chwili obecnej dość popularne i nadużywane.

To prawda, że "tylko słowo", ale użyte ewidentnie błędnie, i tylko o to chodziło. Jeśli proste zwrócenie uwagi może budzić emocje, to co dopiero umyślne czy nieumyślne wprowadzenie w błąd?
lucyna napisał(a):Moich zdaniem liczy się przesłanie.

Czyli: Co autor miał na myśli, gdy pisał?
Ktoś tu niedawno napisał:
Śmiech na sali, puste krzesła...

lucyna napisał(a):Już starożytni mawiali Ubi concordia, ibi victoria - gdzie zgoda tam zwycięstwo.

No właśnie! Jeśli po cytacie łacińskim pisze się jego znaczenie w języku czytających, to wyłącznie po to, by ci czytający mogli zrozumieć, gdy nie znają języka cytatu. Innego, logicznego uzasadnienia nie ma dla takiego posunięcia. A jak ci nie znający łaciny mają mieć zaufanie do autora wpisanego tłumaczenia, gdy kilka wersów wcześniej czytają:
To tylko słówko /-/ liczy się przesłanie.

lucyna napisał(a):"Współpraca pomiędzy wyznaniami wbrew pozorom ma długą tradycję na naszych ziemiach.

Tylko, że to się nazywało tolerancją religijną albo liberalizmem wyznaniowym i zjawisko dotyczyło całych ziem polskich, a nie tylko jakichś szczególnych regionów.
Pierwszym w Europie aktem prawnym gwarantującym powszechną tolerancję religijną wśród obywateli był Akt Konfederacji Warszawskiej uchwalonej na pierwszym sejmie konwokacyjnym w roku 1573-im w Warszawie. Dokument uważany jest za historyczny początek gwarantowanej prawnie tolerancji religijnej.

lucyna napisał(a):Podpisanie konkordii w 1863 r. zawartej pomiędzy wyznawcami obrządku grekkokatolickiego, rzymokatolickiego i ormiańskiego o czym się zapomina to tylko usankcjonowanie zastanego stanu rzeczy.

Wielkie mi mecyje! Trzy bez mała wieki po Konfederaci Warszawskiej!
I to tylko 400 kilometrów na południowy wschód od Warszawy!
I kto tu, o czym oraz kiedy zapomina?
lucyna napisał(a):Nasz region był ekumeniczny zanim ekumenizm został rozpropagowany.

Każda pliszka swój kuperek chwali, ale prawda jest taka, że nie ma dowodów na jakąś większą czy "lepszą" tolerancję religijną we wzmiankowanym regionie. Za to dokumenty opisujące jak to wyznawcy jednej religii wyrzynali w pień bez innego poza ksenofobią powodu wyznawców innej, jest i to sporo nawet niezbyt odległych lat dotyczących.

Sorry, ja naprawdę nie mam najmniejszego zamiaru wszczynać tu jakichś "świętych wojen" czy kolejnych nap....nek, ale nie może być obojętności na nieprzemyślane, a potem bronione: "Przecież to tylko słówko"! - użycie słów w komunikatorze, który polega praktycznie wyłącznie na posługiwaniu się słowem.
Wszak: Ubi concordia, ibi victoria!
Zygmunt Skibicki

Postprzez lucyna » 21 lut 2012, o 10:36

Najpierw zajrzałam na facebook , tam na pw dwie wiadomości dotyczące ekumenizmu. Ki diabeł? Potem tu i po przeczytaniu powyższego postu nie dziwię się Kolegom, że rozpoczęli dyskusje w bardziej przyjaznym i merytorycznym miejscu.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Zygmunt Skibicki » 21 lut 2012, o 11:21

lucyna napisał(a):Ponownie proszę Adminów o dodanie ikonki tarzającego się ze śmiechu człowieczka.

W tej sytuacji wydaje się, że kolejne tu ikonki będą jeszcze bardziej ryzykowne niż kolejne wrzucane tu na chybił trafił słowa, których używanie może być potem zmieniane zależnie od swobodnego żonglowania "przesłaniami" autora...
lucyna napisał(a):Najpierw zajrzałam na facebook /-/ Po przeczytaniu powyższego postu nie dziwię się Kolegom, że rozpoczęli dyskusje w bardziej przyjaznym i merytorycznym miejscu.

Aha...! To teraz już mniej ważne lub zgoła zupełnie nieistotne jest to, co zostało napisane, bo samo miejsce użycia z racji prostego apelu o to, by "język giętki, wyrażał to, co pomyśli głowa" okazało się mniej "przyjaznym i merytorycznym".
Kuku, kuku na... facebooku!

A mnie naprawdę chodzi wyłącznie o to, by nie mydlić sprawy wmawiając innym jakąś szczególnie ważną dla tolerancji religijnej rolę regionu, gdy rzecz się ma jeśli nie zgoła inaczej, to z pewnością wcale nie tak różowo. Tamtejszym wiernym potrzebne były alegorie ołtarzowe wynoszące zgodę ponad wrogość. Wszak ołtarze to element duszpasterstwa, pokazywania wiernym drogi słusznej, którą winni kroczyć, a nie dowody dla potomnych, że takie wskazania były im niepotrzebne! Wręcz przeciwnie - to jest jawny dowód, że potrzebne były i to bardzo.Te obrazy to nie jest dokument stanu, a dopiero wskazanie słusznej drogi. Co najwyżej można zatem powiedzieć, że tamtejsi duszpasterze, albo tylko ich zwierzchnicy do czegoś konkretnego swych wiernych nawoływali.
Jeśli to nie jest meritum sprawy, to... szkoda słów rzucanych o... beton.
Zygmunt Skibicki

Postprzez lucyna » 21 lut 2012, o 11:24

Na pw zwrócono się do mnie z prośbą abym w jakiś sposób poinformowała Kolegów jakie tereny należą do SGGW. Prawdę powiedziawszy nie wiem, sprawdziłam w internecie. http://www.sggw.pl/wp-content/uploads/2 ... 9_2011.pdf Wynika z niego iż są to działki i oznaczone w ewidencji gruntów jako działki nr 3/2, 3/3, 7, 9, 13/2, 13/3, 15, 16, 18, 2011, 20/2,20/3,2211,33 o powierzchni 54,0621 ha, objęte księgą wieczystą KW 27648. Są położone na zachód od cerkwi. Wiem, że w internecie można je odszukać na mapie, nie wiem jednak jak.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 21 lut 2012, o 11:30

Zygmunt Skibicki napisał(a): To prawda, że "tylko słowo", ale użyte ewidentnie błędnie, i tylko o to chodziło.

Przecież przyznałem się wyżej do tego błędu, więc co tu jeszcze drążyć? I nadal podtrzymuję to co napisałem w pierwszej części zdania i to co jest meritum tejże wymiany zdań. Napisałem durnotę z rozpędu a nie nie wiedzy, chciałem dać jaskrawy przykład - no to dałem :D Myślałem o pierwszej części zdania, nie myśląc o drugiej. I tyle. Mam sobie jeszcze dopisać "debil" obok avatara, żebyś był usatysfakcjonowany?

A co do meritum: nie ma ekumenizmu między grekokatolikami a katolikami rzymskimi. Może być dialog na różnych płaszczyznach ale nie ekumenizm, bo nie bardzo wiem na czym miałby on polegać. Jedni i drudzy są członkami tego samego Kościoła i nie ma różnic w doktrynie. Różnice są jedynie w obrządku. Zatem o ekumenizmie w Łopience będzie można mówić jak wpuszczą tam np. prawosławnych. I tylko o to mi chodziło.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Zygmunt Skibicki » 21 lut 2012, o 11:53

Piotr_S napisał(a):Przecież przyznałem...

Przecież to nie o Twoje słowa mi chodziło...
Dajmy już temu spokój, bo jeszcze ze dwa posty i znów zaczną latać... siekiery.
Ubi gladiis, ibi cruentis...
Zygmunt Skibicki

Postprzez lucyna » 21 lut 2012, o 12:49

Pastor dobrze gada piwa Mu nalejcie. Drugie stawiam ja :)

Będę merytoryczna aż do bólu. Łopienka jest nadrzędna, moim zdaniem obawy były uzasadnione. W internecie huczało, ludzie zaczęli bać się o to wyjątkowe miejsce. Nasza forumowa Koleżanka no cóż. Jak powiedziałam wcześniej mam mieszane uczucia, naprawdę ją podziwiam za to o chciała zrobić, ale z drugiej strony dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. Niezmiernie cieszę się, że są na świecie takie osoby jak Magda, dzięki Nim świat staje się lepszy.

O wielu sprawach nie mam prawa pisać. Od czasu pierwszego postu w tym wątku rozmawiałam z szeregiem osób, w tym najbardziej kompetentnymi w temacie. O część Łopienki należącą do SGGW jak wynika z faktów, które mi dostarczono możemy być spokojni. Obawy nie tylko Marcina ale i moje zostały całkowicie rozproszone. Może inaczej. Na pewne rzeczy SGGW nie ma wpływu, tą okolica rządzą też Lasy Państwowe, odbywają się tam polowania. O ty też rozmawiałam z Kolegami na pw i telefonicznie. Co możemy zrobić z tym fantem? Nic, LP i Polski Związek Łowiecki są potęgą i basta. Kruszyć kopii nie ma o co, bolą mnie jeszcze łapki po starciu o Turnicki Park Narodowy. Takich Łopienek jest więcej, bardziej boli mnie to co dzieje się wokół rezerwatu "Krywe".
Z tego co mi wiadomo i z tego co pisał Lech nie będzie inwestycji w Łopience. Wszystkie pomysły rozbiją się o przeszkody prawne, a nielegalek uczelnia przecież nie uskutecznia.
Poczekajmy ten tydzień, dwa, jeżeli Łopienka będzie zagrożona to na prośbę Towarzystwa Karpackiego ruszą miłośnicy tej doliny do boju. Na oficjalną prośbę.
lucyna
Zbanowany

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy