Co z tą Łopienką?

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Co z tą Łopienką?

Postprzez otrok » 21 lut 2012, o 14:39

lucyna napisał(a): Takich Łopienek jest więcej, bardziej boli mnie to co dzieje się wokół rezerwatu "Krywe".

a mogłabyś rozwinąć (też coś słyszałem)?
otrok
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 21 lut 2012, o 14:55

Krywe jest własnością kilku osób. Kiedyś, jeszcze przed NATURA 2000 było non stop słychać o inwestycjach. Coby nie powiedzieć sieć jest antyinwestycyjna, więc wszelakie próby budowy mogą rozbić się o ochronę i z tego co wiem to w regionie rozbijają się. Kilka posiadłości np. tych w okolicach Łupkowa nie powstałyby w dzisiejszej rzeczywistości prawnej.
Okolice rezerwatu są otoczone ambonami, jeszcze chyba przed podziałem na Forum policzyliśmy je. Co to za ostoja i ochrona dla zwierzyny, gdy poza rezerwatem staje się celem myśliwych. Następna rzecz. Krywe jest wpisywane do programów min. przez przewodników. Na ostatnim szkoleniu z tego powodu mały włos, a wydrapałabym oczy własnemu Koledze Przewodnikowi. Najbardziej rozbawiły mnie komentarze: całe szczęście, że nie ma tutaj ciastek. To nawiązanie do pewnego zdarzenia, gdy na pewnym spotkaniu wścieka walcząc o niekomercjalizowanie doliny (na obrzeżach chciano poprowadzić szlak dla crossu) rzuciłam talerzem pełnym ciastek tortowych w Kolegę. Niestety, szlaki poszły w dolinę. Jeden z nich został zniszczony przez Kogoś (chwała i sława Mu za to). Turyści w rezerwacie to już widok powszedni. Całe rodziny na pikniku, popijawy, wielcy miłośnicy zwierząt pieprzący jak na Bratnim Forum o obserwacjach żubrów, grupy zorganizowane, rowerzyści, ludzie z wolno chodzącymi psami w sezonie to chleb powszedni. Poza rezerwatem trwa wielka wycinka, lasy są trzebione w niemiłosierny sposób.
lucyna
Zbanowany

Postprzez browar » 23 lut 2012, o 13:39

lucyna napisał(a):Na pw zwrócono się do mnie z prośbą abym w jakiś sposób poinformowała Kolegów jakie tereny należą do SGGW. Prawdę powiedziawszy nie wiem, sprawdziłam w internecie. http://www.sggw.pl/wp-content/uploads/2 ... 9_2011.pdf Wynika z niego iż są to działki i oznaczone w ewidencji gruntów jako działki nr 3/2, 3/3, 7, 9, 13/2, 13/3, 15, 16, 18, 2011, 20/2,20/3,2211,33 o powierzchni 54,0621 ha, objęte księgą wieczystą KW 27648. Są położone na zachód od cerkwi. Wiem, że w internecie można je odszukać na mapie, nie wiem jednak jak.

Cerkiew jest na działce nr 10, nie tam gdzie krzyżyk!
http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ ... t=KATASTER
Księga KS1E/27648/6, w dziale trzecim jest wpis o wpisaniu nieruchomości do rejestru zabytków jako "relikt dawnej wsi Łopienka" decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krośnie PSOZ.IV-5349/21/91/R, PSOZ-5349/46/97/R
Załączniki
browar
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 23 lut 2012, o 13:59

No, to wreszcie, aczkolwiek z wolna zbliżamy się do konkretów.
Zapewne będzie znacznie mniej zabawnie, ale za to z... sensem.
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez partyzant » 15 maja 2012, o 21:37

Chyba nie ma dnia żebym nie myślał o Łopience.Przywoływanie obrazu tej doliny zawsze poprawia mi humor, także dziś bo znowu kropnąłem coś głupiego.Pierwszy raz jak do niej szedłem drogę zagrodziło mi stado byków czy krów no i oczywiście owczarki podhalańskie. Za ruinami cerkwi pod górę była bacówka gdzie pierwszy raz piłem żentycę.Zachodziłem do Łopienki co parę lat, zawsze jako autsajder, bo przeważnie sam i nie znający ludzi z bazy (nigdy nie byłem studentem).Zafascynowała mnie atmosfera bazy i całej okolicy, póżniej doszła historia. Modliłem się w cerkwi bez dachu, bo miejsce świątyni jest święte z dachem czy bez.Do dzisiaj nie mogę zrozumieć jak można takie miejsce traktować jako zagrodę dla zwierząt albo magazyn. Cieszyło mnie widząc,że ktoś dżwiga ją z ruin ,ale zaczął mnie martwić widok zarastających pól i łąk. Przestrzeń na której gospodarzyli ludzie najpierw porastały wspaniałe jałowce a potem tarniny i inne bardziej pospolite zielsko. Niezwykły obraz doliny zaczął gasnąć, dzisiaj jest już znacznie gorzej. Zastanawia mnie też to: czy odbudowa nie poszła za daleko w kierunku cepelii, może jeszcze nie, ale coś jest na rzeczy. To.że tylu zmotoryzowanych turystów a nawet masowe wycieczki odwiedzają to miejsce również jest dwuznaczne, chociaż może magia miejsca działa na wszystkich bez wyjątku. Coś należy jednak robić, byle nie powielać komercji, która kończy się tandetą.
partyzant
Stonka bieszczadzka

Postprzez creamcheese » 16 maja 2012, o 07:27

Pielgrzymować każdy może, ale faktycznie, dla "plecakowego" widok tłumu w japonkach i z reklamówkami "tesco" w garściach ma się nijak do Łopienki. I ta ich chęć dojechania wszędzie autkiem!! Doczłapałem w samotności do Łopienki od Dołżycy (stokówką) w tegoroczny "łykent" majowy. Pusto po drodze, głucho i tak do samej cerkwi...a tu nagle...diabli wzięli cały czar i urok...auta, tłumy...brak tylko parkingowego ;) . A tak przy okazji...kto mi może wyjaśnić powód takiej ilości ambon ustawionych przy tejże stokówce i dalej wzdłuż ścieżki przyrodniczej? Pozdrawiam
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez corofini » 16 maja 2012, o 11:21

Mnie bardziej zastanawia ten parking płatny , juz na wszystkim chca zarobic :/
corofini
Stonka bieszczadzka

Postprzez Sonka » 29 maja 2012, o 06:21

I odtąd żyli w zgodzie i szczęściu
http://karpaccy.pl/lopienka-%E2%80%93-b ... nktuarium/
Tak powinna zakończyć się każda dobra bajka.
Sonka
Zbanowany

Postprzez corofini » 29 maja 2012, o 13:04

Piknie :)
corofini
Stonka bieszczadzka

Poprzednia strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy