Coroczne liczenie

Rośliny i zwierzęta, czyli wszystko na temat bieszczadzkiej przyrody oraz problemy i zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska i ekologią

Coroczne liczenie

Postprzez Zygmunt Skibicki » 26 kwi 2012, o 13:20

Nowiny napisał(a):Policzyli dzikie zwierzęta w podkarpackich lasach
źródło - http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /120429716

Na Podkarpaciu zakończyło się coroczne liczenie zwierząt. W naszych lasach notuje się wzrost liczebności większości gatunków chronionych.
Na Podkarpaciu żyje prawie 37 tysięcy saren.

- Zakończyło się coroczne liczenie dzikich mieszkańców podkarpackich lasów. W naszych lasach żyją stabilne populacje zwierzyny łownej, zwłaszcza płowej i dzików, notuje się też wzrost liczebności większości gatunków chronionych - poinformował Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie .

Z przeprowadzonej inwentaryzacji wynika że na obszarze 418 tysięcy hektarów żyje 9,8 tys. jeleni, 36,8 tys. saren, 8 tys. dzików i 140 sztuk łosi.

Lasy Podkarpacia są największą krajową ostoją dużych drapieżników: niedźwiedzia (130 szt.), wilka (470 szt.), rysia (240 szt.) i żbika (150 szt.) – wszystkie podlegają ochronie gatunkowej.

O 400 sztuk spadła liczebność lisa, którego naliczono 10 tysięcy. Licznie występują za to mniejsze drapieżniki, jak: kuna (5, 4 tys.), borsuk (2, 4 tys.), wydra (2, 6 tys.), tchórz (3, 0 tys.) i jenot (2, 1 tys.).
reklama

Zmniejszyła się liczba żubrów - z 300 do 277 sztuk. To wynik chorób. Głównie gruźlicy i przejścia kilkunastu osobników na stronę ukraińską. Wciąż szybko przybywa bobrów, jest ich około 8,3 tys. sztuk. To o 1,3 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

U niektórych gatunków zwierzyny drobnej zanotowano regres. Dotyczy to m.in. zajęcy, kuropatw, bażantów.

- Staramy się temu przeciwdziałać. Natomiast wciąż przybywa jeleni, dzików, a nawet łosi - twierdzi Edward Balwierczak dyrektor RDLP. Aby utrzymać tak wysokie stany zwierzyny, trzeba ponosić duże nakłady na jej dokarmianie oraz koszty z tytułu szkód jakie wyrządza zwierzyna.

Na samo zabezpieczenie sadzonek przed zgryzaniem przez jeleniowate, nadleśnictwa wydadzą w tym roku cztery miliony złotych.
Avatar użytkownika
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis
 
Posty: 778
Dołączył(a): 17 lip 2011, o 10:23

Powrót do Flora i fauna Bieszczadów, ochrona środowiska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

cron