Dlaczego macie w dupie czystość ?

Rośliny i zwierzęta, czyli wszystko na temat bieszczadzkiej przyrody oraz problemy i zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska i ekologią

Re: Dlaczego macie w dupie czystość ?

Postprzez vm2301 » 19 sie 2009, o 20:21

Syf będzie jeszcze większy i większy...

To nieodłączny element "zrównoważonego rozwoju", bo każdy rozwój syf produkuje.
Twoje dzieci, czy wnuki Lucynko, to już w Twoim fachu nie popracują...może paradoksalnie, ale dzięki również i Tobie, WWF i czemukolwiek, co ten teren reklamuje.
Mazury pretendują do jakiegoś Cudu, ale chyba mało kto już wierzy, że te jeziora wypełnione spuszczanym nagminnie z łodzi gównem są Cudem Natury;)

A syf widać wszędzie, mniejszy lub większy, chamstwo włazi wszędzie i rozrzuca odpady...już mi się znudziło nawet zbierać, za dużo tego. Kiedyś brało się te parę papierów, czy PETów do reklamówki w plecaku, teraz bym musiał chyba ze 3 wielkie wory nosić.

Coraz rzadziej spotykam miejsca po ogniskach, wokół których byłoby posprzątane, a wydawałoby się, że tego typu noclegi wybierane są przez "Prawdziwych Ludzi Gór".

Przeraża mnie to, dobrze, że człowiek nie żyje więcej niż kilkadziesiąt lat, bo bym kiedy na łykendzie bieszczadzkim na zawał zszedł;)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez jaNO » 20 sie 2009, o 09:16

vm2301 napisał(a):Syf będzie jeszcze większy i większy...
Mazury pretendują do jakiegoś Cudu, ale chyba mało kto już wierzy, że te jeziora wypełnione spuszczanym nagminnie z łodzi gównem są Cudem Natury;)

Gwoli ścisłości: jachty mazurskie nie mają toalet typu morskiego gdzie zawartość leci do morza. Kto pływa to wie. Tam gdzie są toalety na jachcie , są to toalety chemiczne i NIGDY nie widziałem żeby ktoś wylewał zawartość do jeziora. W krzaki - owszem, widywałem ale wtedy mamy przynajmniej jakiś bufor.
Ostatnio wyczytałem opracowanie naukowe z którego wynika że za rosnące ponownie zanieczyszczenie jezior odpowiada szlachetny pęd do budowania kanalizacji z których zawartość nawet po oczyszczeniu przecież musi trafić do jeziora albo rzeki. Kiedyś było prymitywnie ale zanieczyszczenia były rozproszone i przyroda jakoś dawała radę , teraz jest ekologicznie ale masowo do jeziora i jest gorzej. Od paru lat zanieczyszczenie jezior rośnie. Ot, taki ekologiczny paradoks.
jaNO
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez vm2301 » 20 sie 2009, o 10:20

Co do sportów wodnych, to wiele łodzi wyposażonych jest w silniki, z których chętnie się używa.
wg Zbigniewa Jatkowskiego (właściciela mazurskiego portalu):

W żadnym porcie żeglarskim nie ma odpowiedniego punktu odbioru ścieków z jachtów i motorówek. Coraz więcej wypasionych jednostek jest wyposażonych w toalety morskie; po prostu, jak w pociągu, wciska się guzik i wszystko spływa do jeziora.

Dalej pisze autor artykułu:

Na powierzchni jezior pretendujących do miana cudu unoszą się ludzkie odchody, rozmięka papier toaletowy, a detergenty truja ryby i ptaki. Niedawno znaleziono na jednej z wysp 5 otrutych orłów bielików [...] Zdarza się, że szlak wędrówek dzikich zwierząt znaczą krwawe ślady - To znak, że miały pecha, trafiły na pozostałości po żeglarzach: puszki, butelki i inne świnstwa.

[...] wiele gatunków zwierząt i ptaków znikło zupełnie, wiele zniknie za chwilę. część rezerwatów pozostaje nimi tylko z nazwy. W rezerwacie Czapliniec niedaleko Dąbrówna przewodniki zapowiadają 150 gniazd czapli, w rzeczywistości nie gniazduje nawet jedna para! W ostoi żółwia błotnego koo NIdzicy ostatniego osobnika widziano wiele lat temu

Artykuł pochodzi z POlityki.

Przerażenie mnie ogarnia, gdy czytam o boomie budowlanym, taka masa turystów produkuje tony śmieci, czytam, że nawet właściciele domków letniskowych zostawiają worki ze smieciami po prostu pod drzewami.

Jakiekolwiek aktywność w kierunku poszerzania terenów choćby tej Natury 2000 rodzi od razu protesty, tam ludzie są jedynie zainteresowani inwestycjami.

Znamienną i chyba dobrze pokazującą ichniejsza politykę i strategię jest wypowiedź jednego z tamtejszych kupców:

Zwierzęta nie mogą mieć lepiej od ludzi. To nas trzeba promować, a nie las

jaNo,

Ty nigdy nie widziałeś, ale czy pływasz wszędzie, spędzasz tam 200 dni w roku? Pływając nie zajmujesz się sterowaniem, podziwianiem widoków jeno śledzisz, czy czasem ktoś nie spuszcza gówna do wody? Nie żartuj. Fakt, że nigdy nie odbyło sie na Twoich oczach nie stanowi żadnego absolutnie dowdu.

Od dawna pisze się o coraz bardziej katastroficznej sytuacji na Mazurach, wspominając m.in. wylewanie syfu z łodzi do wody, a TY chcesz temu wszystkiemu przeczyć?

Toalety chemiczne rozkładają gówno, ale pozostaje jakiś syf po tym procesie.
W których portach Ty pozbywasz się tego odpadu...czy walisz wynik reakcji w krzaki?

O jakim buforze piszesz? Że to gówno nie w całości spłynie z deszczem do wody, tylko w części w glebę wsiąknie? Ale mi pociecha, to ma być ten listek figowy?

No i nie zapominajmy o rosnącej liczbie użytkowników wszelkich łodzi, czy chocby turystów spędzających czas nad jeziorami, to zagęszczenie produkuje tony gówna, śmieci i różnistych odpadów.

To grajdoł, który rośnie w siłę i pozostanie jedynie ośrodkiem sportów wodnych, nic poza tym, atrakcją dla amatorów żeglowania lub zapierdalania motorówką, którzy w dupie maja faunę i florę, bo to nie jest w kręgu ich zainteresowań, to tacy "wodni quadowcy";)

Pozostaje jedynie powiększyć tę infrastrukturę, a to oznacza budowę oczyszczalni również, bo inaczej ci wszyscy ludzie utoną w gównie
W końcu, oczyszczalnia oczyszczalni nie równa, poza tym myślę, że mimo wszystko oczyszczone ścieki są już mniejszym złem niż nieoczyszczone a rozproszenie niewielkie ma znaczenie.

Mazury Cudem Natury???

To by była największa bzdura pod słońcem. Po drugie w tym wcale nie znaczącym rankingu głosuje się na te Mazury w ramach społecznej akcji promującej region, a celem jest nie ochrona tej przyrody, jeno rozwój przemysłu turystycznego.

Pozdrawiam:)

EDIT:

Zapomniałem dodać, z Bieszczadami będzie podobnie...prędzej, czy później....niestety.
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez krysia » 20 sie 2009, o 10:33

Vm bój się Boga!!!
No bo ja np mieszkam na Warmii i Mazurach i nie zauważyłam, żeby tu było gorzej niż w innych turystycznych rejonach. Ba, nawet jest o niebo lepiej niż w Bieszczadach, bo i teren większy i ludzie pochowani po lasach i jeziorach. Więcej miejscowości skanalizowanych, a te nieskanalizowane mają szamba, a jak ktoś coś wypuszcza do jeziorka to afera od razu.
A np. w takiej Wołkowyi???
smród że hej, ktokolwiek kiedykolwiek skontrolował wywóz nieczystości?
Co do Cudu Natury-nie wiem jak się teraz ma to odbywać , ale jeśli znowu głosujemy my to po prostu nie głosuj, ale nie przepisuj textów z gazet, sam pojedź i zobacz jak jest!!!
Pomieszkaj tu trochę i dopiero wtedy się wymądrzaj :mrgreen:
To że sie przemysł turystyczny rozwija to jest nieuniknione!
i naprawdę jakbyś tu był to byś wolał to jak i gdzie sie buduje, od tego co sie dzieje w Bieszczadach, no ale tego nie przeczytasz w Polityce i innych Superexpresach :mrgreen:
Odwrotnością miłości nie jest nienawiść
lecz obojętność,
Jeśli nienawidzisz to znaczy,że nadal coś czujesz...
„Lepiej mieć trudny charakter, niż nie mieć go w ogóle”
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez vm2301 » 20 sie 2009, o 10:49

Ależ Krysiu, nie piszę o całej Warmii i Mazurach, tylko o miejscach popularnych turystycznie, to samo odnoszę do Bieszczadów.
Czysty zagajnik, to i znajdziesz rzut beretem od wysypiska;) A jak jest popularny ośrodek choćby w sercu parku narodowego, to syf jest.

Nigdzie nie napisałem, że w Bieszczadach jest lepiej, ba nawet fakt, że jest w nich gorzej nie zmieni mojego zdania na temat przemysłu turystycznego i tych mega-ośrodków.
Zapewne, gdy się znów tam wybiorę... a pewnie nieprędko, to tak zaplanuje wypad, by te grajdołki i zlewiska gówna ominąć...podobnie jak nie bywam w kilku bieszczadzkich miejscach ... chyba, że poza sezonem i popularnymi łykendami.

A że nieunikniony jest ten (nie)zrównoważony rozwój? Śmierć tyż nieunikniona, a jakoś ludzie nie uwielbiają myśli o niej;)

Co do Polityki (bo brukowców nie czytam), to wiadomo, że wiedza ich autorów to nic w porównaniu z Twoją... ;)

No dobra, Krysiu Ty gówno wiesz o tym, co się na Mazurach dzieje, jak Ty tylko albo w psiarni albo w krzaczorach z aparatem siedzisz ;) :mrgreen:

Pozdrawiam:)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez krysia » 20 sie 2009, o 10:59

No jasne, nie ma to jak wszechwiedzący belfer :mrgreen:
w dodatku wulgarny-nie wiem, ale moi nauczyciele nie używali nigdy słowa gówno! :twisted:
Ile dni w życiu spędziłeś na Mazurach???no ile???
A ja Ci podałam konkretne informacje-wsie i miasta są skanalizowane w większości, a jak ktoś zanieczyszcza jeziora to afera od razu taka , że hej-prasa,radio i nawet lokalna TV.
Więc sie pytam-czy kiedykolwiek ktoś napisał o Wołkowyi?dlaczego w upalne dni jak wiaterku nie ma to zapach jest...hmmmmm...bajkowy?
Tego nie zaobserwujesz u nas jak bardzo byś się nie starał;-))
Odwrotnością miłości nie jest nienawiść
lecz obojętność,
Jeśli nienawidzisz to znaczy,że nadal coś czujesz...
„Lepiej mieć trudny charakter, niż nie mieć go w ogóle”
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez jaNO » 20 sie 2009, o 11:03

vm2301 napisał(a):Od dawna pisze się o coraz bardziej katastroficznej sytuacji na Mazurach, wspominając m.in. wylewanie syfu z łodzi do wody, a TY chcesz temu wszystkiemu przeczyć?

Zbastuj Waść bo widzę że info n/t Mazur czerpiesz z mediów.
1. Jestem sternikiem jachtowym, na Mazurach pływam z młodzieżą i zawsze te 2-3 tyg w sezonie jest extra zarobku. Patrzę i to co widzę, opisuję.
2. Toalety chemiczne i ich opróżnianie. Wszędzie w PORTACH są toalety (oczywiście płatne) i jest extra cena za wylanie zawartości toalety chemicznej. Z tym nie ma problemu. Problem jest na dzikich biwakach - tutaj Masz rację i tutaj widziałem ludzi wylewających w krzaki.
Na Mazurach nie ma (oprócz tzw. białej floty która ma) systemu do opróżniania toalet na zasadzie " przytykasz rurę i wypompowujesz. Nie ma i nie prędko będzie bo to nie ta skala. Bierzesz w dłoń toaletę chemiczną i udajesz się do kibla gdzie płacisz extra i wylewasz. W różnych portach jest różnie np. w Sztynorcie jest osobne pomieszczenie a w Węgorzewie uchylasz klapę od szamba itd...
3. Coś jest na rzeczy z tym koncentrowaniem zanieczyszczeń oczyszczonych z kanalizacji. Sygnalizuję problem a życie pokaże z czego bierze się znowu narastający problem eutrofizacji jezior. Czy z sikania do jeziora czy z nieszczęsnej koncentracji tzw. oczyszczonych ścieków z coraz liczniejszych kanalizacji i oczyszczalni.
4. Zostawianie śmieci pod drzewami na biwakach. Skandaliczne oczywiście ale zdarza się że najemcy proszą żeby nie wrzucać worków ze śmieciami do pojemników tylko zostawiać pod drzewem.
spotkałem się z tym na bindudze Słoneczna na Bełdanach, w Skanale na Tałtach - może segregują te śmieci w poszukiwaniu puszek . Nie wnikam o co chodzi.
5. Błagam - jak chcesz się wypowiadać - miej o tym pojęcie, ok ?
jaNO

Postprzez vm2301 » 20 sie 2009, o 13:52

@Drogi jaNo,

Twej prośby o zbastowanie spełnić niestety nie mogę.

1. To oznacza, że pojęcie masz. Chętnie poczytam.

2. Cieszę się, że sytuacja z opróżnianiem toalet nie jest aż tak katastroficzna, a jedynie beznadziejna - sranie gdzie popadnie i wyrzucanie śmieci gdzie bądź dotyczy całej Polski - żeby kto nie pomyślał, że jakaś krucjatę mazurom niosę ;)

Nie odniosłeś się do "morskich" toalet, znaczy, że jednak prawdę mogą w gazecie pisać?

3. Rozumiem, to gdybanie, obaczym w przyszłości, czy się system sprawdzi.

4. Tego nie rozumiem, a raczej to dla mnie bez sensu. Zwierzęta, ptaki mogą cały syf rozgrzebać, że o skutkach takiej diety nie wspomnę. Raczej jest tendencja, by śmieci nie pozostawiać w zasięgu zwierzyny, prawda? A czy jest to kwestia chamstwa, czy decyzji gospodarza terenu...no cóż skutek taki sam. Zmienić może to jedynie opinię o niektórych użytkownikach, to fakt...no cóż jak cię widzą, tak cie piszą.

5. Nie błagaj, bo to nic nie da. Wypowiadam się, bo jakieś pojęcie mam, dużo obserwuję i czytam;).Na temat Mazurskich jezior znakomitą większość swej wiedzy czerpię z mediów, publikacji, to fakt. Dawno tam nie byłem, ale nie oznacza to, że nie mam prawa o tym mówić.
Masz inną wiedzę niż ta przedstawiona w ogólnopolskim wydawnictwie? To napisz, ale nie próbuj próbuj sprowadzać rozmówcy do poziomu podłogi, uważając siebie za wyrocznię i wszechwiedzącego...bo jeszcze ktoś równie grzecznie się z Toba obejdzie. Gdybyś zdołał uciszyć wszystkich, którzy wiedzą mniej niż Ty, to byś gadał do siebie samego...
Tak więc...zbastuj drogi jaNo i podaruj sobie te komentarze.
Dyskutuj, opowiadaj i tyle.

pozdrawiam serdecznie:)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Michał » 20 sie 2009, o 14:38

No i nasrali w wątku!
Krycha - walnij se jeszcze jedną flachę i odpuść. Mazury to syf. Bieszczady tyż.
JaNO - litości.

Sio mnie z tego wątku - no!
:-)
Michał

Postprzez jaNO » 20 sie 2009, o 14:54

Michał napisał(a):No i nasrali w wątku!

W rzeczy samej.
:lol:
jaNO